Ako určiť tehotenstvo kozy doma, znaky a metódy

Začiatočníci kôz často čelia problému, ako určiť začiatok gravidity u kôz. Niekedy nie je možné priviesť zviera na veterinárnu kliniku na ultrazvukové vyšetrenie. Metóda počítačového skenovania zobrazuje plod v polovici obdobia. Preto sa v populárnej praxi používa široká škála metód: od tápania po kontrolu pomocou ženského expresného tehotenského testu. Nie všetky metódy sú však spoľahlivé.

Známky kozej mačky

Gravidita u kôz sa nazýva plodnosť, plodnosť, plodnosť alebo plodnosť a trvá priemerne 5 mesiacov. Práca sa môže začať o 5 dní skôr alebo neskôr, ako sa očakávalo. Príznaky sa objavujú v treťom alebo štvrtom týždni od dátumu pokrytia, párenia kôz. Preto je dôležité vyznačiť tento dátum v kalendári. O tehotenstve sa môžete dozvedieť v krátkom čase pozorovaním správania a vzhľadu zvieraťa. Tento spôsob definície však nie je spoľahlivý. Zmeny v tele kôz sú individuálne a nie vždy.

vzhľad

Vizuálne zmeny vzhľadu kozej kozy:

 • zvýšenie telesnej veľkosti;
 • opuch vemena.

Niekoľko dní po párení sa v hornom vemene tvoria tvrdé gule. V druhej polovici tehotenstva je vemeno plné. Neskôr sa plod začne hýbať a kozie stonanie. Telo nie je vždy odrazené vo vzhľade. Niekedy iba zaoblené, mierne klesajúce brucho naznačuje tehotenstvo. Nevyrazená črta zostáva po celé obdobie jediná, takže chovatelia zostávajú v tme až do samého narodenia.

Veľkosť kozy sa tiež zvyšuje s obezitou, ktorá sa mýli s tehotenstvom.

Genitálne zmeny

U nesukcinických kôz je genitálna slučka úzka, časť pod chvostom je pokrčená. Po oplodnení sa vrásky vyhladia a slučka sa vyleje. V počiatočnom štádiu sú pomačkané zvyšky, ale opuch je jasne viditeľný. Neskôr sa slučka stane plynulou. Po 10 až 12 týždňoch pošva nabobtná a zmení farbu na ružovú.

tehotná koza

Aby ste videli rozdiel, musíte kozu pred zakrytím skontrolovať. Skúsení chovatelia dokonca odporúčajú fotografovať. Podľa pozorovaní poľnohospodárov hladná fosília zmizla v kozách po úspešnom natieraní. Symptóm je zreteľne viditeľný neskôr, ale nie vždy bezprostredne po oplodnení. Nie všetky kozy s opuchnutým slučkom zmizli. Preto je spoľahlivejšie určiť skoré tehotenstvo vyšetrením slučky.

správanie

Telesná koza sa začína napínať ako mačka a predlžuje jej zadné a zadné nohy.Ukazuje opatrnosť tam, kde predtým neboli žiadne prekážky: neskáčí na strechu, cez plot. Zviera je vystrašené tvrdými zvukmi. Počas tehotenstva sa zvyšuje chuť do jedla.

Správanie tiež nie je spoľahlivým znakom, pretože aj tehotné kozy často zostávajú obvyklé. Opatrnosť sa objavuje pri prvom tehotenstve a pri nasledujúcich sa zvieratá cítia sebadôvernejšie. Ak sa koza 22 dní po potiahnutí nezohreje, došlo k oplodneniu. Ak je pripravená páriť sa po 1,5 mesiaci, potom je tehotenstvo nepravdivé.

Ako zistiť, či je koza doma tehotná

Je dôležité včas stanoviť mieru gravidity, aby sa koza mohla začať včas - aby sa dojenie zastavilo. Počas tehotenstva sú telesné sily nasmerované na tvorbu plodu. Na kŕmenie detí bude potrebné mlieko. Koza, ktorá bola dojená počas tehotenstva, je vyčerpaná. Kosti jej krehnú kvôli nedostatku vápnika a jej mlieko má nízky obsah živín. Deti sú slabé. Preto spustenie alebo zastavenie dojenia šetrí zdravie zvierat.

Odborný názor
Zarechny Maxim Valerievich
Agronóm s 12 ročnými skúsenosťami. Náš najlepší odborník na letnú chatu.
Skúsení chovatelia kôz radšej nezačnú kozu, ak tehotenstvo nie je jednoznačne preukázané. Bez dojenia mlieko postupne mizne. Dojenie kozy je takmer nemožné.

Dojenie sa postupne zastaví mesiac a pol pred pôrodom. V kalendári sa počíta aj vhodný čas, ktorý počíta dni od pokrytia a zameria sa na očakávaný dátum dodania. Počas tejto doby poľnohospodári rôznymi spôsobmi potvrdzujú alebo odmietajú platnosť kôz.

S pomocou kozy (reflexologická metóda)

Táto metóda je vhodná na stanovenie miery gravidity v treťom týždni po párení. Koza sa odvezie do kozy a monitoruje sa jej správanie. Ak sú zvieratá navzájom ľahostajné, potom prišlo tehotenstvo.

veľa kôz

Ak koza nie je zakrytá od poslednej doby, po 3 týždňoch sa vráti k lovu. Ochota spriazniť sa bude prejavovať rozmazaním, sčervenaním slučky. Samica môže jesť viac ako obvykle alebo môže odmietnuť jesť. Nevýhodou tejto metódy je, že správanie sa kozy nie je indikatívne. Samec môže dokonca skočiť na dojčiacu samicu. Ale s typickou reakciou vám kontrola s kozou umožňuje spoľahlivo určiť tehotenstvo v krátkom čase.

palpácia

3 mesiace po párení sa tehotenstvo kontroluje hmatom. Skúsení chovatelia kôz testujú počet detí v potomstve. Pri pohmate je cítený pulz a pohyb mláďat a prostredníctvom fonendoskopu je počuť srdcový rytmus.

Ak chcete zistiť, či je mačka kozou, musíte si položiť obe ruky na brucho, tesne nad vemeno. Nebudete môcť okamžite cítiť pohyb detí. Chovatelia niekedy musia čakať 40 minút. Kozu musíte cítiť pri sedení, citlivo počúvať pocity. Deti sa pohybujú vo vlnách, ale sotva viditeľné.

Ak na ňu položíte ruku a interferuje s vyšetrením, vytiahne brucho tehotnú kozu. Ak chcete uvoľniť svoje svaly, musíte ju vziať za „poškriabanie“ - kožu v kohútiku.

Zmena mlieka

Náklonnosť kozy v kombinácii s opatrným správaním naznačuje zvýšenie ponuky mlieka. Táto zmena je zrejmá najmä po horúcom stave, pri ktorom sa zníži úroda mlieka a správanie sa bude nepokojné. Kyselina podľahlá produkuje hustejšie mlieko. Usadí sa na stenách riadu. Množstvo vápnika v mlieku sa zvyšuje.

Rektálne vyšetrenie

Táto metóda pomáha určiť mačiatko v treťom mesiaci.

Ako sa vyšetrenie vykonáva:

 • ukazovák je zasunutý cez konečník v plnej dĺžke;
 • bod mierne nahor a doľava, potom doprava.

Počas tehotenstva sa v konečníku pociťuje pulzácia panvovej artérie, ktorá živí maternicu. Čím dlhšie je toto obdobie, tým viac sa zväčšuje.

kontrola kôz

Ľudové cesty

V súkromných domácnostiach sa mlieko predáva.Aby chovatelia nezačali márne a nestratili cenný produkt kvôli chybe, chovatelia spolu s vizuálnou prehliadkou a hmatom používajú niekoľko „chemických“ metód na stanovenie miery gravidity v skorom štádiu.

S mliekom

Dojivosť sa najľahšie určuje mliekom. Táto metóda je však vhodná iba pre kozy, ktoré už priniesli deti.

Pre analýzu, ktorú budete potrebovať:

 • mlieko;
 • pohár čistej vody;
 • striekačka bez ihly alebo pipety.

Ako zistiť, či je koza zdravá:

 • nasajte trochu mlieka do striekačky alebo pipety;
 • kvapká do vody.

Tehotné kozie mlieko je ťažké a klesne na dno. Kvapkajúce kruhy zostanú na povrchu a voda bude v strede čistá. Pravidelne mlieko zakalí rovnomerne vodu v celom objeme.

Test pomáha určiť tehotenstvo, a to ako v mesačnom období, tak aj 3 dni po poistení. Niektorí chovatelia veria, že stravovacie návyky a tvrdosť vody môžu spôsobiť nespoľahlivosť výsledku. Môže to mať vplyv aj na rozdiel teploty vody a mlieka, takže tekutiny by mali mať rovnakú teplotu miestnosti. Ale ako ďalší spôsob, ako to skontrolovať, môžete ho použiť a čas od času skontrolovať mlieko.

Aplikácia sódy

Na analýzu v domácom laboratóriu budete potrebovať:

 • ranná kozia moč - 0,5 šálky;
 • sóda - 1 čajová lyžička.

Soda sa naleje do moču a reakcia sa monitoruje. Syčanie roztoku znamená, že koza nie je zakrytá a zrážky bez syčania sú sukulentné.

Kontrola jódu

Štúdia si vyžaduje aj kozu moč zhromaždenú ráno. Ak chcete skontrolovať, musíte kvapku jódu do biologickej tekutiny. Kvapka zostávajúca na povrchu znamená tuk. Ak sa jód zmiešal s močom a klesol na dno pohára, nedošlo k otehotneniu.

jód a koza

Litmus papier

Na analýzu rozrežte biele listy papiera A4 na prúžky.

Metóda analýzy:

 • namočte indikátorový papier do moču;
 • odkvapkávaním jódu hore.

Test je pozitívny, ak moč stmavne. Modrá znamená žiadne tehotenstvo.

Laboratórne a veterinárne metódy

Analýza na veterinárnej klinike sa vykonáva v skorom a strednom tehotenstve. Existuje niekoľko spoľahlivých laboratórnych metód. Majú však aj nevýhody a niektoré sa ťažko realizujú v stodole:

Typ štúdiaSpôsob vykonávania a interpretácieVlastnosti:
Krvný testPomocou činidiel sa stanoví hladina pohlavných hormónov. Ak sa zistí zvýšený progesterón, považuje sa to za pozitívne.Aplikuje sa 17 - 20 dní po párení. To sa deje iba v laboratóriu.

Výsledok nie je spoľahlivý v prípade falošného tehotenstva.

Vyšetrenie hlienu krčka maternicePri vyšetrení krčka maternice sa odoberie hlien na vzorku, zmieša sa s destilovanou vodou v laboratóriu a privedie sa k varu. Tehotenstvo je indikované zrážaním hlienu. V prípade absencie oplodnenia bude tekutina rovnomerne zakalená.Poskytuje presný výsledok jeden mesiac po nanesení povlaku. Vyšetrenie by sa malo vykonať za sterilných podmienok s gynekologickým zrkadlom.
ultrazvukÚdaje ultrazvukového skenera sa zobrazujú na monitore. Takto sa zisťuje prítomnosť plodu a počet detí.Ukazuje prítomnosť plodu od 30. dňa tehotenstva. Zviera sa môže vyšetriť prenosným skenerom bez prepravy na veterinárnu kliniku.
Imunologický rýchly test na určenie gravidity hospodárskych zvieratK kozej moči sa pridá zmes činidiel. Tmavnutie roztoku znamená šťavnatosť.Nanáša sa od 15. dňa po nanesení náteru. Je vhodný na použitie na veľkej farme, pretože zvieratá sa nemusia brať na kliniku. Poskytuje spoľahlivé výsledky. Princíp fungovania je podobný ľudskej analýze, ale namiesto jódu je do testu zahrnutá kyselina boritá.

Chovatelia niekedy používajú ženský tehotenský test. Testovací prúžok ukazuje reakciu protilátok na hormón gonadotropín, ktorý sa nachádza u ľudí a zvierat.Názory na spoľahlivosť výsledkov sa tiež líšia, ako v prípade kvapiek mlieka vo vode.

Známky falošného tehotenstva

Stav falošného tehotenstva je sprevádzaný obvyklými príznakmi, opuchom slučky a vemene. Kozie mlieko je ťažké. Ale po chvíli príde na lov. Jediným znakom je preto ochota páriť sa v polovici funkčného obdobia.

Poľovníctvo sa často vysvetľuje skutočnosťou, že embryo zaniklo. Takýto rozsudok je však chybný a je v rozpore so zákonmi biológie.

Embryo nie je resorbované, ale môže predčasne vystúpiť. Kozy často strácajú svoj plod v jednom z dvoch období:

 • 8. až 10. deň - keď sa membrána rozpustí a vajíčka sa prispôsobia kŕmeniu maternicovou sekréciou;
 • v 20. - 22. deň - s implantáciou embrya a prechodom na kŕmenie placentou.

veľa kôz

Endokrinný systém kôz nereaguje na stratu plodu a naďalej produkuje hormóny. V niektorých prípadoch falošné tehotenstvo trvá 5 mesiacov a dokonca končí pôrodom. Ale namiesto detí vychádza tekutina. Tento stav sa nazýva hydrometer.

Kozy sú polycyklické zvieratá s výrazným obdobím sexuálnej aktivity. Ak tehotenstvo neprišlo, lov končí hormonálnymi zmenami a ich opakovaním. V prípade hormonálneho zlyhania sa lehota nezačína znova. V tomto prípade zostávajú na vaječníkoch formácie - perzistentné alebo žlté telá. Vylučujú progesterón, ktorý sa nachádza v krvi a mlieku.

Brucho sa zväčšuje v dôsledku tvorby vodného výtoku maternicou. Pretože je krčka maternice uzavretá, vo vnútri sa hromadí až tri litre tekutiny. Iba ultrazvuk pomôže odhaliť falošné tehotenstvo.

Zmiznutie príznakov po 1-2 mesiacoch naznačuje, že chovateľ čelí falošnému tehotenstvu. U mnohých kôz, ktoré otehotneli, je táto reakcia normálna. Po ďalšom párení sa stanú skutočnými. Patológia je podozrivá, ak je telo zvieraťa pravidelne podvádzané. V takom prípade musíte kontaktovať svojho veterinárneho lekára.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica