Opis odrody zemiakov Zorachka, znaky pestovania a starostlivosti

Zemiaky Zorachka sa pestujú v Rusku, na Ukrajine a doma. Chovaný chovateľmi z Bieloruska, zakoreňuje sa na akejkoľvek pôde, poskytuje dobrú úrodu. Letným obyvateľom sa páči táto odroda s možnosťou používať hľuzy na vyprážanie, na prípravu polievok a boršču, hrianiek, šalátov.

varený nové zemiaky slúži ako jedno z najobľúbenejších jedál v mnohých rodinách. Zelenina je bohatá na pektínové látky, obsahuje bielkoviny, glukózu, vitamíny, aminokyseliny. Buničina obsahuje asi 14% škrobu.

zemiaky zorachka

Opis odrody

Zemiaky odrody Zorachka sa začnú vykopávať 45 dní po tom, ako sa klíčky objavia zo zeme. Ak sa plodina pozberá po 2,5 mesiaci, hľuzy nehnijú, nestrácajú chuť a počas prepravy si zachovávajú svoju prezentáciu až do polovice zimy.

Takáto vlastnosť odrody Zorachka umožňuje pestovať zemiaky nielen v malých letných chatkách pre vlastnú spotrebu, ale aj na priestranných poliach. Poľnohospodári pestujú koreňové plodiny na predaj.

Z nízkej vzpriamenej kríky s hustými tmavozelenými listami je vykopaných 10 alebo dokonca 12 hľúz, z ktorých každá má:

použité hľuzy

 • oválny tvar;
 • hladká kôra;
 • malé oči;
 • žltá buničina;
 • bohatá chuť.

Jedna koreňová zelenina váži až 120 g, na hektár je možné zozbierať 250 až 350 centov plodiny, pričom je potrebné venovať náležitú starostlivosť asi 700. Odroda zemiakov Zorachka je rezistentná na niektoré choroby, ale netoleruje teplo a sucho. Kultúra je predovšetkým vhodná do podnebia, kde nie sú vysoké teploty, dostatok vlhkosti.

bohatá chuť

rastúce

Odroda Zorachka si medzi letnými obyvateľmi získala v krátkom čase popularitu. V zásade sa vysádzajú kvôli vynikajúcim mladým zemiakom, ktoré sa môžu konzumovať už v júni. Kultúra poteší svojou úrodou iba pri starostlivom výbere semien. Veľkosť hľúz by nemala byť väčšia ako vajíčko a nemala by sa vyskytovať hniloba ani poškodenie. Zemiaky sa uchovávajú na teplom mieste, kým nevyschnú. Potom sa odošlú do pivnice, kde sa skladujú oddelene od zberanej úrody.

Na testovanie klíčivosti sa hľuzy umiestnia do roztoku pripraveného z 10 litrov vody a 0,5 litra močoviny. Ak sa neplavia, tieto zemiaky sa môžu pestovať na záhrade.

získal popularitu

Príprava miesta

10 dní pred výsadbou sa korene uložia do škatúľ a posypú sa hoblinami. Drevené nádoby sú umiestnené v miestnosti, kde je teplota najmenej 20 stupňov. Klíčiace hľuzy sa ošetrujú fungicídmi alebo roztokom manganistanu draselného. V mieste pestovania sa pripravuje posteľ pre zemiaky Zorachka:

 • uhorky a kapusta;
 • fazuľa a fazuľa;
 • mrkva a horčica;
 • lupina a obilniny.

Od jesene sa do ílovej pôdy pridáva vedro rašeliny a humusu.Ak si pozorne prečítate popis odrody, je zrejmé, že tieto zemiaky v kyslom prostredí nerastú dobre. V tomto prípade bude potrebné do pôdy pridať vápno. Piesočnú pôdu je možné mierne riediť ílom, zmiešať s humusom.

mladé zemiaky

Otvory sú označené každých 40 cm, medzi radmi zostáva pol metra. Nalejte do otvoru hlboký 10 cm:

 • superfosfát;
 • popol;
 • rašelina.

Prvé dve zložky sa vložia do lyžice, tretina postačí 150 g. Aby sa hľuzy zemiakov nerozdrvili, kultúra odmenená slušnou úrodou, je potrebné použiť hnojivá. Čerstvý hnoj nie je na tento účel vhodný, koreňové plodiny porastú bez chuti.

nechať pol metra

Vrchný dresing

Ak sa v nádobe s vodou objavia klíčky, je potrebné zamiešať 20 gramov močoviny a 60 špeciálnych prísad. Pri tvorbe púčikov sa do pôdy pod plodinou pridá síran draselný a popol.

Keď kvitnú zemiaky Zorachka, na kŕmenie sa používajú nitroamofofska a superfosfát. Takéto hnojivá sa predávajú na trhoch av špecializovaných predajniach.

Niekoľkokrát za sezónu sa kríky rastlín postriekajú roztokom, ktorý sa pripraví zmiešaním Bordeauxovej kvapaliny a síranu draselného.

použite nitroamofos

Ošetrovacie funkcie

Kríky sa rýchlo rozvíjajú a rastú, ak sú včas zaschnuté, zvlhčujú zem. Na získanie vynikajúcej úrody zemiakov Zorachka sa odporúča dôkladne preštudovať popis pravidiel starostlivosti:

 1. Sedem dní po výsadbe semien na záhrade musíte chodiť so zhrabovačom a uvoľniť pôdu.
 2. Keď sa objavia výhonky, burinu je potrebné odstrániť motykou.
 3. Keď krík stúpne 20 cm, zakryje sa pôdou. Táto práca sa vykonáva dvakrát za sezónu po daždi alebo zalievaní.

očkovací materiál

Odroda Zorachka má svoje vlastné vlastnosti. Netoleruje sucho. V horúcom dni sa listy skrútia a uschnú. Keď zemiaky stúpajú, pučia a kvitnú, je v strednom pruhu potrebná veľká hydratácia. Každý krík potrebuje 3 litre vody. Nalieva sa do otvorov alebo medzi radmi. Keď zem vyschne, začnú sa uvoľňovať. Tento typ zvlhčovania je výhodnejší ako postrekovanie, pretože vylučuje napadnutie kultúry hubami.

Poľnohospodári a mnohí letní obyvatelia inštalujú zavlažovanie, ktoré je najvhodnejšie na pestovanie zemiakov Zorachka. tým:

 • korene sa vyvíjajú rýchlejšie;
 • listy nie sú ovplyvnené;
 • vlhkosť sa šetrí;
 • voda sa dobre zahrieva.

kvapkové zavlažovanie

Nadmerné zalievanie tiež negatívne ovplyvňuje stav rastlín. Na spodnej časti stoniek sa tvoria škvrny s belavým kvetom. Koreňové plodiny sú postihnuté hnilobou, chuť sa zhoršuje.

Výhody a nevýhody

Letní obyvatelia, ktorí dávajú prednosť vysadeniu Zorachky, si všímajú vynikajúcu chuť mladých zemiakov, nedostatok vodnatosti, schopnosť ju používať na varenie a vyprážanie. Medzi dôležité výhody odrody patrí:

radšej pestovať

 • skoré zrenie;
 • ľahká starostlivosť;
 • vynikajúca udržiavacia kvalita;
 • vynikajúca chuť;
 • nenáročnosť na pôdu.

Kríky nie sú ovplyvnené háďatkami. Rastlina sa nebojí neskorej plesne, netrpí rakovinou zemiakov. Vážnou nevýhodou tejto plodiny nočnej mušky sú požiadavky na špeciálne zavlažovanie.

ľahká starostlivosť

Choroby a škodcovia

Ak chcete pestovať veľkú koreňovú zeleninu s hladkou pokožkou, musíte bojovať proti hmyzu. Medvedka robí hľuzy dierami, čo ich robí nepoužiteľnými. Nie je ľahké sa s tým vysporiadať, ale je celkom možné zaplaviť miesta pohybu mydlom na bielizeň a do otvorov vložiť trnité ihly.

Spôsobujú obrovské škody na úrode:

chrobáky

Lepkavý pruhovaný hmyz žerie listy aj vrcholy. Larvy, vajíčka a dospelých môžete zničiť postrekom kríkov prípravkami Mospilan, Karate a Calypso. Na zvládnutie zemiakovej mole sa rastliny ošetria insekticídom Bancol. Starostlivé vykorenenie koreňov predtým vysadených plodín a burín z postele pomáha predchádzať výskytu roztočov.

Hľuzy odrody Zorachka sa začnú hniť, ak je rastlina zasiahnutá chrastou a plesňou. Aby sa zemiaky pri výsadbe nepoškodili, musíte dodržiavať pravidlá poľnohospodárskej technológie, ošetrovať semenný materiál fungicídmi alebo manganistanom draselným..

zemiaková múka

Zber a skladovanie

Hľuzy skorej odrody Zorachka sa vykopávajú na mladých zemiakoch jeden a pol mesiaca po vegetačnom období. Poľnohospodári ju predávajú na trhu za dobrý zisk. Pred zberom na uskladnenie, ktoré sa uskutoční po ďalších 30 dňoch, sa vrcholy odrežú a ponechajú na najrozvinutejších kríkoch, z ktorých sa zozbiera osivo. Zemiaky vykopané v tomto okamihu sa sušia a umiestňujú do suterénu alebo pivnice.

Letní obyvatelia a záhradníci radi pestujú odrodu Zorachka, pretože jej starostlivosť je pomerne nenáročná, nenáročná na úrodnosť pôdy, hľuzy majú vynikajúcu chuť, rýchlo dozrievajú a sú vhodné na varenie a vyprážanie.

poľnohospodári predávajú

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica