Opis a charakteristika kôz plemena Gulaby, pravidlá ich udržiavania

Gulabi je vzácne plemeno kôz s dlhými ušami, ktoré žije v krajinách s horúcim podnebím. V našich zemepisných šírkach sa môžu chovať aj zvieratá. V lete sa kozy môžu pasú na pastvinách a jedia čerstvú trávu. Potrebujú pripraviť seno na zimu. Dojenie gulabis sa začína od druhého roku života, to znamená po prvom porazení. Mlieko tohto plemena je chutné a veľmi tučné, vhodné na výrobu syrov.

Pôvod plemena

Kozy plemena Gulaby sú pre naše miesta zriedkavé zvieratá s dlhými ušami zavesenými na kolenách. Pochádzajú pôvodne z Pakistanu a Indie. Nazývame orientálne kozy gulabis. Tieto zvieratá sa považujú za exotické plemeno a začínajú na 500 dolárov za kus.

Samotné slovo „gulaby“ v preklade znamená „ružové“. To neplatí pre farbu srsti, je biela u kôz. Gulaby má ružovú farbu pleti. Vo svojej vlasti sa tieto zvieratá nazývajú basi. Kozy Camori a plemená s bielym plášťom sa považujú za ich predkov.

Chov pakistanských a indických chovateľov kôz po stáročia. Vybrali sa zvieratá výlučne bielej farby s dlhými ušami. Gulaby hybridy majú na hlave alebo v iných častiach tela červené a hnedé škvrny. Kozy tohto plemena sa chovajú v mnohých horúcich ázijských krajinách, pretože práve krátke biele vlasy a dlhé štíhle uši chránia zvieratá pred prehriatím. Je pravda, že gulabis sa dobre prispôsobuje klíme strednej zóny. V zime sa musia uchovávať v teplej miestnosti, kde teplota vzduchu nie je nižšia ako 15 stupňov Celzia.

Opis a charakteristika gulaby

Kozy tohto plemena majú neobvyklý vzhľad. Najdôležitejšie sú predovšetkým dlhé, tenké, široké a mäkké uši, ktoré visia v záhyboch až po kolená. Doma v horúcom podnebí pomáhajú regulovať prenos tepla. Dlhé uši bránia prehriatiu kôz. Hlava je malá, ale trochu nezvyčajná. Nosná kosť má hrb. Pod dolnou čeľusťou je kožný lalok. Krk je dlhý a svalnatý.

kozie kozy

Tieto zvieratá majú vysoké a silné nohy. Telo je svalnaté, podlhovasté, kompaktné. Srsť je biela, ale krátka. Gulaby dosahujú výšku jedného metra v kohútiku. Hmotnosť - 50 - 90 kilogramov. Vemeno je stredne veľké, v tvare misky, s dlhými bradavkami, ideálne na strojové dojenie.

Odborný názor
Zarechny Maxim Valerievich
Agronóm s 12 ročnými skúsenosťami. Náš najlepší odborník na letnú chatu.
V jeden deň sa gulabis podáva od 1 do 4 litrov mlieka. Obsah tuku je vysoký, okolo 5 percent. Môžete dojiť naraz od 500 gramov do 1-2 litrov mlieka. Je pravda, že kozy začínajú dojiť až po prvom zabití.

Mlieko má príjemnú krémovú sladkú chuť. Nie je to vôňa kozy. Mlieko obsahuje takmer 4% kazeínu.Je nealergénny, vysoko výživný a vhodný na výrobu syra. Z 10 litrov mlieka sa získa 1,3 kg kozieho syra.

Hlavné výhody a nevýhody

Výhody plemena gulaby:

 • vysoká miera výťažnosti mlieka (1 až 4 litre za deň);
 • obsah tuku v mlieku - 5%;
 • obsah kazeínových proteínov - 4%;
 • schopnosť získať syr z mlieka;
 • vemeno vhodné na strojové dojenie;
 • vhodné pre mäso a mliečne výrobky;
 • pokojný charakter.

kozie kozy

nevýhody:

 • vysoká cena;
 • potreba kvalitného krmiva;
 • ženy prinášajú jedno dieťa naraz;
 • na oplodnenie a predĺženie laktácie je potrebná koza plemena Gulaby.

Pravidlá chovu a starostlivosti o zvieratá

Toto teplomilné plemeno kôz sa môže v lete pásť na pastvinách. Za daždivého počasia sa však neodporúča privádzať gulaby na lúku. Pre kozy je nežiaduce jesť trávu mokrú alebo rosnú.

V zime musíte toto plemeno chovať v špeciálnych nebytových priestoroch. Môže to byť prístrešok z tehál, dreva alebo penového betónu z kremičitanu kremičitého. Miestnosť, v ktorej sa kozy chovajú, by sa mala udržiavať po celý rok pri teplote 15 až 20 stupňov Celzia. Stodola je vybavená vetraním, infračervené žiarovky sa kupujú na vykurovanie v zime. Na podlahu sa položí slamená rohož, ktorá sa pri znečistení nahradí čistou. V miestnosti by mal byť podávač a misa na pitie. Môžete vypiť kozy z vedra. Jedno zviera musí mať plochu najmenej 2-4 metrov štvorcových.

kozie kozy

Gulaby sa kŕmia trikrát denne. Kozy sa podávajú až po prvom jahňaní, frekvencia - 2-krát denne. Zvieratá musíte udržiavať v teple a čistote, inak ochorejú. Nemusia česať svoju vlnu. Toto je krátkosrsté plemeno. Gulabyova vlna sa neprepletie a netvorí sa. Okrem toho je srsť prispôsobená samočisteniu od slamy a trávy. Liečbu blch a červov je potrebné vykonávať iba raz za štvrťrok.

Čo je plemeno kŕmené

Existuje mýtus, že kozy môžu byť kŕmené čímkoľvek. To nie je pravda. Nielen zdravie zvierat, ich schopnosť rozmnožovať zdravé potomstvo, ale aj výdatnosť mlieka závisí od výživy. Čím lepšie sú zvieratá kŕmené, tým výživnejšie je ich mlieko.

Gulabis by mal jesť lúkovú trávu. V lete sa môžu pasú na pastvinách celý deň. V zime dostávajú zvieratá lúku seno sušenú na slnku. V zime môže koza obsahovať zimnú slamu, brezy a dubové vetvy, koláč, siláž, otruby, obilniny - ovos, jačmeň, kukuricu. Zvieratá sa môžu kŕmiť zeleninou a koreňovými plodinami (mrkva, kapusta, kŕmna repa, tekvica). Solená kaša sa varí z obilia. Zelenina sa podáva jemne nasekaná.

kozie jedlo

Hlavným krmivom pre gulaby je čerstvá tráva v lete a seno v zime. Kozám by sa mala podávať čistá voda dvakrát denne. V zime sa k nápoju môžu pridávať vitamínové doplnky z farmácie, nevyhnutne vitamín D. Kozám sa tiež odporúča podávať trochu soli, minerálne prípravky, drvenú kriedu, kostnú múčku.

Pravidlá chovu kôz Gulaby

Toto plemeno má priateľský a pokojný charakter. Gulabis sú ako psy. Rýchlo sa pripútali k svojmu pánovi, nasledovali ho, spali pri dverách domu a čakali na človeka. Kozy reagujú na prezývku, sú nenápadné, flegmatické, zriedka bludné.

Toto plemeno sa môže chovať v akejkoľvek domácnosti, dokonca aj v krajine. Gulabis sa určite spojí s inými zvieratami, ako sú mačky alebo psy. Kozy tohto plemena nejedia toľko, asi 4 kg trávy denne. Na zimu musia pripraviť najmenej 500 kg sena, čo je 25 balíkov po 20 kg.

Gulabis sa doja až po prvom narodení. Prvé párenie sa uskutoční, keď sú samice vo veku 12 až 18 mesiacov, nie skôr. Telesná hmotnosť musí byť najmenej 40 kg. Tehotenstvo kôz trvá 5 mesiacov. V prvom baránku prinesie koza jedno mláďa. S maternicou je dieťa ponechané až 3-4 mesiace.

kozie kozy

Časté choroby a metódy ich liečby

Ak sú gulabies udržiavané čisté a teplé, kŕmené vysoko kvalitným jedlom, potom ochorieť nebude. Je pravda, že stav zvierat sa musí vždy dôkladne monitorovať. Zdravé kozy dobre jedia a zabezpečujú prísun mlieka.

Pacienti - odmietajú kŕmiť, zvyšujú sa telesné teploty, kašeľ, výtok z nosa, zápcha alebo hnačka.

Zvieratá trpia infekčnými a neprenosnými chorobami vyplývajúcimi z nesprávneho metabolizmu (obezita, osteodystrofia, ketóza). Vo veku 3 až 4 mesiace sa kozy zaočkujú proti besnote, brucelóze, antraxu a slintačke a krívačke. Kozy sú často očkované proti tetanu, kliešťovej encefalitíde.

V chladnom období sa u zvierat s nesprávnou údržbou vyvinú choroby dýchacích ciest. Na liečenie sa používajú rôzne lieky vrátane antibiotík. Ako preventívne opatrenie sa odporúča udržiavať gulabis v priaznivých podmienkach, tj v teplom, nie vo vlhkom stave a nie v prievane, na kŕmenie sušeného harmančeka, podkolienky, šalvie, ľubovníka bodkovaného.

Pri nesprávnom kŕmení sa u zvierat vyvinú choroby tráviaceho ústrojenstva (zablokovanie pažeráka, stomatitída, gastroenteritída, otrava). Ochoreniam možno predísť, ak sú zvieratá kŕmené kvalitným, čerstvým a nemokým krmivom bez plesní a znečistenia. Koreňové plodiny sa odporúčajú jemne nasekané. Je potrebné zabezpečiť, aby zvieratá neprehĺtali cudzie predmety (kúsky drôtu, celú zeleninu).

Gulaby môže mať problémy s vemenom. Ochoreniu možno zabrániť, ak zvieratá nie sú chované v prievane, mokrej a špinavej podstielke. Keď sa na bradavkách objavia praskliny, vemeno sa premyje roztokom kyseliny boritej a lubrikuje vazelínovým olejom. V prípade komplikácií je nevyhnutné veterinárnemu lekárovi ukázať gulabi.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica