Pravidlá chovu a starostlivosti o kozy pre začiatočníkov doma

Malé hospodárske zvieratá si nevyžadujú takú starostlivosť a materiálne náklady na chov ako hovädzí dobytok. Chov kôz je čoraz obľúbenejší, pretože množstvo plemien vám umožňuje vybrať si zvieratá, ktoré sú vhodné pre podmienky pestovania a krmivovú základňu. Chov kôz rodokmeňu má najväčší vplyv na produktivitu mäsa, vlny, mlieka, ale vyžaduje si určité znalosti a skúsenosti.

Pravidlá výberu plemena

Špecializácia na chov kôz je založená na dopyte a ziskovosti konečného produktu. Ziskovosť farmy zase závisí od dodržiavania požiadaviek na držanie zvierat v klimatických podmienkach, na báze krmovín a finančných možnostiach.

mliekareň

Mliečne kozy sú vybrané pre produktivitu a požiadavky na údržbu a starostlivosť. Za najproduktívnejšie plemená sa považuje Švajčiarsko.

 • Zaanen;
 • alpine;
 • Toggenburg.

Kozy Saanen, ak sú dobre udržiavané, môžu produkovať až 1 000 litrov mlieka ročne (8 až 10 litrov denne s 2 dojeniami). Vrchol produktivity je po 4 jahniatkach. Priemerná plodnosť je 1,8 - 2,5 dieťaťa na maternicu.

Alpské dojné plemeno poteší chovateľov s ročným výnosom do 1500 litrov, s ročným potomkom 2 detí. Toggenburské kozy majú nižšiu veľkosť a dojivosť ako kozy Zaanenk a Alpine, ale prekonávajú ich obsah tuku v mlieku a nie sú nenáročné na udržiavanie podmienok.

chovné kozy

V Rusku sa švajčiarske ženy v kozej populácii vyskytujú zriedkavo kvôli vysokým nákladom na chov jedincov. Medzi farmármi sú pri chove kôz na mlieko obľúbené ruské biele plemeno a jeho kríženec s plemenom Zaanen - gorky. Pestovanie týchto plemien dáva dobrý výsledok: s laktáciou 9 - 10 mesiacov - od 500 do 700 litrov mlieka s obsahom tuku do 5%.

péřové

Koza je vysoko cenená, z ktorej sa vyrába najjemnejšia niť na pletenie slávnych orenburgských šál a iných vlnených výrobkov. Z oviec plemena Orenburg a Don dostávajú 300 - 400 gramov dolu na jednotlivca, až 300 litrov mlieka ročne a mäso, ktoré nie je menej kvalitné ako skopové.

mäso

Plemená chované na mäso majú nízku produkciu mlieka a kvalitu kožušiny. Zvieratá sa vyznačujú veľkým zložením, vysokou hmotnosťou a plodnosťou. Najznámejšie plemená v Rusku sú Boer, Kiko, španielčina. Charakteristickou črtou kozieho mäsa sú jeho stravovacie vlastnosti, absencia špecifickej dochuti.

dekoratívne

Trpaslícke plemená, ktoré zahŕňajú kamerunský trpaslík a nigerijský trpaslík chovaný v Spojených štátoch, majú africké korene. Malé zvieratá vyžadujú málo miesta a krmivo. Ročne sa vyprodukuje až 300 litrov mlieka s obsahom tuku 6%.

Prípravné činnosti

V prípade chovných zvierat sú potrebné kozy, ohrady, kŕmidlá a napájače.

Požiadavky na izbu

Priestory, v ktorých sa budú kozy chovať, musia byť suché a dobre vetrané. Aby sa predišlo prievanu, vstup do kozieho domu je usporiadaný cez predsieň. Podlahy môžu byť z dreva alebo zeme. Používa sa ako posteľná bielizeň:

 • Slamka;
 • piliny;
 • ihly.

Osvetlenie je zabezpečené pre prírodné a umelé umenie: prostredníctvom vysoko umiestnených okien a elektrických spotrebičov. Na jeseň av zime by malo byť svetlo zapnuté 12 hodín denne.

chovné kozy

Jedno zviera má povolenú plochu najmenej 25 metrov štvorcových. Vo vnútri je potrebné mať deliace priečky, aby bolo možné od stáda oddeľovať mačky, mladé zvieratá, novonarodené deti.

Krmivo a napájač

Podávače a napájače sú inštalované vo výške 30 - 40 centimetrov nad úrovňou podlahy. Každé zviera by malo mať samostatný podávač.

Nákup chovných zvierat

Chovné zvieratá musia mať pasy, osvedčenia, osvedčenia veterinárneho lekára. Výhodnejšie je kúpiť kozu po porážke, nie staršej ako 7 rokov. Mala by mať hladkú, lesklú srsť, 32 zubov, ktorá by zodpovedala vonkajším znakom popisu plemena.

Funkcie obsahu

V miernych zemepisných šírkach s chladnými zimami a jesennými dažďami sa kozy udržiavajú na pastvine.

Na jar, v lete a na jeseň

V teplom období sa kozy pasú zadarmo. Zvieratá jedia zelenú hmotu, kôru stromov, konáre, mladý rast. Ako doplnkové krmivo im chovateľ podáva ráno a večer seno, ako aj sukulentné krmivo. Vyžaduje sa trvalý prístup k sladkej vode na pastvinách av kozom dome.

Odborný názor
Zarechny Maxim Valerievich
Agronóm s 12 ročnými skúsenosťami. Náš najlepší odborník na letnú chatu.
Ak je málo zvierat a nie sú na nich pasienky, sú chované v koterci alebo na vodítku, čím poskytujú čerstvú trávu. Čerstvý vzduch, aktívne pohyby kôz zmierňujú, umožňujú im pestovať zdravé mladé zvieratá.

V zime

S nástupom chladného počasia sa kozy premiestnia do kozieho domu, pričom denné prechádzky sa udržiavajú na čerstvom vzduchu v ohrade. Dĺžka prechádzok závisí od teploty vzduchu a plemena. Vlhké a dlhosrsté kozy sa neboja chladom. Naopak, mrazivé počasie stimuluje opätovný rast hustej podsady.

chovné kozy

Starostlivosť o zvieratá

Stádo kôz má jasnú hierarchiu podľa pohlavia a veku. Každá skupina má svoje fyziologické vlastnosti a vyžaduje osobitnú starostlivosť.

Pre ženy

Pre kozy je dôležité, aby miestnosť, kde sa chovajú, bola suchá, čistá a bez škodlivých zápachov. Pre zvieratá je potrebné mať ležadlá, na ktorých spia, oddelené kŕmidlá a napájače. Podlaha je pokrytá rohožou. Spoločná ohrada sa čistí raz týždenne, jednotlivé ohrady sa čistia denne. Kozy sa musíte starať po celý rok:

 • ozdobné kopyty;
 • odrežte vlnu z vemena;
 • česať kožušinu;
 • spracujte pokožku roztokom sódy z vši;
 • byť očkovaný.

Kozy sú kontaktnými zvieratami a môžu sa chovať s inými hospodárskymi zvieratami a hydinou, s výnimkou kurčiat (ako zdroj vši). Je dôležité, aby kozy na dojenie mali neobmedzený prístup k vode.

Pre novorodencov

Existujú dva spôsoby, ako vychovať novonarodené deti: nechať ich v starostlivosti o maternicu alebo ich premiestniť do samostatnej miestnosti. V prvom prípade sú mláďatá kŕmené kozou. Je povinnosťou pestovateľa dojiť mlieko po kŕmení tak, aby nedošlo k mastitíde a aby sa zachoval výnos mlieka. Deti dostávajú mledzivo prvých 20 dní a potom mlieko 4-krát denne. V deň 21 sa im podá krieda a soľ (5 gramov denne). Po 3 mesiacoch sa dávka zvýšila na 10 gramov.

Keď deti vyrastú bez matky, dostanú mledzivo a mlieko z ľudských rúk.Koza sa podáva na získanie maximálneho množstva produktu.

Pre mladých

V druhom mesiaci sa do mlieka pridávajú koncentráty, počnúc od 50 gramov. Po 3 mesiacoch sa rýchlosť zvyšuje na 300 gramov, deti sa prenášajú na stravu dospelých. Mali by piť veľa vody, tráviť čo najviac času na čerstvom vzduchu. Mladé zvieratá nevyžadujú toľko priestoru ako dospelé zvieratá. Výbeh je možné vybaviť v krajine, kde na bezplatných prechádzkach a pri správnej strave získajú deti 3 až 5 kilogramov mesačne.

chovné kozy

Za kozami

Chovné kozy sú prospešné, ak je počet žien vyšší ako 50 kusov. V dedine je chovaná jedna koza, ktorá poskytuje párenie pre všetky samice. U mliečnych plemien sa samce chovajú oddelene od kozieho mlieka, aby mlieko nezískalo vôňu kozieho mäsa. V prípade mäsa, plesnivých plemien, na chov pasienkov, na tom nezáleží. Úlohou kôz je pokračovanie plemena. Výrobca je kŕmený v intervaloch medzi párením rovnakým spôsobom ako kozy, čím sa zabráni obezite. Počas párenia sa v potrave zvyšuje podiel koncentrovaného krmiva obsahujúceho proteíny.

Chovné pravidlá

Chov chovného stáda na súkromnej farme zahŕňa nákup plemenného zvieraťa, správna organizácia pokrytia.

Výber zvierat na chov

Pred nákupom by koza mala byť dôkladne preskúmaná, aby sa zistilo, či je zdravá, aby sa objasnil jej vek, porovnal sa popis plemena s jeho vzhľadom.

chovné kozy

Hlavné znaky, podľa ktorých môžete určiť odrody hornín:

 1. Dairy. Hlava je ľahká, krk je tenký, uši sú malé, vzpriamené, nohy rovné, kopytá sú silné, vemeno má hruškovitý alebo kužeľovitý tvar. Srsť je tenká, lesklá, prilieha k trupu.
 2. Mäkké. Chmýří od očí k pätám. Dĺžka nadol - od 6 do 10 centimetrov (v závislosti od konkrétneho plemena). Nohy sú rovné, čierne kopytá, silné. Rohy sú stredne veľké.
 3. Mäso. Veľká hlava, silné kosti, výška v kohútiku - 70 - 90 centimetrov. Uši sú dlhé, visiace.

Mliečnosť kozy sa kontroluje vemenom: mala by byť pevná, elastická, pokrytá riedkymi chĺpkami a stredne dlhou bradavkou.

púzdro

Doma sa našla chovná koza pre kozy. Dospelý, zdravý muž kryje až 50 žien (2 rohože denne). V prípade mladých kôz, ktoré prišli prvýkrát loviť, sa koza vyberie od 6 mesiacov do jedného roka.

chovné kozy

Poľovnícke znaky

Koza otehotnie, čo znamená, že sa rozmnožuje, až keď je teplo. Obdobie, keď je pripravená na stretnutie s mužom, trvá 24-72 hodín. Zviera vyzerá nepokojne, podráždene, vrtí chvostom, často sa objaví. Pohlavné orgány napučiavajú, z nich sa vylučuje hlien.

Druhy párenia

Existujú 4 spôsoby, ako pliesť:

 • umelé (na veľkých farmách, bez samcov);
 • príručka (pod dohľadom človeka);
 • zadarmo (pri chove kôz a kôz);
 • harém (jedna koza s 20 kozami v love).

Pre začiatočníkov kôz je najlepšie pletenie ručne.

Ako sa správať správne

Začnú sa pripravovať na párenie od plotu na mieste. Malá oblasť je oddelená sieťou, koza je zviazaná a koza je vypustená. Po dvoch účinných klietkach sa samce chovajú a sleduje sa správanie kozy. V chove kôz nie sú žiadne maličkosti, najmä pri chove chovných zvierat.

Tehotenstvo a jahňatá

Trvanie tehotenstva u kôz trvá v priemere 150 dní (+/- 10 dní). Najčastejšie je tehotenstvo viacpočetné: 2 a 3 dieťa. Počet mláďat nezávisí od počtu mláďat. Kryt kozy je určený vonkajšími znakmi:

 • zmena tvaru genitálnej slučky;
 • opuch vemena;
 • zvýšenie brucha.

Pravidlá chovu a starostlivosti o kozy pre začiatočníkov doma

Nie všetci chovatelia kôz môžu ovocie počúvať a cítiť. U ubohých dlhosrstých zvierat je to nemožné.

Dôležitým prípravkom na zabíjanie mliečnych zvierat je spustenie, počas ktorého sa kozy nedojčia.Je to potrebné na tvorbu plodu a prípravu tela zvieraťa na popôrodné činnosti: na výrobu mledziva. Ak neprestanete dojiť pred porazením, množstvo mledziva nebude stačiť na kŕmenie kozieho potomstva.

Počas uvedenia na trh, po pôrode, je pre kozy zavedená špeciálna strava, vďaka ktorej sa môžu zdravými deťmi rodiť a udržiavať produkciu mlieka.

U kôz mäsa začína pleseň, plemeno vlny, laktácia najčastejšie po narodení mláďaťa a končí sa jeho presunom na pastvinu. Počas tehotenstva a po porazení potrebujú špeciálnu diétu s ľahko stráviteľným krmivom bohatým na stopové prvky a vitamíny.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica