Príčiny falošného tehotenstva u kôz a ako určiť stav, následky

Cieľom chovu kôz je získavať cenné kozie mlieko. U dospelých kôz sa niekedy vyvinie stav nazývaný falošné tehotenstvo. Falošné tehotenstvo u kôz je ťažké diagnostikovať bez veterinárneho lekára. Tento stav sa nepovažuje za chorobu, ale v prípade potreby ju možno opraviť vymenovaním hormonálnych liekov.

Príčiny problému

Falošné tehotenstvo sa nazýva vodné tehotenstvo. Toto označenie sa vysvetľuje skutočnosťou, že maternicová dutina zvieraťa je naplnená vodou, a nie embryami. Tento stav sa vyskytuje u žien, ktoré začínajú spontánne produkovať progesterón. Zvláštnosťou pseudoplodnosti je, že u zvieraťa sa začínajú objavovať príznaky, ktoré sú vlastné skutočnému tehotenstvu.

Produkcia hormónov nesúvisí s vonkajšími okolnosťami alebo podmienkami zadržania. Výskum ukázal, že pseudokoncepciu nie je možné predvídať ani zabrániť. Toto je rys druhu čeľade bovídov, ktorý zahŕňa domáce kozy rôznych plemien.

Odborný názor
Zarechny Maxim Valerievich
Agronóm s 12 ročnými skúsenosťami. Náš najlepší odborník na chaty.
Informácie! U divých zvierat sa pseudoplodnosť vyskytuje menej často ako u domácich zvierat.

Príznaky stavu

Príznaky gravidity a pseudo-stavu sú podobné, ale pri absencii kozy v stáde môžeme s absolútnou istotou povedať, že k počatiu nedošlo. Ak si majiteľ nie je istý, že medzi samicou a chodiacim samcom nedošlo k páreniu, diagnostika tehotenstva sa stáva ťažšou.

Koza, ktorá trpí pomyselným tehotenstvom, sa správa ako tehotná:

  1. V druhej polovici zamýšľaného nosenia plodu sa brucho zväčšuje, rastie nadol, stáva sa asymetrické. Brucho sa zväčšuje kvôli vzhľadu vody, ktorá sa prirodzene vylieva po 150 - 160 dňoch.
  2. Zviera sa stáva pokojným, snaží sa ľahnúť, viac spať.
  3. Žena nepovoľuje kongenéry v blízkosti brucha.

rôzne kozy

Diagnostické pravidlá

Existujú rôzne spôsoby, ako definovať imaginárnu koncepciu:

  1. Prítomnosť kozy. Ak samica neprejaví záujem pri začatí samca do pera, znamená to, že má potomka. Táto technika sa nazýva reflexologická.
  2. Krvné testy na hormóny. Laboratórna analýza ukáže neprítomnosť tehotenstva 3 mesiace po imaginárnom počatí. Krv môže odobrať veterinárny lekár na poli.
  3. Pocit brucha. Zväčšené brucho možno vyšetriť a cítiť tretí týždeň po zamýšľanom párení. Plod alebo jeho srdcový rytmus je cítený v štíhlych kozách palpáciou a počúvaním pomocou fonendoskopu.Táto metóda nie je informačná pre dobre kŕmené alebo dlhosrsté kozy.
  4. Rôzne ľudové metódy. Skúsení chovatelia hospodárskych zvierat sú schopní určiť imaginárnu koncepciu podľa stavu mlieka a ďalších príznakov.

Jednou z možností na sebaurčenie koncepcie je metóda použitia moču a sódy. Zhromaždený moč sa zriedi sódou. Ak sóda klesne na dno vo forme sedimentu, znamená to, že došlo k počatiu.

Okrem tejto techniky existuje metóda zahŕňajúca vzorku mlieka. Pridajte niekoľko kvapiek mlieka do pohára vody. Ak sa mlieko začne usadzovať až na dno, potom nastalo tehotenstvo. Ak voda získa rovnomernú bielu konzistenciu bez sedimentu, potom môžeme hovoriť o imaginárnom stave.

Pozor! Tradičné metódy nepomáhajú určiť koncepciu 100 percent.

Čo robiť, ak má koza falošné tehotenstvo

Falošné tehotenstvo je ochorenie, ktoré samo zmizne. Vody, ktoré vypĺňajú zväčšené brucho, sa vyliajú, čo napodobňuje proces pôrodu. Nebezpečenstvo tohto stavu je riziko vzniku mastitídy. Vemeno počas vyliatia vody sa zapáli, zväčší a spôsobuje kozu nepríjemnosti. U falošne tehotných kôz sa vyvinie mastitída, ktorá narúša produkciu mlieka.

Napriek skutočnosti, že falošné tehotenstvo nie je diagnostikované ako choroba, musí sa určiť. Tie kozy, ktoré skutočne očakávajú potomstvo, musia zabezpečiť osobitné podmienky na chov. Samice potrebujú oddych, ako aj ďalšie vitamínové a minerálne komplexy, ktoré prispievajú k znášaniu zdravých potomkov.

veľa kôz

Majitelia musia zavolať veterinárneho lekára, aby presne určili tehotenstvo alebo nesprávne podmienky. Okrem imaginárneho počatia môže mať koza aj ťažké tehotenstvo, po ktorom nasleduje potrat.

Je tento stav nebezpečný?

Majitelia by si mali uvedomiť, že falošné tehotenstvo sa vyskytuje u zvierat citlivých na stres. Tento stav spôsobuje, že žena sa cíti zlým spôsobom, čo vedie k hormonálnym poruchám. Ženy majú poruchy chuti do jedla, stratu koordinácie a súvisiace problémy. Niekedy údajne tehotné ženy prejavujú agresiu, sú nevyvážené a začarované. Môžu poškodiť príbuzných alebo ublížiť sebe.

Dôsledky tohto postavenia môžu byť opakované falošné stavy, neschopnosť rodiť deti. Veterinárny lekár po preskúmaní a analýze správania kôz môže predpísať hormóny na vyvolanie umelého lovu.

Informácie! Kozy, ktoré po hormonálnej liečbe znova falošne otehotnia, sa zahodia.

Ako dojiť kozu po falošnom tehotenstve

Po falošnom stave je potrebné kozu dojiť rovnakým spôsobom, ako sa to robí po porážke. Tento postup je kľúčom k dosiahnutiu vysokého výťažku mlieka. Zvyčajne sa po pôrode objavia kozy, ktoré sa objavia, ale ak je stav nepravdivý, nie je to možné.

Vemeno sa po vyliatí vody preskúma a potom sa premyje teplou vodou. Po zaschnutí vemena sú struky namazané masťou, aby boli chránené pred popraskaním. Jemne hladte vemeno a umývajte ho, čím pripravujete kozu na dodávku mlieka. Príchod mlieka je zrejmý z nárastu vemena. Dojenie sa vykonáva čo najrýchlejšie, aby sa vemeno uvoľnilo.

Informácie! Skúsení chovatelia odporúčajú, aby ste zvieraťu podávali chlieb alebo pamlsky po dojení.

Rozbitie môže byť komplikované tým, že sa zviera zle. Stáva sa to, ak je zviera vyčerpané nesprávnym stavom a po vyliatí vody pociťuje stres.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica