Ako by mala koza vyzerať, všeobecný opis a odrody plemien a ako si vybrať

Pri kúpe domáceho maznáčika musíte vedieť, ako vyzerá zdravá koza. Koniec koncov, nemá zmysel kupovať chorého alebo starého jednotlivca. Kozy sa chovajú na mlieko, mäso alebo vlnu (páperie). Produktivita zvierat závisí od veku, zdravia a krmiva. Kozy žijú do 15 rokov. Je pravda, že vrchol ich produktivity klesá vo veku 5 rokov. Staršie zvieratá sa zvyčajne zabíjajú alebo predávajú na trhu.

Všeobecný opis zvieraťa

Koza je domáce zviera triednych cicavcov a rodu horských kôz. Jeho predok sa považuje za bezoárovú kozu. Je pravda, že na tvorbe rôznych plemien sa podieľali aj ďalší predstavitelia tohto rodu (vysokohorský, rohatý).

V staroveku tieto zvieratá žili v južnej a západnej Ázii, v stepných, púštnych a zalesnených oblastiach. Domestikovali ich pred mnohými tisíckami rokov. V súčasnosti sa chovajú v rôznych častiach sveta. Všetky európske domáce kozy pochádzajú od ázijských predkov. Zvieratá sú chované na mäso, mlieko, vlnu, páperie, kožky.

Domáce kozy dosahujú výšku (v kohútiku) 0,5 - 1 meter. Dĺžka tela je 0,6 - 1,2 m plus chvost 10 - 20 cm. Hmotnosť zvieraťa v závislosti od plemena je 25 - 130 kilogramov. Kozy majú úzky, uhlový vonkajší povrch. Nohy: rovné, silné, s kopytami. Telo je pokryté krátkymi alebo dlhými vlasmi. Farba - biela, čierna, hnedá, červená, bodkovaná.

Zvieratá majú brady (obidve pohlavia), rohy (dlhšie pre samce). Výrastky na náušniciach majú iba samice mliečnych plemien.

Samce majú počas obdobia rozmnožovania veľmi štipľavý zápach. Kozy s tmavými vlasmi vonia silnejšie ako kozy s bielou. Zvieratá sa pária dobrovoľne. Kozy dosahujú sexuálnu zrelosť po 5-8 mesiacoch. Je pravda, že sa môžu páriť v 1-1,5 roku. Tehotenstvo u žien trvá 5 mesiacov. Zvyčajne rodia 1 až 4 mláďatá, ktoré sa kŕmia mliekom až 3 mesiace.

mladá koza

Po porazení začnú kozy dojiť. Dávajú 1-5 litrov mlieka denne. Vemeno u žien pozostáva z dvoch lalokov. Má 2 alebo 4 bradavky. Vemeno je hruškovitého tvaru alebo miskovitého tvaru. Samice sa kryjú ročne, aby sa predĺžila laktácia. Produktívne obdobie je 7-9 rokov. Tieto zvieratá sú v dobrom zdravotnom stave. Sú imúnni voči moru, svrabu a tuberkulóze zriedka ochorie. Vo veku 3 mesiacov sú očkované proti antraxu, brucelóze, slintačke a krívačke, besnote, parazitom.

Je tiež prospešné chovať kozy, pretože jedia menej ako kravy. Je pravda, že ich produktivita je nižšia ako produktivita hovädzieho dobytka. Strava pozostáva z trávy v lete a sena v zime. Ako vrchný dresing dostávajú zeleninu, obilné zmesi, vetvy stromov a kríky.

Odrody kôz

Zvieratá sa chovajú hlavne na mlieko, mäso, páperie a vlnu. Chovalo sa obrovské množstvo plemien.Každý kúsok sveta má svoj vlastný druh, ktorý je najlepšie prispôsobený na život v určitej oblasti.

mliekareň

V našej oblasti sa chovajú najmä alpské mliečne kozy. Patria sem: Saanen, vrátane ruskej Bielej alebo Gorkého, ako aj Toggenburg, Appenzell, francúzsky, britský alebo taliansky vysokohorský park. Existujú ďalšie mliečne plemená: megreliánsky, španielsky, núbijský, maltský.

Všetky kozy tohto typu dávajú 2 až 5 litrov mlieka s obsahom tuku 3 až 6% za deň. Produktivita za rok - 500 - 700 kilogramov. Držitelia záznamov dávajú až 8 litrov mlieka denne. Tieto zvieratá vážia asi 50 - 60 kilogramov. Chovajú sa iba 7 až 9 rokov, v staršom veku klesá dojivosť.

mäso

Mäso sa líši od kozieho mlieka v tom, že rýchlo priberajú na váhe. Deti sa rodia s hmotnosťou 4 kilogramy. Jesť ako všetky domáce zvieratá prežúvavcov, tráva a seno. O 10 - 12 mesiacov vážia viac ako 100 kilogramov. Najbežnejšie plemená hovädzieho dobytka sú Boer a Kiko. Je pravda, že v našej oblasti sú zriedkavo chované kvôli vysokým nákladom na chov jedincov (1-1,5 tisíc dolárov).

Vlnené a dole

Najcennejšie plemená plesní sú Don a Orenburg. Takéto zvieratá dávajú asi 500 gramov dolu za rok a až 300 litrov mlieka. Ich farba je biela, modrá, čierna, hnedá alebo sivá. V kozách Orenburg je spodok kratší ako markíza, zatiaľ čo v prípade donov je to dlhšie.

vlnená koza

Medzi najbohatšie patria Kirgizsko, Uzbek, Volgograd, Kašmír. K dispozícii je tiež plemeno horských Altajov s čiernou markízou a monochromatickou tmavošedou farbou. Zástupcovia tohto typu majú tiež svetlú farbu. Zvieratá sa tiež chovajú na výrobu vlny, ktorá sa používa v pletiarskom a textilnom priemysle.

Odborný názor
Zarechny Maxim Valerievich
Agronóm s 12 ročnými skúsenosťami. Náš najlepší odborník na chaty.
Najrozšírenejšie plemená: Angora, sovietska vlna, tadžická, kazašská s bielou vlnou, čierna s čiernou vlnou.

Zmiešaný typ

Kozy zmiešaného typu sa najčastejšie chovajú na osobných pomocných pozemkoch, z ktorých sa získava mlieko, mäso, vlna a koža. Sú to mestské zvieratá, tj zvieratá získané z rôznych plemien (vlnené, dole, mliečne). Majú vlnu strednej dĺžky a veľké vemene. Jedno zviera produkuje až 350 litrov mlieka ročne.

Trpasličie kozy

Existujú tiež ozdobné trpasličie kozy, ktoré vyzerajú ako malé deti. Dorastú do výšky iba 0,5 metra (v kohútiku) a produkujú asi 1 liter mlieka denne. Najbežnejšie sú: Kamerun, Nigéria, Lamanche a Trpaslíci.

Trpasličie kozy

Najobľúbenejší predstavitelia

V Rusku sa vo vidieckych oblastiach chovajú hlavne kozy krátkosrsté: ruština, gorky, zaanen. Jedná sa o zvieratá s dobrou imunitou, prispôsobené klíme strednej zóny, začínajú dojiť vo veku 2 rokov, dávajú 2-4 litre

a mlieko denne. Kvôli chmýřím v Rusku chujú dlhosrsté zvieratá v Orenburgu a okolí Donu. Obyvatelia leta často rodia trpasličích dekoratívnych kôz. Zvieratá mini plemena môžu dokonca žiť v byte.

V poslednej dobe začali miestni poľnohospodári chovať východné kozy ušaté (gulabi, bitaly, camori). Tieto zvieratá majú neobvyklý vzhľad: dlhé visiace uši. Dospelé kozy vážia asi 90 kilogramov a produkujú veľmi chutné, sladké a mastné mlieko.

Ako zvoliť správnu kozu

Zviera sa kupuje kvôli mlieku, mäsu, vlne alebo páperiu. Bežné mliečne plemená sa najlepšie nakupujú od miestneho farmára alebo bežného dedinčana. Stojí okolo 50 - 100 dolárov. Chovatelia jednotlivcov sa nakupujú od chovateľov na špeciálnych farmách. Tieto zvieratá stoja od 300 dolárov a viac.

Pre domáce šľachtenie zvyčajne kupujú prvé teľa alebo kozy po 2-3 jahniatkach. Mladé zvieratá sú produktívnejšie a rýchlejšie si zvyknú na nového majiteľa.Dávajú najviac mlieka vo veku 5 rokov. Je vhodné kupovať zvieratá staršie ako 7 rokov. Mlieko padá s vekom. Pri kúpe mliečneho plemena dávajte pozor na vemeno. Mala by byť elastická, hruškovitá alebo šálková. Vemeno by sa nemalo prehýbať a bradavky by sa nemali pozerať von. Asymetrický tvar označuje účinky mastitídy alebo zranenia.

Ideálne vemeno má vysokú polohu a dobré uchytenie. Stojany sú stredne dlhé, ľahko mliečne. Po dojení by vemeno malo odpadnúť a koža na ňom by sa mala zhromažďovať v záhyboch. V lalokoch by nemali byť žiadne tesnenia, ich prítomnosť naznačuje mastitídu.

Zdravá koza má dobrú chuť do jedla, chtivo jej, má telo v tvare hlavne a veľké vemeno. Mliečne plemená majú hranaté, kónické telo, plemená mäsa majú štvorec. Kozy chované na mäso jedia veľa, ale dávajú málo mlieka. Všetka výživa sa vynakladá na rozvoj svalovej hmoty. Mliečne kozy majú mäkkú a tenkú vlnu, zatiaľ čo kozie mäso má naopak hrubú vlnu.

Môžete sa pozrieť do kôz. U chorých zvierat je zubný kaz viditeľný na zuboch. Dĺžka rezákov sa opotrebováva s vekom. Staršie kozy majú zuby, ktoré sa líšia. Medzi rezákmi na spodnej čeľusti sa objavia praskliny. Zdravá mladá koza vo veku 3 rokov by mala mať v ústach 32 zubov.

rôzne kozy

Najčastejšie predávajú kozy na dojenie, ale kozy vo veku 3 až 5 mesiacov. Koniec koncov, každý rok sú zvieratá zakryté, aby sa predĺžila laktácia a zvýšila sa výťažnosť mlieka. Až 3 mesiace sa deti živia mliekom a potom prechádzajú na rastlinné potraviny.

Pri nákupe malých zvierat sa odporúča spoznať ich matku, aby zistili, koľko mlieka dávajú. Je pravda, že také kozy začnú dojiť až po prvom jahniatku, to znamená niekde v druhom roku života. Zdravie a budúca produktivita detí však úplne závisia od nového majiteľa (od stravy a podmienok zadržania).

Pri nákupe vlnitých a vlnených kôz v prvom rade dbajte na stav chmýří a vlny. Tieto zvieratá sa kupujú pred začiatkom strihu a úpravy. Napríklad pri nákupe orenburgských kôz sa pozerajú na hustotu vlny. Spodok musí byť dlhý najmenej 5 centimetrov. Najlepší predstavitelia tohto plemena majú celé telo pokryté vlnou. Nohy orenburgských kôz by mali byť rovné, kopytá - veľké, lesklé, telo - tvaru suda. Pri výbere zvieraťa akéhokoľvek plemena sa berú do úvahy kritériá ako vek, zdravie zubov a tvar vemena.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica