Králikom môžu byť podávané ovos a ako je to správne

Aby králiky neochoreli, pravidelne sa rozmnožovali a nepriberali na váhe, je dôležité nielen správne ich kŕmiť, ale aj vybrať si správne produkty. Majitelia zvierat preto musia vedieť, či je možné králikom podávať ovos, ako ho pripraviť, ako ho správne podávať. Je tiež nevyhnutné získať informácie o tom, čo môže poškodiť používanie ovsa v potrave králikov.

Je možné kŕmiť králiky ovosom

Na dosiahnutie plného rastu, vývoja a prírastku na hmotnosti je potrebné králikom dostať zrno. Jednou z najlepších možností obilia na kŕmenie zvierat sú ovos. Vyznačuje sa nielen svojimi vysokými výživovými vlastnosťami, ale aj vynikajúcou chuťou, preto ju králiky ľahko konzumujú.

Ovos tvorí podstatnú časť potravy zvierat. Je zvlášť užitočný na kŕmenie králikov, pretože sa ľahko vstrebáva a podporuje rýchly rast bez hromadenia prebytočného tuku. Jedná sa o vysokoenergetické jedlo, pretože 100 gramov dodáva telu 330 až 360 kcal. Cereálie sú tiež bohaté na mikroelementy, obsahujú horčík, zinok, kremík, meď, ako aj vitamíny A, E, F, skupina B. Zrno obsahuje tieto zložky:

 1. Sacharidy - 55%
 2. Proteín - 10%.
 3. Tuk - 8%.

Pre chovateľov králikov je tento druh obilnín prospešný, pretože dobre rastie aj za nepriaznivých podmienok, poskytuje vysoké výnosy, je dokonale skladovaný bez zmeny organoleptických a výživových vlastností. Výhodou je aj to, že sa môže kŕmiť zvieratami sucho. To znižuje náklady na prípravu krmiva a šetrí čas pre chovateľov.

králikom môžu byť podávané ovos

Metódy prípravy obilnín na kŕmenie

Dospelí králiky môžu jesť ovos v akejkoľvek forme, vrátane suchých. Cereálie sa však môžu dusiť, drviť, miešať, pridávať do iných krmív, vrátane krmív spolu s granulovanými alebo zelenými výrobkami, zmiešanými krmivami. V prípade králikov musia byť krupice špeciálne upravené, pretože mladé zvieratá sa ešte nedokážu vyrovnať s celými zrnami, dokonca ani tak mäkkými.

Okrem toho sa drvené potraviny ľahšie trávia a lepšie vstrebávajú pomocou citlivých tráviacich systémov rastúcich organizmov.

klíčenie

Táto metóda sa považuje za jednu z najlepších, pretože pomáha zvyšovať zdravotný prínos obilnín pre zdravie. Počas klíčenia sa zvyšuje podiel živín, najmä vitamínov, čo je dôležité v chladnom počasí a pre králiky, ktorí potrebujú zvýšenú výživu: tehotné a laktujúce ženy, rastúce králiky.

králikom môžu byť podávané ovos

Pre klíčenie sa vykonávajú tieto postupy:

 1. Vyberú sa celé, nepoškodené dlhé zrná.
 2. Nalejte rovnomernú vrstvu do nádoby a zakryte ju vodou 2 centimetre nad úrovňou zŕn.
 3. Nechajte obilie napučať pol dňa.
 4. Hotový produkt sa prenesie do plastových vreciek s otvormi na odtekanie prebytočnej kvapaliny.
 5. Keď klíčí semeno, podáva sa zvieratám.

Králiky je potrebné zvyknúť na nový druh potravy postupne a postupne ich pridávať k obvyklým potravinám. Ak sa tak nestane, zvieratá môžu ochorieť kvôli nadúvaniu a plynatosti.

varenie v pare

Po naparení sa obilie stáva obzvlášť mäkkým a jemným, pričom si zachováva svoje užitočné vlastnosti, a preto je vynikajúci na kŕmenie králikov. S tým rastú rázne a pripravený produkt zlepšuje trávenie a vstrebávanie, vďaka čomu králiky priberajú rýchlejšie.

kŕmenie králikov

Kaša pripravte nasledujúcim spôsobom:

 1. Zrno sa naleje do nádoby, ktorá ponecháva až 10 centimetrov voľného priestoru od okraja.
 2. Nalejte vriacu vodu.
 3. Do zmesi sa vnesie lyžica stolovej soli, ktorá sa dôkladne premieša.
 4. Nádoba je uzavretá vekom.
 5. Vydrží až 6 hodín.

Pripravený produkt sa podáva králikom 4 až 5 krát denne.

droždie

Na zvýšenie výživovej hodnoty ovsených vločiek sa používajú kvasinky. Takýto produkt sa najčastejšie používa na kŕmenie mäsových králikov - čím rýchlejšie získava hmotnosť. Ovos, ktorý prešiel kvasinkami, sa môže kŕmiť dospelými zvieratami a králikmi staršími ako 4 mesiace.

králikom môžu byť podávané ovos

Proces pozostáva z nasledujúcich krokov:

 1. Rozdrví sa kilogram vybraného zrna.
 2. Rozrieďte 35 gramov droždia v 2 litroch teplej vody.
 3. Rozdrvený ovos sa naleje pripraveným roztokom s droždím.
 4. Nechajte kvasiť 6-9 hodín.

Kompozícia sa musí počas fermentácie miešať, aby proces prebiehal rovnomerne. Na ranné kŕmenie zvierat je vhodné pripraviť zmes v noci.

Ako dať ovos králikom

Zvieratá pravidelne jedia ovos v akejkoľvek forme, preto by sa malo skladovať vo veľkom množstve spolu s inými krmivami. Suchý výrobok sa podáva v zmesi zŕn s inými obilninami, v celku alebo v drvenej forme. Parená ovsa je vynikajúca pre dojčatá, ktoré sa môžu postupne premieňať na suché, nasekané zrno. Keď králiky dosiahnu šesť mesiacov, môžu už kŕmiť celé ovos.

králikom môžu byť podávané ovos

Obilniny sa podávajú deťom 4 až 5 krát denne, dospelým zvieratám - 3 krát. Králiky by mali mať vždy voľný prístup k pitnej vode. Kvasinkové potraviny sú vhodnejšie pre dospievajúcich a dospelých králikov mäsa, pretože prispievajú k rýchlemu prírastku na hmotnosti. Prekrmovanie zvierat je škodlivé.

Kontraindikácie a možné poškodenie

Ovos je zdravé a ľahko stráviteľné jedlo, ale môže byť zdraviu škodlivé, ak sa nevarí správne alebo sa podáva v príliš veľkom množstve. Zrná majú 8% tuku a veľa bielkovín, takže ich nadmerné množstvo povedie k obezite, ak nebude správne vypočítaná strava. V lete by sa malo množstvo obilia znížiť, s dôrazom na greeny, trávu a šťavnaté korene.

V zime, v chladnom počasí, majú králiky zvýšenú potrebu vysokokalorických potravín, takže by sa mal zvýšiť podiel ovsa v potrave.

Králiky nie sú kŕmené ovosom a inými zrnami až mesiac. Nasekané a dusené krmivo sa podáva zvieratám starším ako 1 - 2 mesiace, 1 - 2 polievkové lyžice ako súčasť kaše. Králiky staršie ako 4 mesiace môžu prijímať malé množstvá kvasnicového ovsa.

Pri kŕmení je potrebné venovať pozornosť správaniu zvierat a ich zdravotnému stavu. Môžu na produkt reagovať odlišne. Ak sa objaví nadúvanie a hnačka, znamená to, že králiky kŕmia priveľa ovsa alebo spôsob spracovania nie je pre tieto zvieratá vhodný. Pri správne formulovanej strave je prospešné kŕmenie ovsa. Zvieratá vyzerajú skvele, sú silné, silné, s lesklými kožušinami a vynikajúcim zdravím.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica