Výhody a poškodenie kozieho mlieka pre telo, chemické zloženie a spôsob výberu

Čerstvé kozie mlieko je najzdravším výrobkom na svete. Ak ju pijete od detstva, nikdy nebudete mať problémy so srdcom, žalúdkom, zubami a kosťami. Je to vynikajúca prevencia tuberkulózy. S vekom sa u mnohých ľudí vyvinie nedostatok laktázy. V takom prípade môžete prejsť na fermentované mliečne výrobky a syry. Hlavná vec je nikdy sa nevzdať kozieho mlieka. Koniec koncov, čím častejšie ho človek používa, tým dlhšie žije.

Z kozy alebo z kravy

V priemyselnom meradle sa kravy spravidla chovajú. Koniec koncov, tieto zvieratá, hoci jedia viac, dávajú až 20 litrov mlieka denne. Kozy sa chovajú hlavne na malých farmách. Tieto zvieratá konzumujú trikrát menej krmiva denne ako kravy a podávajú iba 3 až 6 litrov mlieka.

Na pultoch obchodov sa nachádza celý rad mliečnych výrobkov. Najčastejšie predávajú mlieko od kráv a syry z neho vyrobené. Ani v mäsových oddeleniach nevzniká žiadne kozie mäso.

Predpokladá sa, že kozie mlieko je zdravšie ako kravské mlieko. To je čiastočne pravda. Kozie mlieko je tučnejšie ako kravské mlieko. Obsahuje viac látok užitočných pre ľudské telo (vápnik, ľahký proteín a tuk, vitamín A). Kravské mlieko má vyšší obsah vitamínov PP, B2, B4, B5, B12 a prvkov - zinok, chróm, kobalt. Zloženie ďalších živín je približne rovnaké, ale biologická dostupnosť kôz je oveľa lepšia. Je pravda, že zloženie tohto produktu závisí od výživy zvierat a ich zdravotného stavu.

Odborný názor
Zarechny Maxim Valerievich
Agronóm s 12 ročnými skúsenosťami. Náš najlepší odborník na letnú chatu.
Obsah tuku v kravskom mlieku je spravidla 3,4 - 3,7%, v kozách - 4 - 8%. Pri kozách je menej pravdepodobné, že ochorejú a dostanú GMO krmivo a antibiotiká. Ich mlieko je čistejšie a bezpečnejšie. Kravy môžu viesť k zvýšenej tvorbe hlienu v nose (nádcha). Tomu sa nikdy nestane.

Pre malé deti sa odporúča variť kozie mlieko a riediť ho vodou, aby sa zabránilo hnačke. Iba v tomto prípade je to úplne bezpečné a nespôsobí plynatosť alebo nadúvanie. Kozie mlieko je ľahšie a rýchlejšie stráviteľné ako kravské mlieko, preto je menej pravdepodobné, že spôsobí alergie. Okrem toho má vlastnosti prebiotík, to znamená, že zapĺňa črevá užitočnými bifidobaktériami (nevarenými). Je pravda, že deťom a starším ľuďom, ktorí sú alergickí na kravské mlieko, sa tiež neodporúča piť kozie mlieko.

kozie mlieko

Chemické zloženie

Výživová hodnota a chemické zloženie kozieho mlieka (na 100 g, ako percento zo 100%):

 • obsah kalórií - 68 kcal;
 • tuky - 6,18% alebo 4,2 g;
 • proteíny - 3,26% alebo 3 g;
 • uhľohydráty - 3,19% alebo 4,5 g;
 • voda - 3,18% alebo 87 gramov.

Esenciálne vitamíny a prvky (percento zo 100%):

 • A - 6,7%;
 • B2 - 7,8%;
 • B5 - 6%;
 • H - 6,2%;
 • PP - 5%;
 • draslík - 5,8%;
 • vápnik - 14%;
 • horčík - 3,5%;
 • sodík - 3,6%;
 • fosfor - 11%;
 • molybdén - 10%.

Užitočné vlastnosti mlieka

Kozie mlieko a výrobky z neho vyrobené sú užitočné v každom veku. Koniec koncov, telo vždy potrebuje bielkoviny, tuky a aminokyseliny živočíšneho pôvodu. Pohár kozieho mlieka obsahuje 380 mg vápnika, čo je 1/3 dennej potreby pre dospelého.

Pre ženy

Pre ženské telo nie je nič hodnotnejšie ako kozie mlieko. Najmä počas tehotenstva a dojčenia. Tento produkt saturuje telo všetkými výživnými látkami, vitamínmi a minerálmi. Je pravda, že najväčším prínosom je čerstvé a nevarené mlieko. Aj keď takýto výrobok bez varu možno získať iba od úplne zdravej kozy, ktorá má všetky očkovania.

Všetky živiny sa uchovávajú v čerstvom mlieku 2 hodiny po dojení. Po chvíli sa v nej aktivuje rast patogénnej mikroflóry. Je stále bezpečnejšie variť mlieko, najmä nakupované na trhu. Koniec koncov, nie je známe, s čím je jeho výrobca chorý, to znamená dojnú kozu. Tehotná žena musí piť najmenej 1 pohár kozieho mlieka denne. Tento produkt pomôže udržať zuby nastávajúcej matky zdravé a pôjde tiež na vývoj plodu.

kozie mlieko

Bielkoviny kozieho mlieka ženy rýchlo absorbujú. Okrem toho sú nosičmi imunoglobulínov, to znamená látok, ktoré sa podieľajú na tvorbe protilátok proti vírusom a baktériám (aj keď pre deti). Kaseín obsiahnutý v bielkovinách po trávení vytvára látky s upokojujúcim účinkom. Kozie mlieko je dobré na uvoľnenie a zmiernenie stresu. Je užitočné piť ho na zníženie krvného tlaku, pri ateroskleróze a koronárnych srdcových chorobách.

Ak ženy trpia intoleranciou laktázy na kravské mlieko, pravdepodobne budú mať radi kozie mlieko.

Koniec koncov, obsahuje o 10 percent menej laktózy. Môžete prejsť na jogurty a mliečne výrobky. Je lepšie použiť enzýmy farmácie, ktoré chýbajú na rozklad mliečnych cukrov. Kozie výrobky sa odporúča odmietnuť iba v prípade alergií. Hoci kozie mlieko na rozdiel od kravského mlieka neobsahuje najviac alergénny alfa-C1-kazeín.

Pre mužov

Je dobré piť kozie mlieko nielen pre deti, ale aj pre dospelých mužov. Tento vysoko kalorický produkt napokon rýchlo nasýti telo všetkými užitočnými a liečivými látkami. Tráviteľnosť tukov začína už v žalúdku, keď mlieko znižuje kyslosť, preto je užitočné piť ho u mužov trpiacich bolesťou brucha, tj s gastritídou a vredmi. Na normalizáciu črevnej bakteriálnej mikroflóry sa odporúča konzumovať živé, nie varené mlieko.

Kozie mlieko bohaté na vápnik a vitamín A je dobré pre kosti a zuby. Tento produkt zlepšuje metabolické procesy, normalizuje činnosť všetkých orgánov a systémov a má pozitívny vplyv na potenciu. Je to tiež vynikajúce sedatívum, ktoré vám pomôže rýchlo zaspať. Tento produkt tiež znižuje stupeň intoxikácie, rozkladá alkohol na bezpečnú kyselinu octovú. Kozie mlieko má diuretický účinok. Rýchlo odstraňuje škodlivé toxíny z tela. Odporúča sa piť na akúkoľvek otravu.

Pravda, s vekom sa u mnohých ľudí vyvinie nedostatok laktázy. Je to tak, ako je človek zariadený, že potrebuje mlieko iba v detstve. Ako starneme, tenké črevo často prestane produkovať enzým (laktázu), ktorý štiepi mliečne uhľohydráty, to znamená mliečny cukor. Pri nedostatku laktázy sa pozoruje nadúvanie a plynatosť.

Môžete prepnúť na kozie výrobky bez laktózy alebo jogurty, kyslú smotanu, syry. Malo by sa však pamätať na to, že nedostatok laktázy nie je alergia. Ľudia môžu mať alergickú reakciu iba na proteíny, nie na sacharidy.Iba jedno percento ľudí trpí alergiou na kozie mlieko a pri tejto chorobe sa v zásade nemôže piť.

Pre deti

Kozie mlieko sa ľahšie vstrebáva do tela dieťaťa, jeho zloženie je vďaka bielkovinovej bielkovine blízko materského mlieka. Navyše nespôsobuje trávenie. Tento produkt sa podáva dokonca aj novorodencom s nedokonalým tráviacim systémom. Je pravda, že pred použitím varia a riedia vodou.

Výhody sú zrejmé. Kozie mlieko skutočne obsahuje všetky potrebné látky na normálny rast a vývoj dieťaťa. Pripravuje sa kaša a rôzne jedlá pre detskú výživu. Koza je menej pravdepodobné, že u dojčiat spôsobí alergiu. Absorbuje ho telo dieťaťa za pouhých 30 minút.

kozie mlieko

Je pravda, že známy pediatr Komarovsky odporúča, aby sa toto mlieko podávalo deťom iba od 1 roku a niekedy od 3 rokov. Existujú tiež zmesi na báze kozieho mlieka. Tento produkt je ľahko stráviteľný aj zažívacím traktom dieťaťa.

V každom prípade sú všetky výhody spojené s kozím mliekom. Je lepšie dať kravu starším deťom, pretože obsahuje viac železa a ďalších minerálov a vitamínov. Kozie mlieko sa používa na výrobu tvarohu, kyslej smotany, jogurtu a dokonca aj masla pre deti. Tento produkt zriedka spôsobuje obezitu, alergie a problémy so žalúdkom.

Ako sa používa v tradičnej medicíne

Hippokrates písal o liečivých vlastnostiach kozieho mlieka pred mnohými storočiami. Tento liek predpísal pacientom s 20 chorobami. Veľký staroveký lekár ich liečil žalúdkom a chorobami krvi, srdcom a prechladnutím. Kozie mlieko alebo skôr kozie mlieko sa používa po celé storočia ako prostriedok prevencie a liečby tuberkulózy. Pomohlo pri krivici, vyčerpaní a onkologických ochoreniach. Tento produkt bol dlho používaný na rýchle zotavenie z choroby.

V obciach sa chovali kozy, aby sa rodine poskytovalo mlieko a užitočné vitamíny a minerály, ktoré obsahuje po celý rok. V zime zachránil ľudí pred prechladnutím, bronchitídou, zápalom pľúc. Na jar - doplnil prísun vitamínov. V lete dal silu na vykonávanie ťažkej poľnohospodárskej práce.

kozie mlieko

Kozie mlieko sa tiež lieči v našej dobe. Pijú ho pre radikulitídu, artritídu, artrózu. Používajú sa pri prechladnutí, anémii, vyčerpaní, zraneniach a chorobách kostí. Tento produkt tiež upokojuje žalúdok, je vždy opitý kvôli problémom s gastrointestinálnym traktom, najmä s gastritídou a vredmi. Kozie mlieko má pozitívny vplyv na činnosť srdca, zlepšuje stav krvi a krvných ciev.

Kozie mlieko na chudnutie

Je to vynikajúci produkt pre stravu. Ako viete, na schudnutie stačí jesť menej. Toto je celý problém. Žalúdok neustále drví a vyžaduje jedlo. Podivné, ako sa môže zdať, na záchranu je kozie mlieko.

Len jedna jej pohár spôsobuje pocit sýtosti, neochoty jesť niekoľko hodín. Koniec koncov, zvýšený obsah tuku inhibuje žalúdočnú sekréciu a spomaľuje evakuáciu potravy zo žalúdka. Čím tučnejšie je mlieko, tým menej žalúdočnej šťavy vylučuje jeho trávenie. To znamená, že zostane v žalúdku dlhšie. Hodnota odstredeného mlieka sa v tomto ohľade zníži na nulu.

Výhody a poškodenie kozieho mlieka pre telo, chemické zloženie a spôsob výberu

Použitie v kozmetike

Kozie mlieko dopadá na pomoc s akné. Je pravda, že je vhodné používať kyslý produkt - umývať si tým tvár. Kyselina mliečna "okyslí" povrch pokožky, čo je veľmi prospešné pre jej stav. Naopak, pri akné sa pH naopak posúva na alkalickú stránku.

Tvár si môžete umyť mliekom v každom veku. Tento produkt vyhladzuje vrásky, dodáva pokožke belšiu, žiarivú, zdravú a čistú pleť. Po umytí sa odporúča opláchnuť kozím mliekom, nie kravským mliekom. To je najlepší liek na lupiny, odlupovanie, suchosť.

Škody a kontraindikácie

Kozie mlieko nemá v porovnaní s kravským mliekom veľa nevýhod. Je pravda, že existuje niekoľko kontraindikácií. Tento produkt je zakázaný pre ľudí s ochorením pečene a pankreasu.Tuky môžu na tieto orgány klásť väčší dôraz. Je lepšie riediť produkt vodou, to znamená znížiť obsah tuku. Kozie mlieko by sa nemalo konzumovať na alergie. Pri nedostatku laktázy môžete piť kvasené mliečne výrobky alebo si vziať laktázu do lekárne.

Pravidlá pre výber a skladovanie kozieho mlieka

Je vhodné kúpiť kozie mlieko v obchode. V takom prípade je potrebné venovať pozornosť dátumu exspirácie. Na trhu si môžete kúpiť čerstvé mlieko. Je pravda, že sa určite odporúča variť pred použitím. Varené mlieko sa môže uchovávať v chladničke asi 7 dní alebo v mrazničke až 30 dní.

Mliečna kaša, pečivo, palacinky alebo palacinky sú na ňom pripravené. Čerstvé mlieko sa môže piť bez varu, ale iba v prípade, ak sa podáva zo 100% zdravej kozy. Na získanie tohto produktu je lepšie mať domáceho maznáčika. Je pravda, že toto odporúčanie je užitočné iba pre obyvateľov vidieka.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica