Koza nejedí ani nepije a žalúdok je mäkký a neexistuje guma, čo robiť doma

Poľnohospodári sa niekedy stretávajú so situáciou, keď koza nejedí ani nepije, nemá žuvačku a brucho je mäkké. Takýto klinický obraz môže sprevádzať rôzne choroby. Patria sem paréza pri pôrode, mastitída, endometritída a ďalšie patológie. Na zvládnutie nepríjemných príznakov musí byť koza správne diagnostikovaná. V niektorých prípadoch nie je možné urobiť pomoc veterinárneho lekára.

Rozdiel medzi chorou kozou a zdravou kozou

Chorá koza môže byť letargická a neaktívna. Tieto príznaky sa často vyskytujú po porážke. Nemôžu však súvisieť s narodením mláďat. Medzi ďalšie prejavy patológií patrí:

 • zvýšené dýchanie;
 • dýchavičnosť;
 • zvýšená srdcová frekvencia;
 • zvýšenie teploty;
 • studené uši a končatiny;
 • strata chuti do jedla;
 • zastavenie výroby mlieka.

Hlavné príčiny problému

Existuje veľa patológií, ktoré spôsobujú nepríjemné príznaky. Ak sa s nimi chcete vyrovnať, musíte urobiť presnú diagnózu.

Mliečna horúčka

Ak sa u kozy s vysokým výnosom rodí tretí raz, môže sa u nej vyvinúť horúčka mlieka. Tento stav je sprevádzaný ochrnutím, stratou chuti do jedla a znížením teploty. Príčinou choroby je nedostatok vápnika v krvi. Tento prvok je nevyhnutný pre úplnú výrobu mlieka. Patológia je spôsobená porušením pravidiel pre kŕmenie kôz na konci tehotenstva.

Aby sa predišlo problémom, fazuľové seno by sa malo vylúčiť z výživy tehotnej kozy. Pri používaní koncentrátov na kŕmenie by ste sa mali obmedziť na otruby, ktoré obsahujú veľa fosforu. V dôsledku toho je v krvi mierny nedostatok vápnika, ktorý môže telo pokryť tým, že ho zásobuje z kostí.

veľa kôz

ketóza

Ak koza prestala jesť a piť, môže byť podozrenie na ketózu. Táto patológia je spôsobená nadmerným množstvom proteínov s nízkou saturáciou sušiny energiou. Najčastejšou príčinou choroby je kŕmenie sena strukovinami. Na trávenie prebytočného proteínu je potrebná energia.

Telo ho uvoľňuje zo svojich tukových zásob. Rýchlosti rozkladu triglyceridov sa významne zvyšujú a nemajú čas oxidovať, aby sa získala kyselina octová. V dôsledku toho sa hromadia medziprodukty, ktoré sa nazývajú ketónové telieska.

Ak sa zloženie krvi stane kyslým, enzýmy sa deaktivujú. Výsledkom je, že zviera oslabuje, stráca váhu, stráca chuť do jedla. Súčasne je postihnutých hlavne viac žien, ktoré dávajú veľa mlieka.Liečba je strava. Je dôležité normalizovať pomer energie k bielkovinám. Koza spočiatku nedá príliš veľa mlieka, ale postupne sa jej produktivita vráti k normálu.

Atony z proventrikulu

V prípade nesprávneho trávenia v bachore existuje riziko problémov pri fungovaní proventrikulu. V tomto prípade trpí peristaltika a neexistuje žuvačka. Ak žalúdok nefunguje, vlákninu nie je možné stráviť. Bielkoviny sa tiež neabsorbujú a vstupujú do čriev. To sa stáva príčinou rozvoja hnilobnej mikroflóry.

Ak koza stratila chuť do jedla, môže sa vyskytnúť podozrenie na chronickú tympánii. Liečba spočíva v použití prežúvavcov - napríklad tinktúry z čeľustí. Dôležité je aj dodržiavanie hladovej stravy.

zápal prsnej žľazy

Tento výraz sa chápe ako zápalová lézia vemena. Môže sa vyvinúť v dôsledku porušenia kontajnmentu. Problémy sú spôsobené znečistením, vlhkosťou, chybami pri napájaní. Za hlavnú nutričnú príčinu mastitídy sa považuje prudké zvýšenie objemu koncentrátov, čerstvej trávy alebo koreňovej zeleniny v potrave. Výsledkom je okyslenie jaziev a smrť mikroflóry. U kozy dochádza k opuchu vemena, nejedí trávu.

kozia mastitída

endometritída

Ak koza odmietne jesť, môže sa predpokladať vývoj endometritídy. Ak je kŕmenie zvieraťa narušené, placenta je oneskorená. To je príčinou patológie. Koza je prežúvavec, ktorý potrebuje dostatočné množstvo vlákniny a karoténu. Posledné mesiace tehotenstva zvyčajne klesajú na konci zimy. Počas tohto obdobia seno obsahuje príliš málo vitamínu A.

Odborný názor
Zarechny Maxim Valerievich
Agronóm s 12 ročnými skúsenosťami. Náš najlepší odborník na letnú chatu.
Nezabúdajte, že v posledných týždňoch tehotenstva by ste mali prestať podávať kozie šťavnaté krmivo. Môžu to byť dusičnany, ktoré štiepia vitamín A. To všetko spôsobuje endometritídu.

V takom prípade je koza po porazení v depresívnom stave. Má zastavenie jazvy a straty chuti do jedla. Aby sa predišlo rozvoju patológie, odporúča sa, aby sa žene podávalo seno a konáre. Aby sa predišlo nedostatku vitamínu, oplatí sa každý deň podávať injekcie „Tetravit“ a „Trivitamín“.

veľa kôz

Čo robiť, ak koza nemá ďasná

S rozvojom akútnej tympánie sa má liečba okamžite začať. Odporúča sa odstrániť plyny zo jazvy pomocou sondy. Súčasne s týmto postupom sa oplatí robiť jazvu. Po úniku plynov sa voda premyje.

Drogová terapia

Ak sa vyskytne problém s ďasnami, naštartovanie žalúdka pomôžu tieto lieky:

 • "Ichthamol";
 • "Creolin";
 • "Benzonaphthol".

Množstvo účinnej látky musí zvoliť veterinárny lekár. Odporúča sa miešať lieky s 1 liter vody. Hotový roztok sa naleje do úst kozy. Na tento účel môžete použiť gumenú injekčnú striekačku. Niektorí poľnohospodári používajú Espumisan. Tento liek dobre zvláda nadúvanie. Sikaden a Tympanol sa vyznačujú vysokou účinnosťou. Dávku účinnej látky má zvoliť veterinár.

Ľudové lieky

Doma môžete kozu pomôcť pomocou helleboreovej tinktúry. Tento produkt sa odporúča zmiešať s vodou. Na stimuláciu žuvačky u zvieraťa musíte podať 1-4 mililitra lieku za deň. Na odstránenie jaziev by sa denný objem mal rozdeliť na 3 časti a podávať v intervaloch 3 hodín. Množstvo vody by malo byť 50 mililitrov.

Je dôležité vziať do úvahy, že čemerica je považovaná za jedovatú rastlinu, preto je potrebné striktne dodržiavať dávkovanie.

Obyčajná vodka sa tiež považuje za účinný domáci liek. Odporúča sa, aby sa dospelému zvieraťu dal štvrtina až pol pohára tohto nápoja.

V ktorých prípadoch sa vykonáva defekt jazvy?

Ak lieková terapia nepriniesla výsledky a príznaky asfyxie iba pokročili, je indikovaná vpich jazvy trokarom. Tento postup by mal vykonať veterinár. V prípade porušenia tejto techniky existuje riziko vzniku sepsy alebo peritonitídy.

koza nejedí ani nepije

Odporúča sa trokar vkladať striedavo s hladnou fosíliu v smere k pravému kopytníku kozy. Potom musíte odstrániť mandrén a začať uvoľňovať plyny. Počas procedúry by mala byť diera zakrytá vatovým tampónom. Ak sa tak nestane, koza môže omdlieť.

prevencia

Ak sa chcete vyhnúť problémom, mali by ste dodržiavať tieto pravidlá:

 1. Obmedzte množstvo múčnej zmesi a obilnín. V zime stačí na jednu kozu 300 - 400 gramov kŕmnej zmesi. Pitie veľkého množstva tekutín uľahčí jeho vstrebávanie.
 2. Sukulentné trávy a seno by mali tvoriť viac ako 50% stravy. Zvieratá by sa mali kŕmiť 2 až 3-krát denne.
 3. V zime je potrebné kozu kŕmiť tekutým krmivom počas 3 týždňov. Aby to urobila, mala by dostať veľa jabĺk, mrkvy, krmiva.

Strata chuti do jedla u kôz sa dá pripísať rôznym faktorom. Na zvládnutie problému je vhodné priviesť zviera k veterinárnemu lekárovi, ktorý vykoná presnú diagnózu.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica