Výhody a nevýhody pestovania zemiakov podľa metódy Mittlider, ako správne sadiť

Výsadba zemiakov podľa Mittlidera sa považuje za jednu z najpopulárnejších metód. Napriek tomu záhradníci v každom regióne vymýšľajú nové možnosti. Postupom času sa vracajú k osvedčeným technikám. Výsadba koreňových plodín podľa záhradníka na záhrade uľahčuje proces pestovania zeleniny.

Všeobecná podstata výsadby a pestovania podľa Mittlidera

Táto metóda sa vyznačuje vytvorením úzkych postelí. Zaberajú málo miesta a stále prinášajú o 20% viac, ako je bežné pestovanie zemiakov. Priaznivé poveternostné podmienky pomôžu zvýšiť počet hľúz. Osvetlenie a hnojenie sú tiež dôležitými faktormi.

pestovanie zemiakov

Výhody metódy

Mittliderova metóda má niekoľko významných výhod:

 1. Pestovanie zemiakov je možné na akomkoľvek type pôdy.
 2. Úspora výsadbovej plochy a zároveň zvýšenie výnosov.
 3. Pri výbere tejto metódy sa neuvoľňuje pôda ani sa nezvyšuje.

Vďaka širokým uličkám s úzkymi posteľami má rastlina primeranú výživu, veľa tepla a slnečného žiarenia. Takéto podmienky majú pozitívny vplyv na rozvoj kultúry. Na druhej strane korene rastú veľké a chutné. Ďalšou výhodou tejto technológie je, že sa dá použiť v regiónoch s akoukoľvek klímou.

významné výhody

Nevýhody metódy

Výsadba zemiakov pomocou tejto technológie nie je vhodná na použitie v oblastiach na severných svahoch. Nížinné, močaristé a rašeliniská nie sú vhodné. To všetko môže prispieť k vzniku stojatej vody. Postele s takýmito podmienkami negatívne ovplyvňujú vývoj zemiakov.

Mittliderova metóda vyžaduje veľa hnojiva. Látky stoja veľa peňazí, takže osoba by to mala vedieť pred začatím vykládky. Nie všetci záhradníci majú pozemok na slnečnej strane. Ak padne tieň na pôdu, výnos sa automaticky zníži štyrikrát. Zemiaky samotné sú nasýtené dusičnanmi.

webové aplikácie

Výhody úzkych postelí

Úzke postele sú vynikajúcim riešením pre záhradkárov s malým pozemkom. Striedajú sa so širokými uličkami. To poskytuje puzdrám dobré osvetlenie. Vďaka tomu aktívne rastie a prináša veľkú úrodu. Úzke lôžko tiež uľahčuje aplikáciu hnojiva.

Úzke hrebene na nerovnom teréne a zlej pôde

Nerovnomerná pôda nie je vhodná na pestovanie zemiakov pomocou metódy Mittleider. Po prvé, starostlivosť o kríky v záhrade je nepohodlná. Ak človek toto pravidlo ignoruje a urobí veľa chýb, úroveň výnosu sa zníži. Zlá pôda nie je problémom, pretože táto metóda zahŕňa použitie hnojív na správnu výživu hľúz zemiakov.

úzke postele

Mittliderova metóda a ekologické poľnohospodárstvo

Ľudia používajúci tento systém pestovania zemiakov sa často vracajú k ekologickému poľnohospodárstvu. Jednou z hlavných čŕt Mittlidera je časté zalievanie. V tejto fáze sa spravidla začínajú problémy. Niektorí záhradníci sú v tomto ohľade obmedzení.

Pred pestovaním zemiakov podľa Mittlidera sa musíte pripraviť a presvedčiť o svojej vlastnej sile.

Mittliderov systém umožňuje okamžite získať úrodu. Nezohľadňuje sa tým vhodnosť miesta. Ak sa táto metóda zruší, výnos sa výrazne zníži a záhradné lôžko sa stane soľným. Musíte mať v blízkosti spoľahlivý zdroj vody. Ekologické poľnohospodárstvo znamená úctu k pôde a je navrhnutý na niekoľko rokov, Mittliderova metóda nie.

ekologické poľnohospodárstvo

Mittliderova metóda a hilling

Výhodou systému je, že nie je potrebné vykonať procedúru hillingu. Je to veľmi pohodlné. Namiesto toho zemiaky potrebujú veľa hnojiva. Nie je potrebné okrem povoľovania uvoľňovať.

hilling postup

Ako pestovať?

Pred výsadbou zemiakových hľúz musíte venovať pozornosť mnohým bodom. Potrebujú sa nielen koreňové plodiny, ale aj hrebene. Ak je to potrebné, záhradník pestuje hľuzy, aby získal sadenice. Okrem toho sa vytvorí pozemok, na ktorom sa bude pristávať.

veľa okamihov

Príprava postelí

Pred prípravou postelí si musíte zvoliť vhodný pozemok pre zemiaky. Malo by byť vykopané tak, aby bolo rovné. Potom odstráňte korene zo starých rastlín a burín. Označte a vytvorte úzke obdĺžnikové postele. Mali by byť umiestnené od severu k juhu. Zavádzajte hnojivá do pôdy. Roztrhajte každé lôžko zo strán, pričom tvoria strany s výškou najmenej 10 cm. Vďaka tomuto prístupu zostáva vlhkosť v zemi omnoho dlhšie.

zvoliť vhodný

Príprava zemiakov

Na výsadbu sú vybrané veľké korene, pretože malé nie sú v tomto ohľade vhodné. Vybraná zelenina musí byť dokonale zdravá. Výsadba zemiakov je možná v záhradných posteliach alebo v krabiciach. V druhom prípade ich budete musieť transplantovať.

Osoba môže pestovať zemiaky v krabiciach. Presádzanie mladých výhonkov na začiatku vegetačného obdobia stimuluje ich rast a podporuje plný rozvoj. Druh výsadby umožňuje vykopať korene z pôdy pred hlavnou úrodou.

Príprava zemiakov

Príprava hľúz pred výsadbou do postelí

Hľuzy sa pred výsadbou podrobia malej, ale povinnej príprave:

 1. Umiestnia sa do vody, ktorej teplota sa pohybuje od +50 do +60 ° C. Nechajte v tejto forme 20 - 25 minút.
 2. Potom sa odstráni z vody a umiestni sa do roztoku síranu meďnatého alebo manganistanu draselného na 7-10 minút.
 3. Hľuzy sa v jednej vrstve vyhladia do plytkých škatúľ a na slnku sa vyvedú na ulicu.

V tejto forme môžu zemiaky zostať od niekoľkých dní do týždňa alebo dlhšie. Po celú dobu musí byť postriekaný roztokom pripraveným zmiešaním superfosfátu s vodou. Hneď ako sa na hľúzach objavia oči, sú rozrezané na kúsky. Každý z nich musí mať klíčené oko.

hľuzy pred výsadbou

Prípravok na sadenie

Spodok škatúľ je posypaný pilinami tak, aby vrstva bola najmenej 3-4 cm a navrch sa nalial roztokom síranu meďnatého (stačí 0,2%). Nádoba je naplnená zeleninou end-to-end. Znovu posypeme pilinami, pričom sa zachová hrúbka vrstvy od 1,5 do 2 cm.

Škatule so zemiakmi sa prenesú do miestnosti s teplotou +13 - 15 ° C. Po 8-9 dňoch budú korene pokryté hrubými, ale krátkymi výhonkami. Objavia sa aj malé korene. Pred výsadbou, asi 2 - 2,5 hodiny, sú hľuzy napojené komplexným hnojivom. Hľuzy zemiakov sa v prepravkách nechovajú príliš dlho. Ak korene rastú veľmi dlho, môžu sa po transplantácii do postelí poškodiť.

Prípravok na sadenie

Schéma pristátia

Schéma pestovania zemiakov v lôžkach Mittlider je veľmi jednoduchá. V takom prípade musíte byť opatrní a prísne dodržiavať všetky pokyny. Najprv sa oboznámte s každou fázou a až potom pokračujte v jej implementácii. Záleží na tom jednoduchá starostlivosť a množstvo úrody.

postupujte podľa všetkých pokynov

Členenie stránok

Pred výsadbou zeleniny je dôležité vybrať si miesto a správne pripraviť postele. Nasledujúce jednoduché pokyny pomôžu eliminovať akékoľvek chyby zo strany záhradníka a vykonávať všetku prácu s vysokou kvalitou. Zoznam etáp:

 1. Vyberte si miesto s priamym slnečným žiarením.
 2. Potom postupujte podľa všetkých odporúčaní na vytváranie zemiakových záhonov, ktoré boli opísané vyššie.
 3. Vzdialenosť medzi nimi by mala byť najmenej 70 cm a nie viac ako 1 m. Dĺžka samotného lôžka je 9 ma šírka je 45 - 50 cm.

príprava postelí

Táto schéma nebola vybraná náhodou. Vďaka usporiadaniu dostáva každý ker dostatok svetla po celý deň.

Ak má pozemok sklon a nie je ho možné vyrovnať, lôžka sa usporiadajú vo forme schodov. Počas vytvárania takejto postele sa vykopávajú otvory pre zemiaky v šachovnicovom vzore. Vzdialenosť medzi nimi je iba 30 cm. Odporúčaná hĺbka je od 7 do 12 cm.

vybrané nie náhodou

Výsadba hľúz pod slamkou

Mnoho záhradkárov považuje za dôležité pestovať zemiaky pod slamy. Chráni nielen koreňové plodiny, ale aj pôdu pred nepriaznivými poveternostnými podmienkami. Vďaka tejto vrstve zem dobre udržuje vlhkosť a teplo. Buriny v posteliach rastú niekoľkokrát pomalšie alebo úplne zmiznú.

Samotná krík rastie bez omeškania a súčasne sa dobre vyvíja. Slama má nielen ochrannú funkciu pre zemiaky, ale tiež nasýti pôdu užitočnými organickými látkami. Slamku musíte položiť do hrubej vrstvy, nie šetriť ju. Prvýkrát bude stačiť iba 9 cm. Postupom času sa slama usadzuje a jej hrúbka sa zmenšuje, takže sa navrchu vkladá ďalšie množstvo.

zemiaky na slame

Pristátie v zemi

Po všetkých prípravných prácach môžete postúpiť do fázy výsadby na lôžkach. Pred umiestnením zemiakov do otvoru sa naplní hnojivom. Stačí naliať 1 polievkovú lyžicu do diery. Som vermicompost. Potom môžete položiť koreňovú plodinu na vrchol.

Predpokladom je zabezpečiť, aby oči smerovali nahor. Pri vyplňovaní otvoru zeminou dávajte pozor, aby ste nepoškodili oči alebo ich úplne nezlomili. V žiadnom prípade by ste nemali kopať zem medzi zemiakmi. Schéma sa môže používať mnoho rokov, takže v nasledujúcom roku sa miesto pri pristátí nemení.

nemožno vykopať

Ktoré odrody zemiakov sú vhodné?

Akýkoľvek druh zeleniny je vhodný na pestovanie hľúz zemiakov pomocou metódy Mittlider. Toto nezohľadňuje dobu zrenia. V závislosti na požadovanom výsledku vyberte skoré, stredné alebo neskoré obdobie. Záhradníci, ktorí vyskúšali túto metódu aspoň raz, tvrdia, že je vhodnejšie pestovať odrody zemiakov so zónami. Bez ohľadu na zvolenú odrodu sa používa rovnaké hnojivo.

vyskúšal metódu

mulčovanie

Tento postup pomáha chrániť mladé kríky a podporuje ich plný rozvoj. Zistilo sa, že mulčovanie pomáha plodine rásť rýchlejšie.Na postup použite humus, nasekanú kôru, kompost, trstinu a jemne nasekanú trávu. Pripravená kompozícia má priaznivý účinok na zeminu, zvyšuje obsah organických látok v nej. Vrstva by mala pokryť zemiaky o 5 až 10 cm.

Mulčovanie sa časom zoslabuje v dôsledku zrážok a pravidelného zavlažovania. V takom prípade sa postup mulčovania opakuje.

plný vývoj

hnojivá

Mittlider System odporúča 2 overené kŕmne zmesi:

 • kompozícia č. 1;
 • zloženie č. 2.

V prvom prípade sa hnojivo pripraví zmiešaním 40 g kyseliny boritej s 5 kg dolomitovej múky. V priemere 1 sq. m pozemku, nie je spotrebovaných viac ako 100 g zmesi. Na prípravu ďalšej kompozície sa vezme 1,5 kg dusičnanu amónneho, 0,5 kg síranu horečnatého, 5 g kyseliny molybdénovej, 0,5 kg ammofosu. K týmto zložkám sa tiež pridá 5 g kyseliny boritej a 1 kg síranu draselného. Za 1 štvorcový m sa spotrebuje iba 50 g látky.

zmesi na kŕmenie

Počas prvého kŕmenia zemiakových hľúz sa súčasne používajú dve hnojivá. Pri vykopávaní pôdy rozptyľujte zmes pripravenú podľa prvého receptu. Posypte hnojivom č. 2 hore. Druhé oplodnenie sa uskutoční, keď klíčky dosiahnu výšku 15 cm. Tretie oplodnenie spadá počas vytvárania pukov kvetov na veľkých kríkoch. Aby sa nespálili zemiakové korene, musí byť hnojivo rozptýlené v strede záhrady.

zemiakové korene

zalievanie

Zemiaky Mittlider sa veľmi obávajú suchej pôdy. Aby kríky nepotrebovali jedlo, musíte ich zalievať každý deň. Na tento účel použite hadicu alebo zavlažujte kvapkaním. Pri použití hadice je prúd vody nasmerovaný pod korene. Zalievanie v lôžkach sa vykonáva počas vývoja zemiakových kríkov a zastaví sa po vyblednutí kvetov.

pomocou hadice

Starostlivosť o hľuzy

Po výsadbe zemiakov si zelenina vyžaduje starostlivú starostlivosť, ktorá zahŕňa pravidelné kŕmenie, neustále zalievanie a odstraňovanie buriny. Je dôležité zabezpečiť, aby pôda nevyschla pod zemiakmi. Každá rastlina by mala dostať rovnaké množstvo vody a hnojiva do záhrady. Vrchný obväz sa musí vykonať pred klíčením. Potom sa uskutoční ďalšia a tretia, zatiaľ čo kríky v lôžkach tiež nepotrebujú pílenie.

Starostlivosť o hľuzy

Ako žatvu?

Koreňové plodiny by sa mali vykopať včas, bez toho, aby boli po dlhú dobu ponechané v pôde. Nemôžete ich zberať vopred, pretože existuje riziko zberu zelených koreňov. Neskoré dáta vždy prinášajú zhnité alebo uschnuté zemiaky. Sušené vrcholy v záhrade sú indikátorom zrelosti zeleniny. Bohužiaľ to tak nie je vždy.

Zozbierané z postelí koncom augusta a začiatkom septembra. Toto je optimálny časový rámec, ktorým sa záhradníci riadia. Aby ste sa konečne presvedčili o zrelosti koreňových plodín, vykopte niekoľko hľúz. Veľká veľkosť zemiakov a hustá kôra naznačujú, že je čas začať úrodu.

zbierať

Zber zemiakov vykonáva sa pomocou lopaty alebo s traktorom na pozadí. Druhá možnosť je vhodná pre ľudí s veľkým pozemkom. Po zbere zeleniny vrcholy zostávajú v posteliach. Musia byť odstránené z postelí a spálené, aby nepoškodili úrodu pre budúci rok. Zemiakové vetvy môžu obsahovať huby alebo iné škodce, ktoré vyvolávajú vývoj rôznych chorôb.

Je lepšie vykopať korene v suchom a slnečnom počasí. Je to nevyhnutné, aby hľuzy vyschli na slnku a lúčoch a vetrovali. Zozbierané zo záhrady v škatuliach alebo iných vhodných nádobách, zbavených zvyškov zeme. Vhodné podmienky na skladovanie zemiakov sú teploty od +4 do +5 ° C.

lopaty alebo pojazdné traktory

Hlavné chyby v tejto metóde

Jednoduché pravidlá sa ľahko dodržiavajú, ale zďaleka nie. Sú ľudia, ktorí vo svojej starostlivosti robia menšie chyby.Na prvý pohľad sa môžu zdať neškodné. V najlepšom prípade úroda klesá av najhoršom prípade zemiaky úplne vymiznú.

Zalievanie zemiakov

Niektorí záhradníci používajú na postele hnojivo, ale výnos sa nezvyšuje. Je to kvôli zavlažovaniu. Ak sú hľuzy napojené najviac dvakrát týždenne, látky vo formuláciách nemajú čas sa rozpustiť. Hromadí sa hnojivo, ktoré čoskoro vedie k vysokej koncentrácii látok, po ktorej sa zemiakové kríky vyhoria.

tadiaľto

Mittlider odporúča zásoby na veľkom množstve vody. Ak nie je možné voda zemiaky denne, ako posledná možnosť sa to robí každý druhý deň. Zem musí vždy zostať vlhká. Úroveň zavlažovania závisí od zrážok. Keď dôjde k vypadnutiu veľkého množstva vlhkosti, na chvíľu odmietnu vodu.

V žiadnom prípade by ste nemali uvoľňovať zemiakové postele. Výsadba Mittliderov stavia korene blízko k zemi. Ak sa uvoľní, môže dôjsť k poškodeniu koreňového systému, čo tiež ovplyvní výnos. Mnoho ľudí na to zabudne a urobí veľkú chybu.

Zalievanie zemiakov

Výber zloženia na kŕmenie

Do alkalickej pôdy by sa nemala pridávať dolomitová múka. Môžete jej teda len ublížiť, pretože kríky odumrú. Pri príprave zmesi podľa receptu č. 1 sa namiesto tejto zložky používa sadra. Pri kyslej pôde na zemiakových posteliach sa smie bezpečne používať krieda, dolomitová múka alebo drvený vápenec ako hnojivo.

kompozícia na kŕmenie

Zlé miešanie hnojív

Je dôležité rovnomerne rozmiestniť hnojivo po celom pozemku. Neskúsení záhradníci rozptýlia zmes po zemi a jednoducho ju počas kopania otočia. Pri tomto postupe sa látky nemôžu rovnomerne miešať s pôdou. Hnojivá sa budú hromadiť na určitých miestach, čo ovplyvňuje výnos zemiakov.

miešanie hnojív

Zlé nastavenie postele

Sklon postele sa negatívne odráža nielen na raste kríkov, ale aj na budúcej úrode. Na jednej strane bude Zem neustále vysychať a na druhom konci lôžok dochádza k stagnácii vlhkosti. V takom prípade bude narušené rovnomerné oplodnenie. Užitočné látky sa hromadia v určitej oblasti, čo je veľmi zlé.

Na vyrovnanie pôdy použite úroveň budovy a bar. Pri silnom svahu je lôžko rozdelené na niekoľko častí a až potom je stanovený uhol sklonu. To vám umožní vyrovnať plochu pod zemiakmi.

zarovnanie hrebeňa

Použitie ďalších prvkov v komplexných hnojivách

Pri príprave vrchného obväzu sa tiež robia chyby. Mnoho záhradkárov kupuje drogu Mag-Bor na pridanie síranu horečnatého do zmesi. Súčasne je v prášku prítomný aj bór. Ak bol predtým pridaný bór, môže byť v pôde nadbytok bóru. Tieto body sa musia brať do úvahy pred varením. hnojivo pre zemiaky.

Pri príprave zmesi na obväzovanie podľa receptu č. 2 by ste si nemali kupovať komplexné minerálne hnojivá. Obsahujú nielen základné prvky, ale aj železo a iné stopové prvky. Je lepšie kúpiť každú látku osobitne. Ak to nie je možné, starostlivo si preštudujte zloženie zmesi a neignorujte prítomnosť žiadnej zložky.

komplexné hnojivá

Zmeny a doplnenia vo verzii pre Rusko

Na základe metódy Mittlider, iné systémy pestovania zemiakov... Ruská verzia namiesto odporúčaných hnojív zahŕňa použitie tinktúry nasekanej zeleniny a vody. Správne vybrané hnojivá pomáhajú pri vývoji kríkov. Samočistenie nastáva kvôli fotosyntéze.

Táto možnosť hnojenia je vhodná pre oblasti s tienenými posteľami. Bylinná tinktúra je vynikajúcim riešením pre postele s miernym zavlažovaním. Zlé podmienky pre zemiaky môžu viesť k hromadeniu dusičnanov v hľúzach.V tomto prípade pomôže hnojivo na báze zelene.

Zmeny a doplnenia variantov

Účinnosť metódy

Záhradníci používajúci Mittliderovu metódu tvrdia, že výnosy zemiakov sa zvýšili o 20 - 25%. Hľuzy majú veľa veľkých koreňových plodín. Súčasne sa zaznamenáva správny tvar a absencia zakrivených zemiakov. Hustá šupka pokrýva šťavnatú a pevnú dužinu.

Pravidelnosť sa zaznamenala, ak človek vyskúšal techniku ​​Mittlider, nechce sa tradičným spôsobom vracať k pestovaniu zeleniny.

Mittlider vyniká originálnou technikou formovania lôžok, prípravy dier a zemiakov. Záhradníci, ktorí sa rozhodnú túto metódu vyskúšať prvýkrát, budú musieť skúsiť najskôr. Ak sa to urobí správne, rast bude každý rok ľahký a nebudú žiadne ťažkosti. Dobrou správou je, že si nemusíte vyberať špeciálne odrody zemiakov. Podľa Mittlidera je rovnako účinné pestovanie skorých, stredných a neskorých rastlín.

Účinnosť metódy

recenzia
 1. michal
  5.05.2019 17:09

  Sporenie výsadbovej plochy je otázne. Áno, koreňové plodiny sa vysádzajú bližšie k sebe, zvyčajne. Medzi posteľami sú však veľké medzery. Vo Voroneži takéto zemiaky jednoducho spália. Tu je potrebné zasadiť rastliny tak, aby sa vrcholy navzájom prekrývali a slnečné lúče neklesli na hrebeň, nesušiť pôdu.

  Odpovedať
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica