Opis králikov plemena oviec a chovu doma

Charakteristickou črtou králikov plemena oviec sú visiace uši a miniatúrna veľkosť. Dekoratívne zvieratá sú trénovateľné a majú toaletu. Priateľské a flegmatické zvieratá potrebujú denné prechádzky, hry a komunikáciu s majiteľom. Pred nákupom by ste sa tiež mali oboznámiť s pravidlami kŕmenia a starostlivosti o plemeno.

História plemena

Dekoratívny ušatý králik pochádzajúci z ušľachtilých plemien pochádzal z poľnohospodárskych plemien v polovici dvadsiateho storočia v Anglicku. Dlhé uši boli považované za manželstvo. Poľnohospodári sa však rozhodli zmeniť chybu na charakteristickú črtu. Túto myšlienku podporili francúzski kolegovia.

V dôsledku šľachtiteľskej práce sa objavili odrody zložených králikov: francúzske, americké, nemecké. V roku 1964 sa v Holandsku objavil prvý trpaslík, ktorý vznikol krížením francúzskych a holandských plemien.

V roku 1974 sa v Kalifornii objavilo plemeno mini baran. Jeho odrodou je vlnitý krátkosrstý baran s plyšovými vlasmi. Predkom dekoratívneho králika s ušami bol flámsky obr. Moderné domáce plemená sú však vhodnejšie na chov v byte.

Opis a charakteristika barana ušného

Vzhľad králikov:

 • výška - 30 centimetrov;
 • dĺžka tela - 70 centimetrov;
 • hmotnosť - 1,5 až 2 kilogramy;
 • dĺžka uší je 25 centimetrov od veku troch mesiacov;
 • hlava je zaoblená, s výrazným čelom a dobre vymedzeným týľom;
 • vlna s podsadou, mäkká, dlhá 18 mm;
 • pestrá farba - biela, šedá, čierna, opál, modrá.

zajačik s ušami

Samice s ušami s ušami sa odlišujú od mužov v prípade absencie laloku a v menšej veľkosti. Králiky sa rodia s priamymi ušami alebo smerujú rôznymi smermi. Vo veku troch mesiacov uši rastú na dĺžku a klesajú po stranách konvexného čela, čím králičej hlave pripomínajú baranidlo.

Poddajná povaha a pripevnenie baranov k majiteľovi sa vysvetľuje zlým sluchom. Králi z ušľachtilého tvaru majú flegmatický charakter. Stredná dĺžka života dekoratívnych domácich miláčikov v priaznivých podmienkach je 10 rokov.

Výhody a nevýhody

Pozitívne vlastnosti baranov králikov:

 • rýchle rozumy;
 • odolnosť proti stresu;
 • dobré trávenie.

zajačik s ušami

Skladacie barany sa vďaka svojmu vrodenému pokoju rýchlo prispôsobia novému domovu a dobre znášajú prepravu.

Odborný názor
Zarechny Maxim Valerievich
Agronóm s 12 ročnými skúsenosťami. Náš najlepší odborník na chaty.
Väčšina králikov má citlivé trávenie.Plemeno ušaté je menej pravdepodobné, že trpí poruchami čriev, ale je náchylné na obezitu.

Nevýhodou baranov je slabá imunita. Zdravie však často zlyháva nevakcinovaných králikov a tých, ktorí žijú v nevhodných podmienkach. Nevýhodou pri chove je malý vrh ozdobného plemena - v priemere 4 zajačikovia.

Chovatelia nazývajú negatívnymi kvalitami odpadlíkov králikov odpadkov okolo klietky, zubných značiek na tapete, nábytku a drôtov, zápachu a hluku v noci. Ovce sa správajú zle, pretože im chýba pozornosť a majú veľa nevyčerpanej energie. Králiky, s ktorými každý deň hrajú a trénujú, nespôsobujú veľa problémov.

zajačik s ušami

Pravidlá obsahu

Ako zabezpečiť priaznivým podmienkam a náležitej starostlivosti o ušľachtilého králika s ušami:

 • vyberte klietku pohodlnej veľkosti - dĺžku a šírku 80 centimetrov a výšku 50 centimetrov;
 • na dno klietky položte prikrývku čistého papiera a piliny a každý deň ju vymeňte;
 • udržiavať v byte teplotu 22 - 25 stupňov;
 • zabrániť konceptu;
 • v podávači a napájačke by vždy malo byť jedlo a voda;
 • počas odlupovania srsť srsť;
 • rezané pazúry;
 • vyčistite si uši;
 • udržujte toaletu čistú.

Na jar a na jeseň sa skopové pazúry roztápajú. Kefovanie zabraňuje tvrdým vlasovým guličkám v žalúdku domácich zvierat, ktoré požívajú.

zajačik s ušami

Králiky sa pestujú každé dva až tri týždne špeciálnym strojčekom na nechty, časť umiestnená nad krvnou cievou je strihaná. Ušný kanálik sa čistí kozmetickými tyčinkami. Lopta s ušami sa musí uvoľniť z klietky najmenej 1,5 hodiny denne a tento čas stráviť hrou spolu. Samotná prechádzka po byte nebude prínosom pre zvieratá ani pre veci patriace majiteľom.

Vlastnosti skrútenia

Ako pomôcť ušľachtilému králikovi prispôsobiť sa doma:

 • nalej jedlo a láskavo s ním rozprávaj;
 • robiť domáce práce v blízkosti klietky tak, aby si domáce zviera zvyklo na prítomnosť osoby;
 • otvorte dvere, aby zviera vyšlo, sprevádzajte ho.

Ak je králik pokojný, zje, spí, umyje sa a prejaví záujem o to, čo sa deje na druhej strane klietky, môžete pokračovať v tréningu rúk:

 • nalejte jedlo do dlane a natiahnite sa k zajacom, volajte ho menom;
 • keď si zvykne jesť z ruky, druhou rukou ho pohladte;
 • dajte pred králika prázdnu dlaň a trochu ju zdvihnite, keď na ňu šplhá pri hľadaní potravy.

zajačik s ušami

Súbežne s krotením sa baran zajačik naučí reagovať na jeho prezývku.

Sterilizácia a kastrácia

Puberta barancov s ušami sa vyskytuje po 6 mesiacoch. Zvieratá sú nepokojné, podráždené a okolo bytu zanechávajú stopy. Ak chov králikov nie je súčasťou plánov, zviera musí byť vykastrované alebo vykastrované. Vhodný vek na chirurgický zákrok je 4-6 mesiacov.

Staršie králiky dekoratívneho plemena majú častejšie komplikácie. Najskôr sa musia vyšetriť ovce vo veku od jedného roka. Ak nie sú kontraindikácie, veterinárny lekár môže na operáciu pripustiť. Zralé králiky sa však zotavia dlhšie ako mladšie.

kastrácia králikov

Lop-ušatý strava strava

Ozdobné plemeno králik menu:

 • koreňová zelenina - mrkva, varené zemiaky, vodnice, tekvica, surová brokolica; ako aj topinambur, repa, cuketa;
 • obilniny - lúpané ovos, pšenica, slnečnicové semienka, ľan, tekvica;
 • zelené krmivo - v lete - čerstvá tráva zozbieraná na ekologicky čistom mieste, v zime sušené byliny.

Lopani s ušami majú radi púpavy, banány, ďateliny, plesne, rákosie, trstiny. Na normálnu digesciu potrebujú králiky ušľachtilé vlákniny vlákninu, ktorá sa nachádza v fazuli, kukurici, mladom jablku, čerešni a marhuľových vetvičkách.

Nebezpečným produktom pre ovce ušaté je biela a červená kapusta.Zelenina obsahuje látky, ktoré stimulujú produkciu tráviacich enzýmov. Pri pravidelnej konzumácii kapusty trpia králičie barany črevnou distenziou av závažných prípadoch sa trávenie zastaví. Namiesto bielej kapusty môžete dať karfiol. Jeho kvetenstvo obsahuje vlákninu, vitamíny A, B a C.

zajačik s ušami

Králičie zmesi sa skladajú z obilia a semien a sú vhodné ako hrubé jedlo. Peletované krmivo obsahuje seno, rastlinné kúsky a minerálne prísady na zlepšenie vzhľadu srsti. Tvrdé granule brúsia zuby.

Pripravené jedlo je vyvážené a vhodné na denné kŕmenie. Králiky s ušami však nejedia všetky ingrediencie rovnako dobre, vyberajú najatraktívnejšiu vôňu a chuť. Výsledkom je narušenie rovnováhy. Preto je pre ovce lepšie kúpiť zmes zŕn a pridať zeleninu pripravenú samostatne.

Chovné jemnosti

Králiky ušaté sú pripravené na chov po 6 mesiacoch. Základné princípy šľachtenia:

 • na zachovanie čistoty plemena sa berie iba čistokrvný pes. Samica môže byť čistokrvná alebo má vady, ktoré sa nepovažujú za veľké odchýlky.
 • Spravidla sa pletú králiky rovnakej farby. Rodičia rôznych farieb majú často králiky s farbou manželstva;
 • samica by mala počas tehotenstva dostať dostatočné množstvo vody. Dehydratácia negatívne ovplyvňuje laktáciu králikov.

zajačik s ušami

Pôrod sa objaví jeden mesiac po párení. Správanie ženy signalizuje bezprostredné narodenie - týždeň pred pôrodom vytiahne nastávajúca matka kožušinu z hrude, aby si postavila hniezdo. V tomto okamihu sa do klietky umiestni kráľovná bunka pre králiky - škatuľka so slamou, ktorú si samica vybaví svojím vzhľadom.

Charakteristiky vývoja králikov s baranmi ušami s lopatkami:

 • sa rodia bez chlpov, slepých a s priamymi ušami;
 • desiateho dňa sa pokryli vlasmi a otvorili oči;
 • štrnásteho dňa sú pripravené na doplnkové potraviny so zeleninou a trávou, ale ich hlavnou potravou je materské mlieko.

Na tridsiaty deň sa rovné uši barana previsnú a štyridsiaty piaty deň sa králiky môžu preniesť na výživu dospelých. Po troch mesiacoch začínajú mladé králiky s ušami, ktoré začali byť v období dospievania. Hádanky zvierat sa trápne tiahnu. O šesť mesiacov je telesná nerovnováha odstránená a králičie záhyby vyzerajú atraktívne.

zajačik s ušami

Choroby a vakcinácie

Dvadsiateho dňa života sú králiky s ušami odstrelené hlístami a vo veku jedného mesiaca sú zaočkovaní proti myxomatóze a vírusovým hemoragickým chorobám. Prípravky na červy sa podávajú 10 dní pred očkovaním.

Na očkovanie sa používa komplexná vakcína proti myxomatóze a hemoragickému ochoreniu alebo sa pre každé ochorenie v intervaloch podávajú samostatné vakcíny. Po 3 mesiacoch sa uskutoční preočkovanie a potom sa vakcinácia opakuje každých šesť mesiacov.

Myxomatóza a vírusové hemoragické ochorenie (VGBD) sú nevyliečiteľné choroby prenášané z chorých zvierat a hmyzu nasávajúceho krv.

Rinitída, bronchitída, pneumónia, stomatitída sú infekčné choroby, ktoré sa liečia v počiatočnom štádiu. V prípade akútneho priebehu a neprítomnosti veterinárnej starostlivosti králiky uhynú po 10 dňoch.

Pri nesprávnej výžive trpia zvieratá nadúvaním a črevnou obštrukciou. Vytvrdenie vlasovej gule, ktorú králik prehltne počas obdobia plesňovania a bez denného česania, tiež vedie k zastaveniu tráviaceho systému. Prvým príznakom všetkých chorôb je odmietnutie jesť. Ak domáce zviera už druhý deň neje nič a sedí zvlnené, musí ho veterinárny lekár bezodkladne vyšetriť.

králičia vakcína

Ako kúpiť dobrého králika s ušami

Znaky čistokrvného a zdravého králika s ušami:

 • uši sú úplne sklopené;
 • správne uhryznutie - dolné zuby tesne za hornými;
 • lesklé oči, čistý nos a srsť.

Nekupujte dvojmesačný zajačik s rovnými ušami. Nie je čistokrvný a uši zostanú na korunke.

Apatia a ospalosť sa prejavujú u detí, ktoré sú na predaj príliš skoro. Bez materského mlieka a tepla budú plaché a agresívne. Nesprávne uhryznutie, pri ktorom sú spodné zuby blízko predných zubov, vedie v budúcnosti k vzniku zubných chorôb. Mokré, lepkavé vlasy okolo očí, nosa, pod chvostom sú príznakmi nezdravého zvieraťa.

zajačik s ušami

približné náklady

Cena násobného plemena závisí od triedy:

 • prehliadka - v exteriéri ideálna, najdrahšie králiky;
 • plemeno - jednotlivci s prijateľnými nedostatkami, vhodnými na párenie, na druhom mieste v hodnote;
 • domáce zviera - baran s ušami s uzavretím manželstva nie sú vhodné na chov, takže cena za ne je nižšia.

Drahšie ako králiky prehliadkovej triedy sú zvieratá so vzácnou farbou: gepard, siamská, červená, renesančná. Sú vysoko hodnotené napriek tomu, že nespĺňajú štandardy plemena. Priemerná cena za ušami ušľachtilých králikov sa pohybuje od 5 do 8 000 rubľov.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica