Príčiny a príznaky krivice u detí, liečba a prevencia

Ak sa nedodržiavajú pravidlá kŕmenia, ak sa nedodržiava vyvážená strava, u detí sa vyvinie krivica. Ochorenie je spôsobené nedostatkom vitamínu D, vápnika, fosforu v tele zvieraťa. Aby sa predišlo riziku choroby, poľnohospodár musí dodržiavať pravidlá týkajúce sa kŕmenia domácich zvierat. Každý chovateľ by si mal byť vedomý klinických príznakov krivosti u detí, príznakov a liečby.

Dôvody vzhľadu

Krivica je narušením metabolizmu vápnik-fosfor v tele detí. Riziko výskytu chorôb je obzvlášť vysoké v zime, keď chýba zelené krmivo, kvalita koreňových plodín je nízka. Dôsledky patológie sú podvýživa, nedostatočný počet prechádzok na čerstvom vzduchu.

Krivica sa môže vyskytnúť v dôsledku nesprávneho pomeru živín v krmive. Toto sa často prejavuje jednostranným kŕmením mladých ľudí krmivom obsahujúcim malé percento užitočných prvkov: vápnik, fosfor, vitamín D. Výskyt choroby môže spôsobiť nedostatok vitamínu A, proteínu. Pri nedostatočnej expozícii ultrafialovým lúčom dochádza k narušeniu metabolizmu vápnik-fosfor.

Odborný názor
Zarechny Maxim Valerievich
Agronóm s 12 ročnými skúsenosťami. Náš najlepší odborník na letnú chatu.
Preto by mal chovateľ pravidelne chodiť s dobytkom vonku av zime aplikovať umelé ultrafialové žiarenie.

Vývoj krivíc sa pozoruje najmä u mladých zvierat, ktoré sa prejavujú nesprávnym kŕmením gravidných a laktujúcich kôz. Výsledok nedostatku užitočných stopových prvkov má negatívny vplyv na potomstvo. Deti sa rodia so slabou imunitou.

krivica u detí

Znaky a príznaky choroby

Ak sa dieťa narodí slabé, poľnohospodár by mal pozorne sledovať jeho rast a vývoj. Prvé príznaky prejavu choroby zahŕňajú:

 • strata chuti do jedla, letargia zvieraťa, príznaky vyčerpania;
 • dieťa začne olizovať kŕmenie, steny, jesť špinavý odpad;
 • je tu tráviaca porucha: hnačka a ďalšie prejavy;
 • existuje zakrivenie chrbtice, končatín, pre dieťa je ťažké sa hýbať.

Pri tejto chorobe telu zvieraťa chýba vitamín, ktorý sa podieľa na tvorbe kostrového systému. Deti sú slabé, ich metabolické procesy sú narušené, čo vedie k oneskoreniu vývoja a ďalším ochoreniam.

Diagnostické metódy

Krivica u mladých zvierat sa vyvíja postupne, farmár si nemusí okamžite všimnúť prvé príznaky. Veterinár diagnostikuje chorobu na základe životných podmienok zvieraťa, jeho príznakov, laboratórnych testov.

Ak je to potrebné, špecialista vykoná histologické vyšetrenie kostného tkaniva, urobí röntgen.

Pri vykonávaní diferenciálnej diagnostiky lekár vylučuje:

 • osteodystrofia;
 • paréza;
 • reuma;
 • choroby biogeochemického odvetvia a množstvo ďalších chorôb špecifickej povahy.

Keď sa zistia prvé príznaky vývoja choroby, včasná komplexná liečba a normalizácia stravy, zviera sa rýchlo zotaví. S pokročilou fázou krivice sa pridávajú rôzne vírusové bakteriálne infekcie. V tomto prípade imunita klesá, prognóza je zvyčajne zlá.

krivica u detí

Metódy liečby krivíc u detí

S deťmi by sa malo zaobchádzať komplexne. Choré zviera sa odstráni zo zvyšku hospodárskych zvierat a zlepšia sa podmienky zadržiavania. Organizuje sa suchá a čistá miestnosť, položená je čerstvá posteľná bielizeň. Zvyšujú počet prechádzok po poliach s čerstvou trávou, hlavne za jasného počasia.

Pridáva sa strava detí s krivicou:

 • mliečne výrobky;
 • krmivo s vysokým obsahom bielkovín;
 • vápnik;
 • fosfor.

Potraviny by mali byť vyvážené, ľahko stráviteľné. K potrave sa pridáva minerálne krmivo, kostná múčka, chlorid vápenatý, krieda. Zvieratám sa podávajú tieto lieky: "Trivit", "Trivitamin", "Tetravit". Vitamíny D2 a D3 sa injikujú intramuskulárne.

krivica u detí

prevencia

Vzhľad krivíc možno zabrániť, ak sa včas prijmú potrebné preventívne opatrenia. Zvieratám musí byť poskytované pravidelné vonkajšie cvičenie, pretože ultrafialové svetlo pomáha vstrebávaniu vitamínu D.

Miestnosť na udržiavanie detí by mala byť suchá, čistá a dobre vetraná. Vždy by mala existovať čerstvá a čistá posteľná bielizeň. Novorodenci majú k dispozícii miesto, ktoré spĺňa hygienické a hygienické normy. Usporiadajte ultrafialové žiarenie.

Aby sa zabránilo vývoju choroby u zvierat na farmách, izoluje sa skupina mladých zvierat, z ktorých sa každé 2 týždne odoberá krvné sérum na testovanie obsahu fosforu a vápnika v ňom.

Dodržiavanie hygienických noriem a pravidiel, zvýšená pozornosť, kvalitná starostlivosť a vyvážená výživa prispievajú k vzhľadu zdravého trusu, rastu a vývoju detí. Každému ochoreniu sa dá ľahšie predchádzať ako ho liečiť. Ak budete postupovať podľa týchto pravidiel, zvieratá budú vždy zdravé.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica