Opis a charakteristika odrody jahôd, pestovanie a rozmnožovanie jahôd

Chovatelia pravidelne objavujú nové odrody jahôd. Spomedzi širokej škály získala popularita festivalového harmančeka. Odroda je prispôsobená na pestovanie v klimatických podmienkach mnohých regiónov krajiny.

Charakteristika a opis jahôd Festival jahôd

Strawberry Festival chamomile chovaný v dôsledku selekčných experimentov vykonaných na Ukrajinskej agrárnej akadémii vied. Odroda zdedila vlastnosti odrôd Redcoat a Zarya. Po naplánovaní výsadby jahôd by ste sa mali oboznámiť s vlastnosťami odrody.

Zrelé podmienky a spotrebiteľské vlastnosti bobúľ

Odroda patrí do strednej sezóny a svoje prvé bobule začína rodiť v polovici júna. Zrelé ovocie získava jasne červenú farbu s výrazným leskom. Buničina je šťavnatá, hustá, so sladkou a kyslou dochuťou. Plodina je vhodná na univerzálne použitie vrátane konzervovania, spracovania, mrazenia na dlhodobé skladovanie, čerstvej spotreby.

výnos

Výťažkový index z jedného kríka dosahuje 0,5 kg. Hmotnosť každého bobúľa sa pohybuje od 35 do 45 g pri prvom plodení až do 20 g - s ďalším rastom. Bobule sa vyznačujú nepravidelným oválnym tvarom, po stranách mierne splošteným. Na povrchu pokožky sa často objavujú hlboké drážky.

Stabilita a agronomické vlastnosti

Festivalová harmančeková odroda je ocenená vysokou odolnosťou voči tvorbe sivých plesní a bielych škvŕn. Jahody sú tiež odolné voči chladnému počasiu. Ojedinele je ovocie postihnuté kliešťom, preto je preventívne ošetrenie plantáží povinnou poľnohospodárskou technikou.

festival harmančeka

Výhody a nevýhody odrody

Podľa opisu odrody jahôd Festivalnaya je možné odlíšiť niekoľko pozitívnych vlastností. Ich zoznam obsahuje:

  • stabilné ovocie;
  • vysoké chuťové vlastnosti;
  • zachovanie obchodovateľného vzhľadu počas dlhodobej prepravy;
  • veľká veľkosť ovocia;
  • nenáročná starostlivosť;
  • odolnosť voči negatívnym vonkajším vplyvom.

Nevýhodou, ktorej záhradníci často čelia, je zlá tepelná tolerancia a vyprahnutá klíma.Nevýhodou je tiež tendencia nakaziť sa niektorými infekciami.

kockovaný zápisník

Technika pestovania jahôd na festivale

Pri pestovaní jahôd Festival jahôd sa musíte riadiť osvedčenou technológiou, aby ste sa vyhli chybám a získali veľkú úrodu v budúcnosti. Je dôležité správne určiť načasovanie výsevu, ošetriť pôdu vopred, pripraviť sadenice a postupovať podľa pokynov krok za krokom pre výsadbu.

Kedy je lepšie zasadiť

Výsadbové práce pri premiestňovaní sadeníc do otvorenej pôdy sa odporúča vykonávať na jar, keď nehrozí opakujúce sa mrazy. Je dovolené sadiť na začiatku jesene, ale budete musieť použiť poťahový materiál, aby sa sadenice mali čas prispôsobiť sa novým podmienkam, dobre sa zakoreniť a nezamŕzať z chladu.

Príprava pôdy

Pri výbere vhodného miesta na umiestnenie sadeníc by ste mali uprednostniť piesočnatú hlinitú alebo hlinitú pôdu. Táto oblasť by mala byť dobre osvetlená, ale chránená pred priamym vystavením ultrafialovým lúčom. Vývoj sadeníc je negatívne ovplyvňovaný fúkaním a prítomnosťou podzemnej vody v hĺbke viac ako 80 cm. Aby sa zabránilo šíreniu škodlivého hmyzu z predchádzajúcich plodín, odporúča sa pestovať jahody na miestach, kde sa pestujú strukoviny, petržlen, kôpr alebo mrkva.

červený vitamín

Pre aktívny rast a vývoj sadeníc, šesť mesiacov pred výsadbou, sa pôda vykopá do hĺbky 25 - 30 cm, očistí sa od burín a aplikuje sa vrchná úprava. Ako hnojivá by sa mali používať hnoja alebo rašelina, superfosfát a potašové hnojivá.

Príprava sadeníc

Pred výsadbou rastlín sa korene udržiavajú v špeciálnom roztoku 1,5 až 2 hodiny. Optimálnym riešením pre jahody Festival harmančeka je rastový biostimulátor. Stačí si kúpiť vhodný stimulant, zriediť ho v teplej vode a namočiť korene sadeníc jahôd. Pred premiestnením ošetrených sadeníc na zem je základňa koreňov mierne orezaná.

Výsadbový proces

Prvým krokom pri sejbe jahôd je vykopanie otvorov pre výsadbu. Vzdialenosť medzi jamami by mala byť najmenej 30 cm, hĺbka 35 - 45 cm. Vykopané diery sú hojne navlhčené vodou, sadenice sa do nich umiestnia a korene sa opatrne rozprestierajú na dne. Koreňový golier musí zostať na úrovni zeme. Po posypaní sadeníc zeminou sa zemná časť kríkov pritlačí a zostanú 3-4 najsilnejšie výhonky.

obrovský kvetinový záhon

Nuance kultúrnej starostlivosti

Po výsadbe rastlín je potrebné zabezpečiť stálu starostlivosť, aby sa získala veľká úroda. Odroda harmančeka Festival vyžaduje zálievku, zálievku, ošetrenie pôdy a mulčovanie.

Polievanie, burina a uvoľňovanie

Prvé zalievanie sa uskutoční ihneď po výsadbe sadeníc. Výsadba sa v budúcnosti zalieva každé 2 týždne pri miernej teplote a každé 2 až 3 dni v horúcom podnebí. Na štvorec zeminy sa použije 10 až 12 litrov kvapaliny. Pred zalievaním jahôd by ste mali skontrolovať stav pôdy tak, že do dlane pritlačíte hrudku zeminy - ak sa rozpadne, potom je potrebná dostatočná vlhkosť.

Každé zalievanie je sprevádzané uvoľňovaním a burinou zeme. Uvoľnenie zabezpečuje priechod vlhkosti do spodnej časti koreňov a zabraňuje rozvoju hniloby. Plevel je potrebný na odstránenie zvyškov rastlín a burín.

odburinenie a uvoľnenie

oplodnenie

Kŕmenie jahôd Festival harmančeka sa používa niekoľkokrát v priebehu sezóny. Účelom primárneho oplodnenia je vyrovnať nedostatok dusíka na stimuláciu rastu. Ďalšie obliekanie sa vykonáva v polovici jari, aby sa zvýšil počet vaječníkov a zlepšila sa chuť. V druhom a nasledujúcom období môžu byť do pôdy aplikované organické alebo komplexné hnojivá.

Konečný obväz sa aplikuje v období tvorby vaječníkov a po zbere, aby sa obnovila sila rastlín.

mulčovanie

Plocha okolo jahodových kríkov by mala byť pokrytá vrstvou mulča. Ako materiál sú vhodné ihličnaté konáre, slama, piliny. Mulčovanie udržuje vlhkosť v pôde dlhšie a bráni rozvoju infekcií.

Opis a charakteristika odrody jahôd, pestovanie a rozmnožovanie jahôd

Choroby a škodcovia

Napriek dobrej odolnosti voči vonkajším vplyvom existuje v nepriaznivom podnebí riziko poškodenia jahôd. Na preventívne účely by sa výsadba mala ošetrovať insekticídnymi a fungicídnymi prípravkami.

Typy chovu

Reprodukciou môžete zvýšiť množstvo kultúry bobúľ na webe. Skúsení záhradníci propagujú Festival harmančekových jahôd so semenami a fúzami. Každá z metód má svoje charakteristické vlastnosti a výhody, takže pri výbere vhodnej možnosti by ste sa mali oboznámiť so všetkými nuansami.

Opis a charakteristika odrody jahôd, pestovanie a rozmnožovanie jahôd

Seeds

Na prípravu semien je potrebné vybrať bobule a nechať dozrieť. Potom by ste mali odstrániť vrchnú vrstvu z ovocia a opatrne odstrániť semená z pokožky. Ak sa semená nerozpadnú, musíte zabaliť kožu do handričky a jemne trieť zvyšok dužiny. Semeno sa dôkladne premyje vodou a prirodzene sa vysuší. Pripravené semená sa odložia skoro na jar, stratifikujú a vysejú sa skoro na jar.

Fúzy

Pri chove s fúzy musíte najskôr pripraviť pôdu a na povrch rozložiť rašelinu alebo piliny ako hnojivo. Jahodové antény sú naklonené smerom k zemi a mierne prehĺbené do predtým zoraného terénu. V budúcnosti sa prehĺbené antény napojia a postarajú sa o plnohodnotné sadenice.

Čistenie a skladovanie jahôd

Zrelé jahody Festival harmančeka sa starostlivo vyberajú rukami spolu so stopkou. Zberaná plodina sa môže konzumovať čerstvá, spracovaná alebo ponechaná na uskladnenie. Aby bobule nestratili svoju hustotu, je potrebné plodinu rozložiť v malom počte vrstiev alebo zabaliť do plastových vreciek. Ak chcete plody skladovať dlhšiu dobu, musíte plodinu nechať v mrazničke. Mrazené bobule je možné skladovať niekoľko mesiacov bez toho, aby sa stratila pôvodná chuťová charakteristika.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica