Návod na použitie lieku Zenkor proti burinám na zemiakoch

Zenkor je herbicíd nemeckej spoločnosti Bayer. Účinok na ročné trávnaté porasty. Používa sa ako osobný dcérsky podnik a veľké farmy na pestovanie zeleniny vrátane zemiakov. Relatívne bezpečné pre ľudí a životné prostredie.

Mechanizmus účinku lieku

Základom herbicídu je metribuzín (70%). K dispozícii v niekoľkých vhodných formách. Účinná látka je absorbovaná vo všetkých častiach buriny, dosahuje koreňový systém a blokuje proces bunkového delenia. Má dobrú selektivitu vo vzťahu k pestovaným rastlinám. Zenkor je selektívny systémový herbicíd.

Dlhodobo chráni zemiaky. Za priaznivých podmienok (bez zrážok, mechanického narušenia hornej vrstvy pôdy) do 30 dní. Malé zrážanie zvyšuje účinok liečiva, toto by sa malo zohľadniť pri príprave roztokov.

Neprispieva k rozvoju imunity v burinách. Kombinuje sa s inými herbicídmi a pesticídmi. Na mnohonásobné pôsobenie na jednoklíčnolistové buriny (chrpa, yarutka, droga, pohánka, poľný hrášok, lopúcha, púpava, divoký ovos atď.) Sa Zenkor používa v spojení s nasledujúcimi prípravkami:

Liek Zencor

 • Olitref.
 • Dvojaký.
 • Vernamova.

Pri vysokých teplotách vzduchu, dlhšom období sucha alebo naopak nadmernej vlhkosti sa znižuje tolerancia zemiakov voči herbicídu Zenkor. Droga slabo inhibuje:

chemický herbicíd

 • plazivý nočný odev;
 • pšeničná rastlina, posteľná bielizeň;
 • poľný loch.

Účinnejšie ako iné herbicídy ničí bodliak bodliak, žihľavy, kone, pastiersku kabelku, ambróziu a strednú červovú červ. Má slabý vplyv na veľmi ľahké pôdy, kde je saturácia humusu menšia ako 2%, ako aj na pieskovce.

priaznivé podmienky

Funkcie aplikácie

V návode na liek Zenkor sa odporúča používať zemiakový herbicíd dvakrát za sezónu:

 1. Pred klíčením.
 2. Po klíčení.

Nepoužíva sa pri klovaní zemiakových klíčkov. Pred použitím sa pôda vyrovná, veľké hrče sa zlomia. Ak je pôda suchá, je vhodné ju navlhčiť vodou do hĺbky 2 cm. Preemergentné ošetrenie sa vykonáva 2 až 3 dni pred výskytom klíčkov zo zemiakov. Spotreba sa počíta na základe typu pôdy:

funkcie aplikácie

 1. Svetlo 0,5 - 0,75 kg / ha.
 2. Priemerne 0,75 - 1,0 kg / ha.
 3. Ťažké 1,0 - 1,5 kg / ha.

Pre malé letné chaty sa 10 ml Zenkory rozriedi v 3 litroch vody a rovnomerne sa rozstrekuje na plochu sto metrov štvorcových. Klíčiace buriny nie sú schopné preraziť ochranný film herbicídu Zenkor.

Roztok sa používa čerstvo pripravený. Prázdne nádoby z herbicídu sa dôkladne umyjú vodou, obsah sa naleje na kultivované pole.

nastriekajte oblasť

Na postemergenciu spracovanie zemiakov herbicíd sa používa na rastliny do výšky 10 cm. Na zarastených kríkoch po aplikácii lieku sa zaznamenáva oslabenie intenzity farby zelených listov. Vo väčšine prípadov sa pigment obnoví po 10 až 14 dňoch. Nezaznamenali sa žiadne ďalšie prejavy fytotoxicity. Droga nemá negatívny vplyv na množstvo a kvalitu zemiakových plodín.

Bezpečnostné opatrenia

Herbicíd sa používa iba vonku. Používajte opatrne pri odrodách zemiakov na začiatku a počas sezóny. Spracovanie pred vznikom sa nevykonáva na takýchto odrodách skorých dozrievajúcich zemiakov: Karatop, Alena, Riviéra, Lark, Bellarosa a Ariel.

postemergentná liečba

Kultúry sú vysoko citlivé na látku metribuzín. Neodporúča sa používať maximálne dávky liečiva na ľahkých pôdach, herbicíd nepriaznivo ovplyvňuje klíčenie.

Zenkor sa používa v tank mixoch ako základ, čím chráni zemiaky pred burinou, chorobami a škodcami. Pokyny na použitie lieku so sulfonylmočovinou predpisujú pridanie Zenkory k už pripravenej zmesi.

v tank mixoch

Opatrne premiešajte s insekticídmi, preto je vhodné pred prácou vykonať testy kompatibility. Je zakázané miešať herbicíd Zenkor s hnojivami obsahujúcimi dusík.

Nepoužívajte kombinované suché nezriedené prípravky. Predávkovanie prípravkom vedie k žltnutiu alebo úplnému vyhoreniu sadeníc.

Pri teplotách vzduchu nad 25 ° C sa Zenkor nepoužíva pre zemiaky, pretože herbicíd bude mať toxický účinok. Najpriaznivejšie teploty pre striekanie sú +10 ... + 20 ° C. Účinná látka by mala nasýtiť pôdu o 2–3 cm.

zmiešané s insekticídmi

Uchovávajte v pôvodnom obale pri teplote neprevyšujúcej +40 ° C. Zvyšky herbicídu Zenkor sa ukladajú do hlbokých jam vo veľkej vzdialenosti od vodných útvarov. Má obmedzenia týkajúce sa používania v sanitárnej oblasti.

Napriek tomu, že obdobie rozpadu metribuzínu v pôde je 3 mesiace, neodporúča sa pestovať na poli po chemickom burení nasledujúcu sezónu:

 • Cibuľa;
 • kapusta;
 • repa;
 • slnečnica, tekvica.

rozpad metribuzínu

Tieto plodiny sú zvlášť citlivé na herbicídny prípravok.

Uvoľňovacie formuláre

Výrobca „Bayer“ predstavuje niekoľko druhov Zenkory:

 1. WG 70 (granulovaný prášok).
 2. Kvapalina (vo vode rozpustný prášok, suspenzia).
 3. Zenkor ultra (odpruženie).

granulovaný prášok

Posledné dve formy sú dokonalejšie. Po zriedení vodou nemajú sediment, rozpúšťajú sa rýchlejšie (do 30 minút).

Existujú priemyselné obaly na suchú hmotu a nádrže (5 l). Fľaše na súkromné ​​použitie sú k dispozícii v objeme do 100 ga vrecia s práškom do 20 g. Okrem zemiakov sa herbicíd úspešne používa aj na mrkvu, sóju, jablone a paradajky.

Ďalšie výhody lieku:

vo vode rozpustný prášok

 • neprispieva k šíreniu mechanicky prenášaných vírusov;
 • netoxický pre včely a iný hmyz;
 • počas práce nevyžaduje osobitnú ochranu dýchacích ciest;
 • nemá výrazný zápach;
 • vhodné na použitie vo všetkých klimatických zónach;
 • sa v pôde nehromadí.

Návod na použitie obsahuje tabuľky s presnými dávkami lieku. Dátum exspirácie 3 roky od dátumu výroby. Dlhodobé testy potvrdili spoľahlivosť herbicídu Zenkor. Kombinuje sa s výrobkami iných výrobcov. K dispozícii na predaj za rozumné ceny.

Zenkor ultra

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica