Ako správne používať rašelinové hnojivo a na čo je určený

Zhnité zvyšky flóry a fauny sa v poľnohospodárstve už dlho používajú. Záhradníci používajú rašelinu ako hnojivo, vediac o hodnotách a vlastnostiach tohto minerálu.

Ako sa tvorí rašelina?

Na bažinatých miestach zomiera veľa vegetácie a živých organizmov, ktoré po smrti tvoria komprimovanú biomasu. Ďalší proces sa uskutočňuje v podmienkach vysokej vlhkosti a nedostatku vzduchu.

vytvára sa rašelina

Technológia extrakcie rašeliny

Leží na povrchu a ľahko sa ťaží. To sa deje dvoma spôsobmi:

 • frézovanie;
 • metóda hrudiek alebo rýpadiel.

extrakcia rašeliny

frézovanie

Táto metóda predpokladá extrakciu rašeliny po vrstvách v krátkych cykloch. To znamená, že pri použití mlecích bubnov sa vrchná vrstva frézuje s hĺbkou 6 až 20 mm. V dôsledku toho sa tvoria rašelinové drobky, ktorých veľkosť častíc je 15 až 25 mm. Po rozomletí sa vrstva neustále prevracia, aby vyschla.

Keď vyschne, začnú to hádzať, stohovať. Potom sa všetko opakuje, počet opakovaní dosahuje 10-50 krát.

Túto metódu ťažby používajú od roku 1930. Výhodou tohto spôsobu je to, že je úplne mechanizovaný, to znamená, že náklady na získaný materiál sú nízke. Mletá rašelina sa používa vo výrobe, v elektrárňach. A v poľnohospodárstve 15 - 25% vyťažených nerastov. Metóda mletia je intenzívne sušenie a vyžaduje dobré poveternostné podmienky. Okrem toho je to viac dopyt, pretože náklady na ľudské zdroje sú minimálne a výroba je vo veľkých množstvách.

výroba po vrstvách

hruda

Extrahované rýpadlami. Vyvíja sa do hĺbky 400 - 800 cm, najskôr sa rašelina ťaží technikou naberačky, potom sa z nej formujú tehly. Sú uložené v poliach na zaschnutie. Potom sú naskladané a vytiahnuté. Na základe umiestnenia výrobných a iných nákladov na vývoj sa stanoví hodnota minerálu.Hmotnosť jedného kusu sa pohybuje od 500 do 1 000 g. Tento spôsob extrakcie nie je starší ako 90 rokov.

kus sa líši

Prechodná rašelina

Ťaží sa všetkými možnými spôsobmi, všetko záleží na tom, kde leží a ktorá metóda je výnosnejšia. Najčastejšie sa tento konkrétny druh používa v poľnohospodárstve na zvýšenie úrodnosti pôdy.

možné spôsoby

Rašelina ako hnojivo: klady a zápory

Pri kúpe rašeliny ju mladí a neskúsení obyvatelia leta pridávajú do postelí s výsadbou v neobmedzenom množstve. Či je to správne a či je to škodlivé pre pestované rastliny, len málo ľudí uvažuje. Rašelina pozostáva zo 40 - 60% humusu, ale vo svojej čistej forme je veľmi škodlivá pre záhradu. Mnoho záhradníkov navyše zvažuje veľké percento obsahu dusíka, asi 25 kg na 1 tonu.

Málokto však vie, že tento dusík nie je absorbovaný rastlinami, pretože je zle absorbovaný.

Je lepšie nehnojiť záhradu čistou rašelinou, je potrebné ju miešať s ostatnými organické hnojivá... Výhodou pridania rašeliny do pôdy je to, že zvyšuje priepustnosť pôdy do vzduchu, robí ju vzdušnejšou a voľnejšou. Rastliny v takejto pôde sú ľahšie rastúce, ale to nestačí na úplný rozvoj koreňového systému, zelenej hmoty a ovocia.

neskúsení letní obyvatelia

Odporúča sa používať prechodnú alebo nížinnú rašelinu. V žiadnom prípade na koni výrazne zvyšuje kyslosť zloženia pôdy.

Vysoká rašelina je vhodná pre rastliny rastúce v kyslej pôde. V tomto prípade sa pridáva počas transplantácie a neskôr mulčujú pôdu okolo rastlín.

nízko položená rašelina

Porovnanie

Hodnotu tohto minerálu môžete pochopiť v porovnaní s organickými hnojivami:

organické hnojivá

Humus a hnoj

Hlavným rozdielom je kyslosť. Rašelina tu vyhráva, takže sa používa na vyčerpanú pôdu. Ale vo väčšine prípadov sa používa humus, pretože obsahuje viac živín potrebných pre rast rastlín.

vyčerpaná pôda

Chernozem

Chernozem obsahuje veľké množstvo humusu, ale obsahuje aj viac patogénnych baktérií a vírusov. Z tohto dôvodu si musí letný obyvateľ zvoliť podľa toho, čo pôde chýba. Ak sa zavádza rašelina, musí sa riediť pieskom a perlitom a humusom.

patogénne baktérie

Kuracie trus

Kuracie trusky majú úžitok z toho, že sú hodnotnejšie z hľadiska zloženia živín. Niektorí letní obyvatelia uprednostňujú trus.

živiny

Čo je rašelina?

Začiatočník sa pýta na úlohu rašelinového hnojiva pre dané miesto. Výhodou jeho použitia je, že obsahuje veľké množstvo humínovej a aminokyseliny, prispieva k rýchlemu rastu rastlín.

Rašelina sa používa na prípravu úrodnej pôdy, na pestovanie sadeníc, izbových rastlín.

Hlavným účelom použitia rašeliny v poľnohospodárstve je zvýšenie úrodnosti pôdy.

hnojivo pre lokalitu

Výhody použitia minerálu na mieste:

 • zlepšenie štruktúry pôdy;
 • zvýšená produktivita;
 • zvýšená priepustnosť vlhkosti;
 • zlepšená priedušnosť.

Ako užitočné je hnojivo pre osobný pozemok, ktorý oceníte po jeho aplikácii. Mali by ste si však pozorne preštudovať zloženie pôdy a potom použiť vrchný obväz.

fosília na mieste

Vlastnosti rašeliny

Existuje mnoho vlastností, vďaka ktorým sa bežne používa v poľnohospodárstve, medicíne, kozmetike a mnohých ďalších priemyselných odvetviach. Obyvateľ leta má záujem o odpoveď na otázku, aké vlastnosti má rašelina, ktoré sú užitočné pre osobný pozemok alebo chalupu:

 1. V kombinácii s inými organickými látkami môže živiť a obohatiť pôdu.
 2. Zvyšuje priedušnosť pôdy.
 3. Zvyšuje kyslosť pôdy.
 4. Odstraňuje patogénnu mikroflóru z pôdy.
 5. Je schopný znížiť hladiny dusičnanov.
 6. Oslabuje účinky pesticídov.

poľnohospodárstvo

Vlastnosti rašeliny sa líšia v závislosti od typu, do ktorého patria. Na úrodnú pôdu nie je potrebné pridávať minerál. V tomto prípade sú jeho vlastnosti neutrálne.

Rašelinové zloženie

Kompozícia obsahuje zvyšky rastlín, ktoré sa úplne nerozložili. Ich produkty rozkladu a minerálne častice. V prírodných podmienkach obsahuje 86 - 95% vody. Botanická kompozícia:

zvyšky rastlín

 • zvyšky dreva;
 • kôra a korene stromov;
 • rôzne rastlinné zvyšky;
 • mach a sphagnum.

Chemické zloženie sa líši v závislosti od typu, botanického zloženia a stupňa degradácie. To znamená, že percento mikro a makroprvkov v jeho zložení závisí od toho, aký typ rašeliny sa študuje a od ktorého rastlinného zvyšku závisí.

botanická kompozícia

Kyslosť rašeliny

Priamo závisí od množstva vápnika v jeho zložení. Kôň sa kvôli vysokej úrovni kyslosti prakticky nepoužíva na výsadbu, je vhodný na mulčovanie. Pretože jeho pH je 3 až 5. Letní obyvatelia uprednostňujú použitie nízko položenej rašeliny, pretože jej kyslosť je 5-8. Všetky častice vo svojom zložení sú dobre rozložené a sú vhodné na kŕmenie akejkoľvek plodiny.

Podľa stupňa kyslosti sa určuje táto klasifikácia:

 1. Silne kyslé, ich obsah popola je 1,5 až 3%, obsah vápna 0,15 až 0,6%, pH 2,5 až 4.
 2. Stredná kyselina, obsah popola 3–6%, prítomnosť vápna v 1%, pH 3,5–4,5.
 3. Mierne kyslý obsah popola 5 - 12%, vápno viac ako 1%, pH 4,5 - 5,5.
 4. Neutrálny, s vysokým obsahom popola, neutrálne pH nad 7%.

stupeň rozkladu

Je potrebné si uvedomiť, že pokiaľ ide o zloženie, nebude fungovať jednoznačne hovoriť o všetkých druhoch. Preto sú uvedené všeobecné charakteristiky.

Miera rozkladu

Prítomnosť humusu v ňom závisí od toho, do akej miery sa rašelina rozložila. To znamená, že čím väčší je stupeň rozkladu, tým vyššie je percento bez štruktúrovaných častíc. Táto vlastnosť je základom opisu vlastností a užitočných vlastností.

Tento ukazovateľ sa určuje ako percento „okom“ alebo pod mikroskopom. V prvom prípade sa berie iba čerstvá rašelina, ktorá má vlastnú prirodzenú vlhkosť. Známky, podľa ktorých sa určuje stupeň rozkladu:

prítomnosť humusu v ňom

 • plastu;
 • počet a bezpečnosť fragmentov rastlín;
 • množstvo a farba stlačenej vody.

Rozklad je rozdelený do 3 skupín:

 • 30% - vysoko rozložené. Je pritlačený prstami, v rukách zostávajú veľké veľké zvyšky rastlín. Po stlačení vody, ktorá je buď veľmi malá alebo vôbec, zostáva plastová. Voda je tmavohnedá.
 • 20% - stredne sa rozkladá. Je ťažké pretlačiť prstami, veľa rastlín zostáva v rukách. Voda, ktorá sa vytlačí, má svetlo hnedú alebo hnedú farbu. Vylisovaná rašelina má slabú jar.
 • Menej ako 20% - mierne sa rozkladá. Nemožno tlačiť prstami. Zvyšky rastlín sa dajú ľahko rozlíšiť. Voda sa ľahko vytlačí, jej farba je žltkastá alebo bezfarebná. Lisovaná rašelina je pružná a drsná na povrchu.

cez prsty

Podrobnejšie informácie poskytuje makroskopická metóda, ktorú navrhol P.D. Varlygin.

V teréne, keď nie je možné vykonať laboratórne testy, používa sa metóda stierania. Nevýhodou spôsobu stanovenia stupňa rozkladu sú ťažko rozlíšiteľné stopy zle rozloženej pôdy. Výhodou je rýchle určenie výsledkov.

laboratórne testy

Druhy rašeliny

Podľa prieskumu inštitútu o európskej časti Sovietskeho zväzu existuje 38 druhov. Všetky tieto druhy sa však kombinujú do 3 druhov, ktoré sa ďalej delia na základe vlastností rašeliny a povahy vôd, ktoré živia močiare.

 1. Nížiny.
 2. Kôň.
 3. Prechod.

ďalej rozdelené na základe

Nízka rašelina

Je napájaný podzemnou vodou. Jeho pH je neutrálne alebo mierne kyslé. Celkovo obsahuje 70% organických zvyškov, navyše obsahuje veľké množstvo minerálov.

Nízko položená rašelina sa často používa na zlepšenie zloženia pôdy, ktorá sa používa už dlhú dobu bez zavádzania akýchkoľvek hnojív.

neutrálne alebo mierne kyslé

Konská rašelina

Zo všetkých druhov je najnepriaznivejšia, preto je vhodná len na mulčovanie alebo na rastliny, ktoré pre rast a vývoj vyžadujú vysokú kyslosť pôdy.

Obsahuje rašeliník, borovicu, bavlníkovú trávu a určité množstvo vlhkosti. A tiež úplne bez parazitov a semien burín. Tieto vlastnosti sú obzvlášť cenné pre tých letných obyvateľov, ktorí majú skleníky.

množstvo vlhkosti

Prechodná rašelina

Sekundárna formácia medzi nížinnou a rašelinovou rašelinou, to znamená, že medzivrstva je prechodná. S menej stopovými prvkami a nízkou kyslosťou pôdy. Zvyšky rastlín, ktoré tvoria tento druh, sú takmer konštantné, mierne sa líšia v závislosti od typu ložísk rašeliny.

vysoká rašelina

Neutralizovaná rašelina

Jazdecký poddruh. Používa sa na prípravu substrátov, preto sa prijímajú suroviny s nízkym stupňom rozkladu. V tomto prípade sa na neutralizáciu kyslosti používa vápencová múka.

Jeho použitím sa vytvára skleníková pôda alebo pôda pre rastliny pestované v kvetináčoch. Na otvorené priestranstvo sa používa na výsadbu stromov a kríkov.

stupeň rozkladu

Použitie rašeliny

Oblasti jeho uplatnenia v poľnohospodárstve sú veľmi široké. Minerál používajte v posteliach, vo vnútri, na záhrade a pri pestovaní kvetov.

Pre zeleninovú záhradu

Čistá rašelina sa nepoužíva na hnojenie postelí. V zásade je zmiešaný s humusom a inými organickými látkami. A urobte to mokré 50-60%. Inak to už bude mulčovanie.

Rašelinový kompost je bežný v letných chatkách. Navyše obyvatelia leta označujú tento spôsob aplikácie za najúčinnejší.

fosílne v záhrade

Pre skleník

Schopnosť minerálu absorbovať vlhkosť a zároveň ju udržiavať je nevyhnutná pri usporiadaní skleníka. Vďaka týmto vlastnostiam dlhodobo udržuje optimálny teplotný režim pôdy v skleníku. Súčasne je minerál antiseptický. Preto sa v skleníkoch plní rašelina na 50 - 90%.

je antiseptikum

Do záhrady

Na použitie v záhrade je potrebná predbežná príprava minerálu. Odporúča sa stáť 2 týždne dôkladne. Ak je to možné, preosejte cez sito.

Pri použití rašeliny v záhrade je potrebné neustále zavlažovanie. Správne použitie poskytne koreňom rastlín živiny a kyslík, ktoré sú potrebné pre aktívny rast rastlín.

minerály

Pre rastliny

Rašelina sa používa pre mnoho druhov plodín. Používa sa ako hnojivo na jar alebo na jeseň na kopanie. Pomáha to zlepšovať zloženie pôdy a zvyšovať obsah živín, ktoré rastlina potrebuje pre správny vývoj a rast.

kopanie na jeseň

Na kvety

Milovníci pestovania kvetín, záhrady a interiéru tiež zaznamenávajú pozitívny vplyv rašeliny na rastliny. Použitie minerálu ako hnojiva pomáha rastlinám zotaviť sa po presadení rýchlejšie.

Pivonky reagujú obzvlášť dobre. Rastú rýchlejšie, lepšie kvitnú a majú veľmi silný zápach. Používajte ho ako mulčovacie a vrchné dresingy. V druhom prípade je potrebné kombinovať ho s minerálnymi hnojivami.

silná vôňa

Zimná aplikácia

V zime sa minerál používa na kompost. V zime sa prehrieva a premieňa sa na najvýživnejšie hnojivo. Jeho aplikácia v zime spôsobuje skoré topenie snehu. V dôsledku toho sa pôda zahreje skôr.

výživné hnojivo

Hnojenie jednotlivých plodín

Minerál sa používa pre niektoré plodiny rôznymi spôsobmi, je dôležité vedieť, ako správne hnojiť, aby nedošlo k poškodeniu rastlín alebo pôdy.

zemiaky

Pestovanie zemiakov je náročný proces. Letný rezident, aby získal úrodu, vytvára na záhrade úrodnú pôdu, pridáva piesok a hlinku. Tieto komponenty však samy o sebe nevykonávajú potrebnú funkciu, preto sa k nim pridáva rašelina. Táto pôdna kompozícia je pre plodinu najvhodnejšia.

vybrané plodiny

jahoda

Aplikáciou hnojiva na jahodové postele si záhradníci všimnú skoré zrenie bobúľ, úroda sa stáva bohatšou, chuť jahod je bohatšia. Prináša sa na jar alebo na jeseň, mieša sa s pilinami a dobre sa suší. Pridajte ju do uličky 30 kg na 1 m2... Alebo priamo do každej diery.

skorá zrelosť bobúľ

paradajky

Pre túto kultúru sa rašelina používa ako listová a koreňová zálievka raz za dva týždne. Alebo prispieť 1 m2 4 kg, rovnomerne rozložené po posteli.

Pre najlepší účinok sa minerál pridáva pri výsadbe semien.

kŕmenie koreňov

uhorky

Vďaka zavedeniu rašeliny do pôdy sa získa bohatá úroda úrody. Je dôležité dodržiavať dávkovanie a správne vápno alebo znižovať kyslosť pôdy. Dodržiavanie pomerov pomôže dosiahnuť maximálny možný výnos z kríkov uhoriek.

plodina

kapusta

Pre túto kultúru, ktorá je veľmi kyslá, sa rašelina používa znižovaním pH. Účinok jeho aplikácie bude zrejmý takmer okamžite.

vyberavý o kyslosti

Hnojenie pôdy hnojivom

Na zvýšenie úrodnosti pôdy obyvatelia leta používajú tento minerál. Ale mnohí si ani nemyslia, že to škodí. Preto je potrebné pred hnojením pôdy určiť, čo presne pôda potrebuje.

Ak ju uvediete na úrodnú pôdu, nemali by ste očakávať zlepšenia, pretože to nebude mať žiadny výsledok. Ak je však pôda výrazne vyčerpaná, zvyšuje sa jej úrodnosť.

Obyvatelia leta odporúčajú zaviesť minerál spolu s ďalšími organickými prísadami, pretože v čistej forme je chudobný na minerály.

Hnojenie pôdy

Príprava rašeliny

Pred použitím je potrebné minerál riadne pripraviť. Ak to chcete urobiť, musíte splniť jednoduché požiadavky:

 1. Pred použitím dobre vetrajte. Na odparenie toxických látok v zložení.
 2. Obsah vlhkosti použitých surovín nie je nižší ako 50%.
 3. Vplyv na rastlinu nie je okamžitý, niekedy je zrejmý až po 2 až 3 rokoch.
 4. Bez ohľadu na ročné obdobie je hnojenie vždy vhodné.
 5. Najlepšie využitie je kompost.

nerastný zdroj

Kedy vložiť

Neexistujú žiadne konkrétne termíny, na orbu sa používajú kedykoľvek, na jar a na jeseň. Počas obdobia rastu rastlín, uličiek a pod koreňmi.

na jeseň na oranie

dávkovanie

Neexistujú žiadne nariadenia o používaní minerálov. Berú na vedomie iba okamih, keď je potrebné urobiť niekoľko rokov v rade a postupne priviesť pôdu na požadovaný stupeň plodnosti.

minerály

Mulčovanie rašeliny

Tento proces si vyžaduje aj dodržiavanie pravidiel, čo vedie k pozitívnemu výsledku vykonanej práce. Mulčovanie počas vegetačného obdobia alebo pred zimou. V lete sa na tento účel používa rašelina, ktorá sa nanáša vo vrstve od 1 do 2 cm, na jar ochrana výsadby až do 5 cm, v zime nie je vrstva obmedzená.

mulčovanie rašeliny

Vrchná úprava pôdy

Rašelina zmiešaná s akýmikoľvek organickými prísadami sa používa na obohatenie úrodnej vrstvy zeme. Pretože on sám neposkytuje správne obohatenie minerálmi. Minerál sa v čistej forme používa iba na mulčovanie.

Používajú rašelinovú rašelinu na mulčovanie, nížinu a prechodné na obohatenie pôdy.

zmiešané s akýmkoľvek

Organizácia rašelinového kompostu

Čisté hnojenie poskytuje pôde málo živín. Preto letní obyvatelia odporúčajú kompostovanie. Jeho príprava vyžaduje lístie, potravinový odpad, rezané buriny a iné zvyšky rastlín. Kompost je pripravený do 1-1,5 roka. Stupeň pripravenosti sa určuje vizuálne. Celá hmota by mala byť homogénna a voľná.

rašelinový kompost

Spôsoby

Existujú 2 spôsoby, ako zorganizovať kompost, ktorý z nich uprednostňuje samotný letný obyvateľ.

Ohniskové kompostovanie

Na vybrané miesto sa rozprestrie vrstva rašeliny 50 - 60 cm, potom sa v súvislej vrstve alebo v haldy rozmetá hnoj 70 až 80 cm. Okrem toho sa vytvorí šírka, menej rašeliny o 1 až 1,5 m, a potom sa pokryje vrstvou rašeliny, ktorá sa nachádza 50 až 60 cm navrchu. zo všetkých strán. Táto metóda je výhodná v zime.

vyberie si letný obyvateľ

Layered

Rašelina sa rozprestiera po šírke 4 - 5 m, dĺžka miesta je možná, hrúbka vrstvy je 50 cm, potom sa položí vrstva hnoja, potom opäť rašelina a tak niekoľkokrát je výška hotovej kompostovej haldy 2 m. Posledná vrstva je nevyhnutne rašelina.

Hnojivo na báze rašeliny

Výrobcovia hnojív vytvárajú výživu rastlín. Vyrábajú to pre tých, ktorí si nemôžu sami vyrobiť kompostovú hromadu. Vyrába sa vo forme granúl, ktoré sa pridávajú priamo do jamiek. A tekuté hnojivo, ktoré sa lepšie vstrebáva. Polieva sa rastlinami a používa sa ako stimulátor rastu semien.

rozmiestnené po celej šírke

Oxid rašeliny

Ekonomická výživa rastlín, ktorá je oveľa lacnejšia ako dovážané náprotivky. Pomáha rastlinám hromadiť živiny, zlepšuje štruktúru pôdy a zabraňuje prenikaniu toxínov do rastliny.

Obsahuje aminokyseliny, monosacharidy, bielkoviny, humínové kyseliny, minerály a sulfónové kyseliny. Pri použití nezabudnite riediť vodou.

kyseliny sírové

Rašelinový extrakt

Na výrobu sa používa nížinný typ, extrakt sa získava elektrohydraulickým spracovaním. Hnojivo sa veľmi ľahko používa. Obsahuje veľa prospešných látok. Odporúča sa pre oblasti, kde nie je potrebné hnojiť pôdu.

elektrohydraulické spracovanie

Alternatíva k rašelinovým hnojivám

Ak nie je možné získať minerál, nahrádza sa organickými látkami s podobným zložením živín. Tie obsahujú:

 • hnoja;
 • humus;
 • humus;
 • vtáčie trus;
 • bahno;
 • výkaly;
 • piliny, kôra;
 • siderates;
 • kompostovacie jamy.

Výber alternatívy pre pestovateľa zeleniny.

alternatívy pestovateľa zeleniny

hnoj

Najlepšia náhrada za rašelinu. Jeho zloženie je bohaté na minerály, ktoré rastliny potrebujú pestovať a rozvíjať sa. Všetky sú ľahko stráviteľné.

Jedinou negatívou pre lokalitu nie je použitie čerstvého hnoja.

potrebné pre rastliny

humus

Bohaté na výživné látky, ktoré zvyšujú celkovú úrodnosť pôdy. Zavádza sa pred kopaním alebo priamo do jamiek.

úrodnosť pôdy

humus

Vo väčšine prípadov sa používajú ako alternatíva k rašeline, pretože je bohatá na živiny, ktoré obohacujú pôdu.

obohatiť pôdu

Vtáčie trus

Odporúča sa používať holub, kuracie, husacie a kačacie trusky sú menej vhodné. Zavedené na jeseň nezriedené. Počas sezóny sa používajú ako tekuté obväzy.

vrh vhodný

il

Kaly bohaté na humus, draslík a dusík sa používajú na miestach na zvýšenie úrodnosti pôdy.

 draslík a dusík

Výkaly

Nepoužívajú sa v čistej forme, vyžaduje sa špeciálna príprava hnojív s ich použitím. Vyrábajú sa na báze kompostu.

špeciálne školenie

Piliny, kôra

Lacné a cenovo dostupné organické hnojivo, ktoré sa stáva vynikajúcou náhradou minerálu. Zaviesť na pozemkoch iba hnilé. Zmiešané s inými obväzmi a vrstvené so zemou.

Kompost sa pripravuje z kôry, zmieša sa s minerálnymi obväzmi a navlhčí sa. Hnojivo bude pripravené do 6 mesiacov.

prepletený so zemou

sider

Od jesene sa toto miesto vysieva trvalými alebo jednoročnými plodinami a na jar sa orie. Užitočné látky prechádzajú do pôdy, čím obohacujú pôdu.

ročné plodiny

Kompostovacie jamy

Neškodné organické hnojivo, ktoré výrazne zvyšuje úrodnosť pôdy. Nevýhodou kŕmenia je, že sa pripravuje od 1 do 2 rokov. Nezabudnite však, že práve v tejto forme sú minerály lepšie absorbované rastlinami.

Rašelina ako hnojivo je na mieste nevyhnutná. Ale nepremýšľajte, všetko je v moderovaní dobré.

dobré moderovanie

recenzia
 1. Marina
  7.07.2018 06:48

  Rašelina je dobré hnojivo, vhodné pre takmer všetky plodiny, zvyšuje výnosy, ale kupujem BioGrow, robí vynikajúcu prácu - nielenže poskytuje rýchly rast rastlín, ale tiež ich dobre chráni pred chorobami, výnos sa výrazne zvyšuje.

  Odpovedať
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica