Opis odrody zemiakov Uladar, znaky pestovania a starostlivosti

Dnes väčšina záhradníkov dáva prednosť skoré odrody zemiakov, s vysokým percentuálnym výnosom. Zemiaky Uladar patria do prvej kategórie. Odroda sa chovala a pestovala na území Bieloruska, čo svedčí o kvalite a oprávnenej popularite záhradníkov. Ďalej sa zameriame na jeho vlastnosti a vlastnosti, spôsoby pestovania a skladovania, ako aj výhody daného druhu.

Opis odrody

Túto odrodu pestovali bielorusskí vedci krížením dvoch druhov zemiakov: Kolya a Zhivitsa. Odroda je pomerne mladá a pred niekoľkými rokmi ju získa široké uznanie. Vhodný na pestovanie na rôznych druhoch pôdy, ale najväčší výsledok sa pozoruje pri výsadbe v pôde so stredne zrnitou pôdou.

Rastlina je stredne veľké kríky, dosahujúce výšku 55 - 65 centimetrov. Stonka je polopriama a tenká. Listy sú zelené a na okrajoch mierne zvlnené. Kvetenstvo fialových odtieňov, niekedy s prímesou červenej.

Hľuzy vyzerajú takto:

  • Oválny, oválny kruhový tvar koreňovej plodiny.
  • Šupka je tenká, žltá.
  • Buničina je svetlo žltá, po tepelnom spracovaní stmavne.
  • Oči koreňovej plodiny sú malé a nenápadné.
  • Hmotnosť hľúz sa pohybuje medzi 90 - 180 g.

zemiaky uladar

Odroda zemiakov Uladar má skorú úrodu. Už 45 až 50 dní po výsadbe sa zozbierajú prvé plody. Pestovateľská sezóna trvá 65–75 dní.

rastúce

Pred výsadbou sa zemiaky najskôr vyklíčia. Na tento účel sa pripravené hľuzy najskôr premyjú vodou. Potom sa nechajú na suchom a tmavom mieste pri teplote 13–16 ˚С. Po 2-2,5 týždňoch, hneď ako sa objavia výhonky, začnite s výsadbou.

Zemiaky sa vysádzajú v pôde predhnojenej kompostom, ktorého teplota je približne 11 ° C.

Hlavné pravidlo dobrej úrody: táto odroda zemiakov si vyžaduje pravidelné a časté hnojenie minerálmi. Dodržiavanie tohto pravidla vedie k zvýšeniu počtu plodov v každom kríku.výsadba zemiakov

Výsadbový proces spočíva v hĺbení otvorov v správnej hĺbke do 5 až 9 centimetrov. Minimálna vzdialenosť medzi nimi je 30–35 centimetrov. Ak je zem príliš suchá, jamy sa prehĺbia o 8-10 centimetrov. Doteraz pripravené a klíčiace hľuzy sa vysádzajú klíčky a potom sa posypú kompostom oplodnenou pôdou.

Ošetrovacie funkcie

Odroda Uladar má niektoré vlastnosti, ako je potreba veľkého množstva kyslíka po výsadbe. Preto sa orba pôdy vykonáva po prvom výhonku. Toto by sa malo robiť veľmi opatrne, aby sa nepoškodili pestujúce zemiaky.

Pravidelne sa burina zbavuje burín. Ďalším spôsobom, ako nasýtiť kríky kyslíkom, je tlačiť zem do stoniek pomocou špeciálnych záhradných nástrojov.

starostlivosť o zemiaky

Uladar je odolný proti suchu a nevyžaduje časté napájanie. Polieva sa okamžite po výsadbe a počas celého procesu zrenia v intervaloch 2 - 2,5 týždňa. Najlepšie je naliať vodu medzi lôžkami, pretože môže spláchnuť pôdu v blízkosti koreňov, a tým poškodiť ďalšie dozrievanie rastliny.

Nedostatok vlhkosti v rastline rýchlo ovplyvňuje jeho vzhľad: listy sa zvlnia a stonka vädne a ohýba sa smerom k zemi.

Ak vonkajšie znaky nenaznačujú problém, potom sa suchosť pôdy kontroluje inou metódou - vykopáva sa zemina v koreňoch zemiaka a hodnotí sa stav plodov. Ak sú hľuzy scvrknuté a existuje len málo koreňov alebo sú prakticky neprítomné, rastlina naliehavo potrebuje zalievať.

zalievanie zemiakov

V starostlivosti je veľmi dôležitý postrek rastlín so špeciálnymi prípravkami proti škodcom, najmä z chrobáka zemiaka Colorado, pretože tento druh zemiakov je často napadnutý škodcami. Postrek sa vykonáva počas sezóny najmenej 2-4 krát a jeho stav sa musí starostlivo monitorovať.

Výhody a nevýhody

Zemiaky urádové majú veľa výhod:

  • Hlavnou výhodou bieloruskej odrody je veľké percento výnosu. Ak budete dodržiavať všetky vyššie uvedené odporúčania pre výsadbu a následnú starostlivosť, potom sa vypestované zemiaky pestujú dvakrát za sezónu.
  • Rastie takmer v každom type pôdy a nie je príliš náchylný na zmenu podnebia.
  • Odolné voči populárnym chorobám a väčšine škodcov.
  • Tento druh zemiakov patrí do stolovej odrody, takže ho záhradníci oceňujú pre svoju vynikajúcu chuť a rôzne variace varenia. Skvelé na varenie, vyprážanie a prípravu triesok.
  • Zachovalo sa takmer 95% úrody.

vrecia zo zemiakov

Najväčšou nevýhodou tejto odrody zemiakov je tendencia nakazenia rhizoktóniou a výsadbou chrobákov z Colorado.

Chorobám a škodcom

Odroda Uladar nie je náchylná zemiakové raky... Existuje imunita proti vírusom rôzneho pôvodu, mozaikám a vírusom háďatko zemiakové.

Existuje mierna tendencia k listovaniu a hnilobe listov.

Zo všetkých škodcov je chrobák zemiakový Colorado považovaný za hlavného nepriateľa tohto druhu. V polovici dozrievania sa počet hmyzu prudko zvyšuje a je potrebné ich naliehavo odstrániť pomocou drog.

Chrobák Colorado

Vďaka týmto vlastnostiam je Uladar medzi záhradníkmi a podnikateľmi veľmi žiadaný, aby sa pestovali v malom a veľkom meradle.

Zber a skladovanie

Vzhľadom na vyššie uvedený popis sa zber vykonáva dvakrát za sezónu. V podstate prvé kopanie mladé zemiaky padá začiatkom leta - júna, druhýkrát sa vyskytuje od augusta do septembra. Schopnosť úrody dvakrát závisí veľa od pôdy, v ktorej je vysadený Uladar, a od náležitej starostlivosti, aby nedošlo k poškodeniu plodov.

Je potrebné ju vykopať v čase, keď listy a rastlina samotná vädnú a stonka si stále zachováva svoju zelenú farbu. Počas tohto obdobia je koreňová plodina ideálna na ďalšiu spotrebu. Doposiaľ nemal dostatok času na to, aby zmizol z nedostatku živín, jeho veľkosť je dostatočne veľká a šupka sa pri nadmernom vystavení slnku nezmení na zelenú ani žltú.

zber zemiakov

Keď sa zemiaky vykopali a zozbierali, musia sa olúpať a nechať uschnúť pred tým, ako sa uskladnia v košiach a prepravkách na dlhodobé skladovanie. Po tejto fáze sa musí produkt roztriediť: zbavte sa zhnitých a rozmaznaných a zanechajte iba vhodné ovocie.

Zemiaky sa skladujú dlhú dobu a nevyžadujú špeciálne podmienky - iba suchú a tmavú miestnosť.Dokonale si zachováva svoju chuť a vzhľad, takže sa používa na rôzne jedlá. Počas varu nezmäkne a po vyprážaní nestráca svoju chuť.

Recenzie záhradníkov

Takáto charakteristika bieloruskej odrody nemôže len prilákať veľké množstvo amatérskych záhradníkov a podnikateľov na účely veľkého rozsahu. Budú predložené ďalšie recenzie, po ktorých budete presne vedieť, či sa oplatí kúpiť tieto zemiaky.

zber zemiakov

Elena, záhradkárka dlhšia ako 10 rokov, píše: „Prvýkrát som bola skeptická k takémuto objemu Uladarových výhod a iba k niekoľkým nedostatkom. Rozhodla sa riskovať a nikdy nebola sklamaná. Úrodu som skutočne robil dvakrát za sezónu, čo je dobrá správa. A pokiaľ ide o chuť, patrí medzi najlepšie odrody stolov. Budem určite závod v budúcnosti. ““

Vitaly uvádza: „Tento zemiak som sa rozhodol kúpiť výlučne na žiadosť svojej manželky. Po splnení všetkých odporúčaní sme pristáli iba 7 riadkov, výsledok však nebol príliš dlhý a prekročil všetky moje očakávania. Zhromaždili sme asi 2 vrecká, takže každému odporúčam vziať na vedomie túto odrodu. Nebudeš ľutovať".

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica