Ako dlho sú kozy chované na to, aby získali mäso, vek na kastráciu detí

Chov zvierat v našej krajine je založený na kravách, ovciach a ošípaných. Aj keď existujú aj iné druhy zvierat, ktoré poskytujú rovnako chutné mäso. Napríklad domáce kozy. Vďaka nenáročnosti na jedlo, dobrej schopnosti odolávať teplu a mrazu sa kozy stali vernými spoločníkmi človeka už od staroveku. Na získanie kvalitného mäsa od zvieraťa je dôležité, aby poľnohospodár vedel, ako dlho domáca koza rastie, a ako mu poskytnúť ideálne podmienky na rýchle priberanie na váhe.

Koľko rastie koza na mäso

Kozy žijú v dobrom stave do 15 rokov a do tohto veku môžu otehotnieť a porodiť potomkov. Ak hovoríme o chove zvierat na mäso, potom sa to, čo sa od zvierat dostáva až do jedného roka, považuje za optimálne. Najlepšie je, že to, čo dáva mierne tučné deti vo veku od jedného a pol do dvoch mesiacov.


Kvalita mäsa závisí hlavne od potravinovej základne zvieraťa a dĺžka života ovplyvňujú iba klimatické podmienky. Aj keď sa mäsové plemená kôz považujú za najtrvalejšie, je stále lepšie chrániť hospodárske zvieratá pred chladom, teplom a nevynášať ich na mokré pastviny. Je to plné zápalu pľúc, a teda aj zhoršenia hodnoty mäsa v dôsledku drog.

Odborný názor
Zarechny Maxim Valerievich
Agronóm s 12 ročnými skúsenosťami. Náš najlepší odborník na chaty.
Keď deti vyrastú na prirodzenom krmive s mliekom a čerstvou trávou, získajú potrebnú hmotnosť do 4 týždňov.

Rastúce vlastnosti

Nízka hmotnosť kôz (od 40 do 50 kg) spôsobuje, že ich chov je pre poľnohospodára výhodný. Okrem toho sa zvieratá vďaka rozšíreným predným zubom môžu pásť v oblastiach, kde tráva narástla iba o 3 až 5 cm. Jahňatá na porovnanie nezachytávajú rastliny menšie ako 10 cm. cenovo dostupné. V prípade nedostatku sena a čerstvej trávy sa zviera nevzdá drevených listov (osika, breza, vŕba, akácia), koreňových plodín, mrkvy, lopútok, obilia.

kozy

Keď koza porodila, je lepšie okamžite rozhodnúť, ktoré deti budú chované na mäso. Samce sú kastrované, ženy tento postup nevyžadujú. Mäso kastrátov je jemné, nemá nepríjemný zápach, je šťavnaté a nasýtené mikroelementmi.

Po narodení, prvých 3 až 4 týždňoch, dostávajú deti bohaté materské mlieko. Potom sa do stravy postupne zavádzajú obilniny, srvátka, seno a rastliny. Skúsení poľnohospodári odporúčajú kŕmiť mladých otruby kvôli rýchlemu prírastku na váhe. Od 3 mesiacov sú deti seno ponechané cez noc, aby nemali hlad.

Zvieratá by okrem toho mali mať nepretržite prístup k čistej pitnej vode. Ak dobytok žije v budove, je potrebné denné čistenie a výmena podstielky.

Od 4 do 5 mesiacov sa do stravy môžu zavádzať obilie: jačmeň, ovos, drvená kukurica. Tým sa získa obsah tuku v mäse. Ak deti konzumujú tekuté jedlo, srvátku alebo kašu, mali by sa im zohriať. Odporúča sa pridať malé množstvo soli do krmiva raz týždenne, aby sa stimulovala chuť do jedla mladých ľudí.

Plán stravovania pre deti na výkrm na základe množstva produktu za deň:

Typ zdroja4-8 mesiacov9-13 mesiacov13 - 10 mesiacov
sérum1,1 l1,6 l2,0 l
kukurica0,16 kg0.5kg0,35 kg
seno0,6 kg2 kg1,1 kg
tráva2,85 kg3,6 kg

Kozie mäso sa napriek dostatočnému obsahu tuku považuje za diétny výrobok. Odporúča sa pre ľudí s nadváhou a chorobami kardiovaskulárneho systému.

V akom veku sú kastrované mäsové deti

Po dosiahnutí veku 3 - 4 mesiacov sa mužské hormóny začnú uvoľňovať do krvi mužov. Znižujú kvalitu mäsa, robia ho tvrdým a suchým. Ďalej sa pridá špecifická pižmová aróma. Aby sa tomu zabránilo, kastrujú sa muži 2,5 až 3 mesiace. Toto je optimálne obdobie, keď môže dieťa ľahko podstúpiť operáciu a rýchlo sa zotaviť.

Valukhi priberajú na váhe rýchlejšie a pri porážke vo veku 4 mesiacov dávajú mäso podobné mäse divých jedincov. Na priemyselný predaj je optimálne zabíjať kozy po 8-10 mesiacoch.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica