Dôvody a čo robiť, ak koza sama o sebe nemôže rodiť a prevencia

Príroda stanovuje, že zvieratá rodia samy o sebe, ale väčšina majiteľov v tejto chvíli svoje domáce zvieratá neopúšťa a snaží sa pomôcť. Koniec koncov, dokonca aj koza, ktorá mnohokrát porodila, môže mať problémy a prvé teľa potrebuje osobitný dohľad. Ak sa koza nemôže samo narodiť, čo robiť v tomto prípade a ako pomôcť, táto otázka sa obáva začínajúcich majiteľov dcérskych fariem, najmä ak v blízkosti nie je lekár.

Príčiny problému

Tehotenstvo na kozách trvá 150 dní, ak je známy čas párenia, nie je ťažké vypočítať dátum narodenia, berúc do úvahy odchýlky 3 - 5 dní v jednom a druhom smere. Kozu začínajú postupne pripravovať na pôrod:

  1. Znižujú nutričnú hodnotu krmiva, aby neprekrmovali zviera a deti neboli príliš veľké.
  2. Mlieko raz denne.
  3. Vemene namaľujte.

Po 2,5 až 2 mesiacoch pred pôrodom žena prestane dojiť, zvyšuje nutričnú hodnotu krmiva a prenáša sa do samostatného, ​​suchého, čistého a teplého krytu. Ak sa jahňatá nevyskytujú v zime, zviera potrebuje denné prechádzky.

Vážnosť práce ovplyvňuje veľa faktorov. Prvé baránko je ťažšie ako ďalšie, aj keď všetko pôjde dobre. Koza nemôže porodiť v týchto prípadoch:

  • slabá pracovná aktivita;
  • prítomnosť úzkej panvy;
  • veľké deti;
  • nesprávna prezentácia;
  • nohy dieťaťa sú zamotané.

Pomoc môže byť potrebná po porážke s prepustením placenty počas obdobia zotavenia po pôrode.

veľa kôz

Čo robiť, ak koza nemôže rodiť

Pri slabej pôrodnosti sa podáva 1-1,5 mililitra "oxytocínu", "Uterotonu" alebo sa zvieraťu podá plodová voda, ktorá sa zhromaždí v čistej miske v čase roztrhnutia močového mechúra plodu. Ak je plodová voda zakalená a má nepríjemný zápach, nemali by ste ju dávať kozu. Injekcia sa podáva subkutánne alebo intramuskulárne. Ak sú pokusy normálne, ale zviera nemôže porodiť, mala by sa poskytnúť pomoc. Najprv by ste mali jemne masírovať kozie brucho v smere od brucha k genitáliám. Potom si obliecť gumovú alebo olejovú zásteru, dôkladne si umyť ruky mydlom, ošetriť ich alkoholom, vodkou alebo kolínskou vodou a namazať vazelínou.

Odborný názor
Zarechny Maxim Valerievich
Agronóm s 12 ročnými skúsenosťami. Náš najlepší odborník na letnú chatu.
Dôležité: Je lepšie sa pripraviť na pôrod vopred, na nákup liekov, liečivých prípravkov, antibiotík.

Mali by ste cítiť plod, opraviť nohy, ak sa zamotajú. Potom na ne nasaďte slučku a v momente tlačenia jemne potiahnite. Môžete ťahať bez slučky rukami. Všetky manipulácie sa musia vykonávať opatrne. Po narodení musí byť koza napojená. Ak sa sami nepijete, urobí to gumová žiarovka. Voda sa do nej nasáva a naleje do úst z ktorejkoľvek strany, kde nie sú zuby.

Deti, ktoré sa objavili, by sa mali vyšetriť, očistiť ich nos a utrieť hlien uterákom, ak koza nemá silu ich olízať. Potom sa bábätkám poskytne kolostrum. Deti, ktoré nedostali mledzivo, slabnú.

Po narodení by deti mali počkať na pôrod. Normálne to vyjde 3-4 hodiny po dokončení práce. Ak nie je prítomná placenta, injekcia oxytocínu sa má opakovať. V prípade neúplného výtoku by sa kozu malo vstreknúť antibiotikum („Gentomycín“, „Azitromycín“).

Dôležité: Nevytiahnite ani neroztrhnite viditeľnú časť placenty.

Skúsení chovatelia radia nasledujúci deň po narodení, aby vypláchli dutinu maternice jasne ružovým roztokom manganistanu draselného alebo furacilínu. Je lepšie to urobiť pomocou hrnčeka Esmarch (gumená vyhrievacia podložka s dlhou trubicou a špičkou). V priebehu niekoľkých dní (3-7, v závislosti od stavu) pôrodu sa zvieraťu dostane žihľava alebo sa odvar odvaruje. Dusená petržlenová alebo kôprová semená fungujú skvele.

Ak chcete zvieraťu dodať silu, ponúknite kozu nejakú glukózu alebo 1-2 kliny z čokolády. Koza by mala byť v samostatnom ohrade, na čistej a suchej podstielke, mačky a psy by nemali byť povolené v stodole.

veľa kôz

prevencia

Pred jahňaním by mala byť koza dobre kŕmená, ale nie nadmerne. Menu by malo obsahovať zeleninu (varené zemiaky, mrkva, tekvica). Do krmiva sa musí zavádzať kŕmna zmes alebo ovos, od 100 gramov sa hmotnosť postupne zvyšuje na 500 - 700 gramov denne.

Mesiac pred pôrodom začnú kozie vitamíny („felucén“, „vitamín“) presne podľa pokynov výrobcu. Sukulentným kozám sa často predpisujú doplnky vápnika, ako je glukonát. Dostávajú sa aj po porážke.

Chôdza je tiež dôležitou súčasťou prevencie. Pri chôdzi dostávajú kozy potrebný vitamín D. Chôdza by sa mala robiť iba za dobrého počasia.

Samozrejme, pri absencii skúseností je možné zviera nezávisle porodiť iba ako poslednú možnosť, ak neexistuje spôsob, ako zavolať veterinárneho lekára. Dobrá starostlivosť a zodpovednosť majiteľov vám umožňujú pomôcť zvieraťu aj vo veľmi ťažkých prípadoch.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica