Príčiny plešatosti u králikov a spôsoby liečby, metódy prevencie

Atraktivita zvieraťa s dlhými ušami závisí takmer výlučne od veľkolepej krásy našuchorenej srsti. Pre poľnohospodárov a milovníkov dekoratívnych plemien nie je smutnejší pohľad ako plešatý, chorý králik. Príčinu problému môže určiť iba skúsený veterinár. Nezúfajte, vo väčšine prípadov vám môže pomôcť zviera.

Ako sa topenie prejavuje u králikov?

Vo voľnej prírode králiky menia svoj kožuch iba na jar a na jeseň. Frekvencia topenia je ovplyvnená teplotnými extrémami a meniacimi sa ročnými obdobiami. Do trápenia majiteľov sa domáce zvieratá takmer neprestajne prelievajú. Toto nedorozumenie možno ľahko vysvetliť: vo vykurovaných domoch sa vždy udržiava pohodlná teplota.

Prvá zmena kožušiny nastane, keď králik dosiahne 1,5 mesiaca. V tomto okamihu mladé stvorenie zmení spodnú vrstvu dieťaťa na plnohodnotnú kožušinu dospelého zvieraťa. Samotné Molting je pre králika bezpečný, ale tento proces si vyžaduje pozornosť majiteľa. Domáce zviera starostlivo olizuje kožu a odstraňuje odumreté chĺpky. Výsledkom je, že gastrointestinálny trakt uší sa upcháva kúskami vlny. Zvieratá nie sú schopné regenerovať vlnu, ako to robia mačky alebo psy, a ak mu nebude včas poskytnutá pomoc, zviera riskuje, že uhynie.

Počas výmeny srsti sa králik starostlivo vyčesáva. Ak je v stolici zvieraťa jasne viditeľná prímes vlny a množstvo exkrementov je menšie, je potrebné prijať naliehavé opatrenia. Pomôcť nie je ťažké, musíte dať svojmu miláčikovi 10 ml vazelíny a zvýšiť dennú dávku sena. Je to suchá tráva, ktorá zabraňuje upchatiu čriev.

Odborný názor
Zarechny Maxim Valerievich
Agronóm s 12 ročnými skúsenosťami. Náš najlepší odborník na chaty.
Telo zvieraťa sa starostlivo vyšetrí, aby sa zabezpečilo, že príčina plešatosti spočíva v roztavení. V miestach plešatých škvŕn sa u zvierat rýchlo objavia nové chĺpky.

Molting sa stane:

 1. Sezónne. Králiky menia svoju srsť iba na jeseň a na jar.
 2. Celoročne. Zvieratá sa neustále topia.
 3. Kompenzačné. V tomto prípade vlna narastá namiesto straty v dôsledku zranení (popáleniny, rany).

plešatý králik

Možné choroby spôsobujúce plešatosť a spôsoby ich liečby

Baldness domáceho zvieraťa môžu spôsobiť rôzne choroby. Veterinárne predpisy a starostlivá starostlivosť majiteľa pomôžu obnoviť pôvodnú krásu a zdravie ušľachtilého domáceho maznáčika.

lišajník

Kožného ochorenia je nebezpečná choroba pre všetky hospodárske zvieratá domácich zvierat.Huba ľahko infikuje oslabené zvieratá, ktoré nedávno trpeli chorobami. Existujú prípady, keď zvieratá ochoreli na kožu po podchladení. Ochorenie je sprevádzané zápalom kože a vypadávaním vlasov. Na kožušine infikovaného králika sa objavujú plešaté škvrny.

Agresívna infekcia sa ľahko prenáša na človeka, preto je potrebné všetky lekárske a hygienické postupy vykonávať pomocou rukavíc. Existuje veľa liekov na predaj proti nepríjemným chorobám. Medzi milovníkmi zvierat sú obľúbené mikonazol a ketokonazol. Pred spracovaním sa vlna, ktorá rastie okolo výsledných plešatých náplastí, odreže.

plešatý králik

Na liečbu domáceho maznáčika nemôžete použiť produkt určený pre osobu. Tento liek je pre zvieratá toxický, pretože králik si určite olízne kožušinu. V takom prípade sa liek určite dostane do tela zvieraťa a zviera hrozí riziko otravy.

Jednoduché preventívne opatrenia vám pomôžu vyhnúť sa problémom v budúcnosti. Pomôžte udržať zdravie zvierat:

 1. Včasné očkovanie.
 2. Povinná izolácia novo získaných králikov. Noví domáci miláčikovia sú umiestnení do karantény v samostatnom byte.
 3. Dôkladné čistenie apartmánov pre domáce zvieratá. Bunka je ošetrená činidlami obsahujúcimi chlór.
 4. Udržiavanie pohodlnej teploty vzduchu. Izba by mala byť teplá a suchá.

blchy

Blchy nesú nebezpečnú chorobu zvanú myxomatóza. Ochorenie je sprevádzané konjunktivitídou, ktorá pre domáce zvieratá spôsobuje veľa utrpenia. S rozvojom choroby sa králikovi v očiach objavia podkožné hrbole. Zákerná infekcia môže kosiť všetky hospodárske zvieratá. V prípade prepuknutia myxomatózy sa na postihnutej farme oznámi karanténa.

plešatý králik

Bolestivé blšie uhryznutia u zvierat často spôsobujú alergické reakcie. Z dôvodu zavinenia hmyzu hniezdia zvieratá uhryznuté miesta až do vykrvácania. V dôsledku toho sú zasiahnuté oblasti čiastočne exponované. Špeciálne blšie lieky pomôžu vyrovnať sa s problémom. Pre domáce zvieratá je vhodný prípravok na ošetrenie vlasov mačiatok. Látka sa aplikuje na kohútik zvieraťa. Produkt však nie je vhodný pre ozdobné králiky, pre exotické krásy existujú špeciálne spreje. Droga sa používa na ošetrenie oblasti chrbta králika, rovnomerne rozdeľujúcu látku pozdĺž chrbtice.

roztoče

Zvieratá spôsobujú zvieratám veľa problémov. Hmyz zaberá kožu na tele zvieraťa. V dôsledku životne dôležitej činnosti škodcov sú chrbát a boky králika čiastočne plešaté a pokryté bielymi lupinami lupín. Koža v postihnutej oblasti sa zapáli a svrbí. V niektorých oblastiach vypadávajú celé pramene vlasov. Ochorenie sa nazýva heiletielóza.

Na stanovenie presnej diagnózy musíte kontaktovať skúseného veterinárneho lekára. Odborník vydá verdikt na základe laboratórneho výskumu a vyšetrenia zvieraťa.

Situácia so subkutánnym kliešťom je oveľa komplikovanejšia. Hmyz je ťažko viditeľný voľným okom, pretože škodca žije pod hornými vrstvami kože. Prítomnosť kliešťov je označená drobnými hrbolkami, ktoré sa objavujú na koži v miestach, kde sa hromadí hmyz. Tu kladú vajíčka škodcovia. Nešťastné zviera zúrivo poškriabe svrbenie opuchov a trhá pokožku krvou. Drobné rany sa zapália a zoslabia.

králikové kliešte

Subkutánne roztoče môžu otráviť život nielen pekným ušným mužom. Chorobám často škodia psi, mačky a iné domáce zvieratá. V niektorých prípadoch sa infekcia týka aj ľudí. V prípade prepuknutia choroby je domov domácich miláčikov dôkladne dezinfikovaný. Celé domáce zvieratá sú ošetrené špeciálnym prípravkom. Injekcie selamektínových alebo ivermektínových prípravkov pomôžu vyriešiť problém.Je však potrebné si uvedomiť, že lieky pre mačky alebo psy sú pre bylinožravých králikov nebezpečné.

Spirochetóza alebo králičí syfilis

Nepríjemné ochorenie postihuje ušných obyvateľov veľkých husto obývaných výbehov. Znaky choroby: boláky v hlave a genitáliách. V postihnutých oblastiach vlasy intenzívne vypadávajú. Infekcia sa prenáša pohlavným stykom zvierat. Penicilín sa používa na liečbu.

Ozdobné domáce zvieratá nie sú králičím syfilisom ohrozené.

Hormonálne poruchy

V dôsledku hormonálnych zmien zvieratá často strácajú celé chumáče vlasov. Vlasy na tele králikov zablúdia do samostatných hrudiek. Tieto gule doslova spadnú z kedysi atraktívneho kožuchu pre domáce zviera. Príčinu nepríjemného javu môže určiť iba veterinár. Závery sa robia na základe laboratórnych štúdií.

plešatý králik

Liečba hormonálnej plešivosti nie je tak zložitá. Diéta a užívanie špeciálne vybraných hormonálnych liekov pomôžu vyrovnať sa s nepríjemným javom.

Dermatomykóza u králikov

Vinníkom tohto problému je kožná huba. Dermatomykóza postihuje uši a nos zvieraťa. U zdravého králika môže infekcia zmiznúť bez následkov. Silná imunita domáceho zvieraťa spravidla umožňuje prenos choroby bez príznakov.

U slabého králika vypadávajú vlasy medzi ušami. Rana sa zapáli a slávila a potom sa kríži. Ak sa huba nelieči, rozšíri sa po celom tele zvieraťa. Na liečbu špecialisti používajú lieky „Surolan“ alebo „Fenistil“.

Iné príčiny vypadávania vlasov

V niektorých prípadoch je vypadávanie vlasov spôsobené nádormi rôzneho pôvodu alebo nedostatkom vitamínov. Správanie zvierat často prispieva k plešatosti.

plešatý králik

Kožušiny jesť iné králiky

V uzavretom priestore sa nudia domáci maznáčikovia a z nečinnosti trhajú chĺpky z kože suseda. V takýchto prípadoch je potrebné zvieratá na prechádzku prepustiť do priestorov. Tým sa diverzifikuje život králikov. Poškodenie kožušiny sa môže vyskytnúť aj v dôsledku boja mladých mužov. Títo bojovníci budú musieť byť premiestnení do samostatných buniek.

Králik nahlodáva vlastnú kožušinu

Ak je domáce zviera neustále hryzené do vlastnej kože a metodicky ho z neho ťahá kúsky kožušiny, potom je zviera vystavené stresu alebo fyzickej bolesti. Králiky sú plachí a zraniteľní tvorovia. Nervový systém zvieraťa môže byť narušený nečakaným presunom na nové miesto alebo prudkou zmenou potravy. Veterinár môže určiť príčinu zmeny v správaní domáceho zvieraťa.

Predchádzanie vypadávaniu vlasov

Dodržiavanie pravidiel chovu zvierat pomôže vyhnúť sa mnohým problémom, ktoré prispievajú k plešatosti králikov:

 • pravidelne čistiť a dezinfikovať voliéry a klietky;
 • nepretržite vetrajte miestnosť;
 • vykonávať bežné očkovanie;
 • obmedziť prístup cudzincov do buniek;
 • izolovať domáce zvieratá od psov, mačiek a vtákov.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica