Opis a charakteristika odrody jahôd Eliane, pestovanie a starostlivosť o ne

V roku 1998 bola v Holandsku uvedená na trh nová odroda jahôd Eliane. Takmer okamžite získala lásku záhradkárov, potom jej rozšírené po celom Rusku prinieslo jej obrovskú popularitu. Jahody sú veľmi cenné pre svoju chuť a užitočné vlastnosti. Odroda Eliane je bohatá na kyselinu askorbovú, ktorá pomáha posilňovať imunitný systém, navyše má široký zoznam ďalších minerálov. Ďalším znakom odrody je dlhodobé rodenie. Úroda sa môže zbierať počas celého obdobia rastu jahôd. Na čo je táto bobule cenná?

Opis a vlastnosti jahôd Eliane

Odroda jahôd Eliane, ktorá dozrieva, je chovaná na súkromné ​​pestovanie, v niektorých európskych krajinách sa pestuje na priemyselné účely. Určené na pestovanie v oblastiach s kontinentálnym podnebím.

Pomerne silný jahodový krík s miniatúrnymi bielymi kvetmi, ktoré stúpajú pár centimetrov nad krík. Odroda je samoopelivá, patrí medzi prvé. Prvé jahody začínajú dozrievať koncom mája a plodenie pokračuje až do konca júla. Pri dodržaní podmienok poľnohospodárskej technológie za sezónu môžete z jedného kríka získať až 2 kg zrelých bobúľ.

Jahody sú jasne červené s hustou dužinou. Tvar je pravidelný, kónický, bez nepravidelností. Hmotnosť ovocia dosahuje 90 g. Zrelosť sa určuje prítomnosťou belavej špičky. Má žltkasté semená, ktoré sa mierne vtlačia do šťavnatého povrchu bobule.

Chuť je vynikajúca. Jahody chutia sladšie ako kyslé, ale kyslosť je stále prítomná.

Výhody a nevýhody odrody

Všetky názory na odrodu jahôd Eliane možno rozdeliť na pozitívne a negatívne. Aj keď táto jahoda vyhovuje niektorým záhradníkom, existujú aj takí, ktorí budú proti tejto odrode. Rozdelenie názorov závisí viac od miesta a klímy kultivácie.

Vázy s jahodami

Pozitívne vlastnosti:

 1. Kvôli vysokej hustote bobúľ si jahody Eliane dobre udržiavajú pri vývoze a potom na pultoch obchodov.
 2. Odroda je odolná voči rôznym hubovým chorobám a škodcom.
 3. Nemá žiadne osobitné požiadavky na zloženie pôdy.
 4. Na jednom mieste môžu kríky rásť až 10 rokov.
 5. Líši sa v priateľskom dozrievaní.
 6. Vynikajúca zimná mrazuvzdornosť so správnym pokrytím.
 7. Samoopelenie jahôd uľahčuje pestovanie v skleníku alebo na parapete, kde nie sú včely.

Okrem pozitívnych aspektov boli v procese kultivácie kultúry identifikované aj negatívne aspekty:

 • nemôže vydržať teplo;
 • nie je vhodný na pestovanie vo veľkom meradle;
 • nie sú odolné voči suchu;
 • so zlým úkrytom na zimu rastliny odumierajú;
 • nadmerná vlhkosť kazí chuť;
 • bobule, ktoré nie sú skryté pod listami, kazia spálené slnko.

Jahodové ovocie

Takéto vlastnosti pestovania jahôd sa pozorujú iba v regiónoch, kde odroda nie je prispôsobená podnebiu. Sú to okresy Moskovskej oblasti, Samarskej oblasti, severné šírky s pomerne nízkymi zimnými teplotami.

Odtiene pestovania jahôd

Technológia výsadby a starostlivosti o hybrid Eliane je podobná všeobecným pravidlám pre pestovanie záhradných jahôd, stále však existujú určité nezrovnalosti.

Čas nástupu

Optimálny čas na výsadbu jahôd je od apríla do mája. Do tejto doby už prudké mrazy už prešli, slnečný deň bude dlhší. Zem ešte nemala čas vyschnúť z roztopenej vody.

Červená jahoda

Jahody Eliane sa tiež vysádzajú na jeseň, od polovice augusta do polovice septembra. Mladé sadenice budú mať dostatok času, aby sa stali silnejšími a získali silu pred začiatkom prvého chladného počasia.

Sadenice výber

Budúci výnos závisí od kvality materiálu na sadenie jahôd, preto by sa táto fáza poľnohospodárskej technológie mala brať vážne.

Jahodové klíčky

Čo by ste mali venovať pozornosť pri výbere sadeníc:

 1. Nakúpte mladé jahody od júla do septembra. Je lepšie to urobiť v júli, pretože výsadbou mladých sadeníc dostane záhradník budúci rok úrodu. Sadenice júla sa stanú silnejšími, jeho koreňový systém bude úplne zakorenený. Už pred prvým mrazom bude mať kvetinový púčik čas.
 2. Jesenné sadenice jahôd zakorenia menej priaznivo a nasledujúce obdobie môže priniesť malú úrodu alebo vôbec žiadnu úrodu.
 3. Pri výsadbe na jar sa sadenice dajú kúpiť s uzavretým koreňovým systémom (v nádobách) aj s otvoreným. Na jeseň je lepšie zvoliť jahody v kvetináčoch s úplne formovaným koreňovým systémom. Bude stačiť vykopať to do zeme.
 4. Je dôležité zabezpečiť, aby na listoch mladých jahod Eliany neboli žiadne škvrny, z ktorých by sa choroba mohla následne vyvinúť. Listy by mali byť jasne zelené so suchými hranami. Nadmerné bledé a pokrčené listy naznačujú prítomnosť roztočov zeme.
 5. Centrálna neotvorená oblička by mala byť hrubá a pevná. Pri dôkladnom vyšetrení sú na ňom viditeľné chĺpky alebo puberta.
 6. Korene sa tiež skúmajú z hľadiska integrity a neprítomnosti hniloby. Korene by nemali byť suché.

Ak sa záhradník rozhodne kúpiť jahody odrody Eliane, rozhodnite sa s predajcom. Je potrebné vybrať tých záhradkárov, ktorí pestujú túto odrodu jahôd už mnoho rokov. Určite predajú kvalitné sadenice.

Výber stránok

Tu je dôležité riadiť sa botanickými charakteristikami rastliny. Pôda v lokalite by mala byť mierne ľahká a uvoľnená, je dobré prepúšťať vlhkosť a byť mimo dosahu podzemných vôd. Stojatá voda môže negatívne ovplyvniť kvalitu plodiny.

Dôležité! Postele by mali byť umiestnené na miestach pokrytých snehom, mimo priameho slnečného žiarenia, ale tieň nemá rád ani rastlinu.

Najlepším riešením by bolo miesto na svahu, kde je ráno silné svetlo a druhé svetlo slabé. Je nežiaduce umiestňovať sa v tieni vysokých stromov, ako aj blízko zemiakov, paradajok a baklažánov.

Jahody v záhrade

Výsadba jahôd do zeme

Pred výsadbou jahôd sa pôda v lôžkach vykopá a oplodní. Hnojivo sa aplikuje v množstve 5 až 6 kg na 1 m2 organické látky a 30 mg minerálnych zlúčenín. Pôda sa tiež spracuje z múčnatky s Bordeauxovou tekutinou.

Čakajú 1-2 dni, kým sa uvoľnená a hnojená pôda usadí, potom sú postele označené.Výsadba sadeníc: medzi radmi od 40 do 60 cm, medzi priľahlými kríkmi do 20 cm. Aby sa zabránilo zarastaniu plantáže, fúzy sa rezajú trikrát za sezónu.

Mulčovanie pôdy

Na záhrade sa vyrábajú diery, v ktorých sa nalieva malá hromada. Koreň je na tejto kopci opatrne položený a posypaný zemou. Je veľmi dôležité, aby centrálna oblička nebola pokrytá pôdou a bola príliš otvorená. Inak to uschne alebo sa rozpadne.

Po výsadbe sadeníc sú postele posypané vrstvou humusu alebo mulča tak, aby zem nepraskla. Voda hojne.

Ako sa starať

Ďalšia starostlivosť o jahody spočíva v včasnom vykonaní všetkých opatrení potrebných na priaznivý rast.

Zrelé jahody

Uvoľňovanie pôdy

Toto je spoločná práca pre všetkých. Vďaka uvoľneniu sa vrchná vrstva pôdy stane vzdušnou, ku koreňom sa privádza vzduch, na povrchu nezostáva vlhkosť a vo vnútri neostáva. Uvoľnenie vám umožní odstrániť burinu, ktorá je v zemi.

Dôležité! Tento postup by sa mal vykonávať, kým sa neobjavia fúzy a počas ich vzhľadu. Fúzy sa upravia a pôda pod nimi sa uvoľní tak, aby sa korene fúzy nezachytili na zemi.

Polievanie a mulčovanie

Polievanie sa vykonáva v závislosti od poveternostných podmienok. Ak je hlinená hrudka suchá, z postele sa zalievajú malé postele, aby sa prach z vrchu listov zmyl.

Červená jahoda

Počas kvitnutia by ste sa mali vyhnúť tomu, aby na kvety prenikla voda, aby sa peľ nevymyl, takže ho musíte navlhčiť pri koreni. V lete, keď je horúco, sa jahody Eliane napájajú 1-2 krát týždenne. Keď sa objaví vaječník, zavlažovanie sa zníži.

Mulčovanie je prospešný postup pre odrodu Eliane, umožňuje vám obmedziť vývoj burín a udržať vlhkosť v pôde. Pre akúkoľvek paletu jahôd môže byť najlepším mulčovým materiálom nasekaná slama alebo piliny. Na pôdu okolo kríkov sa naleje tenká vrstva mulča. Na jeseň je táto vrstva vykopaná so zemou, v takom prípade pôsobí ako hnojivo.

Mnoho záhradníkov dnes zakrýva postele čiernym filmom, ktorý pôsobí ako mulč. Film alebo agrofibre sa predávajú v špecializovaných predajniach materiálov pre letné chaty a záhrady.

Vrchný dresing

Ďalší dôležitý postup, od ktorého závisí výnos bobule Eliane:

 1. Prvé kŕmenie sa aplikuje počas tvorby rastlín, to znamená po výsadbe sadeníc.
 2. Druhé kŕmenie sa uskutočňuje v období vaječníkov.

Ako hnojivá sa používajú komplexy minerálov. Ako a v akom množstve sa minerály pridávajú, sa zvyčajne uvádza v pokynoch, ktorých pravidlá sú záväzné. Takže minerálne hnojivá na 10 m2 až do 25 kg.

Kŕmenie jahôd

V závislosti od stavu pôdy je potrebné zaviesť organické látky, ktorými môžu byť humus alebo rašelina. Odroda veľmi dobre reaguje na organické hnojivá, preto sú kríky dvakrát ročne posypané humusom, potom sa pôda uvoľní. To sa deje na jeseň a na jar.

Príprava na zimu

S nástupom nízkych teplôt by ste mali opustiť burinu jahodových záhonov, aby ste nepoškodili koreňový systém. Inak bude rastlina jednoducho zamrznúť. Je lepšie nechať ich do jari.

Príprava na zimu zahŕňa zakrytie jahodových postelí. Vhodný ako krycí materiál:

 • mäkké konáre kríkov;
 • Slamka;
 • vrcholy trávy alebo kvetín;
 • akékoľvek listy;
 • malinové odrezky;
 • krycí materiál alebo agropevlákno.

Jahodová izolácia

Jahody sú vopred pokryté agrofibrom a mulč sa kladie na vrch silnou vrstvou. Pred zakrytím Eliany je hlavnou vecou nezabudnúť na pôdu rozložiť akýkoľvek prostriedok na hubenie hlodavcov. Prístrešok sa vykonáva v novembri s nástupom silných mrazov.

Prerezávanie antén

Antény sú bočné jahodové prísavky, na ktorých sa vytvárajú mladé sadenice na následnú reprodukciu.Odstránia sa podľa potreby, ak fúzy zahusťujú výsadbu jahôd a počas plodenia, aby nevyťažovali výživné látky z materského kríka.

Prerezávanie sa vykonáva ostrými nožnicami, nožom alebo nožnicami. Začiatkom rána sa výhonok odreže z dlhej stonky a zostane základňa asi 4 cm. Po plodení sa zelené korene rozrežú na koreň a odstránia sa všetky fúzy.

Dôležité! Nesmiete rezať fúzy počas dažďa alebo oblačného počasia.

Chovné odrody

Hybrid sa šíri s fúzy - to je najjednoduchší spôsob. Počas vegetačného obdobia si vyberte najzdravší a najväčší jahodový ker, z ktorého nebudú odrezané výhonky. V lete sa na jednej anténe tvoria až tri dcérske kríky. Sú pochovaní na zemi a napojení. Na jeseň sa fúzy nakrájajú a nové sadenice sa vysádzajú na trvalé miesto.

Ďalšou metódou sú semená, ale je to veľmi pracné. Pri akejkoľvek metóde rozmnožovania sa zachovajú všetky vlastnosti odrody.

Jahodové semená

Kontrola škodcov a parazitov

Odolnosť proti škodcom a chorobám je jednou z výhod odrody jahôd Eliane. Stále však môžu byť:

 1. Sivá hniloba ovplyvňuje kríky a bobule. Postihnuté rastliny sa vyradia alebo ošetria fungicídnym roztokom.
 2. Neskorá pleseň - sivé škvrny na listoch a hniloba na bobule. Bordeauxská tekutina sa s touto chorobou vyrovná.
 3. Prášková pleseň je najbežnejšou chorobou všetkých odrôd jahôd. Pomôže to roztok síranu meďnatého.

Zo škodcov napadajú jahody roztoče a mravce. Parazity môžu byť zničené ľudovými metódami. Napríklad odvar cibuľových šupiek alebo cesnaku proti roztočom. Z nakúpených prostriedkov pomôže "Fufanon", síran meďnatý, "Aktellik".

Neskorý pleseň v jahodách

Zber a skladovanie

Zozbieranú úrodu je možné ľahko uskladniť. Zásoby na zimu sa pripravujú z jahôd:

 • Konzervy a džemy;
 • kompóty a džúsy;
 • kandizované ovocie a sušené ovocie.

Jahody sa okrem tepelného spracovania zmrazujú. V tejto forme je produkt skladovaný veľmi dlho.

Podľa záhradkárov sa odroda jahôd Eliane vyznačuje vysokou zimnou otužilosťou s dobrým prístreškom, nenáročnou kultiváciou a vysokou odolnosťou proti bolestivým mikroorganizmom. Hodnota kultúry navyše spočíva v jej vysokom výnose a dlhodobom plodení, a preto sa aktívne pestuje na súkromných záhradných pozemkoch a poľnohospodárskej pôde.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica