Ako a na koľko je správne spustiť kozu pred porazením, životnými hackami a problémami

Divoké kozy boli medzi prvými, ktorí boli domestikovaní. Stalo sa to oveľa skôr, ako sa domestikovali kravy a ovce. Domáce kozy sa pre ľudí stali zdrojom zdravého mlieka. Malé zviera nevyžaduje príliš veľa jedla a je nenáročné. Nie je ťažké ho udržať, ale musíte poznať niektoré znaky fyziológie. Nie všetci majitelia kôz vedia, ako správne spustiť domácu kozu pred porazením a koľko dní je potrebné urobiť.

Čo to znamená?

Dobrá kráľovná mlieka a mliečnych výrobkov môže v plnej miere poskytnúť priemernej statickej rodine 4 zdravé mlieko a mliečne výrobky. Mlieko sa u týchto zvierat objavuje po porazení a je predovšetkým určené pre novorodenca. Mnohí počuli výraz „behať kozu“, ale nie všetci začínajúci chovatelia kôz môžu tento výraz správne interpretovať.

Vypustenie akéhokoľvek mliečneho zvieraťa je doba odpočinku od dojenia tehotnej alebo podľahlej samice po narodenie potomstva. Ak sa tento proces vykonáva správne a včas, potom bude výťažok mlieka po narodení pomerne veľký a kozie mlieko bude mať dobrú kvalitu.

Čas začiatku kozy

Na konci tehotenstva má veľa matiek menej mlieka. Približne jeden a pol až dva mesiace pred porazením laktácia ustupuje a tehotná žena úplne prestane dávať mlieko. V tomto prípade môžeme povedať, že zviera sa vysporiadalo bez ľudskej pomoci. Tento jav je veľmi častý pri viacnásobnom tehotenstve.

Väčšina kráľovien však vyžaduje pomoc hostiteľa, aby zastavila výrobu mlieka. To platí najmä pre úžitkové zvieratá, ktoré dávajú mlieko až do samého narodenia. V takom prípade musí vlastník zvieraťa správne určiť čas uvedenia na trh.

spustenie kozy

Priemerná dĺžka tehotenstva u domácich kôz je 150 dní alebo 5 mesiacov. V druhej polovici sa začína intenzívny rast plodu. Niekedy sa maternica vypustí na samý koniec, keď je gestačný vek 4 mesiace. Ale vo väčšine prípadov skúsení majitelia týchto zvierat odporúčajú spustenie o niečo skôr. Koniec koncov, včasné spustenie je kľúčom k zdraviu samice, potomkom a ďalšej dobrej laktácii.

Odborný názor
Zarechny Maxim Valerievich
Agronóm s 12 ročnými skúsenosťami. Náš najlepší odborník na letnú chatu.
Dôležité! Aby budúce dieťa mohlo rásť a správne sa vyvíjať v lone a matka mala dostatok sily na pôrod a následné dojenie, potom asi 75 dní pred usmrtením sa musí vypustiť koza.

Ako správne vypustiť zviera

Tehotná žena často dáva mlieko počas celého obdobia. V tomto prípade niektoré triky a záchvaty života od skúsených majiteľov kôz pomôžu zastaviť laktáciu. V prvom rade odporúčajú držať gravidné mačky oddelene od zvyšku hospodárskych zvierat.Ak dojčatá klesli na obdobie pasenia, skúsení chovatelia kôz odporúčajú skrátiť čas pasenia na 3-4 hodiny denne, alebo ak je to možné, zastaviť ho úplne.

spustenie kozy

Ďalším krokom je úprava stravy:

 • najprv znížte množstvo šťavnatého krmiva a potom ich úplne opustite;
 • nedávajte čerstvú zelenú trávu;
 • odstráňte zrno, zmesi zŕn, sušienky;
 • nekŕmte silážou;
 • vylúčiť kŕmne zmesi;
 • odstráňte vrcholy zeleniny;
 • odmietnuť horúcu zmes s pridaním otrúb;
 • nedávajte premixy ako „Zinki“, „Felucena“.

Diéta podľahlých zvierat pozostáva hlavne zo suchého krmiva s nízkou výživnou hodnotou. Sú kŕmené:

 • seno vrátane strukovín alebo obilnín;
 • brezy alebo lipové metly;
 • jačmenná slama;
 • slnečnicový koláč (jedlo).

Pri takomto kŕmení musí tehotná maternica znížiť množstvo tekutiny. Zvieratám sa podáva iba pitná voda. Robia to v rovnakom čase.

Súčasne s úpravou stravy pri začatí chovu kôz sa zníži frekvencia dojenia. Kozy s pomerne vysokou laktačnou kapacitou sa spravidla podávajú večer aj ráno. Obdobia medzi dojeniami sú 12 hodín. 3 až 4 dni po premiestnení kozy do suchej stravy sa zviera dojí iba raz denne.

Kozy sa niekedy dojia trikrát denne každých 7-8 hodín. V tomto prípade najskôr po 12 hodinách prejdú na dvojnásobné dojenie a potom na jednorazové dojenie. Interval medzi dojením sa postupne zvyšuje a každý deň sa zvyšuje o jednu až dve hodiny.

Ak zviera nemôže vydržať také obdobie bez dojenia, vemeno napučí a výrazne stvrdne, potom sa dojenie vykonáva častejšie, po približne 16 až 17 hodinách.

V priebehu niekoľkých dní od tohto dojenia sa produkcia mlieka začína znižovať. Len čo koza v počiatočnom stave začne dodávať najviac 150 - 200 ml mlieka denne, dojenie sa zastaví. Počas tohto obdobia musíte monitorovať stav vemena. Ak je mierny, nie je dôvod na obavy.

Všeobecné ukazovatele laktácie pri spustení kozy sú uvedené v tabuľke.

Obdobie od začiatku uvedenia na trhPočet dojeníMnožstvo mlieka, litre
Jeden týždeňRaz za 24 hodín1,0-1,2
Dva týždne1 čas za 36 hodín0,6-0,8
Tri týždneRaz za 48 hodín0,3-0,5
Štyri týždneAk je to nevyhnutné0,2

tehotná koza

Ak teda začnete s vypustením v období dva a pol mesiaca, potom dojčenie skončí asi mesiac a pol pred porazením a koza bude mať čas na prípravu na pôrod.

Čo kŕmiť po procese

Približne 10 - 11 dní po poslednom dojení je potrebné, aby maternica znovu zmenila stravu. Spravidla je kŕmená podľa rovnakej schémy ako pred uvedením na trh, pričom postupne zvyšuje množstvo krmiva, ktoré jej bolo poskytnuté pred uvedením na trh. Obmedzenia sú potrebné iba pre šťavnaté krmivo. Spravidla sa kráľovným dávajú približne dvakrát až trikrát.

Všetky krmivá musia byť vysokej kvality. Koreňové plodiny a zelenina sa musia pred kŕmením dobre umyť. Mali by byť bez hniloby, plesní, pôdy. Počas tohto obdobia by sa koza nemala kŕmiť slamkou. Má nízku výživnú hodnotu a nie je užitočný pre budúcich potomkov, iba upcháva žalúdok maternice. Podiel krmiva, ktorý môže spôsobiť fermentáciu a nadmerné splyňovanie, sa tiež úplne zníži alebo vylúči. Počas tohto obdobia môžete kozy rozmaznávať varenými zemiakmi, sušienkami.

Možné problémy

Napriek všetkému úsiliu človeka existujú kozy, ktoré sa nemôžu začať žiadnymi opatreniami a technikami. Zvyčajne sa jedná o mladé zvieratá v prvých niekoľkých baránkoch. Dôvodom je skutočnosť, že sa im darí dvakrát ročne. Situácia s týmito kozami sa zlepšuje, keď dosiahnu vek 5-6 rokov. Aj keď je taká kráľovná zakrytá druhýkrát, môže byť vypustená počas jarného jahňania.

Nesprávne vykonané spustenie ohrozuje zviera vývojom mastitídy.Stav kozieho vemena po poslednom dojení počas počiatočnej fázy by sa preto mal kontrolovať každé 1 - 2 dni. Ak sa vemeno v priebehu 2 - 3 dní naleje a stvrdne, mlieko sa musí opatrne vyjadriť. Robia to veľmi opatrne, jemne sa dotýkajú iba bradaviek prstami. Aj ľahké masírovanie a hladenie vemena vyvoláva zvýšenie laktácie.

Počas obdobia rozbehu sa koza dojí bez predchádzajúcej prípravy. Vemeno sa nemasíruje a koza sa s ním nehovorí. Mlieko rýchlo, bez neprimeranej pozornosti. Akákoľvek neha a stimulácia vemena predĺži začiatočné obdobie.

Po nesprávnom kŕmení sa maternica veľmi často po spustení môže spadnúť na nohy. Je to kvôli zhoršenému metabolizmu vápnika. Spôsobuje slabosť kĺbov nielen u kôz, ale aj u novorodencov. Dlhú dobu na nohy nevedú a nedržia sa na nich dobre. Takáto patológia postihuje zvieratá, ktorých strava mala pred narodením priveľa sukulentného krmiva.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica