Výhody a nevýhody kôz, klasifikácia a kde sa aplikujú

Koza našuchorená vlna samotná od prírody je stvorená pre dobro človeka. Mäkké, teplé oblečenie chráni pred silnými mrazmi, lieči bolesti kĺbov a pomáha vyrovnať sa s prechladnutím. Z hľadiska svojich vlastností je materiál lepší ako ovčia vegetácia. Vyznačuje sa elasticitou, jemnejšou a rovnomernejšou štruktúrou. Veci pletené zo spodku rohatého domáceho maznáčika slúžia mnoho rokov bez toho, aby stratili svoj pôvodný vzhľad.

Vlastnosti kôz

Chemické zloženie kôz je jedinečné - vegetáciu tvoria bielkoviny (keratín a fibroín). To znamená, že chlpy zvierat obsahujú také cenné zložky ako síra, dusík, vodík, uhlík a kyslík.

Kozie vlasy sa skladajú z 3 zložiek:

  1. Hrubé, zhrubnuté ochranné vlasy. Tuhé vlákna definujú objem a celkovú štruktúru kožušiny a slúžia tiež ako ochrana pred vonkajšími vplyvmi prostredia.
  2. Prechodné chĺpky. Sú oveľa tenšie ako strážni „bratia“.
  3. Krátke, mäkké. Jemné, tenké, zvlnené vlákno.

Šupiny vlasov sú pevne pripevnené k kortikálnej vrstve. Vďaka tejto vlastnosti je srsť zvieraťa lesklá a hodvábna. Hlavným kritériom kvality vlákien je hrúbka vlasov (jemnosť). Meria sa v mikrometroch. Dĺžka, zakrivenie a sila vlasov sú veľmi dôležité.

Komplexná štruktúra srsti poskytuje zvieraťu ochranu pred teplom a mrazom. Vlasy rôznej veľkosti vytvárajú početné airbagy - vrecká. Pasce zachytávajú vzduch na povrchu tela zvieraťa, takže kozy netrpia mrazom ani prehriatím.

kozie vlasy

Materiál je schopný absorbovať veľké množstvo vlhkosti a okamžite ho vydať. Táto vlastnosť umožňuje zvieraťu udržiavať teplo, aj keď je mokré. Niektoré druhy vlny a nadol sa vyznačujú dutou rúrkovou štruktúrou vlasov, a preto majú najlepšie tepelnoizolačné vlastnosti.

Odborný názor
Zarechny Maxim Valerievich
Agronóm s 12 ročnými skúsenosťami. Náš najlepší odborník na chaty.
Kozie vlasy majú jedinečné antibakteriálne vlastnosti. V dôsledku negatívnych elektrických nábojov sú vlasy domáceho zvieraťa spoľahlivo chránené pred nečistotami, patogénnymi baktériami a zápachom.

Výhody a nevýhody

Kozie vlasy sú známe svojimi liečivými a hrejivými vlastnosťami, ale použitie tohto materiálu nie je vhodné pre každého.

Klady a zápory
Šály, vesty, ponožky a iné veci vyrobené z kôz sa úspešne používajú na liečbu reumatizmu, angíny, ischias. Mäkké teplo vlneného odevu pomáha zmierňovať nepríjemné príznaky choroby. V takom prípade sa ľudské telo neprehrieva.
Spodné prádlo je priedušné, ale na pokožke sa nepotí.
Nízky stupeň tepelnej vodivosti vecí. Bunda na kozy je v zime teplá a v lete horúca.
Pletené položky vydržia dlho bez toho, aby stratili svoj vzhľad.
Vlnená tkanina je hygroskopická. Downové výrobky okamžite absorbujú pot a okamžite ho vyvedú.
Nedostupnosť Downových výrobkov pre alergikov. Väčšina odborníkov považuje kozie vlasy za hypoalergénne. Nikto však nemôže predpovedať individuálnu reakciu tela na konkrétny stimul.
Vysoké náklady na pletené výrobky.
Spodné odevy a doplnky sa ťažko nosia na dlhú dobu. Dlhodobý kontakt vlny s ľudskou pokožkou spôsobuje nepohodlie.

Klasifikácia a vlastnosti plemena zvierat

Plemená Orenburg, Kašmír a Angora sa najčastejšie používajú ako dodávatelia nadol a vlny.

Podľa technických charakteristík je materiál rozdelený do skupín:

  1. Rovnomerná vlna (mohér alebo angora). Mimoriadne silný, polodrsný, lesklý a hodvábny. Angora vlna sa vyznačuje snehovobielou farbou. Materiál sa ľahko používa v textilnom priemysle. Vlna slúži ako surovina pre kvalitné kostýmné a zakryté tkaniny.
  2. Nepravidelné alebo zmiešané kozie vlasy. Takýto materiál sa získava z akéhokoľvek živočíšneho druhu, s výnimkou kozy Angora. Hrubá zmesová vlna obsahuje ochranné, prechodné a jemné chĺpky. Tento materiál sa používa na výrobu kobercov a hutných plstených výrobkov.
  3. Číra chmýří. Tento materiál sa získava z kozích plemien Kašmír a Orenburg. Ani ľahká merino vlna sa nedá porovnávať s nežnosťou a jemnosťou chĺpkov kôz. Hodvábny materiál sa získava česaním zvierat. Kvalita dole sa líši. Materiál je rozdelený do 3 kategórií: hrubá angora (najhustejšia dole - 30 mikrónov), kašmírová (tenšia - 23 mikrónov), kašmírová (najľahšia - 19 mikrónov).

Okrem technickej klasifikácie sa kozie chlpy klasifikujú farbou (biela, svetlo šedá, sfarbená, čierna). Farba nejednotnej, hrubej srsti nie je stanovená.

kozie vlasy

Podľa štátu je materiál rozdelený do 2 kategórií:

  1. Weedy, lacná vlna. Do tejto skupiny patria vlákna s veľkým množstvom nečistôt (viac ako 3%).
  2. Normálne veci. Používa sa na drahé výrobky.

Oblasť použitia

Vysoké náklady na down produkty často mýlia kupujúcich a nútia ich nakupovať predmety vyrobené z polyesterových materiálov. To sa odráža vo výrobe pletených výrobkov. Jedinečné vlastnosti kôz však nemôžu zodpovedať žiadne umelé náhrady.

Plstené výrobky (klobúky, papuče, plsti), bočné tkaniny, všetky druhy valčekov a kefiek, hnacie remene a ďalšie prvky pre mechanizmy sa vyrábajú zo zmiešaného hrubého materiálu.

Kabáty, klobúky, vesty, štóly a dokonca aj mäkké hračky sú pletené z kvalitného mohéru. Hustý mohér sa používa na výrobu veľkých kobercov a prikrývok. Z dôvodu čistoty materiálu sa výrobky odporúčajú používať pre batoľatá. Teplé šály bez hmotnosti sú pletené z dna orenburgských kôz. Obhajcovia zdravého životného štýlu odporúčajú používať nedotovanú priadzu. Tento materiál si zachováva svoje jedinečné antibakteriálne vlastnosti.

Funkcie pletenia z vlnenej priadze s páperím

Na pletenie používajte mäkkú kozu nadol kombinovanú s bavlnou, ľanom alebo klzkým hodvábnym vláknom. Na prácu sa neodporúča používať hák. V tomto prípade je web príliš hrubý. Pri pletení je výrobok jednotný a mäkký. Priemer pletacích ihiel by sa mal brať o niečo viac, ako je priemer tejto hrúbky priadze. Pri práci s priadzou z kôz by ste si nemali vyberať zložité vzory prelamovania.

Pravidlá starostlivosti o materiál

Teplé vlnené výrobky vyžadujú jemnú a jemnú starostlivosť.Odevy sa prajú ručne pri teplote vody nepresahujúcej 30 stupňov. V niektorých prípadoch je dovolené umývať vlnené predmety v stroji, ak je v ňom špeciálny program.

Pred procedúrou sa odev obráti naruby. Na pranie používajte špeciálne čistiace prostriedky na vlnené výrobky. Oblečenie vysušte tak, že ho rozložíte na stôl alebo na akýkoľvek vodorovný rovný povrch, ďaleko od radiátora.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica