Opis a boj proti zemetraseniu chrobáka (wireworm)

Na záhrade nájdete často chrobáka, ktorý ničí hľuzy zemiakov, živí sa stonkami a listami a zanecháva v nich dierky. Aby ste zachránili úrodu, musíte vedieť, ako sa vysporiadať s drôtenými červami na zemiakoch. Rozpoznanie zasiahnutého ovocia je pomerne ťažké, iba pri vykopávaní. Existujú základné kontrolné metódy, ktoré sú šetrnejšie pre zemiaky a záhradu ako celok.

Opis jednotlivca

Drôty sú larvou dospelého klikáčika. Jedná sa o čiernych chrobákov, ktorí ležia larvy v zemi. Tieto larvy potom poškodzujú úrodu, začnú sa kŕmiť koreňmi, jesť zemiaky a hľuzy kvetov.

V zime sa larva zhlukuje v pôde pod snehom. Hlboko v zemi je teplá. Po zahriatí sa hmyz plazí na povrch. Drôtik miluje teplo, vlhkosť, kyslú pôdu. Preto sa pri riešení tohto problému musíte najprv zbaviť príliš kyslej pôdy. Rastú dobre, keď sa na jar zahrieva vzduch na dvadsať stupňov.

Ak je drôtovec v zemiaku, znamená to, že niekde v okolí rastie motýľ, drevina, pšenica. Červ ju veľmi rád zje. Preto sa pred výsadbou musíte uistiť, že táto burina nie je v blízkosti.

Chrobáky kladú vajíčka nielen na hľuzy, ale ničia tiež všetky cibuľové kvety, korene fazule, repu, pšenicu a kukuricu. Nenechávajú rastliny nažive. Preto je potrebné bojovať proti nim.

chrobák na liste

Chrobáky sa tiež nazývajú luskáčiky za zvuk, ktorý vydávajú, akoby zacvakli. Majú dlhé, pretiahnuté telo pokryté čiernym brnením. Je veľmi ťažké, že to nemôžete rozdrviť.

Prečo sú chrobáky nebezpečné?

Malé larvy nepoškodzujú veľa. Najnebezpečnejšie sú larvy, ktoré žijú dlhšie ako dva roky. Už vyzerajú ako červy, ich telo je dlhé asi tri centimetre. Stáva sa tvrdým a odolným. Jeho farba je žltá až hnedá.

Potom tieto červy už plodinu začínajú aktívne jesť. Živia sa zemiakovými hľúzami, repou, koreňmi rastlín, stonkami, semenami bez toho, aby opustili rastlinu. Hnijú a umierajú.

červík obyčajný

Hlodané zemiaky strácajú svoju prezentáciu, rýchlo zhnijú, ak ich chcete použiť na jedlo, musia byť odrezané. Larvy žijú dlho, takže ak sa ich na jeseň nezbavíte, situácia sa bude opakovať budúci rok a straty na výnosoch budú značné.

Preto záhradníci bojujú proti týmto parazitom. Existujú základné spôsoby, ako ich zvládnuť dokonale.

Ako vyzerá poškodená zelenina?

Click chrobáky spôsobiť veľké škody na úrode zemiakov. Odstránenie drôtu z hľuzy zemiaka je veľmi ťažké, ak sa už v ňom usadilo. Zelenina už nie je vhodná na jedlo.

zemiaky zo zeme

Na fotografii môžete vidieť, ako vyzerá infikovaný zemiak.Je to všetko v dierach, ktoré vytvárajú červi. Zanechávajú pohyby zložitého tvaru. Niekedy už hniloba začína vo vnútri. Otvory v hľúzach sú už zvonka viditeľné. Takúto koreňovú zeleninu je ťažké olúpať a krájať a odstraňovať tieto pasáže a červy. Často sa vyhadzuje a nepoužíva na jedlo.

Huby, hniloba, baktérie, plesne môžu vstúpiť cez otvory. Takáto zelenina sa už dá ťažko uložiť. To všetko výrazne ovplyvňuje vzhľad a kvalitu zemiakov. Tento hmyz je potrebné zničiť, inak nakoniec zničí celú plodinu... Najlepšie je prijať preventívne opatrenia.

Chemikálie na pomoc

Existuje veľa tajomstiev o tom, ako sa zbaviť drôtov v poli zemiakov. Ich popis si môžete prečítať na internete alebo v knihách o záhradníctve. Použitie chemikálií je obzvlášť účinné. V skutočnosti sú niektoré prvky pre parazity veľmi jedovaté.

Na ochranu výsadby sa odporúča na jar hnojiť pôdu síranom amónnym. Obsahuje amoniak, ktorý je škodlivý pre chrobáky. Na výsadbových plochách v lokalite zemiakov môžete ošetriť aj mangán rozpustený vo vode. Je však dôležité regulovať úroveň kyslosti pôdy, pretože to môže zničiť listy a stonky plodiny.

Čo robiť, keď sa larvy drôtovcov už usadili na zemiakoch. Mnoho záhradníkov používa špeciálny prípravok BB1 - entomopatogénna huba. Ovplyvňuje hmyz klíčením na tele. Parazity vyschnú, zakryjú sa kvetmi, nemôžu sa vyvíjať a fungovať normálne. Huby ich činnosť potláčajú. Pred odstránením parazitov touto hubou musí byť pôda navlhčená.

Existujú aj ďalšie produkty, ktoré je možné zakúpiť v špecializovaných predajniach: Force, Cruiser, Aktara, Prestige, Tabu. Tieto prostriedky by sa mali použiť na zavlažovanie pôdy, ako aj na sadenie. V obchodoch môžete požiadať poradcov o tom, ako zničiť škodcov.

škodcov chrobákov

Ako používať pasce?

Každý skúsený záhradník vie, ako chrániť zemiaky pred chrobákom bez toho, aby sa uchýlil k nákupu drahých jedovatých produktov. Z tohto hmyzu, ktorý ničí rastliny a kvety, vždy môžete urobiť pasce na zemiakovom poli. Je známe, že pasca a pasca dokonale chránia úrodu pred nezvanými hosťami.

Na jar môžete pripraviť pasce. Na mieste, kde hmyz býval, musíte vykopať malé diery, položiť trávu, seno, zvyšky vrcholov, vetvy v nich. Čoskoro tam budú bežať škodcovia. Potom musí byť táto bylina spálená. V prípade potreby postup zopakujte. Môžete tiež zasadiť na mieste, kde budú zemiaky, jačmeň, ovos.

Hneď ako sa objavia malé výhonky, musia sa vykopať. Na koreňoch budú červy. Budú musieť byť zničené okamžite.

Môžete hádzať plátky repy, mrkvy na lezúcich nepriateľov a pochovávať ich do zeme. Po troch až štyroch dňoch môžu byť vykopané červami. Tieto luskáčky spadajú do pascí. Mali by sa obariť horúcou vodou a spáliť. Aby ste nezabudli na to, kde sú pasce skryté, môžete na ne pichnúť malé paličky.

hubenie škodcov

Môžete ho tiež pochovať takmer úplne do zeme. Vo vnútri musí byť nejaká chutná návnada. Skontrolujte ich každý deň, bez hmyzu, pridajte čerstvé kúsky. Na jeseň by sa mala zozbieraná pôda skontrolovať aj na prítomnosť nebezpečných červov.

Všetky tieto pasce sú niekedy účinnejšie ako jedovaté látky proti larvám chrobáka.

Tradičné metódy

K boju s drôtenými červami patria aj ľudové lieky. Sú známe už veľmi dlho a odovzdávajú sa z generácie na generáciu.

Na zničenie drôtovcov by sa na tie miesta, na ktorých sa majú sadiť zemiaky, malo zaobchádzať s infúziami rôznych bylín: žihľavy, púpavy, lastovičiek, paliny. Vôňa a horkosť týchto rastlín odradí chrobáky. Odporúča sa trvať pol dňa, pohár bylín sa vyberie na vedro s vodou. Musia byť čerstvé a ručne vyberané.

zemiakový drôt

Tieto jamy môžete zaliať roztokom mangánu. Tým sa dezinfikuje budúca úroda a vystrašia sa červy. Manganistan draselný tiež chráni pred hubovými chorobami.

Na odstránenie škodcov použite cibuľovú šupku, horčičný prášok. Pestovanie zemiakov môžete striedať s horčicou. Čierny chrobák túto trávu nemôže uniesť a utečie.

Každý rok by ste mali vykopať časť zemiakového poľa, zmeniť miesto, posypať soľou. Ak zemiaky rastú z roka na rok v tej istej oblasti, potom neexistuje žiadna nádej, že sa škodcovia zbavia. Ale nemôžete začať ani pole. Neochvejná záhradná posteľ je živnou pôdou pre baktérie a hmyz.

Prevencia a kŕmenie

Je potrebné poznať opatrenia na zabránenie výskytu lariev, aby ste neskôr nepreložili svoje mozgy na to, ako sa zbaviť drôtu. Existujú ľudové lieky, ktoré môžu pomôcť chrániť úrodu.

výsadba zemiakov

Je veľmi dôležité starostlivo sa o miesto starať, potom nemusíte premýšľať o tom, ako sa zbaviť drôtov v zemiakoch.

Na jeseň stojí za to vykopať záhradu správne. Táto metóda je zvlášť účinná tesne pred mrazom. Larvy vypadnú a zamrznú. Nemôžu prežiť.

Za slnečných dní tiež vykopávajú plantáže skoro na jar. Priame slnečné svetlo pomôže zabiť červami.

Je nebezpečné brať pôdu z netestovaných záhrad iných ľudí. Môže existovať veľa škodlivého hmyzu. Chrobáky milujú kyslú pôdu. Záhradníci niekedy robia chybu, keď dávajú príliš veľa hnoja do zeme. To zvyšuje jeho kyslosť. Kyslú pôdu je možné regulovať výsadbou šťaveľa, sadenice, hnojením pôdy popolom a vápnom.

škodcov chrobákov

Z času na čas by ste mali každé dva roky meniť miesto pre zemiaky. Nepotrebujete stále vysádzať rovnaké rastliny na rovnakom mieste. Je však tiež dôležité dbať na správne uloženie.

Na mieste, kde boli zemiaky, môžete zasadiť niečo, čo klikáci nenávidia. Môžu to byť strukoviny, fazuľa, horčica. Larvy potom uniknú z polí na miesta, kde sa môžu kŕmiť.

Po zbere je dôležité niekoľkokrát skontrolovať, či v zemi nezostali nejaké koreňové plodiny. Koniec koncov, toto je potrava pre vývoj červov. Vyrastajú a stávajú sa oveľa nebezpečnejšími.

Môžete rozptýliť surové vaječné škrupiny po tejto oblasti. Mnoho hmyzu sa jej bojí. Toto je ochrana nielen pred klikom, ale aj pred slimákmi a medveďmi. Okrem toho je to vynikajúci koreňový dresing.

Je dôležité neustále bojovať proti burinám a venovať pozornosť nielen zemiakom, ale aj iným rastlinám.

Pre záhradkárov je dôležité naučiť sa všetky techniky, ako sa zbaviť drôtovcov v zemiakoch. Ak použijete užitočné a bezpečné prostriedky, môžete záhradu zachrániť pred nezvanými hosťami raz a navždy.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica