Rozmery a výkresy kôz, ako vyrobiť a vybaviť svojimi vlastnými rukami

Chov a chov kôz súvisí s charakteristikou domácich zvierat. V chladnom období potrebujú kozy stodolu, v lete je potrebné oplotiť terén, aby sa zvieratá nestratili. Vybudovanie kozej stodoly pre domácich majstrov sa začína plánovaním. Zohľadňuje počet hláv na farme, vlastnosti plemien a pohlavie zvierat.

Základné požiadavky na kozu

Stavba sa vykonáva podľa pravidiel, ktoré sa vyvinuli v priebehu rokov domestikácie kôz. Pri plánovaní je potrebné brať do úvahy početné nuansy, aby ste nemuseli opakovať prácu, keď príde chladné počasie alebo po období dažďov.

podmienkapopis
ventiláciaMalo by sa zabezpečiť pravidelné vetranie a nemalo by dôjsť k prievanu. Na tento účel stačí nainštalovať jedno okno vedľa predných dverí a položiť najjednoduchší systém vetrania.
VlhkosťSuchý vzduch je nosičom mikróbov a tiež vyvoláva plesne, takže úroveň vlhkosti by mala byť stabilná a mala by zostať na hranici 75 až 80 percent. To sa dosiahne inštaláciou vetracieho systému, zariadenia na sklon podlahy pre unikajúcu kvapalinu a použitím materiálov v konštrukcii, ktoré nezachovávajú vlhkosť.
Prichádza svetloMiestnosť musí preniknúť na slnečné svetlo. Na tento účel je kozie dom vybavený oknami. V zime je k dispozícii ďalší zdroj doplnkového osvetlenia. To je možné dosiahnuť pomocou špeciálnych komunikačných systémov.
Zariadenia na kŕmenie, spanieDom kozy je rozdelený vysokými priečkami, v prípade potreby je možné nainštalovať jednotlivé klietky. Každá koza musí vybaviť posteľ. Škôlky a napájačky v klietkach individuálneho ustajnenia sú umiestnené vedľa seba. Ak usporiadanie nezabezpečuje vytvorenie samostatného stánku, podávače sú namontované na prednej stene.
Úprava stenyNa dezinfekciu sa používajú špeciálne prostriedky: používajú sa na ošetrenie stien a podláh.

Hasené vápno má dobré dezinfekčné vlastnosti. Steny a strop sú bielené vápnom dvakrát ročne.

Vedľa prístreškov je často organizovaná chôdza. V lete sa kozy voľne pohybujú z areálu na ulicu av zime idú von iba vtedy, keď im majitelia otvoria výstupné dvere.

koza

Výber materiálu pre výstavbu má osobitný význam. Steny sú postavené z penových blokov, reziva alebo tehál.Tieto materiály sa hodia na omietky a izolácie. Stavba kamenných prístreškov sa neodporúča. Je ťažké zahriať kamennú prístrešok, neumožňuje dobre prechádzať vzduch, je ťažké správne navrhnúť ventilačný systém a postaviť dispozíciu v kamennej miestnosti. Na podlahy sa používajú plechy, strešná krytina alebo odnímateľné drevené dosky. Strecha prístrešku by nemala presakovať, preto je lepšie kúpiť kvalitnú bridlicu.

Odborný názor
Zarechny Maxim Valerievich
Agronóm s 12 ročnými skúsenosťami. Náš najlepší odborník na chaty.
Informácie! V zime je potrebné dôkladne utesniť trhliny a rôzne otvory, aby sa v miestnosti udržiavalo teplo a zabránilo sa vstupu hlodavcov.

Výber miesta na výstavbu

Miesto, na ktorom sa stavajú steny ohrady, má niekoľko požiadaviek:

 1. Hladký alebo vyvýšený povrch. Budovy v nížinách, kde existuje možnosť akumulácie vody, sú vylúčené. Tým sa zvýši odčítanie vnútornej vlhkosti, čo ovplyvní zdravie kôz.
 2. Povrch bez vegetácie. Pred výstavbou je potrebné vykoreniť veľké korene, odstrániť výsadbu. Neumiestňujte kozie prútie do tieňa budov alebo veľkých stromov.
 3. Výpočet oblasti so zreteľom na počet hláv. Pre dospelú kozu je potrebná plocha aspoň 1 meter štvorcový, pre mladé zvieratá stačí položiť 0,6 - 0,8 metrov štvorcových.

Skúsení stavitelia odporúčajú správne vypočítať hĺbku podzemnej vody. Malé zmeny pôdy môžu spôsobiť poruchy.

Referenčné! Ak plánujete oplotenie pešej zóny vedľa stodoly, mali by ste zvoliť slnečné oblasti.

Zoznam nástrojov a materiálov

Na stavbu kozieho domu vlastnými rukami by ste sa mali pripraviť vopred. Počas výstavby budete okrem stavebných materiálov potrebovať aj špeciálne nástroje a zariadenia:

 • značenie lán pomocou tyčí alebo kolíkov;
 • lopata lopata na vykopávanie zeme;
 • sekery, kladivá, píly;
 • nádrž, ktorá sa používa na miešanie betónu;
 • úroveň budovy;
 • vŕtačka s vŕtačkou;
 • nádrž na vodu.

rôzne nástroje

Stodola kresby

Stádo kôz by malo byť dobre naplánované. Plán zohľadňuje počet cieľov:

 • schéma konštrukcie pre 10 kôz predpokladá prítomnosť lokality s rozlohou 20 metrov štvorcových;
 • schéma pre 20 hláv - od 45 metrov štvorcových.

Pri navrhovaní pera treba mať na pamäti, že koza s deťmi potrebuje osobitné miesto. Počas prvých týždňov života zostávajú s kozou matkou.

Konštrukčný proces

Výstavba je naplánovaná na teplú sezónu. Zem by mala byť teplá, vhodná na kopanie. Najlepšie je vybrať si čas, keď neprší. Zrážky spomaľujú stavebný proces, najmä pri liatí základov alebo strešnej krytiny.

nadácie

Budovy na základoch sú opodstatnené v podnebí s chladnými zimami. Pomáhajú udržiavať teplo v interiéri. V južných oblastiach stačí vytvoriť pieskový vankúš a vybudovať pod ním silnú drenážnu sieť.

Vytvorenie stĺpcového základu:

 1. Značenia sa robia pomocou kolíkov a lán.
 2. Lano je tiež ťahané nad úrovňou zeme, čím je indikátor zarovnaný s úrovňou budovy.
 3. V rohoch sa nachádzajú zárezy na inštaláciu hlavných potrubí. Piesok a štrk sú naložené do každej depresie.
 4. Inštalácia podpier začína striedavým vyplňovaním priestoru tehlami a cementom.
 5. Voľný priestor je vyplnený cementom a pokrytý štrkom.

Referenčné! Každá fáza nalievania cementu predpokladá, že materiál musí úplne vyschnúť.

podlaha

Podlaha kozieho domu musí byť kvalitná. Na zachovanie koz je dôležité zabezpečiť takú podlahu, aby boli zvieratá teplé a pohodlné.

Stodola

Požiadavky na kladenie podláh:

 1. Vytvorte svah. Je to potrebné, aby kvapalina stekala v určitom uhle, nestagnovala, čo vytvára predpoklady pre vlhkosť alebo pleseň.
 2. Prítomnosť palety.Na včasné odstránenie tečúcej kvapaliny sú k dispozícii špeciálne palety.
 3. Najvyššia funkcia. Vytváranie chladnej časti horného kameňa je vylúčené. Na relaxáciu si kozy musia vytvoriť príjemné prostredie. Podlaha je vyrobená z drevených dosiek.

Na podlahu sa naleje špeciálna rohož. Na tento účel sa používajú rôzne materiály:

 • piliny;
 • Slamka;
 • hobliny;
 • suché listy.

Steny a okná

Je lepšie stavať steny z dreva, tehly, penových blokov alebo lepidla. Výber závisí od klimatických podmienok v regióne, od charakteristík obsahu. Ak sa použije drevený trám, použije sa na utesnenie trhlín expandovaná hlina alebo piesok. Je obvyklé omietať tehlové steny.

Okná a dvere sa nachádzajú na južnej strane. Odporúča sa vyrábať dvojkrídlové dvere, čo si vyžadujú bezpečnostné opatrenia. Kôlňa musí byť skonštruovaná tak, aby sa dvere otvárali smerom von. Počet okien sa počíta podľa plochy miestnosti. Odporúčaný pomer: 1 okno na 12 metrov štvorcových.

Referenčné! Pre malú kôlňu postačuje jedno okno umiestnené vedľa dverí.

Strop a strecha

Jednostranná strecha eliminuje úniky po daždi alebo vode, keď sa topí sneh. Zakrytie bridlicou alebo dlaždicami pomôže chrániť strop pred plesňami alebo vlhkosťou. Strop je dodatočne izolovaný, vystužený minerálnou vlnou alebo penou a omietnutý.

Výber sedlovej strechy je opodstatnený, ak budova zaberá veľkú plochu a je postavená z penových blokov alebo drevených trámov. Na chôdzu sa odporúča dodatočne vyrobiť vrchlík, ktorý chráni pred dažďom a vetrom. Kozy môžu pod ňou odpočívať v teplom alebo chladnom ročnom období. Materiál pre vrchlík môže byť bridlica, rovnako ako natiahnutý film.

Strop a strecha

Usporiadanie prístrešok

Interiérová výzdoba priestorov zohľadňuje zvláštnosti chovu kôz. Okrem dokončovacích prác je potrebné poskytnúť špeciálne zariadenia na uľahčenie starostlivosti o zvieratá.

státie

Stánky môžu byť spoločné alebo individuálne. Kozy by nemali byť umiestnené v preplnenej polohe. Toto ovplyvní celkový psychický stav zvieraťa. Pre kozu pre dospelých je potrebné vyčísliť 1 až 1,5 štvorcových metrov voľného priestoru. Medzi stánkami musia byť postavené steny s výškou 1,5 - 1,7 metra. Predná časť kabíny, ktorá je oplotená dverami, by mala mať dutú časť v úrovni papule kozy. Toto je druh spoločenského domu.

Spoločné stánky vyžadujú oddelené ustajnenie pre kozy a kozy. Ak sa kozy chovajú pri kozách, potom má mlieko po dojení zvláštny zápach. Na území spoločného stánku je potrebné postaviť individuálne postele pre kozy. Mali by byť zdvihnuté nad podlahou a pokryté senom. Kozy v noci odpočívajú a spia na posteli.

Stojan na kozy

Referenčné! Samostatne je pre deti s kozami postavený špeciálny kútik. Už nejaký čas boli spolu.

koryto

Pre krmivo musíte vybaviť 3 zariadenia:

 1. Škôlky. Jedná sa o zariadenie, ktoré je určené na umiestnenie sena. Škôlky sú škatule vyrobené z mriežkových materiálov, z ktorých kozy voľne ťahajú zhluky sena. Škôlka je zavesená vo výške 1,5 metra od podlahy.
 2. Krmítka. Nádrže na plnenie koncentrovaného krmiva. Sú inštalované vedľa žľabu. Pod napájačmi je zakázané používať pozinkované železné nádoby. Konštrukcia žľabu by mala zabrániť vytečeniu krmiva. Pomôže to chrániť produkt.
 3. Misky na pitie. Vodné nádrže. Mali by sa uchovávať v priehradke na potraviny a mali by byť po celý deň plné. Zároveň je potrebné kontrolovať čistotu vody tak, aby sa do nej nedostávalo žiadne krmivo a aby sa nápoj nekazil.

Hlavnou podmienkou pre organizáciu kŕmenia kôz je zabezpečenie voľného prístupu zvierat k krmivu. Mali by byť schopní jesť a piť po celý deň.

Poradenstvo! Aby sa predišlo strate sena, umiestňujú sa do škôlky špeciálne pasce.Pomáhajú chrániť seno pred navlhčením alebo pokazením.

státie

Jedným z cieľov chovu kôz je získanie kozieho mlieka. Dojenie kozy si vyžaduje vyhradenú oblasť. Pod dojacie zariadenie je potrebné vybaviť teplú a vetru vzdornú plochu. Dojnička sa používa na zabránenie, aby koza prevrátila nádobu na mlieko. Okrem toho sú mladé kozy počas dojenia často nervózne a stroj fixuje časti tela a zabraňuje náhlym pohybom.

Dojnička sa dá použiť pri vykonávaní hygienických postupov: pri česaní, umývaní, obliekaní. K stroju sú pripevnené schody, po ktorých môže koza stúpať po konštrukcii. Stroj zdvíha podlahu o 20-30 centimetrov. Dojnička sa skladá z troch častí zapojených do série:

 • podlahová doska stúpajúca 20 cm nad podlahou, ktorá stojí na 4 alebo 6 nohách;
 • konštrukcia, ktorá pomáha držať kozu pri dojení;
 • k hlavovej konštrukcii je pripojený podávač, takže koza môže počas dojenia kŕmiť seno alebo krmivo.

Pri dojení si majiteľ sadne na nízku stoličku a začne koziť. Výhodou vybavenia stroja pre hostesku je voľný prístup do kozieho vemena.

Organizácia pešej zóny

Letná možnosť usporiadania života kôz zahŕňa výstavbu ohrady na chôdzu. Začína od východu z hlavnej miestnosti a pokračuje po špeciálne navrhnutú hranicu. Veľkosť pera sa vypočíta na základe počtu hláv.

Pešia zóna pre kozy je oplotená plotom vyrobeným z dosiek alebo špeciálnej siete. Na farmách je rozšírené použitie špeciálneho elektrického plotu, cez ktorého prúdy sa uvádza prúd. Kozy si na to zvyknú a už sa nepribližujú k hraniciam, nedotýkajte sa živého plota. Po obvode chôdze je potrebné nainštalovať špeciálne zariadenia, do ktorých môžete ľahko vložiť vymeniteľné škôlky, kŕmidlá a napájače. Vonkajšie stravovanie má veľa výhod pre kozy aj majiteľov. Podávače sa ľahko čistia, čistia a umývajú.

veľa kôz

Na vybranej ploche ohrady sa vytvorí špeciálna strieška, ktorá chráni kozy pred zrážkami alebo spáleným slnkom. Baldachýn sa najčastejšie vyrába tam, kde je kráčajúci živý plot spojený so strechou miestnosti.

Otepľovacie odporúčania na zimu

Otepľovanie stodoly na zimu je obzvlášť potrebné v severných oblastiach. Ak zostane teplo v miestnosti pri teplotách pod oknom mimo okna, potom kozy budú naďalej dávať mlieko, aby majitelia zachránili vývoj mnohých zdravotných problémov, ktoré sú plné zmrazenia stodoly.

Okrem inštalácie vykurovacieho systému je potrebné zabezpečiť dodatočnú izoláciu stien, stropov, okien tak, aby prijímané teplo zostalo v miestnosti čo najdlhšie. Izolačné tipy vo fáze výberu stavebných materiálov:

 1. Na konštrukciu stien sa odporúča použiť materiál dutého typu. Ľahko sa utesnia, izolujú a majú dobré izolačné vlastnosti.
 2. Na izoláciu stačí použiť penu, minerálnu alebo sklenenú vlnu. Tieto materiály musia byť impregnované špeciálnymi roztokmi na odradenie hlodavcov.

Pracovný proces je pomerne jednoduchý. Otvory sa vŕtajú do blokov, v ktorých sú pripevnené plastové hmoždinky. Potom sa izolácia upevní klincami po celej ploche stien. Izolované steny sú dodatočne omietnuté vo fáze dekorácie interiéru.

Izba môže stratiť značné množstvo tepla cez strop, preto by mala byť dodatočne izolovaná. Ak je podkrovie, strop je izolovaný senom alebo slamou, ak nie je v podkroví - penou. Táto technika pomáha udržiavať teplo až 8 stupňov. Betónové podlahy sú izolované drevenými podlahami a podstielkou potrebnou pre kozy. Čipy sú najbežnejším izolačným materiálom ako podstielka. V zime by sa vrstva podstielky mala zdvojnásobiť.Tým sa vytvorí ďalší tok tepla vo vnútri kozieho domu.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica