Čo robiť, ak koza neje ani nepije po metódach chovu jahniat a ošetrení

Ak koza po porazení nič neje ani nepije, znamená to, že je chorá. Je potrebné zistiť príčinu choroby a začať liečbu. Problémy s chuťou sa zvyčajne vyskytujú, ak majú zvieratá horúčku spôsobenú infekčnou infekciou alebo ak sa im podáva hrubé a nekvalitné krmivo. Po porazení bude musieť kozu zotaviť. Počas tohto obdobia musia byť zvieratá kŕmené vysoko kvalitným krmivom av prípade infekcie môžu byť injikované antibiotiká.

Príčiny a liečba

Po zabití je koza veľmi slabá, pretože počas pôrodu stráca veľa sily. Počas tohto fyziologického procesu je žiaduca prítomnosť človeka. Hneď ako sa deti narodia, ešte predtým, ako sa narodí pôrod (vyjde 1-1,5 hodiny po objavení potomstva), je potrebné kozu dojiť. Neexistuje minúta, ktorá by sa stratila, inak môže mať žena kvôli nahromadenému mlieku problémy s vemenom.

zápal prsnej žľazy

Falošná mastitída sa môže vyvinúť okamžite po poranení. Vemeno zvieraťa opuchy, hrubé bradavky, odtok mlieka je ťažký. Koza neje seno dobre, odmieta svoje obľúbené dobroty, nechce piť. Toto nie je choroba, ale typický edém vemena. Stav zvieraťa je možné zlepšiť pomocou diuretík alebo bylín (harmanček, žihľava, petržlen, listy čiernych ríbezlí), kôpru (zo semien), sladeného odvaru a pravidelného vyjadrenia mlieka. V tomto prípade nemôžete vemene masírovať, inak sa u kozy vyvinie skutočná mastitída.

Ak sa problém ignoruje, choroba sa bude rýchlo rozvíjať. Mastitída je ochorenie vemena, pri ktorom sa stáva tvrdým a zhlukuje sa vo vnútri. Dôvodom sú upchané potrubia, ktorými prúdi mlieko. Ak je koza chovaná na špinavom vrhu, môže sa k mastitíde pridať infekcia z dôvodu oslabenej imunity po pôrode. V tomto prípade bude potrebná antibiotická liečba („Bicilín“, „Streptomycín“, „Mastiet Forte“).

veľké vemeno

Po zistení mastitídy musíte najskôr namazať vemeno novokainovou masťou a po anestézii vykonať ľahkú masáž. Ichthyolová masť má dobrý protizápalový účinok. Koza sa odporúča pred pôrodom kŕmiť potravinami, ktoré stimulujú zvýšenú produkciu mlieka.

Odborný názor
Zarechny Maxim Valerievich
Agronóm s 12 ročnými skúsenosťami. Náš najlepší odborník na letnú chatu.
Je pravda, že tehotné zviera sa nemôže držať na hladomoroch, inak to oslabí. Počas liečby mastitídy antibiotikami sa mlieko vylučuje a nedáva deťom.

endometritída

Po poranení komplikácií (trauma, oneskorený pôrod), keď baktérie vstúpia do maternice, u kozy sa môže vyvinúť endometritída.Je to zápalový proces, pri ktorom teplota zvieraťa mierne stúpa, z pohlavných orgánov sa uvoľňuje zakalený šedý exsudát s prímesou krvi a nepríjemný zápach. Ochorenie sa vyvíja 2-5 dní po pôrode. Zviera odmieta jesť a piť, stráca mlieko, často sa dostane do polohy pre močenie, ohýba chrbát. Po niekoľkých dňoch je zrejmé, ako koza chorá s endometritídou schudla.

Nečistoty, vysoká vlhkosť v stodole môžu vyvolať chorobu. Na zníženie pravdepodobnosti endometritídy, správneho kŕmenia zvieraťa, nepretržitých prechádzok na čerstvom vzduchu a povinnej hojnej pomoci pri pití. Miestnosť, kde sa pôrod uskutoční, musí byť čistá, suchá a teplá. Pred porazením je potrebné kozu podať mrkvu, smrekové konáre, vitamíny a minerálne látky vo farmácii, imunostimulanty.

Zvieratá s endometritídou sa musia liečiť. Maternica sa premyje teplým roztokom manganistanu draselného alebo furacilínu. Na umývanie môžete použiť 3% „Ichthyol“. Tricilínový prášok alebo septimetrínové kapsuly sa injikujú intrauterinne. V závažných prípadoch (so sepsou) sa predpisujú antibiotické injekcie, gáforové sérum podľa Kadykova, ako aj lieky sulfanilamid a nitrofurán. Ak chcete zlepšiť kontrakciu maternice, podávajte „oxytocín“ alebo „pituitrín“.

Atony z proventrikulu

Po pôrode môže mať oslabená žena tráviace problémy. Problém sa zhoršuje zlým obsahom vitamínov, ale bohatým na vlákninové krmivo (slama, pilaf), ako aj na kŕmenie zmesami zŕn. U chorých kôz klesá chuť do jedla, spomaľuje sa pohyb jedla žalúdkom. U zvierat môže grganie zmiznúť.

Ak je kozám kŕmené veľa vody a strukovín, môže dôjsť k nafúknutiu kvôli ťažkostiam pri prechode plynu.

Hellebore tinktúra pomáha zlepšovať pohyblivosť žalúdka. Pri hypotenzii je predpísaný 5% roztok chloridu sodného. Motorická funkcia je vylepšená infúziou paliny alebo koreňa horca, kapustou, roztokom farmaceutickej kyseliny mliečnej. Slabý roztok kyseliny octovej (20 ml 9% octu na 2 litre vody) s cukrom (30 g) pomáha zlepšovať fermentáciu v žalúdku. Keď je brucho nafúknuté, musíte zdvihnúť koziu hlavu a vystrčiť si jazyk z ruky, až kým sa neobjaví grganie, a potom vložte do pažeráka gumovú hadicu, aby ste vypustili plyny.

veľa kôz

ketóza

Po kození v zime sa u kôz môže vyvinúť ketóza. Toto ochorenie je výsledkom nesprávneho kŕmenia. Ketóza sa vyskytuje, keď je v strave nadbytok cereálnych zmesí a strukovín (lucerna). Choroba je diagnostikovaná predovšetkým acetónovou vôňou moču.

Tomuto ochoreniu možno predchádzať a dokonca ho liečiť tak, že sa dá ženskej sladkej vode, ako aj sladkým jedlám (mrkva, tekvica, topinambur, cukrová repa).

Ihličnaté a smrekové konáre, obilné seno a vysokokvalitná siláž, s výnimkou ketózy. Na liečbu tohto ochorenia sa používa „Catosal“. Ak sa nič neurobí, choroba prejde do chronického štádia a môže viesť k smrti zvieraťa.

Mliečna horúčka

Po narodení má koza niekedy pokles životných procesov. Zviera môže byť depresívne alebo naopak agitované. U chorých samíc je chuť do jedla zrejmá, chvenie alebo zášklby svalov tela a končatín sú viditeľné. Telesná teplota sa znižuje, množstvo mlieka sa znižuje, žalúdočné opuchy. Nemocnému zvieraťu sa podáva intravenózne predpísaná voda sladená cukrom, 10% roztok glukózy a 10% roztok chloridu vápenatého, ako aj „Cordiamín“ alebo „Kofeín-benzoát sodný“. Samice, ktoré sa narodili, by mali dostávať krmivo bohaté na vitamíny D (strukoviny).

Kofeín-benzoát sodný

Preventívne opatrenia

Kozy po porazení ochorejú kvôli nesprávnemu kŕmeniu alebo udržiavaniu v nepriaznivých podmienkach. Zvyčajne sa samice pokrývajú na jeseň. Tehotenstvo (5 mesiacov) sa vyskytuje v zime a skoro na jar. Počas tohto obdobia sa výrazne zníži percentuálny podiel vitamínov a živín v zozbieranom krmive (seno, zelenina).

Počas tehotenstva by sa ženám mali poskytovať smrekové konáre, jemne nasekaná mrkva, artičok z Jeruzalema, tekvica, lekáreň, minerály a premixy. Kozy by sa nemali prejedať alebo hladovať. Tehotné zvieratá by sa mali držať v čistom, suchom a teplom prostredí.

Od 3 mesiacov tehotenstva sa musí kozina začať, to znamená zastaviť dojenie. Počas tohto obdobia by sa všetky výživné látky mali vyvíjať na plod a nie na mlieko. Je vhodné zaliať tehotnú kozu sladkou vodou (30 g na 2-3 litre vody). Zvieratá sa podávajú zvieratám v minimálnom množstve. Namiesto pšenice môžete samice kŕmiť pšeničnými otrubami.

odporúčania

Odmietnutie jesť a nechutenstvo sú príznakom nejakého druhu choroby. Je pravda, že okamžite po porazení môže koza zle jesť, pretože počas tohto obdobia po jedle pociťuje bolesť. Po niekoľkých hodinách by sa vitálne funkcie ženy mali vrátiť k normálu.

Jahňacej koze by sa mala podávať sladená voda a mlieko by sa malo vyjadrovať. Zlepšuje chuť do jedla kapustou alebo hovorcom (20 g vodky, 2 l vody, 30 g cukru, 10 g droždia). Ak chcete vylepšiť grganie, varte seno vriacou vodou a dajte koze teplú tinktúru. Kŕmenie malého množstva ovsa pomáha obnoviť silu. Koza niekedy odmieta jesť kvôli červom. Po pôrode sa odporúča podať ženským antiparazitickým liekom.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica