Opis a charakteristika himalájskeho plemena králikov, udržiavanie a starostlivosť

Himalájsky alebo ruský zajačik je jedným z najstarších plemien. V iných krajinách je zviera prezentované pod rôznymi názvami. Himalájske králiky sa líšia farbou charakteristickou pre hermelíny. Odtiaľ názov plemena. Starostlivosť o týchto králikov je nenáročná a dokážu sa prispôsobiť rôznym klimatickým podmienkam. Zástupcovia tohto plemena sú vyšľachtení, aby získali dietetické mäso a krásnu kožušinu.

Pôvod a história plemena

Presná história pôvodu plemena nebola stanovená. Podľa vedcov sa prví predstavitelia tohto druhu objavili pred naším obdobím. V 19. storočí sa vo Veľkej Británii chovalo plemeno himalájskych králikov, ktoré boli o 100 rokov neskôr dovezené do Ruska. Miestni chovatelia vylepšili toto plemeno.

Neskôr, kvôli kríženiu s inými druhmi, boli králiky hermelín rozdelené na dva druhy. Okrem toho sa v Európe chová ďalšie plemeno, ktoré tiež patrí k tomuto druhu zvierat. Ruské králiky sú z hľadiska kvality kožušiny a mäsa horšie ako západné. Vysvetľuje to skutočnosť, že chovatelia krížili toto plemeno s bielym obrom. Výsledkom je, že živočíšna kožušina stratila svoju pôvodnú hustotu.

Opis a vlastnosti ruských králikov hermelínu

Králiky tohto plemena sa vyznačujú týmito vlastnosťami:

 • hustý a svalnatý trup, ktorého priemerná dĺžka je 51 až 52 centimetrov;
 • elastická hruď so širokým obvodom v oblasti lopatky;
 • kompaktná hlava so vzpriamenými ušami;
 • priemerná hmotnosť dosahuje štyri kilogramy;
 • muži sú väčšie ako samice;
 • dobre dole.

himalájsky králik

Králiky sa vyznačujú silnou ústavou. Z tohto dôvodu si však zvieratá vyžadujú neustály prísun stopových prvkov a vitamínov.

Farba králikov pripomína siamské mačky. Telo bývalého tela je biele so vzácnym modravým odtieňom a chvost, labky, uši a papuľa sú čierne (možné sú aj iné tmavé odtiene).

Výhody plemena

Okrem schopnosti prispôsobiť sa rôznym klimatickým podmienkam majú predstavitelia himalájskeho plemena ďalšie výhody. Chovatelia oceňujú tieto zvieratá pre svoju plodnosť. V každom potomstve sa objaví až osem králikov. Tieto zvieratá si nevyžadujú osobitnú pozornosť. Okrem toho sú himalájske králiky otužilé a majú dobrú imunitu. Ako už bolo uvedené, toto plemeno je hodnotné pre kožušinu aj mäso.

himalájsky králik

Pravidlá údržby a starostlivosti

Králikom sa odporúča držať v klietkach s rozmermi 60 x 65 x 60 centimetrov alebo viac.Každé takéto obydlie musí byť doplnené oploteným priestorom pre chodcov. V teplom období by sa bunky mali vyberať na čerstvý vzduch. Zvieratá by sa mali počas zimy držať vo vnútri.

Optimálne životné podmienky pre zajačie králiky sú tieto:

 • teplota vzduchu - 10 - 25 stupňov;
 • denné hodiny - 12 hodín;
 • vlhkosť vzduchu - 60-75%;
 • nedostatok vetra a prievanu.

Do klietky sa odporúča použiť podstielku zo slamy alebo sena. Každý dospelý človek potrebuje samostatný nápoj a napájač. Miesto pobytu zvieraťa musí byť pravidelne čistené a ošetrené antiseptikom.

himalájsky králik

Predpokladom chovu tohto plemena je denné česanie a pravidelné umývanie kožušiny. V prvom prípade je potrebné použiť jemne ozubenú kovovú kefu. Pri umývaní zabráňte vniknutiu vody do uší a očí.

Okrem toho sú tieto zvieratá určené na vakcináciu a na pravidelné vyšetrenie veterinárnym lekárom.

Diéta a kŕmenie

Strava závisí od ročného obdobia. Ale pre plný rozvoj a udržiavanie životne dôležitých aktivít je potrebné králikom pravidelne podávať krmivo, ktoré obsahuje vitamíny (vitamíny B a E sú najviac žiadané), bielkoviny, tuky, uhľohydráty a minerály. V lete sa dospelým odporúča podávať divé a mierne sušené bylinky (mrzuté, rebríček a iné). Denný objem je až 1,5 kilogramu. Králikom by sa nemalo podávať viac ako 500 gramov trávy denne.

Bez ohľadu na ročné obdobie by sa mala strava riediť:

 • bylinné zmesi;
 • koreňové plodiny (mrkva, kukurica a iné);
 • tvrdé jablká;
 • sušené zemiaky;
 • vetvy stromov.

himalájsky králik

Vetvy sú potrebné na brúsenie neustále rastúcich zubov. Repa a mrkva sa odporúča kŕmiť v malých dávkach, pretože toto jedlo spôsobuje hnačku. Počas obdobia zberu sa do stravy môžu pridávať sušené vrcholy zeleniny. V zime by sa až polovica potravín mala koncentrovať a kombinovať krmivo. V mimosezóne môžete stravu riediť kosťou a rybou múčkou, mliečnymi výrobkami.

Chov králikov

Sexuálna zrelosť u mužov sa vyskytuje o šesť mesiacov, u žien o päť rokov. Zvieratá by sa nemali pripájať až do konca kŕmenia. Na chov sa odporúča vziať plne formovaných jedincov, ktorí spĺňajú štandard plemena. Králiky, ak sú oplodnené, sa objavia po štyroch týždňoch. Samica sama potomka kŕmi svojím vlastným mliekom.

himalájsky králik

Časté choroby

Toto plemeno sa vyznačuje silnou imunitou. Dospelí sú preto chorí, najmä z dôvodu nedodržania podmienok zadržania. Ako už bolo uvedené, nadmerné kŕmenie mrkvou a repou vyvoláva hnačku.

Ako si vybrať dobrého králika

Ermine králiky sú zamieňané s kalifornskými králikmi. Rozdiel medzi týmito odrodami sa scvrkáva na skutočnosť, že v prvom prípade tmavé škvrny na labkách stúpajú ku kolennému kĺbu, v druhom až do konca.

Na výber dobrého králika je potrebné porovnať vzhľad mladej populácie s charakteristikami vonkajšej strany plemena. Srsť čistokrvných zvierat by mala byť lesklá a hrubá. Musíte tiež venovať pozornosť neprítomnosti blchy a vši, vredov a hlbokých rán, bielym škvrnám na očiach.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica