Štruktúra a farby kozích očí, vlastnosti žiakov a choroby

Oči zvierat sa líšia v približne rovnakej štruktúre. Zároveň majú kozy určité zvláštnosti. Kľúčovým rozdielom je tvar žiaka. Oči koz sa nevyznačujú zvyčajným okrúhlym zorníkom, ale pravouhlým. Vyzerajú preto veľmi neobvykle. Zároveň nie každý vie, prečo malí rohatí jedinci majú takú zvláštnu štruktúru oka.

Štruktúra očí

Kozy majú, podobne ako iné zvieratá, orgán vizuálnej analýzy. Zahŕňa niekoľko prvkov, ktoré tvoria jeden reťazec. Vďaka tomu môžu zvieratá žiť a fungovať normálne vo svojom známom prostredí.


Medzi hlavné zložky orgánu videnia patria:

  1. Očné viečko - chráni oko pred vonkajšími faktormi a podieľa sa na zvlhčovaní povrchu skléry.
  2. Oddelenia mozgu - sú zapojené do spracovania prijatých informácií, ich transformácie do elektrických impulzov a pohybu do iných oblastí mozgu.
  3. Očný nerv je zodpovedný za prenos informácií vstupujúcich do oka do konkrétnych častí mozgu.
  4. Bone Frame - Pomáha chrániť a udržiavať očné svaly.
  5. Muskuloskeletálne tkanivá - pomáhajú udržiavať očnú guľu na správnom mieste a sú zodpovedné za jej pohyb.

Nezvyčajný vzhľad sa považuje za charakteristickú črtu kôz a kôz. Je to spôsobené nepravidelným obdĺžnikovým tvarom žiaka.

kozie oči

Prečo koza potrebuje žiaka tohto tvaru?

Nepravidelní žiaci pomáhajú koze vidieť až 340 stupňov bez toho, aby ju otočili. Toto chráni zviera pred nebezpečenstvom. Počas dňa sa žiak za jasných svetelných podmienok veľmi zužuje. Výsledkom je, že to vyzerá ako 2 vodorovné štrbiny. To zvieraťu poskytuje ochranu pred UV žiarením. S príchodom tmy sa žiaci rozširujú. Výsledkom je, že majú tvar pravidelného obdĺžnika. Ak je miestnosť tmavá alebo má kozy strach, žiaci sa stanú štvorcovými.

Vďaka tejto možnosti transformácie je možné prispôsobiť víziu zvieraťa optimálnej úrovni osvetlenia. To umožňuje kozu vidieť aj v noci, čo umožňuje včasné odhalenie predátora a útek.

Odborný názor
Zarechny Maxim Valerievich
Agronóm s 12 ročnými skúsenosťami. Náš najlepší odborník na chaty.
Pretože v prírodných podmienkach sa zvieratá pasú v stádach, sú umiestnené tak, aby ste videli celý priestor okolo.

Stojí za zmienku, že s takým vynikajúcim uhlom pohľadu a vynikajúcim nočným videním nie sú zvieratá schopné odhadnúť vzdialenosť k objektom, ktoré ich obklopujú. Kozy niekedy nedokážu povedať, kam majú ísť. Je to kvôli zlému rozvoju priestorového videnia.

Vznik tvaru žiakov kôz

Žiaci zvierat sa vyvíjali milióny rokov. Predpokladá sa, že na začiatku sa líšili v guľovom tvare. V dôsledku stáleho vplyvu ultrafialového žiarenia sa však tieto prvky začali postupne zužovať. Kozy pri jedle sklopia hlavu. Preto sa ich žiaci horizontálne zúžili.

Tento tvar umožňuje zvieratám hodnotiť svoje prostredie bez zastavenia príjmu potravy.

Po nejakej dobe sa do štruktúry očnej bulvy začali objavovať svaly. Pomohli zúžiť žiakov tak, aby boli podobní štrbinám, keď boli vystavení jasnému slnku. Zníženie intenzity svetla spôsobuje uvoľnenie týchto svalov. To kozám umožnilo konzumovať jedlo bez toho, aby to narušilo ich vizuálnu funkciu. Kozí žiaci tak získali neobvyklý vzhľad počas dlhých rokov vývoja.

kozie oči

Klady a zápory

Nezvyčajní horizontálni žiaci dávajú zvieratám jedinečné vizuálne schopnosti. Súčasne existujú také nevýhody, ktoré sú charakteristické pre takúto štruktúru orgánu videnia. Kľúčovou výhodou takejto štruktúry je vysoký stupeň viditeľnosti. Vo voľnej prírode zvieratá vidia všetky nebezpečenstvá, ktoré im pomáhajú chrániť sa pred dravcami.

Z dôvodu ich individuálnych charakteristík by kozy mali tráviť hlavnú časť dňa pasienkami. Vďaka jedinečnej štruktúre očí dokážu udržať horizont pod kontrolou bez toho, aby zdvihli hlavy z krmiva. Keď sa objaví nebezpečenstvo, koza na to upozorní zvyšok stáda. Vďaka dobrému zraku sú zvieratá schopné vidieť v tme a prežiť v nezvyčajných podmienkach.

Zároveň sú niektoré nevýhody charakteristické pre neštandardný tvar žiakov. Vďaka veľkému pozorovaciemu uhlu sú kozy zbavené priestorového videnia. Je pre nich ťažké odhadnúť veľkosť objektov alebo vzdialenosť k nim. Preto sa kozy považujú za veľmi plaché. Pokúšajú sa opustiť nebezpečnú zónu vopred.

kozie oči

Farba očí

Dúhovka kôz má zvyčajne žltý odtieň. Líši sa v rôznych stupňoch intenzity. Bežné sú aj domáce zvieratá so svetlohnedými očami. Zvieratá modrooký sú mimoriadne zriedkavé. Spravidla sa vyznačujú bielou srsťou.

choroby

Očné patológie sú výsledkom poškodenia vnútorných orgánov alebo systémov. V niektorých prípadoch je možné diagnostikovať vzhľad očí. Žltnutie skléry teda indikuje ochorenia pečene alebo žlčníka. Sčervenenie alebo objavenie sa siete krvných ciev na proteínoch je často spojené s vnútorným zápalom v tele.

V tomto prípade je zápal spojiviek považovaný za najbežnejšiu patológiu kôz. Pri takomto ochorení sa pozoruje hyperémia, zápal a nadmerná slzná tekutina. Medzi vonkajšie faktory, ktoré spôsobujú rozvoj patológie, patria:

  • mechanické poškodenie vonkajšej časti výhľadu;
  • kontakt s cudzími predmetmi na slizniciach;
  • vystavenie prievanu alebo studenému vzduchu;
  • vývoj infekcií alebo infekcií patogénnymi baktériami.

Medzi vnútorné faktory, ktoré spôsobujú konjunktivitídu, sa rozlišujú vírusové ochorenia. Ak sa ochorenie objaví, odporúča sa okamžite podniknúť kroky na odstránenie príznakov a príčin. V takom prípade sa vyžaduje okamžitá veterinárna pomoc.

Oči kôz majú neštandardnú štruktúru. Hlavným charakteristickým rysom orgánu videnia zvierat je obdĺžnikový žiak. Vykonáva špecifické funkcie a pomáha domácim zvieratám chrániť sa v prípade nebezpečenstva.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica