8 najlepších kozích plemien, ich vlastnosti a porovnanie

Kozy chované v downy sa chovajú, aby sa dostali dole. Jedná sa o ľahkú, takmer beztiažovú surovinu, z ktorej sa vyrába teplé oblečenie. Prírodná chmýří nespôsobuje alergickú reakciu. Veci z neho vyrobené sú veľmi našuchorené, vyznačujú sa sofistikovanosťou a krásou. Dole sa oceňuje oveľa vyššia ako vlna. Hovorí sa tomu dokonca aj mäkké zlato. Priadza plesne je zriedka zafarbená. Zvyčajne si zachovávajú prirodzenú farbu dole.

Všeobecné vlastnosti a vlastnosti kôz

Sú to zvieratá, z ktorých vlny kombinujú najcennejšiu surovinu pre textilný priemysel - dole. Ich produkcia mlieka je nízka. Telesná hmotnosť - v priemere 46 - 76 kg. Samce a samice majú telo v tvare hlavne. Kozy rodia 1-3 deti ročne. Samice po porazení dávajú 1-3 litre mlieka denne. Zástupcovia plemien plesní žijú spravidla v regiónoch s výraznými sezónnymi zmenami klímy (vysokohorské stepné regióny Eurázie).

Vlasy zvierat pozostávajú z hrubších ochlpení a jemných vrások dole (podsada). Všetci predstavitelia spodného plemena sa zvyčajne delia na 2 skupiny (v závislosti od štruktúry vlneného poťahu). Prvý zahŕňa kozy Orenburg, Kašmír a Dagestan, ich chmýří je kratšie ako markíza. Do druhej skupiny patria plemená Don, Gorno-Altai, čierne uzbecké, kirgizské plemená, v ktorých sú chĺpky vlnky rovné alebo dokonca dlhšie ako markíza.

Zvieratá sa topia dvakrát ročne. Ich prvé plesne sa vyskytujú koncom leta a začiatkom jesene: markíza sa mení takmer nepostrehnuteľne, dole začína rásť. Podsada rastie aktívne do januára až februára. V zime reprezentanti tohto plemena vyzerajú ako našuchorené gule. Zahrievanie udržuje zvieratá v teple v chladnom období.

kozy

Do konca zimy a skoro na jar, s nástupom horúceho počasia, strácajú potrebu teplého vlneného poťahu. U kôz začína druhá molt: chmýří a väčšina chĺpkov strácajú. Počas tohto obdobia sa zvieratá začali mechanicky vyčesávať, to znamená špeciálnym hrebeňom. Tento spôsob zberu pomáha získavať jemné a ľahké suroviny vysokej kvality.

Koza sa môže zbierať nielen česaním, ale aj strihaním vlny. Pri strihaní sa získa homogénna a hladká vlnená surovina, ktorá je slabo plstená a pradená. Vo vlne je príliš málo tuku, takže počas procesu strihu sa zvyčajne rozpadá na jednotlivé vrkoče.

Najlepšie plemená

Existuje tucet plemien, ktoré boli chované po stáročia, aby získali chmýří. Zvieratá sa líšia farbou vlny a kvalitou surovín. Množstvo zozbieraného (vyčesaného) tiež závisí od pohlavia (v prípade kôz) a veku.Vrchol produktivity vädnutia klesá na 4 až 5 rokov.

Orenburg

Sú to rohaté kozy pochádzajúce z regiónu Orenburg. Plemeno sa chovalo v procese ľudového (prírodného) výberu. Kozy Orenburg získali popularitu vďaka svetoznámym delikátnym plesniam od domácich remeselníkov.

Klady a zápory
dokonalé riedenie;
downy suroviny bielej, šedej farby nevyžadujú chemické farbenie.
krátke chlpaté chĺpky (v priemere 6 cm);
nízka produktivita.

angora

Toto plemeno pochádza z stepných oblastí Turecka, hoci kozy z Ankary alebo skôr Angory sú známe v Európe, USA a dokonca aj v Austrálii. Zvieratá sa strihajú dvakrát ročne. Strihajte 3 až 6 kg vlny od jedného jednotlivca.

Klady a zápory
patrí k vlnenému typu;
dĺžka srsti je takmer 25 cm.
nízka produktivita (dole);
downy suroviny priemernej kvality.

kašmír

Toto plemeno je pôvodom z vysokohorského Tibetu chovaného v Iráne, Indii a Mongolsku. Zvieratá majú biele alebo sivé, silné a dlhé vlasy. Hlava kôz má konvexnú nosovú priehradku.

Klady a zápory
páperie mimo triedy;
zvieratá majú vynikajúcu imunitu.
nízka produktivita;
chráni vlasy dlhšie ako podsada.

Horské kozy Altaj

Veľké zvieratá s hmotnosťou 45 - 65 kg. U tohto plemena je celé telo pokryté hustými vlasmi. Samce a samice sa chovajú v Gorny Altaj. Chovali sa v 40. rokoch 20. storočia. Samci a samice horských Altajov majú čierne, menej často sivé a biele vlasy.

Klady a zápory
dĺžka dna - 7,5 - 8 cm, hrúbka - iba 18 mikrónov;
Ročne sa dostane 400 až 500 gramov plesnivých surovín.
ukazovatele produktivity závisia od kvality krmiva;
Ak sú kopyta držaná v stajni, silno rastú.

Kozy Dagestan downy

Sú to zvieratá s hmotnosťou 35 až 55 kg s bielymi dlhými vlasmi a rohmi na hlavách. U plemena Dagestan je markíza o 2 cm dlhšia ako spodná strana.

Klady a zápory
450 - 800 gramov downy surovín ročne;
vysoko kvalitné riedenie.
spodná dĺžka je len 3,5 cm;
produktivita klesá v prípade zlého kŕmenia.

Volgograd

Plemeno Pridonskaya alebo Volgograd je už dlho známe obyvateľom regiónov Volgograd, Voronezh, Rostov. Zvieratá sú podsadité, so silným zložením, samce a samice majú rohy.

Klady a zápory
priemerná hmotnosť - 40 - 65 kilogramov;
dno je takmer dvakrát také ako markíza;
dĺžka vlasov nadol - 8-10 cm;
600 - 1500 gramov chmýří za rok od jedného jednotlivca.
kvalita plesnivých surovín patrí do strednej triedy;
produktivita závisí od krmiva a starostlivosti.

Koza čierna

Sú to zvieratá s dlhými čiernymi vlasmi a telesnou hmotnosťou 40 - 50 kg. Tmavé plemeno tmavej farby sa získalo náhodou v poslednom storočí pri šľachtení sovietskej kozej vlny. Okrem toho sa výber týkal bielych samíc Angory.

Klady a zápory
chĺpky vädnutia sú dlhšie ako markíza;
dĺžka dole - 8-10 cm.
nízka produktivita;
závislosť kvality surovín od krmiva a podmienky zadržania.

Kirgizská

Sú to kozy získané krížením s výrobcami kôz Don. Farba srsti - svetlá alebo tmavá. Hmotnosť zvierat je 40 - 58 kg.

Klady a zápory
vynikajúca kvalita downy surovín;
dlhá páperie.
nízka produktivita (200 - 300 gramov ročne);
závislosť kvality surovín od krmiva a podmienky zadržania.

Porovnanie chlpatých kôz

Tabuľka hlavných charakteristík plemien kôz:

PlemenoDolná dĺžkaPú tonínSkupina jemnosti chmýříFarba doleMnožstvo vyčesených za rok (v gramoch)

muži / ženy

Percento zníženia hmotnosti vlny
Orenburg5,5 - 6 cm16 μmtenkýTmavo šedá, sivá, biela500/30035-46 %
Pridonskaya (Volgograd)do 11 cm20 μmprostrednýŠedá, biela1500/75064-75 %
Gorno-Altai7-8 cm18 umtenkýČierny,

šedá

850/47060 %
Dagestan3,5 cm13 μmtenkýbiely850/40023 %
Uzbek, Kirgizský, čierny dole6-10 cm16 až 20 mikrónovTenký,

prostredný

čierna sivá550/35054 %
angora15 cm19 μmprostrednýBiela sivá500/20030 %
kašmír3-9 cm16 μmtenkýBiela sivá150/12020 %

kozy

Starostlivosť a údržba

V lete musia byť na lúke spásaní predstavitelia plemien plesnivých. Zvieratá by mali jesť zelenú trávu a byť vystavené slnečnému žiareniu. Počas teplého obdobia kozy dopĺňajú svoje telo užitočnými látkami tým, že na pastvine jedia liečivé rastliny. Hlavným jedlom v lete je tráva strukovín a obilnín.

Na údržbu kôz a kôz je potrebné vybudovať špeciálnu miestnosť (stodola, stodola). Jedno zviera by malo mať 2 metre štvorcové. metrov plochy. Samce a samice sa pasú na pastvinách celý deň av noci sú vyhnaní do stodoly. Je potrebné udržiavať stodolu v čistote a špinavú podstielku vymieňať každý deň.

V zime sa zvieratá neprenesú na lúku. Počas celého chladného obdobia by kozy a kozy mali byť v stodole. Teplota vzduchu v miestnosti sa udržuje na 15 - 20 ° C. Domáce zvieratá sú kŕmené trikrát denne.

V zime je seno základom ich stravovania. Ako vrchný dresing dodávajú jemne nasekanú zeleninu, niektoré zmesi obilia, smrekové konáre, vitamíny a minerálne látky vo farmácii, soľ, premixy, jedlo, slnečnicový koláč. Zvieratám sa dvakrát denne podáva voda na pitie. Na prevenciu chorôb sa kozy vakcinujú vo veku 3 mesiacov.

Výhody a nevýhody

Klady a zápory
domáce zvieratá poskytujú drahé nadol;
po dosiahnutí prvého jahňacieho mlieka sa všetky dojné kozy dojia a dávajú 1-3 litre mlieka denne;
ženy rodia každý rok 1-3 deti;
sa môžu pestovať na mäso (mladé zvieratá sa odosielajú na porážku po 8 až 10 mesiacoch).
vyčisťovanie chmýří je náročný proces;
väčšinu plesnivých surovín poskytujú kozy, samice sa nevyčesávajú.

Kde je chovaný?

Kozy plesnivé sa už dlho chovajú v Rusku, najmä v regiónoch Orenburg, Volgograd, Voronež a Rostov, ako aj v Turecku, Mongolsku, Iráne, Pakistane a Indii. Sú to zvieratá mierneho kontinentálneho podnebia, ktoré sú pred zimou husto zarastené teplou podsadou. S príchodom jari ich chmýří zmizne. Na začiatku molta ľudia vyčesávajú spodnú vrstvu a z nej si robia teplé oblečenie.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica