Príčiny peny v ústach kozy a liečba nedostatku tiamínu

Chovné kozy predstavujú určité výzvy. Rohové zvieratá sú často vystavené chorobám. Ak má koza pravidelne v ústach penu, znamená to, že zviera potrebuje neodkladnú veterinárnu pomoc. Nepríjemný jav spravidla signalizuje poruchu v gastrointestinálnom trakte zvieraťa. Čím skôr je diagnostika stanovená a liečba je predpísaná, tým väčšia je pravdepodobnosť, že zviera zostane nažive.

Hlavné príčiny peny v ústach kôz

Dôvodom objavenia sa peny z úst zvieraťa môže byť celý rad chorôb a ochorení.

 1. Problém spočíva v nedostatku vitamínu B1. Tiamín je nevyhnutný pre normálne fungovanie neuromuskulárneho systému zvieraťa. Vitamín je zodpovedný za produkciu energie po celý život tela. Nedostatok tiamínu ovplyvňuje nervový systém rohatého domáceho maznáčika. Väčšina zvierat ochorie vo veku 4 - 5 mesiacov.
 2. Ďalším dôvodom tvorby peny v ústach zvieraťa je tympánia. Kvasením nahromadenej potravy sa bachor zastaví a napučí. Príčina problému by sa mala hľadať v zlej kvalite krmiva alebo v nesprávnom zložení kŕmnej dávky.
 3. V detstve často trpia dyspepsiou. Problém spočíva v rozrušení gastrointestinálneho traktu. V tomto okamihu majú deti miernu hnačku, slabosť a nadúvanie v bruchu. Tento problém sa rieši dočasným odstavením dieťaťa z potravy a pitím domáceho zvieraťa 1% soľným roztokom.
 4. Porucha tráviaceho systému dieťaťa sa tiež vyskytuje v dôsledku banálneho prejedania mlieka. Dieťa stráca chuť k jedlu, zvracanie, slabosť a hnačku. Bruško domáceho maznáčika je opuchnuté. Denný pôst a bylinné odvarovanie môžu pomôcť malému obžerstvu. Infúzia sa pripravuje zo 60 g šťave koňa a harmančeka. Surové materiály sa vylejú do litra vody a zahrievajú sa 30 minút.
 5. Pena v ústach mladého zvieraťa často naznačuje prítomnosť pásomníc v tele. Nepozvaní hostia môžu spôsobiť cysticerkózu pečene. V dôsledku komplikácií je zasiahnutý nielen „prírodný filter“, ale aj kardiovaskulárny systém. Bohužiaľ, v niektorých prípadoch musia byť choré deti zničené.

Sprievodné príznaky

Pri nedostatku tiamínu choroba náhle predbieha kozu. Nízka chuť do jedla a mierna hnačka svedčia o nevoľnosti. Najskôr sa koza náhodne pohybuje okolo pera a potom začína kráčať v kruhu. Zviera sa často zakopne na rovnom povrchu, padá. Vzhľadom na stratu koordinácie pohybov zviera stojí dlhú dobu, ohromujúco, nohy sú ďaleko od seba. U niektorých chorých zvierat sa zrak a sluch rýchlo zhoršujú.

Odborný názor
Zarechny Maxim Valerievich
Agronóm s 12 ročnými skúsenosťami. Náš najlepší odborník na letnú chatu.
Živými príznakmi nedostatku tiamínu sú mimovoľné kŕče, tras chvostov a kŕče čeľustí.

Situácia je komplikovaná kŕčmi extenzorov, zatiaľ čo hlava domáceho zvieraťa je nedobrovoľne hodená späť na krk. Vývoj choroby trvá niekoľko hodín až 3 týždňov. Pri tympánii stráca koza chuť do jedla. Zviera sa správa nepokojne, občas pozrie na brucho a každú minútu chveje chvostom. Domáce zviera má plytké dýchanie, brucho je opuchnuté. Oblasť jazvy je napätá kvôli hromadeniu plynov.

pena v ústach

Čo robiť, ak koza začne peniť

Liečba domácich zvierat závisí od typu choroby a stupňa poškodenia tela zvieraťa. Pri nedostatku tiamínu sa používa 6% roztok kyseliny tiamín-chlorovodíkovej. Tento liek pomôže vyrovnať nedostatok vitamínu B1.

Ruskí odborníci radšej riešia túto chorobu veľkými dávkami drogy. Zvieratám sa vstrekne 200 až 500 mg roztoku. Dávkovanie závisí od telesnej hmotnosti kozy. Polovica jednej dávky lieku sa podáva intravenózne zvieraťu, druhá časť sa podáva intramuskulárne.

Postup sa opakuje 2 až 3 krát. Ak sa liečba začala do 2 dní po objavení sa prvých príznakov choroby, prognóza je priaznivá. 15 až 20 hodín po prvej injekcii by sa mal stav zvieraťa zlepšiť. Zahraniční experti uprednostňujú intravenózne podávanie lieku. Podáva sa 7 až 11 mg tiamínu na 1 kg hmotnosti zvieraťa.

Ošetrenie nadúvania u domáceho maznáčika sa uskutočňuje pomocou prírodného liečiva „Tympanol“. Liek sa podáva cez ústnu dutinu pomocou špeciálnej skúmavky - sondy alebo gumovej fľaše. Produkt sa rozpustí vo vode (1:10). Dávka liečiva sa vypočíta na základe hmotnosti zvieraťa. Na každý kilogram kozej hmoty je 0,5 - 1 mg "tympanolu"

V prípade neexistencie lieku môžete pomôcť overeným staromódnym spôsobom:

 1. Zmes slnečnicového oleja a vodky. Liečivo sa podáva koze v množstve 1 ml zmesi na kg hmotnosti.
 2. Aktívne uhlie. Na 1 dávku stačí 8 - 10 tabliet. Uhlie sa zriedi v teplej vode.
 3. 2% roztok amoniaku. Jedna dávka - 50 ml.

V počiatočnom štádiu choroby existuje možnosť prekonať „malú krv“. Jednoduché opatrenia pomôžu zbaviť jazvu škodlivých plynov:

 1. Jemná masáž na ľavej strane brucha zvieraťa.
 2. Uvádzanie domácich miláčikov do zvislej polohy. Za týmto účelom je koza odobratá prednými nohami a zdvihnutá, čím zviera núti stáť na zadných nohách.
 3. Rytmická ruka preťahujúca jazyk zvieraťa. Tým je dosiahnuté grganie.
 4. Nútenie zvieraťa, aby aktívne utekalo. Možno týmto spôsobom bude možné dosiahnuť uvoľňovanie plynov.

koza je chorá

Pri akútnom priebehu choroby je potrebné uchýliť sa k punkcii v oblasti hladnej fosílie. V opačnom prípade stlačené cievy budú stále viac stláčať vnútorné orgány kozy a táto záležitosť skončí smrťou zvieraťa. Tento postup môže byť zverený iba veterinárnemu lekárovi.

Možné nebezpečenstvo

Spenenie zvieraťa v ústnej dutine je jasným signálom, že zviera je v zlom zdravotnom stave. Ak necháte veci pokračovať, nevoľnosť ohrozuje rohatú krásu smrťou.

Ako zabrániť problému

Správne formulovaná strava pomôže zabrániť nadúvaniu kôz. V prvom rade je potrebné vykonať audit zásob. Nedávajte svojmu miláčikovi pokazené a plesnivé jedlo. Zle vysušená alebo mrazená tráva nie je vhodná na kŕmenie kôz. Hlavnými zložkami dennej kŕmnej dávky zvieraťa sú krmivá. Koncentrované prísady a zrná sú prísne obmedzené.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica