Aká obilná zmes je lepšia na kŕmenie králikov a varenie vlastnými rukami

Chov králikov nie je ľahká úloha. Výsledok mnohých pracovných dní závisí od podmienok údržby a kvality krmiva. Pre začiatočníkov to nie je ľahké - musíte presne vedieť, ktoré obilie alebo tráva je najlepšie kŕmiť králiky. Je dôležité správne vybrať zloženie kŕmnej zmesi a správne ju pripraviť na použitie. V chove domácich miláčikov je veľa jemností, ale výsledok úsilia je zrejmý.

Plodiny pre králiky

Dennú stravu králikov si nemožno predstaviť bez pridania obilnín. Zviera nemôže úplne rásť a priberať na váhe a kŕmiť sa výlučne trávou, senom a zeleninou. Vďaka jedinečnému zloženiu obilných plodín zviera dostáva potrebné aminokyseliny a vitamíny.

Zmes ovsa, pšenice, jačmeňa alebo kukurice posilňuje imunitný systém a podporuje správny vývoj domácich miláčikov.

Pšenica

Pšeničné zrná sú nevyhnutnou súčasťou zmesi obilia pre králiky. Obsahujú takmer všetky vitamíny skupiny B, ako aj hodnotný vitamín E. Pšenica je nositeľom záznamov o obsahu výživných tukov, uhľohydrátov a bielkovín, čo znamená, že prispieva k rýchlemu prírastku hmotnosti u mäsových druhov králikov.

Odborníci odporúčajú kŕmiť zvieratá kŕmnymi zrnami, ale nemali by ste sa príliš unášať pšenicou, inak sa nedá vyhnúť nadúvaniu králikov.

Najlepšie je kŕmiť zvieratá drvenými alebo naklíčenými zrnami. Množstvo zŕn pšenice by nemalo prekročiť jednu tretinu celkovej hmotnosti kŕmnej zmesi. V zimných mesiacoch je doplnok nevyhnutný na doplnenie zásob vitamínu u domáceho maznáčika. Tvrdá škrupina zŕn pôsobí ako abrazívne činidlo, takže zvieratá, ktoré pravidelne nahlodávajú jedlo, ľahko brúsia zuby. Pšenica sa nakupuje ako krmivo v suchej a čistej forme.

pšenica pre králiky

ovos

Bez pridania ovsa nie je zmes zŕn úplná. Toto zdravé zrno obohacuje telo králikov o meď, kremík, kobalt, mangán, zinok a cenné vitamíny B.

Nutričná hodnota kultúry je veľká, pretože ovos obsahuje 10 g bielkovín, 8 g tuku a 55 g uhľohydrátov na 100 g produktu. Na rozdiel od pšenice obilie zároveň bráni rýchlemu prírastku na hmotnosti zvierat, takže ovos sa aktívne používa v boji proti obezite u králikov.

Zrno má priaznivý vplyv na zdravie domácich miláčikov. Ovos obsahuje hodnotnú kyselinu pantoténovú, ktorá reguluje črevné funkcie a pomáha telu zvierat zbaviť sa škodlivých látok. K výžive králikov sa pridáva užitočný výživný prvok.

kukurica

Kultúra uchováva záznam o obsahu uhľohydrátov, takže kukurica sa používa na rýchly prírastok hmotnosti králikov.Zrná sa dobre vstrebávajú v kombinácii s aminokyselinami a bielkovinami. Kukurica obsahuje okrem vitamínu E aj výživné látky, ako je železo, fosfor, horčík a draslík.

kŕmenie králikov

Napriek zrejmým výhodám kultúry sa podáva iba ako zložka kŕmnej zmesi. Nadmerná závislosť na výživovom doplnku nevyhnutne povedie k obezite.

jačmeň

Nezmenená zložka dennej stravy dojčiacich králikov a mladých králikov. Výživná cereálie obsahuje účinné látky - cholín a lyzín. Urýchľujú vývoj a rast domácich miláčikov. Jačmeň dodáva telu zvierat draslík, vápnik a vitamíny B.

Jačmeň sa pred kŕmením rozdrví, inak môže škrupina zakrývajúca zrná interferovať s trávením potravy.

raž

Do zmesi zŕn sa občas môže zahrnúť aj raž. Kultúra je bohatá na aminokyseliny a podporuje rozvoj imunity. Ako krmivo sa používajú nielen zrná, ale aj stonky rastlín. Raž je častou príčinou nadúvania a rozrušenia čriev u zvierat, a preto väčšina poľnohospodárov nechce používať túto plodinu na kŕmenie svojich domácich miláčikov.

kŕmenie králikov

V akej forme dať

Každý majiteľ sa rozhodne, v akej forme dá obilie domácim miláčikom. V každom prípade sa prísady musia dôkladne skontrolovať a všetky pokazené zrná sa musia odstrániť. Krmivo sa môže stať nepoužiteľným v dôsledku poškodenia hubami alebo hmyzom. Králiky by nemali byť kŕmené nezrelé, surové alebo sušené zrná. Kvalitné kŕmne suroviny sa spracovávajú rôznymi spôsobmi.

droždie

Metóda prípravy potravín sa často používa na kŕmenie mäsových plemien králikov. Tento druh „dopingu“ vyvoláva chuť do jedla zvieraťa a pomáha zvyšovať hmotnosť zvieraťa. Príprava jedla pozostáva z niekoľkých fáz:

  1. Suroviny sú drvené a plnené čistou vodou. Optimálne pomery sú 1: 2.
  2. 35 g droždia sa zriedi v 2 litroch teplej vody.
  3. Pripravené zložky sa zmiešajú a nechajú sa cez noc fermentovať.
  4. Vzorec je pripravený za 8-9 hodín. Počas infúzie sa hmota periodicky mieša.

chlieb a králik

Do koryta sa pridajú 3 polievkové lyžice výslednej zmesi kvasníc, čím sa zriedi suchá hmota zŕn určená na kŕmenie.

Parenie obilnín

Obľúbená jednoduchá metóda prípravy výživného jedla pre domáce zvieratá s dlhými ušami. Vybrané zrná sa umiestnia do vedra. Nie je potrebné úplne naplňovať nádobu, stúpajúca surovina sa zväčší a hmota „pretečie banky“. Nalejte vrúcu vodu na zrno, pridajte 1 polievková lyžica. l. soľ a trvať 5-6 hodín. Zvieratá sú kŕmené opuchnutou hmotou sladkých zŕn.

klíčenie

Klíčiace zrná pomáhajú čistiť črevá a zvyšujú imunitu domácich miláčikov. Na rozdiel od suchých surovín sú klíčky obilnín a zŕn zvieratami úplne prispôsobené.

Krmná zmes sa pripraví nasledujúcim spôsobom: suché zrná sa vylejú teplou vodou a nechajú sa napučať 24 hodín. Po namočení sa suroviny rozložia na plechy na pečenie. Potom sa zrná pokryjú kúskom vlhkej gázy a nechajú sa klíčiť. Keď sa objavia prvé zelené zobáky klíčkov, je krmivo pripravené na jedenie.

Drvené zrno

Ovos, pšenica, kukurica alebo jačmeň sa rozdrvia a podáva zvieratám. Takúto zmes nie je ťažké nájsť pri predaji alebo pri výrobe.

<iframe width=560 height=315 src=data:image/svg+xml,%3Csvg%20xmlns=%22http://www.w3.org/2000/svg%22%20viewBox=%220%200%20600%20291%22%3E%3C/svg%3E data-src=https://www.youtube.com/embed/69He8jxNVLk frameborder=0 allow=accelerometer; autoplay; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture allowfullscreen></iframe>

Zmes obilia pre králikov

Niektorí poľnohospodári uprednostňujú prípravu zmesi obilia doma. Existuje mnoho receptov na výživné jedlo. Každý majiteľ má svoje vlastné, overené v priebehu rokov, zloženie a proporcie zmesi zŕn.

Pre začiatočníkov je ľahké pripraviť túto zmes obilnín:

  • 25 kg kukurice;
  • 15 kg ovsa;
  • 35 kg jačmeňa;
  • 10 kg slnečnicového koláča;
  • 5 kg pšenice.

Kormosmesi

Aby králiky mohli jesť v zime vyvážene, je potrebné správne pripraviť kŕmnu zmes.Dodržiavanie pomerov pomôže majiteľovi poskytnúť kvalitnú stravu pre domácich miláčikov. Ako percento denná kŕmna dávka dospelých zvierat pozostáva z 20% jačmeňa, 20% pšenice, 10% kukurice, 40% ovsa a 10% otrúb.

kŕmenie králikov

Pravidlá kŕmenia králikov

Denná norma kŕmenia obilia stredne veľkého králika (do 5,5 kg) je 60 g. Počas tehotenstva a laktácie sa norma pre králiky zvyšuje na 100 g. Králikom sa podáva zmes 25% jačmeňa, 50% pšenice a 25% kukurice. ...

Podávače sa inštalujú jednoduchým spôsobom vo forme žlabu. Je vhodné plniť ich zrnami a zmiešaným krmivom. Aby domáce zvieratá nemohli prevrátiť krmítko, musí byť zariadenie starostlivo zaistené.

Zolotukhinova metóda

Táto technika spočíva vo výbere zloženia kŕmnej zmesi v závislosti od pohlavia, veku a dĺžky života králika. Napríklad samcom sa kŕmia zmes jačmeňa, ovsa a trochu kukurice. Zároveň tehotné ženy jedia nasekaný jačmeň.

Yuknovova metóda

Podľa tohto spôsobu sa zvieratá kŕmia iba samo-pripravenou kŕmnou zmesou. Obsahuje prísady ako otruby, jačmeň, pšenica, krieda, kukurica, soľ, ovos a trávová múka. Pomer prísad závisí od veku, pohlavia a stavu domáceho maznáčika.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica