Ako zistiť nedostatok vitamínov v kozách, od koho je potrebné podať dávku a dávky

Kozy sú nenáročné zvieratá a zriedka ochorejú. Zdravie kôz závisí od mnohých faktorov vrátane výživy. Látky, ktoré vstupujú do tela zvierat z krmiva, ovplyvňujú celkový stav, vývoj, produktivitu a schopnosť produkovať zdravé potomstvo. Hodnota vitamínov pre kozy je obrovská. Nachádzajú sa v bežných potravinách, ktoré sa týmto zvieratám kŕmia, ale môžu sa tiež podávať ako doplnok.

Požiadavky na vitamíny pre domáce kozy

V lete je strava kôz kompletnejšia ako v zime, pretože sa živia čerstvou trávou, vetvami stromov, zeleninou, ovocím, koreňovými plodinami. V chladnom období dostávajú hlavne seno, ktoré neobsahuje toľko vitamínov, ako je to v iných produktoch, ktoré sa v tomto čase kŕmia pre domácich miláčikov. Počas obdobia státia sa kozy veľmi nepohybujú, nedostávajú dostatočné slnečné žiarenie, a preto sa zhoršuje ich zdravie a znižuje sa imunita.

Vitamíny sú potrebné pre kozy akéhokoľvek veku, mladých aj dospelých zvierat, ale obzvlášť tehotné a dojčiace ženy ich potrebujú. Látky sa vynakladajú na vývoj plodu, na produkciu mlieka, ako aj na udržanie života matky.

Niektoré vitamíny sa syntetizujú v tele samotných zvierat, zatiaľ čo iné musia byť neustále zásobované potravou. Rovnaké látky sú dôležité pre kozy ako pre ľudí. Sú to vitamíny B, kyselina askorbová, tokoferoly, kalciferol, retinol a iné. Sú potrebné pre normálny priebeh všetkých fyziologických procesov, rastu a vývoja zvieraťa.

Zdroje vitamínov

Prevažná časť vitamínov vstupuje do kozieho tela z krmiva, preto je pre nich dôležité zvoliť si kompletnú stravu. Mali by dostať zelenú trávu alebo dobré seno, čerstvé alebo sušené konáre, šťavnaté krmivo, koreňovú zeleninu, strukoviny, celé a naklíčené zrná, rybí olej. Ak však zvieratá začnú pociťovať nedostatok vitamínov, je potrebné ich do stravy pridať: vo forme kŕmnych doplnkových látok alebo injekcií.

veľa kôz

Je veľmi vhodné používať vitamínové alebo vitamínovo-minerálne komplexy špeciálne určené na kŕmenie malých prežúvavcov. Prášok sa v určitom množstve pridáva do rmutu a podáva sa zvieratám. Vo väčšine prípadov je to dostatočné na to, aby sa zabezpečilo, že nebudú mať nedostatok týchto životne dôležitých látok.

Odborný názor
Zarechny Maxim Valerievich
Agronóm s 12 ročnými skúsenosťami. Náš najlepší odborník na letnú chatu.
Pozor! Vitamíny v injekciách sa používajú iba v prípade, že ich potreba je veľmi silná a je potrebné núdzové podanie.

Ako zistiť nedostatok živín

Je možné určiť, že zviera potrebuje nejaký druh vitamínu podľa vonkajších príznakov. Nedostatok vitamínov patriacich do skupiny B sa prejavuje stratou chuti do jedla a stratou hmotnosti v dôsledku metabolických porúch, zvýšenou vzrušivosťou, kŕčmi a ataxiou.

Vitamín D je potrebný na posilnenie kostí, jeho nedostatok vedie k krehkosti a krehkosti kostného tkaniva, často sa môžu zraniť zvieratá. Tokoferol je dôležitý pre reprodukčný systém, pretože jeho nedostatok nemusí kozy do lovu prichádzať, môžu mať problémy s oplodnením, nosiť deti a vylučovať mlieko.

dve kozy

Nedostatok vitamínu A u kôz sa prejavuje zhoršením stavu srsti, suchej pokožky, dermatitídy, trhaním, fotofóbiou, niekedy kŕčmi, svalovými kŕčmi. U tehotných žien, potratov, narodenia mŕtvych detí, zadržiavania placenty, u mužov - tvorby kameňov v orgánoch močového systému, rozvoja chorôb pohlavných žliaz, môže dôjsť k porušeniu spermagenézy. Nedostatok vitamínu PP sa prejavuje znížením chuti do jedla, trávením, hnačkami, nepríjemným dychom v dôsledku opuchu slizníc, tvorbou kožných vredov a anémiou.

Pozor! Môžete pochopiť, že kozám chýba ich správanie - začínajú nahlodávať drevené ploty, uhlie a uhlíky.

Ako dať

Na zabezpečenie nepretržitého prísunu vitamínov do tela kôz sa im môžu podávať krieda, soľ, kostná múčka, rybí olej. Deti sa začínajú dávať po odstavení od matky, ženám - mesiac pred párením, od druhej polovice tehotenstva a po porazení. Množstvo zmesi závisí od hmotnosti zvieraťa a jeho veku.

Vitamínové doplnky majú úplne vyvážené zloženie, v domácnosti môžete používať Eleovit, Kalfostonik, Tetravit a ďalšie. Zvieratá od nich dostávajú všetky potrebné vitamíny a minerály v požadovanom množstve. Dávky a ako dlho by mal priebeh aplikácie trvať, sú uvedené v návode na použitie.

Eleovite pre kozy

Aká je hrozba nedostatku vitamínov

Ak nedostatok vitamínu pretrváva dlhšiu dobu, začína sa rozvíjať hypovitaminóza. Tento stav má negatívny vplyv na telo zvierat, v mnohých orgánoch a systémoch dochádza k prerušeniu práce. Deti a mladí ľudia zaostávajú v raste, znižuje sa prírastok na váhe, zvieratá sa zle vyvíjajú, strácajú chuť do jedla, srsť je matná.

Hypovitaminóza u dospelých žien a mužov vedie k reprodukčným poruchám, problémom s tehotenstvom, narodeniu a narodeniu potomstva. To všetko vedie k tomu, že náklady na chov kôz sa zvyšujú, a to nemôže potešiť žiadneho chovateľa hospodárskych zvierat. Včasná distribúcia vitamínových komplexov pomôže predchádzať mnohým problémom.

Vitamínové zmesi sa dlhodobo skladujú na tmavom a suchom mieste, ktoré si môžete kúpiť v poľnohospodárskych obchodoch. Balia sa v baleniach rôznych veľkostí pre použitie v domácnostiach a na farmách.

Vitamíny pre kozy sa v priemysle vyrábajú na kŕmenie zvierat počas celého roka, ale najmä v období jesene a zimy, keď majú najväčšiu potrebu vitamínových látok. Zmesi sú vhodné v tom, že nemusíte špeciálne vyberať stravu, berúc do úvahy potrebu kozy pre konkrétnu látku, spočítať, koľko dať. Stačí, keď do krmiva jednoducho pridáte zmes vitamínov, aby ste zvieratám poskytli všetko, čo potrebujú.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica