Je potrebné a na ako dlho uvariť kozie mlieko, pravidlá skladovania produktu

Otázka, či je ešte potrebné uvariť výťažok kozieho mlieka, je veľmi dôležitá. Na to neexistuje žiadna jednoznačná odpoveď. Pokiaľ ide o výživovú hodnotu, tento produkt je blízko k hodnote prsníka, takže je celkom možné nahradiť produkt z hovädzieho dobytka. Zloženie kozieho mlieka je jedinečné, nespôsobuje alergie a má priaznivý vplyv na deti. S jej pomocou sú oslabené deti ošetrené. Varenie by sa malo prediskutovať osobitne.

Môže sa kozie mlieko variť?

Logicky je celkom možné tepelne ošetriť kozie mlieko. Nebude to horšie, ale je zaručené, že sa vylúči prítomnosť mikroorganizmov. Ďalšou otázkou je, že pri zahrievaní sa môžu niektoré užitočné látky zničiť. Neexistuje žiadny kompromis.

Nechajte milovníkov čerstvého mlieka piť pokojne bez varu. Všetci ostatní majú všetky dôvody na to, aby si ju hrali bezpečne. Tento problém sa stáva obzvlášť dôležitým, ak sa produkt, kozie mlieko, nakupuje od súkromných chovateľov hospodárskych zvierat. Neexistuje žiadna 100% záruka, že kozy sú chované vo vhodných hygienických podmienkach. A pri dojení, prepadu sa používajú čisté riady.

Odborný názor
Zarechny Maxim Valerievich
Agronóm s 12 ročnými skúsenosťami. Náš najlepší odborník na letnú chatu.
Sme si istí predajcom, jeho povesťou - vypite ho surovo. Ak máte pochybnosti, varte to.

Načo to je?

Nespracované mlieko, kozie aj kravské, je samozrejme z hľadiska odborníka na výživu mimoriadne prospešné. Obsahuje bielkoviny, tuky, vápnik, karotén, kyselinu kaprínovú a linolovú. Podľa legendy nie je náhoda, že pri Moskve bola vytvorená špeciálna štátna farma, kde boli privezené kozy plemena Saanen, aby tento výrobok dodávali straníckej elite. Mimochodom, surové mlieko obsahuje veľa ionizovaného vápnika, ktorý nie je odolný proti varu. Je nevyhnutný na liečenie peptického vredového ochorenia, na odstránenie ťažkých kovov (napríklad v prípade otravy alebo ožarovania), v procese rehabilitácie pacientov s rakovinou. Kozie mlieko je zdrojom surovín na výrobu slaných syrov, syrov feta.

vriace mlieko

Pred konzumáciou mlieka na trhu alebo od „babičky priateľa“ je však lepšie variť ho. Pretože také opatrenie zmierni mnohé črevné infekcie, súbor mikroorganizmov. Najmä ak je produkt určený pre dieťa. Analogicky s vriacou surovou vodou každý vie o výhodách životodarných lesných prameňov a prameňov. Ale z nejakého dôvodu ľudia aj naďalej metodicky vrú vodu, čím sa chránia pred „kúzlami“ zoznámenia sa s cudzími baktériami. Preto nie je na výber. Viete, že parný produkt vám neublíži - vypite ho surový.

Ak si nie ste istí, ak máte pochybnosti o čistote majiteľov kôz, varte ju. Tento postup významne nezhorší kvalitu mlieka.

Pravidlá výberu produktu

So všetkými výhodami má kozie mlieko jednu malú nevýhodu: často má špecifickú chuť a vôňu. Je to kvôli prítomnosti mastných kyselín, ktoré vstupujú do produktu z mazových žliaz nachádzajúcich sa na vemene zvieraťa.

Chovali sa plemená, v ktorých mlieko prakticky neobsahuje nepríjemné zložky. Jednoduchý postup umožňuje čiastočne sa zbaviť týchto okamihov: umývanie vemena pred dojením. Je tiež dôležité držať zvieratá v normálnych podmienkach a čistiť ohradu.

Potom bude prítomnosť týchto faktorov minimálna a mlieko chutí takmer ako krava. Výrazne ovplyvňuje kvalitu produktu a to, čím sa koza kŕmila: tráva z horských svahov, rastliny šetrné k životnému prostrediu alebo čokoľvek iné na pastvinách. Verí sa, že krymské kozy dodávajú príjemné, nasladené mlieko: pasú sa na kopcoch, hory zarastené levanduľou.

Kvalitné kozie mlieko je biele, nikdy nezožltne. Krém by v ňom nemal vznášať. Výrobok môže zistiť dochuť iba skúsený ochutnávač. Nemali by sa vyskytovať žiadne známky cukru, sedimentu. Ak máte pochybnosti, neberte to lepšie. V ideálnom prípade by ste si mali kúpiť mlieko, ktorého kvalitu potvrdzuje osvedčenie.

A ďalej. Dobrý produkt určite zvráti kyslé. Toto sa dá overiť ponechaním určitého množstva mlieka na teplom mieste.

Ako to urobiť správne?

Ak sa stále rozhodnete variť, mali by ste vziať do úvahy niekoľko jednoduchých pravidiel. Mimochodom, varom sa zároveň ukáže, či v mlieku existujú nejaké „zložité“ prísady. Tu sú:

  1. Spracovanie by sa nemalo časom predlžovať. Teplota varu mlieka je 100,5 stupňov. Podľa laboratórneho výskumu kozie mlieko vydrží 10 minút pri 130 ° C bez toho, aby ničilo živiny. V praxi je lepšie túto medzeru zmenšiť na 5.
  2. Dôrazne sa neodporúča opakovať postup niekoľkokrát. Konečným výsledkom je čokoľvek iné ako mlieko.
  3. Nepoužívajte mikrovlnnú rúru ani varte bez miešania.
  4. Je lepšie spracovať pred použitím. Surové čerstvé mlieko je možné bez problémov skladovať v chladničke až 3 dni. Iba najskôr by sa mal naliať do čistej nádoby (nádoba alebo kanvica).

kozie mlieko

Nahradenie varu pasterizáciou je povolené. Potom je teplotný rozsah rozdielny až do 72 stupňov. Mlieko si tak uchová svoje vlastnosti až 10 dní na chladnom mieste. A tretia možnosť spracovania je zmrazenie. Ak sa mlieko ochladí na -20 stupňov, skladovateľnosť sa zvýši na šesť mesiacov.

Kozie mlieko pre dojčatá

Z mnohých dôvodov sa odporúča deťom, najmä malým, podávať varené mlieko. Až do jedného roka detskí lekári vo všeobecnosti neodporúčajú. U dojčiat ešte nebola mikroflóra žalúdka a čriev úplne formovaná. Okrem toho nie je známa reakcia tela na surový produkt.

Keď si dieťa zvykne piť zdravé kozie mlieko každý deň, môžete ho skúsiť preniesť na „surovú stravu“.

A len nevedomý, nevedomý človek bude spochybňovať výhody mlieka, látok, ktoré obsahuje. Deti, ktoré používajú kozie mlieko od mladého veku, sú silné, zdravé a je menej pravdepodobné, že ochorejú. Okrem toho existuje veľa vápnika, ktorý je tak potrebný na tvorbu kostry.

kozie mlieko

Ako skladovať?

Mlieko, ktoré je čerstvé a bez „vylepšujúcich“ prísad, sa môže bez problémov skladovať v chladničke. Toto sú hlavné metódy uvádzajúce doby uchovávania:

Metóda spracovaniaTeplota, stupneObdobie skladovania
surovýAž 3 dni v chladničke
Vriaci100,55-7 dní na chladnom mieste
pasterizácia56-7210 dní v chladničke
zmrazeniemínus 20Až 6 mesiacov v bunke

Ak viete, že budete mať čas na spotrebu prírodného produktu v stanovenej lehote, nie je potrebné ďalšie spracovanie. Stačí ho naliať do inej nádoby, ktorá sa predtým umyla sódou.Varením sa určite predĺži trvanlivosť. Opäť by ste sa tomu nemali zbytočne uchýliť, pretože „je to tak akceptované“.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica