Opis kôz z Camori a ich údržba, kde sa dá kúpiť a amatérsky klub

Starostlivosť o kozy je omnoho jednoduchšia ako u kráv. Výrobky vyrobené z ich mlieka sú chutné, výživné a hypoalergénne. Toto je obzvlášť dôležité pre prívržencov zdravej výživy. Príležitosť mať vlastné hospodárske zvieratá a poskytnúť rodine kvalitné výrobky, ktoré deťom umožnia sledovať život zvierat, priťahuje ľudí. Kozy Camori sa považujú za exotické, ale prispôsobili sa miestnym podmienkam a stále častejšie sa vyskytujú na ruských farmách.

pôvod

Kamori je kozie plemeno, ktoré je v Ázii všadeprítomné. Rodiskom plemena je Pakistan, ale žijú v Indii, Kambodži a ďalších krajinách. Zviera je chované na výrobu mlieka a mäsa. V Rusku je toto plemeno stále vzácnosťou; z dôvodu vysokých nákladov si takéto zviera môžu dovoliť iba bohaté rodiny.

Čistokrvné kozy Kamori sa v Pakistane často nenachádzajú, hlavným znakom čistokrvnosti je farba zvierat. Lesklá koža s jasnými kontrastnými vzormi sa zdá byť pokrytá arabským písmom. Ak kresba ukazuje podobnosť na súry z Koránu, považuje sa to za šťastné znamenie pre majiteľa zvieraťa, symbol úspechu a zvláštne Božské usporiadanie.

Kozy Camori sú stále viac a viac, v moskovskom regióne je niekoľko fariem zaoberajúcich sa chovom tohto plemena. Na sociálnych sieťach sa objavil klub milovníkov orientálnych kôz, môžete o nich nájsť informácie, zdieľať tajomstvá obsahu. V Moskve sa každoročne konajú výstavy, kde môžete vidieť a kúpiť plnokrvné zviera.

Opis a charakteristika plemena

Oválna hlava, profil hrboľa, dlhé uši - zvieratá sú veľmi krásne a nezvyčajné. Sú vysoké, s tenkými dlhými nohami a elegantným telom. Krátke chvosty sú vytiahnuté nahor. Kozy sú takmer dvakrát väčšie ako kozy.

kozy Camori

Najdôležitejšie vlastnosti plemena:

 • hmotnosť dospelých kôz je 50 - 60 kilogramov, výška v kohútiku je 100 - 110 centimetrov;
 • kozy - 60 - 70, môžu dosiahnuť 100 kilogramov, sú vysoké až 130 - 140 centimetrov;
 • farebné možnosti: bielo-hnedá, čierno-biela, čierna so svetlými škvrnami;
 • závesné uši, dlhé až 40 - 45 centimetrov;
 • kozy bez rohov alebo s malými rohmi;
 • s vemenom vhodným na dojenie;
 • mlieko s vysokým obsahom tuku.

Plemenom je mäso a mliečne výrobky. Kozy dávajú 1,5 až 5 až 6 litrov mlieka. Výťažok mlieka závisí od veku zvieraťa a podmienok zadržania. Kamori môžu koexistovať s inými zvieratami.

Odborný názor
Zarechny Maxim Valerievich
Agronóm s 12 ročnými skúsenosťami. Náš najlepší odborník na letnú chatu.
Dôležité: mlieko z kôz tohto plemena je bez zápachu. Mladé kozy sa používajú na mäso. Mäso je jemné, diétne.

Pozitívne a negatívne stránky

Kamori je v Rusku pomerne zriedkavé plemeno.

Mnoho ľudí má radi zvieratá, medzi pozitívne vlastnosti plemena patria:

 • exteriér zvierat;
 • ľahko sa dostanú k ostatným domácim zvieratkom;
 • mať pokojnú dispozíciu;
 • Ročne sa prinesú 2 až 3 kozy, s výnimkou prvého baránka, keď sa objaví 1 koza.

Nevýhody plemena sú:

 • vysoké náklady na zvieratá;
 • potreba vybaviť ich vyhrievaným kozím domom;
 • výnimočne stabilné v zime, ľahko zachytia prechladnutie pri ruských zimných teplotách a zmrazia uši.

Tieto kozy sa dnes, samozrejme, kupujú na ďalšie chovanie na predaj alebo ako exotický maznáčik na farme, s bonusom vo forme mlieka.

Jemnosti údržby a starostlivosti

Kamori sú nenároční, dobre tolerujú teplo. V južných regiónoch sa môžu pásť od apríla do októbra. V zime by sa kozy mali držať vo svetlej, teplej miestnosti bez prievanu s dobrým vetraním. Teplota v nej musí byť udržiavaná na 10-15 ° C.

kozy Camori

Podlaha kozieho domu je rovnomerná, zvieratá sú umiestnené na hrubom lôžku slamy, musia byť suché. Vlhkosť v kozej rue je príčinou chorôb zvierat. Stratia chuť do jedla, stávajú sa letargickými, klesá produkcia mlieka. Jedno zviera by malo mať plochu 2 m2.

Sukulentné kozy sa chovajú oddelene od hlavných hospodárskych zvierat. Koza a kráľovná s deťmi sú namontované oddelene.

Čo nakŕmiť

Pri výbere pastviny musíte zabezpečiť, aby na nej neboli žiadne jedovaté bylinky (sliepka, havranské oko, lastovička). Zvieratá musia mať prístup k čistej vode. Potrebujú vitamínové doplnky, najmä v zime (rybí olej, kostná múčka, doplnky vápnika, špeciálne komplexy). V lete dostávajú zvieratá uhorky, cukety, melón.

V zime ich kŕmia senom, koreňovými plodinami, pridávajú otruby, kŕmne zmesi a siláž. Metly sa zbierajú z brezy, vŕby, vetvičiek, vetvičiek ovocných stromov (jablko, hruška). Kukurica a iné obilniny sú dusené. V kozovom dome sú umiestnené nádoby so soľou a kriedou.

Pitná voda sa zohrieva. Kamori nie sú náročné na vodu, ale s malým množstvom tekutiny klesá dojivosť. Nedávajte zvieratám špinavú, zhnitú zeleninu. Nápoje a kŕmidlá sú pre zvieratá voľne prístupné vo výške 50 centimetrov.

Vlastnosti chovu pakistanských kôz

V Rusku je málo čistokrvných kozích koz. Kríž medzi plemenom Camori a Núbian sa často predáva. Zvieratá rýchlo rastú a dosahujú sexuálnu zrelosť po 7-8 mesiacoch, ale pokrývajú ich po 1-1,5 roku. Koza zvyčajne prináša 2 deti ročne. Tí, ktorí chcú začať s chovom kôz, ich radšej kupujú v ázijských krajinách.

Dôležité: Malo by sa pamätať na to, že nie sú príliš zodpovedné za certifikáciu zvierat.

Náklady na dovoz camori so všetkými požadovanými dokumentmi budú vysoké.

Časté choroby

Kozy Camori sú odolné voči chorobám. Trpia rovnakými chorobami ako kozy, na ktoré sme zvyknutí. Sú náchylnejšie na zápal pľúc, pretože ide o južné zvieratá, kozie dom by mal byť teplý. Je potrebné dbať na to, aby pri pasení neboli na pastvinách otrávené. Zvieratá musia každé štyri mesiace červovať, orezávať a manipulovať s kopytami. Keďže sú camoris väčšinou vo vnútri, kopyta sa strihajú častejšie, pretože sa v prírodných podmienkach nezdrvia.

kozy Camori

Ak koza vyzerá letargicky, stratila chuť do jedla alebo začala kašľať, izolujte ju od ostatných domácich miláčikov a zavolajte veterinárneho lekára.

Kde môžem kúpiť

Kozy Camori sú stále raritou pre farmy. Neobvyklý vzhľad, pokojné dispozície prispievajú k popularite, ale cena zvierat je vysoká, cena - od 50 000 rubľov. Čistokrvné zviera s podpornými dokumentmi môže stáť až 250 000 rubľov.

Zvieratá si môžete kúpiť na poľnohospodárskych výstavách.Kozy Camori boli predstavené na výstave „Zlatá jeseň 2019“, bez strachu si mohli kúpiť zviera. Kozy sa chovajú na farme Zvezda Vostoka pri Moskve a na niekoľkých ďalších farmách v moskovskej oblasti. Väčšina farmárov camori má svoje vlastné stránky sociálnych médií.

Kozy Camori dávajú veľa mlieka a ľahko sa dokážu dojiť. Túto skutočnosť zaznamenali všetci majitelia zvierat. Preto sa počet ruských camori v Rusku zvýši a cena za ne sa zníži, ale zatiaľ farmári, ktorí majú na farme kozy, pôjdu nielen na pitie mlieka, ale aj na úžasné roztomilé zvieratá s veľkými ušami.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica