Znaky jahňacej kozy a čo ďalej, popôrodná starostlivosť a problémy

Chov domácich miláčikov vyžaduje znalosť ich chovu. Pôrod je najdôležitejším momentom v živote, od ktorého závisí budúca produktivita mláďat a kráľovien. Zdravé kozy si počas chovu vyžadujú minimálnu pomoc od chovateľa. Vytvorenie pohodlných podmienok zaistenia a spôsob, akým je zviera pripravené na dodanie, však závisí od osoby.

Ako spustiť kozu pred porazením

Aby sa koza normálne rozhnevala, začína sa 45 až 60 dní pred porazením, čo znamená koniec dojenia. S mliekom stráca niektoré zo živín produkovaných v tele. Po zastavení dojenia poskytuje majiteľ príležitosť na plný rozvoj detí. Normálne tehotenstvo trvá 150 dní. Chovateľ musí mať istotu v deň počatia, aby mohol presne vypočítať, kedy sa má pripraviť na jahňatá. Čas začiatku je pre každú kozu individuálny. Jeho začiatok závisí od tuku zvierat: tenké zvieratá sú podojené za 1,5 - 2 mesiace, dobre kŕmené - za mesiac.


Frekvencia dojenia a množstvo mlieka, ktoré sa má dojiť, sa postupne znižujú, aby sa v budúcnosti nepoškodilo zdravie kozy a aby sa neznížila dojivosť.

Tabuľka na zníženie výnosu mlieka.

Začiatok týždňaFrekvencia dojeniaObjem mlieka na mlieko
1

2

3

4

1 deň

1 / 1,5 dňa

1/2 dňa

pravidelne

1 liter

0,5 litra

0,3 litra

0,2 litra

S dlhšou prípravou na pôrod sa rozvrh zmení. U niektorých kôz sa výroba mlieka prirodzene zníži pred tým, ako sa zabije. Počas spúšťania by ste mali monitorovať stav vemena, aby nedošlo k mastitíde. Ak sa zmení na kameň, je potrebné masírovať a odstrániť nahromadené mledzivo.

V období pred natieraním sa v kozej strave uskutočňujú zmeny:

 1. Počas prvých 7 dní od uvedenia na trh sa zníži podiel sukulentného krmiva, koncentrátov, zelenín.
 2. 14 dní pred porazením sa objem koncentrovaného krmiva zníži dvakrát.
 3. Po ukončení dojenia sa koncentráty podávajú dvakrát viac ako pred začiatkom.
 4. 3-4 dni pred pôrodom prestaňte podávať zeleninu.

kozie jahňacie

Koza by nemala dostávať zhnitú, plesnivú zeleninu. Zemiaky, repa, mrkva by sa mali pridávať varené do stravy. Voda by mala byť teplá s pšeničnými otrubami. Nezahŕňajú vodnice, kapustu a šťavnaté vrcholy, ktoré spôsobujú kvasenie v črevách.

Koľko dní pred porazením sa naplní vemeno kozy?

Kôšnatosť nie je vždy badateľná veľkosťou brucha a dlhú dobu, najmä u dlhosrstých plemien a plemien. Skontrolujte, či sa na kozu nenachádza vzorec genitálnej slučky. Jasným znakom tehotenstva je zväčšená vemena.

Výroba mledziva a opuch vemena sa najčastejšie prejavia 45 až 60 dní pred pôrodom.U kôz určených na produkciu mlieka sa pred vekom môže vemeno zvýšiť tak, že mledzivo sa musí dojiť, aby sa predišlo mastitíde. Prípadný opuch závisí od individuálnych charakteristík zvieraťa.

Prvý týždeň po spustení vemena je mäkký a prázdny. Po 3 mesiacoch tehotenstva sa telo zvieraťa pripravuje na produkciu mlieka: žľazové tkanivo vemena začína rásť a produkovať mledzivo. Pri opätovnom kŕmení kôz nalieva a stvrdne týždeň pred jahňaním, v kozách prvého toku - za 1-2 dni.

Správanie zvierat

Ak sa chcete dozvedieť viac o nadchádzajúcom narodení, musíte kozu v posledných týždňoch tehotenstva starostlivo sledovať.

Harbingers of Lambing:

 • otvor vagíny, výstup sliznice;
 • úzkosť kozy, ktorá ľahne, potom vstane, kričí;
 • nájsť odľahlé miesto;
 • agresivita voči iným zvieratám;

Tento stav trvá asi 2 hodiny, po ktorých nastane jahňatá. U prvorodených trvá 1 až 1,5 hodiny. Na druhý a nasledujúci pôrod - asi 40 minút.

kozie jahňacie

Potrebujete ľudskú pomoc?

Chovateľ by mal pripraviť oblasť chovu tak, aby novorodenci a kozy nemali popôrodné komplikácie. Izba, v ktorej sa zvieratá chovajú, sa vyčistí od hnoja týždeň pred dátumom jahôd, na podlahe sa pôsobí vápenným roztokom (1 kilogram na vedro vody). Pre kozu si vyberajú odľahlé miesto s nápojom a krmítkom oploteným od ostatných zvierat, ktoré je deň pred blížiacim sa narodením pokryté silnou vrstvou slamy.

Odborný názor
Zarechny Maxim Valerievich
Agronóm s 12 ročnými skúsenosťami. Náš najlepší odborník na chaty.
Koza musí byť suchá, bez prievanu, optimálna teplota vzduchu je 10 - 15 stupňov (v zime). Prítomnosť šľachtiteľa počas jahôd je nevyhnutná na to, aby v prípade viacpočetných tehotenstiev mohla pomôcť pri narodení mláďat.

Ako doručiť

Pri normálnom pôrode sa celý proces uskutočňuje bez ľudského zásahu a trvá od 2 hodín do 40 minút.

 1. Časť močového mechúra vychádza z pošvy, praskne.
 2. Odtok vody.
 3. Spolu s močovým mechúrom sa hlava dieťaťa a predné nohy začínajú „prerezávať“.
 4. Celé mláďa vyjde.

kozie jahňacie

Kozy rodia, keď ležia na boku. Keď sa dieťa objaví, vstanú a olízajú ho. S nástupom nových kontrakcií opäť ležia na svojej strane, aby porodili ďalšie mláďa. Keď sa chovatelia zúčastňujú na porážke, pomáhajú zvieratám šetriť energiu pre prácu: odstránia dieťa zo svojich nôh, prenesú ho do tváre matky. Berúc do úvahy počet teliat, vypustenie placenty trvá asi 3 až 5 hodín. Z krku a stehien zvierat sa vymyjú zvyšky hlienu a vody 4% roztokom jedlej sódy. Špinavá podstielka sa nahrádza novou.

Starostlivosť po porážke

Novonarodené deti a jahňacie kozy potrebujú účasť ľudí. Pre deti sú dôležité prvé minúty ich nezávislého života a pre kozy po popôrodnom zotavení.

Koza

Ihneď po porazení sa kozi dostane sladená voda. Po 1,5 hodine dajte seno a čerstvú vodu. Ďalšie dávky vody sa kozu ponúkajú každé 3 až 4 hodiny. Prvý týždeň po narodení sa koza rozdelí 4-krát denne, pričom sa snaží úplne vypustiť mlieko. Na uľahčenie procesu sa vemeno vopred masíruje jemnými krúživými pohybmi smerom k dojeniu. Prvé 4 dni krmiva sa podáva v malých dávkach 3-4 krát denne. Nezabudnite do stravy pridať 300 gramov otrúb na obnovenie trávenia.

Od 5 dní obsahuje zloženie krmiva:

 • seno (2 kilogramy);
 • koreňová zelenina (3 kilogramy);
 • otruby (400 gramov);
 • koncentráty (0,5 kilogramu);
 • soľ (10 gramov);
 • potrava pre vetvy (1 kilogram).

Po prenose mláďat na pastvinu sa zviera prevedie na pravidelnú stravu.

Pre mladých

Novonarodené dieťa je zbavené hlienu z nosa a úst. Ak dieťa vyjde v amniotickom vaku, film sa roztrhne, aby sa zabránilo zaduseniu. Dieťa musí pri narodení kričať, aby nasalo vzduch do pľúc a začalo dýchať samo.Ak je ticho, musíte mu vyfúknuť nos alebo otvorené ústa. Pri absencii dychu je dieťa umiestnené na chrbte a pri ohýbaní a uvoľňovaní nôh spôsobuje fungovanie pľúc.

Koza by mala dieťa olízať, potom ho utrite handrou alebo slamkou. Pupočníková šnúra je zviazaná niťou nasiaknutou jódom vo vzdialenosti 2 až 3 centimetre od brucha. Ustúpia z popruhu o 1 centimeter, odrežú pupočnú šnúru a odrežú jód. Ak má koza kŕmiť, mali by ste sa ubezpečiť, že to umožní mláďatám vemeno.

malé deti

Keď sa kŕmia vyjadreným mliekom, deti sa vyberú z maternice a vezmú do domu. Prvé časti mledziva môžu byť kontaminované, takže pred prvým kŕmením deti exprimujú niektoré z mledziva a zlikvidujú ich. Ak sú deti dojčené, potom sú neustále s matkou. Kŕmenie mláďat exprimovaným mliekom je zabezpečené chovateľmi mliečnych kôz, aby sa zachoval výnos mlieka. Starostlivosť o zdravé potomstvo je ľahká. Batoľatá by mali mať dostatok kozieho domu alebo pera na hravé hry.

Čo robiť, ak koza nemôže rodiť

Kozy majú pôrodný patologický pôrod, keď je potrebná ľudská pomoc na urýchlenie pôrodu a zabránenie smrti teľaťa a otelenia. Z tohto dôvodu je potrebné pozorovať, ako postupuje jahňacie mäso, aby sa včas zasiahlo. V ktorých prípadoch je potrebné pomôcť s porazením:

 • ak hlava dieťaťa nevychádza;
 • dieťa chodí s nohami;
 • po pôrode sa neoddelí.

Pri slabej práci, neskúsenosti prvorodeného veľkého plodu sa dieťa uviazne v pôrodnom kanáli a môže sa udusiť. Aby ste mu pomohli narodiť, mali by ste si dôkladne umyť ruky a umyť ich alkoholom. Namažte steny vagíny boritou vazelínou. S každým zatlačením, keď koza začne kričať, opatrne ťahajte plod smerom k vemene, až kým úplne nevyjde.

Ak plod nie je prezentovaný správne, je potrebné zavolať veterinárneho lekára, inak môže zomrieť maternica aj mláďa. Chovatelia sú znepokojení v prípade oneskorenia chovu jahniat. Opakujúci sa výskyt môže súvisieť s vnútromaternicovou smrťou plodu alebo so slabým pôrodom, najmä ak ide o prvorodené dieťa. Veterinári odporúčajú, aby sa oxytocín ponáhľal až do dátumu splatnosti nepresahujúceho 10 dní.

Iné problémy

Musí sa sledovať gravidná koza, aby sa včas zistili patologické abnormality. Napríklad, keď pred dátumom splatnosti jej hlien listy. To znamená, že jahňatá sa začnú skôr a deti sa narodia predčasne. Zviera by sa malo ukázať veterinárnemu lekárovi, ktorý poskytne radu o tom, ako v prípade predčasného pôrodu konať pre chovateľa.

Chyby distribúcie vedú k zápalovému procesu v mliečnej žľaze, mastitíde. Vemeno stvrdne, zviera zažije bolesť počas dojenia. Mlieko sa stáva nevhodným na výchovu detí a stravovanie. Na vyriešenie problému by ste sa mali obrátiť na svojho veterinárneho lekára.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica