Typy kŕmnych kôz a ako na to sami, pokyny a výkresy

Dobre vypracovaný dizajn kozieho krmítka uľahčí život majiteľom a umožní vám správne usporiadať príjem potravy. A ľahšie sa bude čistiť po kozách, a to podľa podmienok kŕmenia na rovnakom mieste. Existuje niekoľko štandardných riešení, možnosti implementácie doma. Všetky z nich sa budú posudzovať, podrobne študovať s prílohou videa, kresbami.

vymenovanie

Podávač je považovaný za špeciálne zariadenie určené na kontrolované dávkovanie, bezpečnú spotrebu krmiva a pokiaľ možno jednoduché. Skúsení chovatelia kôz vedia, že zviera môže byť náročné na jedlo.

Žľab organizuje samotný proces kŕmenia. Koza nie je človek. Nerozumie, prečo je nemožné rozptýliť trávu okolo ohrady a potom po nej aj chodiť pred jedlom. Ak existuje špeciálny priestor, obavy majiteľov kôz sa znížia a zvieratá budú organizovanejšie.

Základné požiadavky na akýkoľvek typ podávača

Bez ohľadu na konštrukciu podávača musí spĺňať určité požiadavky. Najmä pokiaľ ide o domáce, nie výrobné zariadenia. Tie obsahujú:

 1. Safety. Dizajn musí vylúčiť možnosť zranenia zvierat vrátane mladých zvierat.
 2. Jednoduchosť. Domáci remeselníci nemajú k dispozícii sofistikované stroje a vybavenie. Preto musí byť výrobná možnosť spojená s minimálnymi nákladmi na nákup vybavenia, špeciálneho náradia, materiálov.
 3. Bezpečnosť jedla. Toto je jedna z hlavných úloh, pre ktorú je vytvorený podávač. Je dôležité, aby bolo ľahké vložiť do nich krmivo, siláž, trávu a rovnako ľahko vyčistiť zvyšky „jedla“.

podávač kôz

Stručne povedané, sú to základné podmienky realizácie projektu. Zostáva zvoliť voľbu, ktorá sa vám páči, začať výrobu.

bezpečnosť

Domáce kozy sa často začnú správať nepredvídateľne: rozdelenie územia, usporiadanie bojov alebo skákanie, lezenie na niektoré štruktúry, rovnako ako ich divokí kolegovia. Podstatou bezpečného krmítka je vylúčiť možnosť poranenia zvierat, zabrániť útlaku mladých zvierat ich staršími.

Jednoduchosť dizajnu

Z praxe vieme, že jednoduché riešenia nie sú vždy najhoršie. Chovateľ nemá čas na zložité výpočty, takže krmítko využíva moderné materiály a technológie. A zvyčajne na to tiež nie sú peniaze navyše.Potrebný je jednoduchý, ľahko implementovateľný dizajn kŕmneho zariadenia pre kozy. Je žiaduce, aby ich zhromažďovala jedna osoba, a to minimálne po dobu (deň, víkend).

Bezpečnosť krmiva

Bežné krmivo nájdete kdekoľvek. A v tomto prípade kozy nemajú konkrétne miesto na stravovanie. Ďalšou vecou je napájač. Kozy si teda zvyknú jesť v striktne stanovenom kúte ohrady a krmovín a oveľa menej tekutého kŕmenia pôjde preč. Keby to len preto, že bude pre kozu ťažšie dostať ho z krmítka.

Typické štruktúry na kŕmenie kozieho stáda

Existuje niekoľko typov vzorov v závislosti od typu krmiva. Je veľmi dôležité pochopiť túto okolnosť. Hromadné kŕmidlá nie sú ako tekuté kŕmne zariadenia pre kozy. Preto sa líšia v tom, ako sú implementované. Preto musíte vopred vedieť, ktorá možnosť bude pre vás výhodnejšia. Typické typy krmív:

 • pre voľne ložené krmivá;
 • pre tekutú zmes;
 • pre rastlinné potraviny.

A potom zvážime každý dizajn osobitne so svojimi výhodami a nevýhodami.

podávač kôz

Voľné krmivo

Medzi majiteľmi kôz sú populárne: zmiešané krmivá, otruby, obilné zmesi. Sú zaradené do kategórie voľne tečúcich. Táto voľba je oprávnená, pretože umožňuje zvieratám priberať na váhe, priberať na tuku. Pokiaľ ide o konštrukciu krmítka, musí spĺňať dve kritériá: bezpečnosť krmiva a jeho maximálna spotreba kozami.

Kvapalné krmivo

Zmesi tekutých frakcií sú populárne kvôli rôznym zložkám, ktoré sa k nim môžu pridávať. Vrátane síl, vinázy, obilia, zriedených vodou na požadovanú konzistenciu. V tomto prípade by mal byť žľab tvorený potrubným systémom, špeciálnym žľabom. Dizajn suchej zmesi tu nebude fungovať.

Jedlý rastlinný materiál

Samostatnú kategóriu tvoria kŕmne zvieratá pre seno a iné rastlinné krmivá pre kozy, pričom je potrebné zaistiť, aby kozy krmivo nesťahovali preč, nerozptyľovali ho po celej ploche pera. V najlepšom prípade tieto podmienky splní sennik, zostavený z drevenej debny, ktorá sa postupne zužuje. Možné sú aj iné možnosti.

Typy kŕmnych kôz a ako na to sami, pokyny a výkresy

Potrebné nástroje

Pred začatím realizácie myšlienky sa musíte postarať o potrebné vybavenie. Napriek výberu najjednoduchších a ľahko zostaviteľných štruktúr nie je možné bez náradia a zariadení. Ako hlavný materiál sa odporúča používať bežné drevo, tyče, dosky a latky. Ľahko sa dajú kúpiť v ktorejkoľvek pile alebo sklade.

Medzi nástroje na prácu s nimi patria:

 • píla na pílenie alebo elektrická priamočiare píly, ručné okružné píly;
 • elektrická vŕtačka, skrutkovač;
 • kovoobrábacie kladivo;
 • meter, pravítko alebo zvinovací meter.

Medzi ďalšie vybavenie patria: fixka (ceruzka), vrtáky, upevňovacie prvky (skrutky, klince, oceľové rohy), vŕtačky. Ak je to potrebné, súprava sa prispôsobí konkrétnym potrebám.

Odporúčania na výrobu rôznych krmív

Dizajn je ovplyvnený typom krmiva, ktoré má zvieratá vyživovať. Ovplyvní to plány, výrobné náklady podávača, výber materiálu a nástrojov. Mali by ste zvážiť aj umiestnenie kŕmneho priestoru. Takže to bolo pohodlné pre zvieratá aj pre majiteľov.

Je nežiaduce používať plasty, akékoľvek polyméry, kovy. Kozy sú do istej miery rozmarné, ľahko z nej odoberú krmivo, ktoré vonia „zle“. Ovplyvňuje vzhľad a veľkosť zvierat. Pre malé zvieratá sú deti vhodnejšie do škôlky, odkiaľ môžu bez problémov dostávať jedlo.

Vo videu je uvedená jedna z výrobných možností:

Typ škôlky

Pre malé deti je kŕmny žľab ľahko zostaviteľný za pol dňa, a to aj bez zručností profesionálneho stolára. To znamená vlastnými rukami bez komplexného vybavenia a mechanizmov. Zostavenie sa uskutočňuje v niekoľkých etapách. Pozrime sa na to krok za krokom:

 1. Dolný rám.Jeho veľkosť je určená počtom zvierat súčasne držaných v pere. Malo by byť dostatok potravín pre každého, aby nikto nemal hlad. Nohy sú umiestnené v rohoch: viažu štruktúru, poskytujú tuhosť a slúžia ako základ pre inštaláciu na podlahu.
 2. Dno. Je zostavený z pevne namontovaných dosiek. Je dovolené použiť vrstvu hrubej preglejky, drevotriesky, dosiek OSB. V tomto prvku nie sú žiadne diery, inak sa krmivo vyleje a rozptýli sa po podlahe pera.
 3. Horný rám. Pozostáva z pozdĺžnych tyčí. K nej sú pripevnené priečky, krátke úseky dosiek a pásy. Tento krok by nemal byť príliš častý - zvieratá nebudú schopné držať hlavu, normálne jesť.

Fázy montáže podávača sú podrobne znázornené na videu:

Typy kŕmnych kôz a ako na to sami, pokyny a výkresy

drevený

Môžete si vyrobiť rohový podávač s 2 drevenými doskami alebo paletami. Používajú sa pri dodávke tovaru a potom sa vyhodia ako zbytočné. S materiálom by teda nemali byť žiadne problémy. Ukázalo sa, že ešte jedna škôlka je v inej verzii.

podávač kôz podávač kôz

Alebo to môžete urobiť:

podávač kôz

Od zosilnenia

Ak existuje prístup k úlomkom výstužných tyčí, ako aj k inštalácii elektrického zvárania, môže byť kŕmna jednotka vyrobená z kovu. Zložitosť tejto verzie podávača je vyššia ako zložitosť dreveného podávača. Je však oveľa silnejšia, čo znamená, že vydrží dlhšie. Kozy nemôžu premiestňovať takúto škôlku. Existujú však aj nevýhody: riziko poranenia zvierat zostáva. Ostré a vyčnievajúce časti by sa mali minimalizovať. Alebo ich skryte pod podšívkou, vyčistite ich a utopte ich do základne.

Pre ľahšie vnímanie je k dispozícii nákres podávača s rozmermi.

podávač kôz

Existuje tiež variant kompaktného kovového podávača:

podávač kôz

A ulica:

Typy kŕmnych kôz a ako na to sami, pokyny a výkresy

Francúzske kŕmidlá

Francúzsko, pokiaľ ide o chov kôz, má obrovské skúsenosti, ktoré si nemožno požičať. Miestne malé prežúvavce sú podobné, ale líšia sa od škôlok.

Typy kŕmnych kôz a ako na to sami, pokyny a výkresy

Podľa návrhu je to krabica s otvormi vyrezanými v stenách, aby zodpovedala veľkosti tlamy zvieraťa. V skutočnosti je to variant univerzálneho podávača: tu sa smie ukladať tak krmivo ako aj hrubé krmivo. K podávaniu dochádza vo vnútri zariadenia. To minimalizuje odpad. Francúzsky podávač tiež umožňuje kozám konzumovať takmer všetko, čo leží vo vnútri.

Odborný názor
Zarechny Maxim Valerievich
Agronóm s 12 ročnými skúsenosťami. Náš najlepší odborník na letnú chatu.
Inštalácia má jednu nevýhodu: v dôsledku neprítomnosti hornej časti zvieratá často skočia dovnútra. Preto je potrebné vybaviť prívodnú nádobu vekom alebo zväčšiť výšku stien.

Z potrubí

Z materiálov, ktoré zostali po výmene kanalizačného systému, sa získajú drenážne zariadenia na dache a hotové dávkovače krmiva. Budete potrebovať plastové rúrky s priemerom 10 alebo viac centimetrov. Je nežiaduce používať použité konštrukcie, ktoré prichádzajú do styku s odpadovými produktmi: to predstavuje riziko infekcie kôz.

Výška konštrukcie podávača je až 1,5 metra. Potrubie je rozrezané na 3 sekcie - 700, 200 a 100 milimetrov. Budete tiež potrebovať vetvu, tričko. Ďalej sú segmenty spojené, ako je znázornené na obrázku. Ostré hrany a drsnosť sa musia obrúsiť a odstrániť. Veko je umiestnené na vrchu, hotový dávkovač je pripevnený k stene kozieho pera pomocou vodovodných svoriek.

Typy kŕmnych kôz a ako na to sami, pokyny a výkresy

Z plastovej hlavne

Veľké kŕmne kozy pochádzajú z osamotených plastových obalov. Nádobu môžete použiť až po dôkladnom vyčistení, opakovanom umytí mydlom a vysušení. Nevyhnutná podmienka: valec nesmie obsahovať zvyšky toxických tekutín, materiály (palivá a mazadlá, rozpúšťadlá, farby). Všetky tieto látky povedú k chorobe, smrti zvierat.

Poškodené nádoby s trhlinami, trieskami, škrupinami a otvormi nebudú fungovať. Ďalej vyberte jednu z 2 možných možností usporiadania podávača - horizontálnu alebo vertikálnu.

horizontálne

Najskôr položte na bok čistý a suchý valec.Potom postupne na koncoch označte 5 až 15 centimetrov od okraja, aby ste z vrchu odstránili „kryt“. Výsledné okno sa naplní jedlom. A v bočných stenách by mali byť urobené diery na kŕmenie (tak, aby koza mohla prilepiť hlavu).

Je vhodné vyvŕtať niekoľko dier do dna tenkou vŕtačkou: zaistí sa tak odtok kvapaliny, zjednoduší sa čistenie podávača. Ostáva čistiť ostré hrany, robiť ťažšiu konštrukciu alebo inštalovať do dreveného držiaka na krabice. Odrezanú časť je možné otočiť do veka jej pripevnením na hlaveň pomocou pántov alebo povrázkov.

Typy kŕmnych kôz a ako na to sami, pokyny a výkresy

vertikálne

Dizajn je zložitejší ako ten predchádzajúci v tom zmysle, že bude potrebné presne označiť hlavne. Príprava podávača obvykle vyzerá ako písmeno „G“. Takéto čísla by sa mali ukázať 2. Výška výrezu po okraj nádoby by sa mala rovnať 20 centimetrom. Vertikálny šev delí hlaveň presne na polovicu. Ďalej môžete výsledné okno zavrieť jemnou sieťou a kozy nechať otvorom na dne. Štruktúra je pripevnená na silnú základňu alebo zaťažená.

Horizontálny podávač

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica