Koľko rokov môžu králiky žiť doma, podmienky pre rôzne plemená

Mnoho chovateľov začína plánovať svoje králiky otázkou, ako dlho budú tieto zvieratá žiť doma. Priemerná dĺžka života domácich a divých plemien sa líši v závislosti od životných podmienok a nedostatku alebo dostupnosti ľudskej pomoci. Okrem toho vlastnosti určitého plemena, ako aj pohlavie a súvisiace okolnosti ovplyvňujú dlhovekosť.

Priemerné ukazovatele

Priemerné ukazovatele vypočítavajú odborníci na základe výsledkov mnohých pozorovaní. Hranice sú medzi 4 a 12 rokmi.

Doma

Domáce králiky prestávajú rásť o 18 alebo 24 mesiacov. Zdravý králik môže žiť v klietke s primeranou výživou a dobrou starostlivosťou až 12 rokov. Ozdobné trpasličie plemená žijú od 9 do 12 rokov. Obri žijú až 8 - 9 rokov, je to dané anatomickými vlastnosťami. Mäsové plemená sa chovajú na porážku, preto je dĺžka života obmedzená obdobím prírastku na hmotnosti, dosahuje sa 4 až 5 rokov. Plemená ušaté rastú do veku 24 mesiacov, ale žijú oveľa kratšie ako iné ozdobné plemená. Životnosť trvá 7-8 rokov.

Odborný názor
Zarechny Maxim Valerievich
Agronóm s 12 ročnými skúsenosťami. Náš najlepší odborník na chaty.
Referenčné! Záznam o dĺžke života králika sa zaznamenal v Južnej Amerike. Mal 19 rokov.

V prírode

Priemerná dĺžka života obyčajných králikov je 3 až 4 roky, čo je dané podmienkami ich prirodzeného prostredia. Jednotlivci nežijú dlho, pretože sa neustále starajú o prežitie, dostávajú jedlo, často sa stávajú obeťami dravcov alebo zomierajú na choroby.

krásne králiky

Čo ovplyvňuje životnosť

Životnosť králikov ovplyvňujú rôzne faktory:

 1. Dedičnosť a vlastnosti plemena. Čistota párenia je dôležitá pre nasledujúce potomstvo, takže chovatelia chovateľských králikov môžu očakávať, že budú žiť maximálne roky.
 2. Očkovanie a vytvorenie imunity. Rutinné očkovanie pomáha domácim miláčikom žiť dlhšie. Chráni pred bežnými chorobami.
 3. Hygiena a starostlivosť. Toto sú dôležité kritériá. Králiky, ktoré sú udržiavané čisté, teplé a ošetrené, môžu žiť veľmi dlho. To platí najmä pre domáce zvieratá chované v byte.
 4. Habitat. Tento faktor spočíva v zabezpečení toho, aby zviera neprechladilo, neprehrialo sa a nedostalo maximum slnečného svetla. Králiky milujú pobyt vo vetraných priestoroch, ale neznášajú prievan. Je dôležité prepúšťať domáce zvieratá v lete.
 5. Výživa.Jednou z najdôležitejších podmienok udržiavania je vyvážená strava. Strava by mala obsahovať tradičné kŕmne komplexy, ako aj vitamínové a minerálne doplnky. Správna výživa je dôležitá, keď králiky dostávajú jedlo v rovnakom čase. Okrem toho je dôležité zmeniť stravu pri diagnostike tehotenstva, keď dosiahnete určitý vek.

krásny králik

Známky staroby

Chovatelia vždy nepoznajú presný vek oddelení, preto je potrebné poznať hlavné znaky, ktoré určujú začiatok staroby:

 1. Stav srsti. Vlasová línia sa stáva menej našuchorená, prestane svietiť a objavia sa plešaté škvrny.
 2. Očný výraz. U mladých králikov oči žiaria, žiaci sú neustále v pohybe, keď králik upravuje situáciu okolo seba. Starnúce králiky nesvietia očami, záujem o to, čo sa deje, je takmer neospravedlniteľný.
 3. Fyziologické vlastnosti. V prípade starnúcich zvierat začína pokožka klesať na bruchu. Niektoré plemená stratia zrak a sluch čoskoro.

dva králiky

Informácie! Mnoho domácich zvierat vykazuje príznaky artritídy vo veku 5-7 rokov a ich chuť do jedla klesá.

Ako predĺžiť životnosť domáceho maznáčika

Majitelia môžu predĺžiť životnosť králika, ak sa riadia pravidlami chovu. Kvalitná starostlivosť zahŕňa nielen organizáciu stravovania a životných podmienok, ale aj starostlivosť o duševný stav domácich miláčikov.

Udržiavanie čistoty

Je dôležité, aby domáce zviera malo samostatné miesto, kde sa vráti do režimu spánku alebo kde naň čaká jedlo a pitie. Je obvyklé držať domáce králiky v klietkach. Povrch klietky, napájač a priestor na potraviny sa musia čistiť každý deň. Odporúča sa dezinfikovať všetky položky týždenne vhodnými antiseptikami.

krásny králik

Výživa

Strava sa pripravuje vopred, pričom sa berie do úvahy charakteristika konkrétneho králika. Mladí ľudia dostávajú rôzne druhy potravín, berúc do úvahy skutočnosť, že potrebujú priberať na váhe. Kŕmenie samíc s potomkami alebo starnúcimi králikmi, ktoré postupne začínajú strácať svoju chuť do jedla, sa organizuje osobitne.

Menu by malo obsahovať nasledujúce položky:

 • suché obilné krmivo: ovos a jačmeň;
 • čerstvá koreňová zelenina;
 • kŕmne zmesi;
 • tráva alebo seno;
 • vitamíny a minerály.

králičie jedlo

Pitná miska je naplnená čerstvou pitnou vodou. Ak je to potrebné, k tomu sa pridávajú lieky pre domáce zviera.

Podmienky zadržania

Najbežnejšou možnosťou chovu králikov je umiestnenie klietok. Spravidla sú určené pre jedného domáceho maznáčika, hoci v lete sa dvaja dospelí usadia na ulici v tom istom bloku, pokiaľ medzi nimi nie sú konflikty.

Klietka pozostáva z dvoch prekrývajúcich sa blokov. Jeden z nich je na spanie, je tu posteľná bielizeň. Ďalším držiteľom je podávač, nápoj a toaleta. Klietky sú umiestnené tak, aby sa zvieratá neprehriali alebo neprechladli. To vyvoláva choroby, na ktoré sú zvieratá citlivé.

Vedenie volier alebo boxov je samostatnou organizáciou života domácich miláčikov. V každom prípade je potrebné zohľadniť indikátor teploty a vlhkosti vzduchu. Voliéra je obzvlášť bežná v teplých oblastiach, keď sa majitelia nemusia starať o prepravu svojich domácich miláčikov počas zimy.

veľa králikov

Referenčné! Údržba pomocou vyťažených jám je spojená s potrebou dodržania podmienok umiestnenia. Miesto jamy by malo ležať ďaleko od podzemných vôd alebo mokradí, aby bol indikátor vlhkosti pre zvieratá pohodlný.

bezpečnosť

Králiky alebo mini farmy sa zvyčajne umiestňujú na krátku vzdialenosť od zeme. Dôvodom je skutočnosť, že králiky sú často napadnutí hlodavcami alebo hmyzom. Sú nositeľmi infekcie, preto sa osobitná pozornosť venuje bezpečnosti králikov.

Prístavy alebo sklady, v ktorých sú umiestnené živočíšne bloky, sa pravidelne ošetrujú ochranným zariadením, aby sa zabránilo útokom škodcov.

Ochrana pred stresovými situáciami

Duševné zdravie králika je rovnako dôležité ako fyzické zdravie. Králiky potrebujú príbuzných, aby boli blízko. Z tohto dôvodu sú zástancovia voliéry proti výstavbe jednotlivých klietok.

Chovatelia tvrdia, že obsah klietok pomáha udržiavať hygienu a kontrolovať množstvo spotrebovanej potravy, ale že domáce zvieratá skutočne potrebujú dávkovú komunikáciu so členmi príbuzného plemena.

Neustále potláčanie králičích túžob má negatívny vplyv na duševný stav. Obmedzenie v priestore vyvoláva stres, stratu chuti do jedla, depresiu, takže pri plánovaní je potrebné pamätať na to, že zvieratá potrebujú prechádzky v prírode, aj keď sú obmedzené ochrannými sieťami.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica