Opis a charakteristika jahôd odrody Mashenka, pestovanie a rozmnožovanie

Táto lokalita by nebola záhradou, keby nebola pre jahody. Každý záhradník sníva o odrode, ktorá dáva najväčšiu bobuľu, najväčšiu úrodu. Zároveň by bola odolná voči chorobám a škodcom, v zime nezmrazila, nezmizla by na slnku, vo všeobecnosti by bola nenáročná na starostlivosť. Tento druh existuje a je to jahoda Mashenka.

Opis a charakteristika jahôd

Odroda je stredná, vysoká. Výška kríkov dosahuje 45 cm, čo je charakteristický znak rôznych odrôd jahôd. Kríky sú kompaktné, mierne sa rozširujú. Kvetenstvo je zložité, niekedy 2-3 kvety dorastú do jedného, ​​čo naznačuje budúci nepravidelný tvar bobule. Listy sú pomerne veľké, so silne členenými hranami, tmavozelené. Každý list je umiestnený na hustej stopke.

Jahody z „veľkého“ úseku, v prvom roku plodenia dosahujú 130 g, v ďalšom o niečo menej - do 110 g. Tvar bobúľ je nepravidelný, akoby poskladaný na harmoniku, a potom narovnaný. Vo vnútri bez dutín je buničina šťavnatá, farba je tmavo červená. Vynikajúce chuťové vlastnosti, dezert. V technickej zrelosti sú na plodoch žlté semená, ktoré sa v buničine mierne utopia. Dužina ovocia je veľmi hustá, čo umožňuje prepravu na veľké vzdialenosti, ale v prítomnosti sepálov.

Pozitívne a negatívne stránky

Po preskúmaní podrobného popisu odrody jahôd Mashenka môžete zdôrazniť hlavné pozitívne vlastnosti:

 1. Vysoký výnos až 800 - 1 000 g z jedného puzdra.
 2. Pri dobrej starostlivosti môžete získať dve plodiny za sezónu.
 3. Vynikajúca odolnosť proti škodcom a chorobám.
 4. Nenáročná starostlivosť.
 5. Jahody s veľkým ovocím.
 6. Prevádzka jahodovej záhrady trvá až 4 roky.

jahodová masha

Ak existujú klady, potom musí existovať mínus. Sú to tieto:

 1. Nízka odolnosť proti mrazu. Pri teplotách pod -16 stupňov, Mashenkove jahody mrznú, preto si vyžadujú zimné útočisko.
 2. V dôsledku závažnosti ovocia sa vetvy často ponoria do zeme, čo môže viesť k hnitiu bobúľ.
 3. Odroda netoleruje spálené slnečné lúče, vyžaduje zatienenie.
 4. Pre severné a stredné regióny, ako aj pre Sibír, nie je vhodný na pestovanie kvôli chladným zimám.

Ale napriek prítomnosti negatívnych aspektov je druh jahodovej Mashenky obľúbený u záhradníkov a je základom pre pestovanie ďalších odrôd.Hlavnou črtou chovateľov je veľkoplodé ovocie, ktoré sa snažia sprostredkovať.

jahodová masha

Ako pestovať túto odrodu

Pestovanie jahôd pre Mašenku nie je ťažké. Všetko by malo prebiehať podľa obvyklej schémy: výber miesta, príprava postelí a sadeníc, ďalšia starostlivosť. Okrem toho je odroda absolútne nenáročná na starostlivosť. Čas a úsilie nie sú potrebné. Jahody sú skvelé pre pestovanie v krajine mimo mesta.

Dátum pristátia

Ako každá iná, aj táto odroda jahôd sa môže pestovať na jar aj na jeseň. Ale to je prípad, ak sadenice majú otvorený koreňový systém. Je dôležité, aby zasadené mladé rastliny mali čas zakoreniť a získať živiny pre budúce zimovanie. Jar - apríl, máj. Jeseň - koniec septembra, začiatok októbra. Jesenné mesiace by sa mali vyberať v závislosti od poveternostných podmienok.

jahodová masha

Dôležité! Výsadba na jar môže priniesť úrodu v rovnakom roku.

Ak sa rastlina nakupuje v nádobách, potom neexistuje osobitný čas na výsadbu. Sú vysadené kedykoľvek, pretože rastlina je už prispôsobená zemi.

Príprava pôdy

Po výbere pozemku pre záhradné lôžko je potrebné na ňom správne pripraviť pôdu:

 1. Zem je vykopaná pridaním liekov proti škodcom a chorobám, ktoré sa v nej môžu vyskytovať.
 2. Do pôdy sa pridá 5 kg piesku a 15 kg humusu na 1 m2, uvoľnite alebo vyrovnajte sklon. Môžete tiež pridať kompost.
 3. Na územie hrebeňa sa aplikujú dusíkaté a fosforečné hnojivá, ako aj minerálne komplexy obsahujúce draslík a horčík. Sú rozmiestnené rovnomerne po celej oblasti. Dávku dávajte v súlade s pokynmi pre ovocné a bobuľové plodiny.
 4. Ak sa zvýši kyslosť pôdy, pridá sa drevný popol na jej zníženie.

jahoda Bush

Dôležité! Každý prvok minerálnych hnojív hrá úlohu pri pestovaní jahôd: fosfor je zodpovedný za vývoj koreňov, dusík aktivuje rast zelenej hmoty jahôd, draslík zabraňuje škodám.

Výsadbový materiál

Budúcnosť Mashenkových jahôd závisí od kvality sadivového materiálu. Je možné, že s niekoľkými maternicovými kríkmi, sa množia nezávisle, stačí vziať bočné potomstvo, ktoré sa vytvára na bočných výhonkoch alebo fúzy.

Jahody odrody si môžete kúpiť od škôliek alebo záhradníkov. Každý mladý ker by mal mať až 6 pravých listov bez viditeľného poškodenia. Malo by vyzerať šťavnaté, zelené. Je lepšie nekupovať rastlinu so suchými koreňmi. Pre lepšiu adaptáciu na mieste je lepšie kúpiť jahody v poháre.

výsadba jahôd

Centrálne puky by mali byť dosť silné, čo naznačuje prítomnosť kvetných pukov. Tieto sadenice môžu priniesť úrodu v prvom roku výsadby.

Technológia pristátia

Najlepšie miesto na pestovanie jahod Mashenka sa považuje za dobre osvetlenú oblasť, kde neklesá priame slnečné svetlo, silný vietor a nadmerná vlhkosť. Kvôli veľkosti jahodových kríkov je potrebné zachovať vzdialenosť medzi susednými rastlinami až do 50 cm, množstvo priestoru ďalej ovplyvní veľkosť plodov. V uličkách zostáva aj pol metra.

Dôležité! Výsadbu začínajú v zamračenom počasí, takže Mashenkove jahody budú lepšie odolávať stresu.

výsadba jahôd

Keď sa sadba vysadí do diery, koreňový systém sa jemne narovná a hlavný púčik sa ponechá nad zemou. Potom hojne napojte a posypte mulčom, aby sa vlhkosť neodparila.

Odtiene starostlivosti o jahody

Masha bola chovaná už dávno, keď sa technológia pestovania na agrofibre nevyužívala, film nebol použitý, takže na starostlivosť nepotrebuje špeciálne podmienky.

Zvlhčovanie postelí

Záhradná jahoda Mashenka miluje pravidelné zavlažovanie, ale netoleruje silné zamokrenie pôdy, podobne ako iné odrody tohto bobule. Nadmerná vlhkosť je pre korene škodlivá. Na zalievanie jahôd existuje niekoľko pravidiel:

 1. Pred kvetom je možné jahody navlhčiť pomocou rozprašovacej hadice. Prenikanie vody na lístie nie je desivé.
 2. Počas kvitnutia sa polievajú z konvy pod koreňom, aby sa zabránilo prenikaniu vody na kvety, aby sa nevyplavil peľ.
 3. Keď ovocie dozrieva, zavlažovanie sa vyreže a napojí, keď sa pôda vyschne.

zalievanie jahôd

Dôležité! Uistite sa, že na bobule nie je striekaná voda, inak strácajú chuť, arómu, sú vodnaté.

Aplikácia obväzov a hnojív

Aby sa Jaškove jahody potešili s množstvom úrody, je dôležité aplikovať hnojivá, najmä v čase ich aktívneho rastu. Čím je krík silnejší, tým väčšie bude bobule:

 1. Po objavení sa prvých listov sa zavedie nitroamofopska (1 lyžica na 10 litrovú vedro vody).
 2. Do fázy zelených bobúľ sa pridá zmes dusičnanu amónneho a síranu draselného (1 čajová lyžička jedného a druhého hnojiva na 10 litrovú vedro vody). Polievané pod kríkom.
 3. Vo fáze technickej zrelosti sa používa roztok dusičnanu draselného alebo drevného popola (pre 10-litrovú vedro s vodou, 2 polievkové lyžice soľanky alebo 100 gramov popola).
 4. Na jar sú postele posypané organickou hmotou: humus, kompost.

jahodová masha

Mulčovač tiež pôsobí ako hnojivo. Ak sú postele po výsadbe posypané, potom pri uvoľňovaní spadne do zeme a znova sa zahrieva a vytvára organické hnojivá.

Mulčovanie pôdy

Mulčovanie je veľmi dôležité pre jahody. Po výsadbe zakrýva postele, aby sa zabránilo odparovaniu vlhkosti. V čase rastu ovocia je pôda pokrytá suchými pilinami alebo machom, takže bobule nie sú zhnité, keď klesajú od závažnosti. Po zalievaní dospelých jahodových kríkov mulč chráni korene pred prehriatím.

Plevelenie a uvoľňovanie pôdy

Zalievané a uvoľnené výsadby by mali byť za oblačného počasia, keď je pôda mierne navlhčená. To umožní menej traumy v koreňovom systéme. So špeciálnou motykou na uvoľnenie prechádzajú okolo kríkov a uličiek a snažia sa orezať všetky buriny. Ak sú korene počas zavlažovania obnažené, sú špirálovité.

starostlivosť o jahody

Dôležité! Aby nedošlo k poškodeniu koreňov, nemôžete burinu jahodové postele pred úkrytom na zimu.

Príprava na prezimovanie

Opis jahody Mashenka naznačuje nízku odolnosť proti zimným teplotám. Odolá mrazu pod -20 stupňov, čo znamená, že vyžaduje prístrešie. Ak na webe prevláda veľa snehu, môže sa táto technika zanedbať.

Ak zimy v pestovateľskej oblasti majú málo snehu, je potrebné zakryť jahody. Ako poťahový materiál môžete použiť smrekové konáre ihličnatých stromov, slamu, zeleninové vrcholy (nie burinu), agrofibre.

jahodová masha

Ako správne propagovať kultúru?

Ktorákoľvek z vybraných metód množenia záhradných jahôd je správna. A Mašenka sa propaguje tromi spôsobmi. V každom prípade sa zachovajú odrodové charakteristiky.

Fúzy

Najpopulárnejšia a najžiadanejšia metóda. Vyberajú si najzdravšie jahodové kríky, nechajú na nich fúzy. Počas vývoja sa o vzniknuté dcérske rozety starajú ako o hlavné kríky.

Keď sú potomkovia dobre zakorenené, sú vykopaní a presadení do novej postele. Prvé dva nevlastné synovia z materskej rastliny sú považované za najlepšie, zvyčajne sú tri. Extrémny odtok nemá čas na to, aby sa úplne naplnil počas sezóny.

jahodové sadenice

Seeds

Časovo najnáročnejšia metóda rozmnožovania jahôd, ktorú používajú chovatelia na vývoj nových odrôd alebo zlepšenie existujúcich charakteristík. Začiatkom jari sa semená pestujú na sadenice pod filmom. Po objavení sa prvých listov, sadeníc jahôd sa potápajú a po začiatku stabilného teplého počasia sa vysádzajú na otvorenom teréne.

Rozdelením puzdra

Keď sú postele silne zahusťované, aby sa nevyhadzovala časť silne zarastenej kríky, je transplantovaná, zatiaľ čo sa prijíma ďalší výsadbový materiál. Tu je dôležité správne odrezať „prebytočnú“ časť. Ostrým nožom rozdeľujú jahodovú krík tak, že má korene a listy, ako aj centrálny púčik.

rozdelenie kríka

Choroby rastlín a škodcovia

Napriek tomu, že záhradné jahody Mashenka sú odolné voči chorobám a škodcom, objavujú sa v dôsledku nesprávnych poľnohospodárskych postupov. Aby ste tomu zabránili, musíte postupovať podľa nasledujúcich odporúčaní:

 1. Je lepšie umiestniť záhradné lôžko na zem, kde predtým rástli reďkovky, petržlen, cesnak, vlčí bôb a obilniny.
 2. Pri príprave pôdy na výsadbu používajte lieky proti chorobám a škodcom.
 3. Včasné spracovanie jahodových bobúľ s fungicídmi a insekticídmi.
 4. Neopúšťajte burinu a lístie blízko jahôd od jesene, pretože môžu obsahovať larvy a baktérie.
 5. Jahody neusadzujte v blízkosti nočných búd.
 6. Vyvarujte sa kontaktu ovocia s pôdou.

jahodová masha

Jahody Mashenky sú veľmi veľké, pokiaľ nie sú chránené, môžu hniť, môžu byť vystavené neskorej plesni, šedej hnilobe. Častými návštevníkmi ovocných plodín sú slimáci, slimáky, chrobáky, ktoré nie sú averzné k hodovaniu sladkej dužiny.

Čistenie a skladovanie

Prvá úroda sa začína koncom júna, začiatkom júla. Malo by sa zbierať ráno, za oblačného počasia, aby bobule boli naj šťavnatejšie. Na zber použite prútené koše alebo plastové obaly. V každom z nich je potrebné vyzbierať najviac dva kilogramy, inak bude tovar pokrčený. Ďalšou podmienkou zachovania integrity bobúľ je prítomnosť stopky a sepaly.

Bobule nie sú vhodné na konzerváciu, ale výborne sa používajú na výrobu kompót, džemov, marmelád a iných dezertov.

Jahodová Mashenka je vďaka svojej veľkosti obľúbená a požadovaná záhradníkmi. Niektoré druhy ovocia majú porovnateľnú veľkosť ako kuracie vajce. Neexistujú kópie menšie ako 40 gramov. Jednoduchosť výsadby a následná starostlivosť sú tiež dôležitým argumentom pre výsadbu odrody Mashenka na vašom webe.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica