Opis odrody zemiakov Zhuravinka, pestovanie a výnos

V roku 2005 bieloruskí chovatelia zaregistrovali zemiaky Zhuravinka. Ukázalo sa, že nová odroda je veľmi úspešná, nie menej kvalitná a úrodná pre mnohé holandské odrody. Zemiaky sú úradne schválené na pestovanie v regiónoch Volgo-Vyatka, stredný a severozápadný.

Všeobecné vlastnosti odrody:

  • stredne neskoro;
  • vysoký predajný výnos (177 - 242 kg / ha);
  • stredné hľuzy (90–140 g), oválne, s malými očami, červené;
  • chutné, drobivé, s vysokým obsahom škrobu (14,6–19,6%);
  • dužina je žltkastá, dlho nestmavne vo vzduchu;
  • vhodné na výrobu triesok;
  • vynikajúca udržiavacia kvalita (93%);
  • odolné voči chorobám;
  • vysoká obchodovateľnosť (83–96%).

V skutočnosti sa táto odroda úspešne pestuje vo väčšine regiónov krajiny.

rastúce

Populárna odroda sa často nazýva Zhuravushka. Kríky zriedka tvoria ovocie, preto sa Zhuravinka zriedka pestuje zo semien.

Stredne neskoro a nevhodné na skoré pestovanie mladé zemiaky metóda sadenice. Zvláštnosti kultivácie Zhuravinky sú spôsobené zvýšenou tuberizáciou.

odrody zemiakov

Materiál osiva

Materiál osiva sa odoberá strednej veľkosti bez známok choroby. Veľké zemiaky je možné rezať a sušiť 2-3 dni pred výsadbou. Je optimálne zvoliť hľuzy s hmotnosťou 80 - 100 g. Skúsení pestovatelia zeleniny označujú najsilnejšie a najzdravšie kríky už v štádiu pestovania a odoberú z nich budúci semenný materiál.

zemiaky Zhuravinka

Je užitočné „hľúziť“ semená hľúz, preto sa pred týždňovým skladovaním udržiavajú otvorené pred rozptýleným slnečným žiarením.

Je lepšie skladovať vybrané zemiaky oddelene od zvyšku zeleniny a pred ich položením ošetriť fungicídmi (prípravok "Maxim").

25 až 30 dní pred výsadbou sa hľuzy vytriedia a spracujú sa živnou kompozíciou: 10 g kyseliny boritej a 2 g síranu meďnatého sa rozmieša v 10 litroch vody a nastrieka sa.

Hľuzy sú rozptýlené v jednej vrstve na jasnom a teplom mieste. Po vyklíčení sa semeno opäť vytriedi, preoseje sa zemiaky so slabými klíčkami a príznakmi choroby.

semená hľúz

Príprava miesta

Zemiaky sa pestujú na slnečnom mieste s neutrálnou pôdou nasýtenou humusom, nie viac ako raz za 4 roky. Od jesene je celá oblasť hnojená hnojom a vykopaná. Na jar sa miesto mierne vykopáva, do postelí sa pridáva kompost, biohumus a minerálne hnojivá. Na ťažké pôdy sa zavádzajú uvoľňovacie komponenty: slama, piliny, rašelina, piesok.

príprava miesta

Ak existuje možnosť infekcie háďatko zemiakové, je užitočné zasiať túto oblasť so zimou raže na jeseň av máji hlboko vykopať všetky sadenice.

Po zbere zemiakov je lepšie okamžite vysiať pôdu vlčí bôby, strukoviny, pohánky. Na jeseň sú všetky sadenice vykopané. Komentáre poľnohospodárov k tomuto „zelenému“ hnojivu sú veľmi nadšené. Štruktúra pôdy sa výrazne zlepšuje, je nasýtená organickou hmotou a obnovuje sa rovnováha živín.

Veľa pestovateľov zeleniny praktizuje výsadbu v uličkách zemiakových rastlín, ktoré odpudzujú zemiakový chrobák Colorado: fazuľa, špenát, koriander, hľuza, nechtík.

háďatko zemiakové

Výsadba a pestovanie

Odroda zemiakov Zhuravinka je náročná na objem voľnej pôdy pre každý krík. Ak sú rady umiestnené príliš blízko pri sebe, hľuzy sa z dôvodu nedostatku miesta plazia na povrch.

Odporúčané rozloženie pre túto odrodu je 30 × 80. Výsadbové časy sa v jednotlivých regiónoch líšia od konca apríla do polovice mája. Je dôležité, aby mladé sadenice nezachytili posledný mráz.

výsadba a pestovanie

Týždeň po výsadbe sa postele so zemiakmi mierne uvoľnia, takže hľuzy dostanú dostatok kyslíka.

Keď výhonky dosiahnu 10 až 14 cm, uskutoční sa prvé zabitie. Ak sú dni suché a horúce, postele sa napojia niekoľko dní predtým, takže pôda je mäkká a uvoľnená. Výhonky môžu byť bezpečne posypané zemou, takže zostanú iba vrcholy listov. To pomôže kríkom vytvoriť viac ďalších stolonov, na ktoré sa hľuzy potom viažu. Po 2 týždňoch sa hojenie opakuje.

prvé kopanie

Opis zariadenia

Polopôvodné kríky Zhuravinka zvyčajne dosahujú strednú veľkosť (50–55 cm), stredne veľké, mierne zvlnené listy tmavozelenej farby. Rastlina má malú koruna červenkasto-fialovej farby, zriedka sadne ovocie. Hľuzy sú červeno-ružovej farby s drsnou pokožkou.

napoly vzpriamené kríky

Odolnosť voči chorobám

Opis odrody bieloruských pôvodcov zemiakov Zhuravinka ju charakterizuje ako rezistentný na mnohé bežné choroby:

odolnosť proti chorobám

Odroda má zlú odolnosť proti hnilobe hľúz a listov, rhizooktónii, vírusom L, Y.

zalievanie

Zalievanie zemiakov pred začiatkom hľuzy by malo byť mierne. Zrážky zvyčajne v tomto čase stále často klesajú. Kríky začínajú kvitnúť súčasne s tvorbou hľúz. Od tejto chvíle sa zalievanie zemiakových lúh Zhuravinki zvyšuje, pôdna vlhkosť sa udržuje v rozmedzí 80 - 85%. Toto je predpoklad bežného rastu hľúz.

Bieloruskí pôvodcovia

Vrchný obväz s hnojivami

Multitubulárna odroda Zhuravinka vyžaduje zvýšenú výživu a pôdu bohatú na organické látky, ale nadmerný dusík veľmi dobre netoleruje. Koreňové kŕmenie sa vykonáva večer po zalievaní, pred zabitím a počas kvitnutia.

V 10 litroch vody sa zriedi 1 liter mulleínu alebo trusu a pridajú sa 2 polievkové lyžice superfosfátu. Pod každý krík sa naleje 1 liter roztoku hnojiva.

rozmanitosť hľúz

Pred kvitnutím je užitočné kŕmenie listami. Za týmto účelom sa kríky večer postriekajú roztokom 10 litrov vody a 300 g močoviny. Môže sa nahradiť infúziou 100 g popola v vedre s vodou.

žatvy

Dva týždne pred plánovaným zberom zemiakov sa vrchy kosia a zberajú mimo miesta. Počas tejto doby hľuzy tvoria silnejšiu a hrubšiu pokožku. Pri zbere sú hľuzy menej zranené, lepšie sa skladujú a kontakt hľúz s potenciálne infikovanými vrcholmi je vylúčený. Na zber je lepšie zvoliť suchý slnečný deň. Vykopané zemiaky sa sušia 3-4 hodiny pod slnkom. Pri zbere v daždivom počasí sa hľuzy sušia jeden týždeň pod baldachýnom.

doba kvitnutia

skladovanie

Pred skladovaním sú všetky hľuzy starostlivo vytriedené. Zemiaky s mechanickým poškodením, príznaky choroby, príliš malé na to, aby boli odložené na rýchlu konzumáciu.Najzdravšie hľuzy strednej veľkosti sa vyberajú v samostatných výsadbových boxoch na budúcu sezónu.

Zvyšok zemiakov sa skladuje vo vetranej pivnici pri teplote 2 - 3 ° C. Relatívna vlhkosť vzduchu by mala byť 80 - 85%, pre osivo je lepšia ako 90 - 95%.

kosiť a čistiť

Mesiac pred skladovaním sa miestnosť ošetrila antiseptickým prostriedkom: 400 g bielidla sa rozpustilo v 10 litroch vody, obhájilo a štruktúry sa postriekali tekutinou bez sedimentu.

Ochutnajte vlastnosti a recenzie

Žeriavom sa páčilo mnoho pestovateľov zeleniny a milovníkov zemiakov. Žltkastá dužina má príjemnú zemiakovú sladkosť, je vhodná na výrobu chutných zemiakových kaší a smaženia. Vysoký obsah škrobu spôsobuje, že Zhuravinka je výživná s bohatou chuťou. Lúpané hľuzy dlho nestmavnú vo vzduchu. V priemysle sa táto odroda používa pri výrobe čipov. Zemiaky ležia dobre a nestrácajú chuť po celú dobu skladovania.

Recenzie pestovateľov zeleniny týkajúce sa pestovania Zhuravinky sú najčastejšie pozitívne. Odroda si získava na popularite každú sezónu. Pestovatelia zeleniny si všimnú vynikajúci výnos, každý ker stabilne kladie 15 - 20 hľúz. S včasným zalievaním a kŕmením dosahujú takmer všetky zemiaky obchodovateľnú veľkosť. Hladké oválne zaoblené červenkasté hľuzy sa vyznačujú vysokou predajnosťou.

milovníkov zemiakov

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica