Čo robiť, ak váš králik neje ani nepije a ako sa vyhnúť obvyklým problémom

Zamietnutie potravín a vody je alarmujúcim znakom, ktorý by sa mal týkať všetkých chovateľov bez ohľadu na to, či zvieratá chovajú profesionálne, ako amatér alebo ich chová ako domáce zvieratá. Preto je mimoriadne dôležité vedieť, čo robiť, keď králik neje alebo nepije, čo môže tento stav spôsobiť. Pomôže to včas rozpoznať nebezpečenstvo a zabrániť opakovaniu v budúcnosti.

Dôvody a kroky, ktoré sa majú podniknúť, ak králik odmietne jedlo a vodu

Králiky by mali pravidelne jesť a piť čistú vodu, aby sa udržal zdravý metabolizmus. Ak zviera odmietne jesť a piť, naznačuje to problémy v tele, ktoré je potrebné identifikovať a opraviť. Nie sú vždy spojené s chorobami, takže chovatelia králikov musia vedieť, čo presne môže také stavy spôsobiť.

Gastrointestinálne problémy

Ak králik leží nehybne na boku, nechce jesť ani piť a vo výkaloch sú viditeľné stopy krvi, dá sa predpokladať častý výskyt - nahromadenie vlasových guličiek v žalúdku. Všetky zvieratá trpia týmto ochorením, ale zvieratá s hustou, našuchorenou a dlhou srsťou sú náchylnejšie na choroby.

Keď sa zvieratá starajú o kožuch, prehltnú vlnu. Stratí sa v kusoch, ktoré môžu dosiahnuť značnú veľkosť. Objaví sa obštrukcia a zviera môže zomrieť, ak nebude včas poskytnutá chirurgická starostlivosť. V miernych prípadoch môže pomôcť malé množstvo vazelíny.

Odborný názor
Zarechny Maxim Valerievich
Agronóm s 12 ročnými skúsenosťami. Náš najlepší odborník na chaty.
Králiky, najmä plemená dlhosrsté a dlhosrsté, je potrebné pravidelne vyčesávať, čo pri sezónnom topení robí častejšie ako obvykle.

Infekčné choroby

Králiky sú náchylné na mnohé infekcie, takže ak vaše domáce zviera prestane jesť a piť vodu, necíti sa dobre a nevyzerá dobre, je potrebné prijať neodkladné opatrenia. Vo väčšine prípadov bude potrebné odvolanie sa na veterinárneho lekára, pretože bez testovania nie je možné určiť početné choroby pomocou vonkajších príznakov.

dva králiky

Zlé zdravie úst

Ak je králik neaktívny, nesnaží sa jesť, aj keď je v pokušení svojimi obľúbenými pochúťkami, mala by sa venovať pozornosť stavu jeho úst. U králikov zuby neustále rastú, takže ak ich nezdrvíte, stanú sa obrovskými a poškodia sliznice. Tieto zvieratá sú náchylné na maloklúziu, ochorenie, pri ktorom zuby nadmerne rastú a nadobúdajú tvar klov.

Králikom je potrebné dostať pevné jedlo - korene, vetvy stromov, obilie, aby si mohli drviť zuby. Ak je príčinou maloklúzia, bude potrebné pravidelne opravovať chyby.

Nesprávne kŕmenie

V prípade, že zdĺhavý a neaktívny králik nie je len celé stádo, môžete mať podozrenie, že sa s diétou niečo pokazilo. Dôvody môžu byť tieto:

 1. Nadmerné, nedostatočné, nevyvážené kŕmenie.
 2. Nedostatok vitamínov a minerálov.
 3. Veľké množstvo šťavnatého jedla, bielej kapusty spôsobuje zvýšenú fermentáciu v črevách, môže spôsobiť nedostatok chuti do jedla a dokonca aj choroby.
 4. Špinavé a vlhké jedlo. Kontakt fekálií, rozliatej vody a kontaminantov s potravinami spôsobuje zdravotné problémy, preto sa musí stav potravín monitorovať a včas odstrániť zkazené alebo znečistené jedlá.

králiky jedia

Králikom by sa malo poskytovať kompletné krmivo podľa harmonogramu a mali by sa dodržiavať odporúčania veterinárneho lekára.

Stresový stav

Slabosť, odmietnutie jesť a piť môže byť prejavom stresovej situácie.

Príčiny stresu:

 1. Posledný nákup zvieraťa.
 2. Prechod z jednej miestnosti (bunky) do druhej.
 3. Pridanie nového králika, možná agresia iných zvierat.
 4. U domácich zvierat stres vyvoláva nadmerná pozornosť ľudí, najmä malých detí. Ak je zviera pri odpočinku alebo jedle často vytlačené alebo naštvané, môže to spôsobiť záchvaty agresie a depresie. Výsledkom je stres, odmietnutie jedla.
 5. Králik po narodení, najmä prvý, môže byť v stresujúcom stave, odmietne jesť a môže ubližovať sebe a jej potomkom. Preto sú jej a jej potomkom poskytnuté pohodlné podmienky, pokoj, správne kŕmenie, teplo a čistota.

šialený králik

Králiky sú nervózni, citliví tvorovia, takže majitelia sa musia najskôr zaoberať krmivom a klietkami a až potom si zvieratá zaobstarať.

alergie

Králiky môžu vyvinúť alergie, často zažívacie, to je spojené s používaním určitých potravín, ale v niektorých prípadoch môžu zvieratá reagovať na prach, prach alebo peľ, detergenty, kozmetiku a parfumy, ak žijú ako domáce zvieratá.

Reakcia sa prejavuje slzením, opuchom očí a slizníc, odmietnutím jesť, poškodením srsti. Zviera môže česať kožu až do krvácania, najmä pokiaľ ide o uši a oblasť genitálií.

krásny králik

otrava

Králiky môžu žuť na čomkoľvek, od jedla po vlastné klietky. Sú schopní nahlodávať nepožívateľné a dokonca toxické veci, jedovaté rastliny, čo vedie k otrave. Otrava, na rozdiel od trávenia, je okrem odmietnutia jesť a piť, je sprevádzaná veľkým zvracaním a hnačkou. Stav zvieraťa sa rýchlo zhoršuje, zhoršuje sa dehydratáciou a môže dôjsť k rýchlemu úmrtiu, ak sa neprijmú naliehavé opatrenia.

Nesprávna strava

Monotónne kŕmenie vedie k tomu, že králiky majú tendenciu „naplňovať svoje brucho“ potravou, ktorá sa im podáva, pretože nie sú nasýtené alebo im chýba dostatok živín. Vo svojich žalúdkoch môžu vytvárať husté zhluky jedlých jedál, ktoré vyvolávajú bolesť, tráviace ťažkosti a nevoľnosť.

kŕmenie králikov

trauma

Trauma môže byť dôvodom odmietnutia jesť, najmä ak je postihnutý žalúdok. Akékoľvek vážne poškodenie sprevádza letargia, slabosť, odmietnutie jesť a zmena vzhľadu. Domáce králiky trpia pádmi spôsobenými nábytkom a elektrickým prúdom, modrinami s nohami alebo dverami, klietkami pritlačenými k dverám a iným zvieracím uhryznutím. Ak sa králik voľne pohybuje po byte alebo dome, majitelia musia byť veľmi opatrní a opatrní.

Katar žalúdka

Existujú nasledujúce typy kataru:

 1. Kyslá, charakterizovaná bohatými mukóznymi sekrétmi.
 2. Zásadité, s voľnými stolicami.
 3. Nachladnutie, krvavá stolica a nádcha. Vyskytuje sa s ťažkou podchladením.

malý králik

Všetky tri odrody vyžadujú rýchlu reakciu, pretože môžu viesť k smrti zvierat.

Čo sa dá urobiť, aby sa týmto problémom zabránilo?

Králik môže žiť až 3 dni bez jedla, bez vody vydrží až 6 hodín. Hovorí to o potrebe rýchleho rozhodovania a hľadania pomoci.

Ak sa chcete vyhnúť strate zvierat, musíte postupovať podľa týchto odporúčaní:

 1. Poskytnite svojmu miláčikovi alebo priemyselnému dobytku pohodlné a pokojné životné prostredie, vyhnite sa stresu.
 2. Uistite sa, že bunky a miestnosti sú pravidelne čistené, vetrané a dezinfikované.
 3. Vytvárať podmienky pre pohybovú aktivitu.
 4. Pravidelne kontrolujte veterinárneho lekára, dodržujte očkovací plán.
 5. Poskytujte iba prírodné a čerstvé krmivo.
 6. Vytvorte automatický nápoj, aby bola voda čistá a vždy k dispozícii.
 7. Odstráňte drôty, chemikálie pre domácnosť a kozmetiku, rastliny a iné nebezpečné predmety na miestach neprístupných pre zvieratá.
 8. Počas topenia zviera vyčesajte, dvakrát týždenne dajte jednu štrbinu bez jamiek, aby ste odstránili všetku vlnu, ktorá vstúpila do žalúdka.

Pozornosť králikov môže zachrániť zvieratá pred utrpením a predĺžiť ich život.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica