Odrody a názvy horských kôz, ako vyzerajú a kde žijú

Horská divoká koza žije na Vysočine a živí sa všetkým, čo v horách môže nájsť. Do tohto rodu tiež patria domáce kozy, ktoré sa pasú na našich lúkach. Domestikované zvieratá zdedili po svojich predkoch iba exteriér. Divoké kozy sú omnoho chytrejšie ako barany a ovce. Sú schopní prežiť tam, kde sa k nim dravci nedostanú. Divoké zvieratá majú v porovnaní s domácimi zvieratami veľmi veľké rohy. Okrem toho vyzerajú brutálnejšie a ženy majú malé vemeno.

všeobecné charakteristiky

Horské kozy sú známe dokonca aj na obrázkoch artiodaktylových cicavcov z rodiny bovídov. Žijú, ako názov napovedá, hlavne v horách Eurázie a Afriky. Sú to najstarší predstavitelia fauny severnej pologule.

Horské kozy sú vzdialenými príbuznými horských oviec, kozieho druhu, kamzíka a dokonca aj goraly. Môžu žiť 5 tisíc metrov nad morom. Existuje asi desať druhov týchto elegantných zvierat. Spája ich do jedného rodu spoločné morfologické charakteristiky a láska k vysokohorským regiónom. Biotopy rôznych druhov divých kôz sa zriedka prekrývajú. Vybrali si nie celkom obvyklé prostredie na útek pred predátormi.

Zvieratá sú otužilé, svižné, nenáročné na jedlo, schopné prežiť na vzácnej vegetácii. Živí sa trávou, kríkovými konármi a stromovou kôrou, machmi a lišajníkmi. Tieto prežúvavce milujú soľ a sú pripravené na výstup na najstrmšie útesy, ktoré často prekvapujú turistov a fotografov.

Svojim horolezeckým schopnostiam vďačia za svoju kompaktnú štruktúru tela, silné nohy, úzke, húževnaté a rozvetvené tvrdé kopytá s mäkkou polstrovanou podrážkou, ktorá sa môže prilepiť na povrch akéhokoľvek kameňa. Horské kozy majú vynikajúcu koordináciu a rozvinutý zmysel pre rovnováhu. Tieto zvieratá, ako motýle, skáču a chvejú sa nad horami a ak nemôžu zostať na jednej rímse, rýchlo skočia na druhú. Majú veľmi silné cvičené svaly na nohách a začínajú skákať na skalách už od detstva.

Horská koza

Ako vyzerá horská koza

Charakteristickým rysom týchto zvierat sú ich úžasne krásne rohy, ktoré rastú počas celého ich života a dosahujú dĺžku viac ako jeden meter (u mužov). Vo vnútri sú duté a na vonkajšej strane majú priečne zosilnenie. Rohy môžu byť klenuté, ohnuté dozadu alebo do strán, skrútené do špirály alebo skrutky. Kozy tento atribút nikdy nevyhodia z hlavy. Samice majú tiež rohy, ale krátke a podobné dýkam.

Horské kozy majú spravidla stredne veľké husté telo, silný krk, malú hlavu s vypuklým čelom, silné stredne dlhé končatiny. Výška v kohútiku je 50 - 95 cm a dĺžka tela je 1,2 - 1,8 m.Uši sú vzpriamené, chvost je krátky. Kozy majú na brade bradu. Telo zvierat je pokryté krátkymi, hustými a hrubými hnedastými, piesočnatými, sivými alebo žltkastými vlasmi. Kozy majú vynikajúci čuch a videnie (pohľad 300 stupňov), dobre vyvinutý mozog.

Tieto zvieratá boli ľuďom známe už mnoho tisícročí. Horská bezoárová koza je predchodcom domácej kozy, tej istej kozy, ktorá sa chová na mlieko, mäso a vlnu. Tieto zvieratá boli predtým obetované, boli o nich zložené mýty a legendy. Mýtická koza Amalthea podľa presvedčenia Grékov dokonca kŕmila dieťa Zeusa mliekom.

Domáce kozy sa dojia po prvom zabití. Divoké zvieratá nie sú dojené. Všetko mlieko je kŕmené mladými. Samice majú vemene s dvoma strukmi. Divoké kozy vážia asi 45 - 90 kg. Samce sú väčšie, ich telesná hmotnosť je 50 - 125 kilogramov. Samice rodia deti s hmotnosťou 3 až 4 kg.

Plemenné odrody

Horské kozy sú rozdelené do troch skupín. Klasifikácia je založená na štruktúre rohov. Celkovo existuje 8 až 10 druhov týchto krásnych zvierat. Skupiny horských kôz:

  1. Kozorožci. Zástupcovia (kozy): Pyrenejský, Núbijský, Sibírsky, Etiópsky a Alpský (kozorožec). Sú to zvieratá so širokými (na hlave) a postupne sa zužujúcimi sa veľkými klenutými rohmi. Dĺžka - do jedného metra (u mužov). Na hornom povrchu je vidno veľa priečnych hrebeňov. Rohy sú ohnuté dozadu a mierne sa líšia do strán. Zvieratá tejto skupiny žijú v horských, stepných a kopcovitých oblastiach.
  2. Tours. Zástupcovia: západný Kaukaz, východný Kaukaz, Severtsova. V kolách dlhé rohy rastú dozadu alebo do strán. Majú oblúkovitý alebo polospirálny tvar. Povrch rohov je mierne rebrovaný. Prehliadky žijú hlavne v horských oblastiach (na Kaukaze).
  3. Kozy. Zástupcovia: koza rohatá, koza domáca (viac ako 300 plemien). Na rozdiel od domácich zvierat žijú divé kozy v Ázii, na vysočine. Majú dlhé, skrútené rohy podobné vývrtke. U samíc rohatých zvierat sú rohy tiež skrútené, ale malé.

Horská koza

životný štýl

Horské kozy žijú spravidla v horských oblastiach. Zástupcovia tohto rodu fauny sa vyhýbajú plochým a plochým plochám. Baví ich skákanie na horských svahoch, skalách a útesoch. Tieto stádové zvieratá neopúšťajú svoje domovy ani v zime. V lete len vyliezť na hory čo najvyššie av zime musia zostúpiť na úpätie. Muži a ženy žijú oddelene jeden od druhého v malých skupinách. Kozy sa pripájajú k kozám iba počas párenia. Deti žijú so svojimi matkami až rok. V zime sa stáda zvierat zväčšujú. Na jar sa kozy rozptyľujú v skupinách 6-7 jedincov.

Čo jedia?

Horské kozy živia všetko, čo v horách nachádzajú: trávy, konáre kríkov, machy, lišajníky. Chutia všetko, čo uvidia, a potom sa rozhodnú, či to budú jesť alebo nie. Divoké zvieratá jedia kôru, listy, ovocie. Ak je to potrebné, môžu vyliezť na strom. Veľmi sa obľubujú soli, kvôli ktorej dokonca stúpajú po stenách betónovej priehrady. Zvieratá sa pasú skoro ráno alebo neskoro večer. V čase obeda odpočívajú alebo sa schovávajú v tieni pred svätým slnkom. Na miestach, kde na ne môžu predátori klamať, chodia na pastviny iba v noci a cez deň sa schovávajú v skalách.

Funkcie správania

Horské kozy trávia väčšinu svojho života v tej istej oblasti ako v ich pôvodnom stáde. Od detstva si zvykli na hory a pohybovali sa po hornatom a strmom teréne. Zvieratá ľahko preskočia útesy a dokonale rovnováhu na zvislom povrchu. Snažia sa držať ďalej od ľudí a predátorov.

Odborný názor
Zarechny Maxim Valerievich
Agronóm s 12 ročnými skúsenosťami. Náš najlepší odborník na chaty.
Je pravda, že pre svoju zvedavosť pozorujú aj zďaleka turistov a lyžiarov.

Horské kozy bežia rýchlo, vyskočia vysoko, dokážu vyšplhať sa na akúkoľvek strmú skalu, preskočiť priepasť. Sú veľmi opatrní, inteligentní a pozorný a v prípade nebezpečenstva prejavujú odvahu. Stádo má obvykle strážnu kozu, ktorá dohliada na túto oblasť. Varuje svojich príbuzných pred nebezpečenstvom, ktoré vzniklo v dôsledku rozmazania zvierat, ak je to potrebné, do bitky s nepriateľom. Pravda, najčastejšie divoké kozy rýchlo utekajú a schovávajú sa v ťažko dostupných skalách. Iba samce bojujú medzi sebou a potom počas párenia.

Horská koza

Nebezpečenstvo a nepriateľov

Horské kozy žijú celý svoj život na ťažko prístupných horských miestach, utekajúc pred dravcami. Lovia ich medvede a vlci, rysi a leopardi, pantery, tigre, leopardi. Malé deti sa môžu stať korisťou zlatých orlov, orlov, drakov, jastrabov. Nebezpečenstvo spočíva v čakaní na tieto divoké horské zvieratá všade. V zime zomierajú na lavíny, silné mrazy a studený vietor. V lete ľudia lovia zvieratá. Je pravda, že mnoho vzácnych druhov (vysokohorských, rohatých, Severtsov) je chránených zákonom, to znamená, že ich lov je zakázaný.

Rozmnožovanie a potomstvo

Koncom jesene začínajú horské kozy s párením. Samce nájdu ženy a usporiadajú medzi sebou divoké bitky. Je pravda, že manželské zápasy sa vždy vykonávajú v súlade s určitými pravidlami. Samce sa bijú iba svojimi rohmi (horná plocha), nedotýkajú sa ich čela ako divoké barany. Počas bojov často trpia ich krásne pokrývky hlavy.

Samci nikdy nezasiahli nechránené časti tela rohmi a odviezli nepriateľa iba na krátku vzdialenosť. Víťazom duelu je celé stádo žien. Počas párenia samce vyžarujú štipľavý zápach, sú agresívnejšie ako obvykle.

Gravidita u kôz trvá 5-6 mesiacov. Na jar rodia 1-4 mláďatá. Kozy od prvých minút života môžu stáť na svojich nohách a vedieť, ako nasávať mlieko z vemena. Mláďatá sú veľmi hravé a mobilné, veľa vyskakujú a zbožňujú. Mladí žijú so svojou matkou asi rok a potom ženy zostávajú a mladí muži tvoria svoje stádo. Dospelé kozy skočia na strmé útesy v nádhernej izolácii. Zvieratá žijú v priemere 10-20 rokov.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica