Príznaky a liečba červov u králikov, najlepšie lieky a prevencia

Zákerní paraziti sú skutočnou katastrofou pre majiteľov ušatých domácich miláčikov. Tento problém hrozí poľnohospodárom s veľkými stratami, pretože kvalita budúcich výrobkov je pod útokom. S pomocou veterinárneho lekára môžu hostitelia čoskoro určiť, či majú králiky červy, vidieť príznaky a začať liečbu. Včasné preventívne opatrenia pomôžu vyhnúť sa problémom.

Ako dochádza k infekcii

Zvieratá sú vystavené riziku koristi aj v dobrých podmienkach. Infekcia sa najčastejšie vyskytuje pri kŕmení domácich zvierat. Králiky spolu so senom zjedia hlístové vajcia, ktoré sú bohaté na suchú trávu. Akonáhle sa zvierací pažerák objaví, z vajíčok vychádzajú parazity a začnú rásť. Po dosiahnutí zrelosti ovplyvňujú tvorené červy telo zvieraťa. Počiatočná fáza infekcie nie je pozorovaná hostiteľom. Správanie a vzhľad chlpatého domáceho maznáčika sa nemenia, králik je stále veselý a dychtivo jej jedlo.

Problémy začínajú neskôr, keď sa počet parazitov v tele domáceho zvieraťa mnohonásobne zvyšuje. Domáce zviera rýchlo stráca váhu a krásu pleti. Najčastejšie sa vyskytujú problémy s králikmi žijúcimi v nehygienických podmienkach, keď sú zvieratá držané v špinavej klietke na zemi. Paraziti ľahko vstupujú do obydlia domácich miláčikov prostredníctvom malých domácich zvierat.

Kurčatá, kačky, mačky alebo psy s helmintiózou môžu infikovať králika. Pre drobných parazitov to nestojí nič, pokiaľ ide o kŕmenie králikov alebo podstielku. Ak domáce zviera žije v dobrom stave a dobre sa stravuje, môže sa vyhnúť závažným následkom infekcie. Silné a zdravé zviera má silnú imunitu a zdravé tráviace ústrojenstvo. Vajíčka parazitov spravidla umierajú v kyslom prostredí žalúdka.

Králiky sú vo väčšej miere vystavení nešťastiam. Zatiaľ nemajú čas na posilnenie imunitného systému a rozvoj kyslého prostredia v žalúdku. Deti majú ťažšie obdobie ako dospelí. Červy ničia krehký imunitný systém králikov. Ak paraziti dosiahnu veľké množstvo, dostanú sa do gule a ako korok upchajú črevá zvieraťa. To môže mať za následok prasknutie čreva a smrť králika.

červov u králikov

Pre dospelého králika je helmintiáza veľa problémov. V dôsledku infekcie je imunita zvieraťa zreteľne oslabená. V pokročilých prípadoch paraziti ničia ochrannú sliznicu žalúdka zvieraťa. Od tejto chvíle môžu nebezpečné baktérie voľne vstupovať do obehového systému zvieraťa. V dôsledku toho telo domáceho maznáčika už nemôže vydržať choroby.Akákoľvek náhodná infekcia spojená s hlístami môže viesť k smutnému výsledku.

Príznaky hlísty

Paraziti zachytia telo obete postupne, takže nie je ľahké včas rozpoznať nebezpečenstvo. Alarmujúce príznaky naznačujú infekciu ušného zvieraťa hlístami:

 1. Zviera vykazuje nepotlačiteľnú chuť do jedla, ale jeho hmotnosť je výrazne znížená.
 2. Domáce zviera občas pije vodu.
 3. Zviera sa silne prelieva. Ak sa nelieči, zvyšuje sa počet parazitov a tekutosť sa stáva intenzívnejšou.
 4. U králika sa postupne vyvíja hnačka alebo naopak - zápcha. V exkremente je viditeľná prímes zeleniny.
 5. Análna oblasť sa zapáli a začne načervenať.
 6. V niektorých prípadoch domáce zviera odmieta jedlo, nezaujato sedí v rohu klietky a nereaguje na dotyk.

červov u králikov

Metódy diagnostiky invázie

Na presnú diagnózu musíte odobrať zvieraťu krv na analýzu. Počas svojej vitálnej aktivity parazity uvoľňujú veľké množstvo špecifických toxínov. Tieto látky ovplyvňujú zloženie krvi zvieraťa, takže analýza poskytuje presné informácie o infekcii. Štúdium výkalov je informatívne iba v okamihu, keď sa červy už bezpečne usadili v tele zvieraťa. Ak sú však parazity v pažeráku králika v štádiu vajíčka, analýza neukáže nič.

V pokročilom prípade je možné parazity vidieť voľným okom. Ak to chcete urobiť, musíte starostlivo zvážiť výkaly domáceho maznáčika. Počas obdobia aktívnej rozmnožovania kladú pinworms obrovské množstvo vajíčok, sú jasne viditeľné vo forme bielych škvŕn.

S akými druhmi červov sa stretávajú chovatelia pri králikoch:

 1. Pinworms. Hlísty vstupujú do tela domácich miláčikov s jedlom. Králiky a zajace sa stávajú obeťami infekcie. V dôsledku rozšírenia červov zvieratá ochorejú na pasalurózu. Parazity spôsobujú u králikov neznesiteľné svrbenie. Vyčerpané zviera sa neustále drví o tyče klietky alebo o podlahu. Červy nie sú nebezpečné iba pre domáce zvieratá. Parazity sa ľahko prenášajú na človeka a spôsobujú nepríjemnú enterobiázu.
 2. Parazity sú echinokok. Rovnako ako pinworms, helminti vstupujú do tela králika cez jedlo. Tu končí podobnosť medzi parazitmi. Echinokok používa zviera ako medziprodukt. Larvy červov nachádzajú útočisko v pečeni a ďalších orgánoch králika. Nádory sa tvoria v miestach, kde sa nachádzajú echinokoky. Choré zviera nepredstavuje nebezpečenstvo pre svojich príbuzných.

Metódy diagnostiky invázie

Metódy liečby červov u králikov

Aj pri úplnej dôvere v príčinu choroby je samoliečba neprijateľná. Všetky lieky sa podávajú na predpis veterinárneho lekára. Je potrebné preštudovať si pokyny a vypočítať dávku lieku.

Odborný názor
Zarechny Maxim Valerievich
Agronóm s 12 ročnými skúsenosťami. Náš najlepší odborník na letnú chatu.
Bez ohľadu na ošetrenie musia byť výkaly králikov spálené. Pri liečbe špeciálnymi liekmi črevná mikroflóra nevyhnutne trpí, takže spoločenské zvieratá dostávajú probiotiká.

Lieky

Na liečenie hlísty sa zvieratám podáva anthelmintikum. Pre pekných uší sú účinné a bezpečné lieky:

 1. "Shustrik" je širokospektrálny liek vyrobený vo forme suspenzie. Tento jemný produkt sa pridáva do vody alebo krmiva pre domáce zvieratá.
 2. Albendazol. Tento nástroj sa používa v prípade poškodenia vnútorných orgánov zvieraťa lambliou a nematódami. Odčervovanie sa uskutočňuje súčasne s prijímaním imunom posilňujúcich liekov.
 3. „Gamavit“ je vynikajúcim nástrojom na posilnenie neistoty pre domáce zvieratá.
 4. Levamisol. Táto droga sa úspešne vyrovnáva s ničením hlíst a červov. U pacientov s ušami sa liek Levamisole používa vo forme 10% roztoku. Liečivo sa podáva králikom injekciou.Liek je kontraindikovaný u gravidných žien, oslabených jedincov a králikov mladších ako 4 mesiace.

zajac

Na ošetrenie pinworms sa používa tiež antihelmintikum "sulfát-piperazín". Pred liečbou sa vykoná predbežná príprava domáceho zvieraťa - zviera nie je počas dňa kŕmené. Liek sa podáva v množstve 1,5 g liečiva na 1 kg hmotnosti.

Ak je domáce zviera krehké, slabé, môžete postupovať šetrne, ale v tomto prípade budete musieť stráviť viac času kurzom. Na tento účel sa používa „fenotiazín“. Dávka lieku: 0,1 g na 1 kg hmotnosti domáceho maznáčika. Suspenzia „Shustrik“ alebo „Albendazol“ je tiež vhodná pre infikovaných králikov. V prípade infekcie zvieraťa echinokokom sa používa liek „Mebendazol“. Pre pekného ucha je dávka lieku vypočítaná podľa vzorca: 5 mg na 1 kg hmotnosti. Priebeh liečby je navrhnutý na 5 dní.

Ľudové metódy a recepty

Pri ošetrovaní brojlerov je potrebné vziať do úvahy, že chemické prípravky nevyhnutne ovplyvnia zloženie a kvalitu mäsa, takže poľnohospodári sa často uchyľujú k ľudovým liekom na boj proti parazitom. Aby hlísty mohli opustiť telo zvieraťa, musíte piť zviera s odvarom liečivých bylín alebo dať králikovi liek spolu s jedlom.

 1. Tansy. Rastlina je všeobecne známa a dostala dokonca aj druhé meno - červ. Prírodný liek je zmiešaný s hlavným jedlom. Rastlina sa používa opatrne, denná sadzba prírodného liečiva by nemala prekročiť 2 vetvy. Tansy je známa svojimi svieravými vlastnosťami, a preto nadmerné nadšenie pre aromatickú medicínu ohrozuje zviera zápchou.
 2. Tekvica. Liek sa tradične považuje za najlepší spôsob, ako sa zbaviť parazitov. Semená pomarančovej zeleniny sa v malých dávkach kŕmia králikom.
 3. Palina. Búrky a oblé dážďovky. Bylina sa pridáva do všeobecnej stravy. Palina by mala tvoriť 30% z celkového množstva potravín. Pri liečení králikov sa dávka liečiva znižuje.
 4. Ihly nielen úspešne bojujú s rôznymi druhmi hlíst, ale obohacujú aj telo zvieraťa o vitamíny. Do časti sena sa zmieša ľubovoľné množstvo ihličiek. Prírodný liek sa zhromažďuje v zime pri teplotách vyšších ako 20 stupňov pod nulou. Esenciálne oleje nachádzajúce sa v ihličnanov sú nebezpečné pre ušaté zvieratá. Po výskyte mrazu sa koncentrácia zapáchajúcej látky zníži a ihly sa môžu bezpečne použiť na liečbu králikov. V opačnom prípade môžu byť zvieratá otrávené a uhynú.

rôznych králikov

Prevencia helmintiázy

Dodržiavanie niektorých pravidiel pomôže znížiť riziko chorôb zvierat. Všetkým králikom sa pravidelne podávajú antihelmintiká. Výnimky sa týkajú iba králikov mladších ako 3 mesiace. Králiky musia byť ošetrené pred pôrodom. Je to dôležité, pretože parazity sa môžu preniesť na potomstvo a zničiť všetky trusu. Pred očkovaním musia byť zvieratá ošetrené na červy. Interval medzi poslednou dávkou lieku a vakcináciou je najmenej 14 dní.

Okrem toho je potrebné klietku včas vyčistiť, odstrániť odpadové produkty králikov. Na odľahlých a bažinatých miestach je zakázané zbierať trávu na kŕmenie. Nebezpečný pre kosenie trávy a lúk, na ktorých boli vidieť stopy zajacov. Tieto divoké príbuzní slúžia ako nosiče hlíst. Ak sú na farme psy, sú držané mimo králikov. Psam pravidelne podáva anthelmintiká. Pri starostlivosti o choré zviera musíte prijať preventívne opatrenia, pretože niektoré druhy parazitov sú pre človeka nebezpečné.

krásny králik

Je možné jesť králičie mäso s červami

Úradníci ministerstva zdravotníctva povoľujú používanie mäsa infikovaného hlístami po osobitnom spracovaní. Pred varením je produkt hlboko zmrazený alebo varený dlhú dobu.

Veterinári však zastávajú iný názor a kategoricky zakazujú konzumáciu kontaminovaného mäsa na jedlo. V každom prípade existuje len málo ľudí, ktorí chcú takúto pochúťku ochutnať. Je nepríjemné uvedomiť si, že v jemnom kúsku mäsa sa v poslednej dobe rojili nechutné červy.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica