Aké vitamíny sú potrebné pre králiky a aké sú obsiahnuté lieky TOP 6

Odporúča sa, aby sa do stravy domácich miláčikov zavádzali vitamíny vo farmácii a minerálne doplnky pre králiky. Domáce zvieratá musia dostávať primeranú výživu. Vždy by ste však mali pamätať na to, že hypovitaminóza nie je o nič menej nebezpečná ako hypervitaminóza. Nedostatok živín spôsobuje vývojové oneskorenie, ochorenie a zvyšuje pravdepodobnosť úmrtia. Nadbytok vitamínov môže viesť k intoxikácii. Pri kŕmení zvierat sa odporúča dodržiavať normu.

Čo potrebujú vitamíny králikov

Pre normálny rast a vývoj potrebujú zvieratá dobrú výživu a celú škálu vitamínov a prvkov. Farmaceutické výrobky ušetria králikov od hypovitaminózy kedykoľvek počas roka.

Plemená mäsa

Králiky plemena mäsa priberajú na váhe rýchlejšie, spotrebúvajú viac energie. Pre normálny vývoj potrebujú vitamíny E, A, D, skupiny B, bielkoviny a uhľohydráty. Zvieratám sa odporúča kŕmiť zrnami, semenami, olejovým koláčom, strukovinami a šťavnatými zelenými bylinkami, kapustou, mrkvou.

Na ozdobné králiky

Zvieratám dekoratívneho plemena sú odporúčané vitamíny A, E, D, C, skupina B. Musí sa im podávať seno, kapusta, šalát, ovos, mrkva, šťavnatá tráva.

králiky

Mladý rastúci organizmus králikov potrebuje vitamíny A, C, B12, E, D a rôzne minerály. Zvieratá sú kŕmené zeleným krmivom, nevyhnutne mrkvou, kukuričnými zrnami, listami kapusty.

vitamíny pre králiky

Na chlpaté zajačiky

Tehotné ženy potrebujú vysoký obsah vitamínov (A, E, D, B, C) a minerálov. Počas tohto obdobia je potrebné zvieratám poskytnúť bielkovinové krmivo (obilie), obohatený rybí olej.

Aké vitamíny sú obsiahnuté?

V prvom rade králiky potrebujú také vitamíny: A, E, D, B12. Nedostatok týchto látok v tele vedie k nepriaznivým následkom. Vitamín A alebo skôr karotén sa nachádza v čerstvých bylinách počas kvitnutia. Zdrojom je mrkva, tekvica, kukuričné ​​zrno, listy kapusty. V rybom oleji je toho veľa.

Vitamín E sa nachádza v zelených šťavnatých krmovinách, ďateline, pšenici, múke lucerny. Jeho nedostatok môže viesť k smrti potomkov, svalovej slabosti, dystrofii. Zlepšuje absorpciu karoténu. Vitamín D sa nachádza v seno sušenom na slnku. Zelené bylinky ho neobsahujú, ale obsahujú ergosterol. Táto látka sa vplyvom slnka mení na D. Vitamín B12 sa nachádza iba v krmive pre zvieratá. U králikov sa táto látka v tele syntetizuje, ak dostanú mrkvu, šťavnaté bylinky.

Odborný názor
Zarechny Maxim Valerievich
Agronóm s 12 ročnými skúsenosťami. Náš najlepší odborník na chaty.
Dôležité! V zime, ak nie je k dispozícii zelené krmivo, čerstvá zelenina a ovocie, sa zvieratám môžu podávať vitamínové doplnky zriedené vodou.

Vitamínové prípravky

Na prevenciu alebo liečbu hypovitaminózy si môžete kúpiť vitamínové prípravky vo veterinárnej lekárni. Užitočné doplnky sa podávajú králikom, hlavne v zime.

"Chictonik"

Chiktonikové vitamíny

Prípravok obsahujúci množstvo vitamínov (A, D3, K3, E, skupina B), prvky a esenciálne aminokyseliny, ktoré dopĺňajú nedostatok týchto látok v tele králikov. Je to tmavohnedý tekutý roztok. Úplne pripravené na použitie. Predáva sa vo veterinárnych lekárňach v 10 ml hnedých sklenených fľašiach alebo v 1 liter ľahkých plastových fľašiach.

Klady a zápory
stimuluje chuť do jedla, rast a vývoj mladých zvierat;
zvyšuje priemerný denný prírastok na hmotnosti;
zlepšuje stav srsti;
zvyšuje odolnosť voči chorobám;
nespôsobuje vedľajšie účinky;
sa môžu podávať mladým zvieratám od 30 dní života.
možná alergia na liečivo;
má charakteristický nepríjemný zápach.

Pred použitím "Chiktonik" sa odporúča riediť kvapalinou v nasledujúcej dávke: 1 ml prípravku na 1 liter vody. Normálne: 1 krát denne. Roztok sa pripraví naraz, zvyšky sa vylejú. Králiky sa spájajú s Chiktonikom po dobu 5 až 7 dní v rade. Kurz sa odporúča opakovať každý mesiac.

"Progress"

Bude tlačiť vitamíny

Vitamínový liek na prevenciu a liečbu hypovitaminózy a krivice u králikov. „Prodevit“ pozostáva z vitamínov A, D3, E na báze slnečnicového oleja. Je to olejová tekutina, úplne pripravená na použitie.

Klady a zápory
žiadne vedľajšie účinky;
zlepšuje metabolické procesy, zrak, zdravie kostí, reprodukčné funkcie;
reguluje metabolizmus fosforu a vápnika;
zabraňuje krivici;
zaisťuje normálny vývoj plodu.
je možná individuálna intolerancia;
má špecifickú vôňu vitamínov;
nemožno použiť spolu s kortikosteroidmi.

Liek Prodevit sa predáva vo veterinárnych lekárňach v 10 ml sklenených fľaštičkách alebo v 1 litrových plastových fľašiach. Droga sa pridáva do krmiva pre zvieratá. Dávkovanie pri profylaxii: 1 kvapka na jednu dávku krmiva, 1krát denne, 3-5 po sebe nasledujúcich dní.

Liek Prodevit sa môže tiež používať na liečbu hypovitaminózy a krivice. V tomto prípade dávkovanie: 2 kvapky na jednu dávku krmiva, 1krát denne. Ošetrenie sa uskutočňuje 3 až 5 dní v rade. Po mesiaci sa kurz môže opakovať.

"E-selén"

E-Selén

Prostriedky vo forme injekčného roztoku a perorálneho podávania. Používa sa na prevenciu alebo liečbu chorôb spôsobených nedostatkom vitamínu E a selénu. Liek obsahuje dve z týchto látok.

Klady a zápory
rýchlo doplňuje nedostatok vitamínu E a selénu;
zvyšuje imunitu;
má antioxidačné vlastnosti;
zlepšuje reprodukčné funkcie a vývoj plodu;
normalizuje metabolické procesy.
rýchlosť injekcie je potrebné nezávisle vypočítať;
predávkovanie môže spôsobiť toxikózu;
je možná individuálna intolerancia;
použitie v prípade zásaditých chorôb a prebytku selénu v krmive je zakázané.

Sterilný žltkastý roztok je balený v sklenených fľašiach s objemom 10 - 500 ml. Injekcia sa podáva raz za 2-4 mesiace. Liečivo sa podáva intramuskulárne králikom v nasledujúcej dávke: 0,04 ml roztoku na 1 kg telesnej hmotnosti. Liek môžete riediť soľným roztokom.

Je lepšie nevstrekovať „E-selén“, ale pridať ho do pitnej vody. V tomto prípade je dávka nasledovná: 1 ml roztoku na 1 liter kvapaliny. Droga sa podáva raz denne každých 30 dní.

Minerálne doplnky

Okrem vitamínov potrebujú králiky mikro a makro prvky.Minerálne látky ovplyvňujú metabolizmus, stav tela, integritu kostí, vzhľad srsti, fungovanie orgánov, reprodukčnú funkciu.

Minerálne kamene

E-Selén

V obchodoch s domácimi zvieratami existuje niekoľko druhov minerálnych kameňov pre králiky: „Zvieratá“, „Chika“, „Karlie“, „záhradná mrkva“, „Yablochko bulk“, „Zoomir s probiotikom“. Takýto produkt je kučeravá alebo štvorcová pevná látka. Kamene sa používajú ako brúsky na králičie zuby. Obsahujú minerály, ktoré zlepšujú zdravie a imunitu zvierat. Niektorí výrobcovia pridávajú vitamíny, probiotiká, granule bylín, zŕn, zeleniny a ovocia do zmesi podľa chuti a tiež soli.

Klady a zápory
udržiavať rovnováhu voda-soľ;
nasýtiť telo minerálmi;
normalizovať prácu orgánov a systémov;
pomôžte rezať rezáky;
zlepšiť procesy trávenia a vstrebávania potravín
nie je možné vypočítať optimálnu požadovanú dávku minerálov;
prebytočné minerály sú pre organizmus škodlivé.

Minerálne kamene sa dávajú králikom, hlavne v zime. V lete dostávajú zvieratá všetky prvky potrebné na vývoj z čerstvých potravín.

Premix "Ushastik"

Premix Ushastik

Vitamínový a minerálny doplnok, ktorý sa používa na obohatenie stravy králikov. „Ushastik“ obsahuje vitamíny (A, E, D3, skupina B) a množstvo užitočných mikroelementov. Príplatok je možné poskytnúť mladým zvieratám vo veku 45 dní.

Klady a zápory
posilňuje imunitný systém;
zvyšuje prírastok na hmotnosti;
zabraňuje tráveniu;
zlepšuje stav srsti;
normalizuje metabolické procesy.
môže sa pridávať iba do studeného jedla;
nemožno zmiešať s kŕmnymi zmesami, ktoré majú vlastnú predzmes.

Premix Ushastik nie je nezávislým krmivom, ale je doplnkom k hlavnej strave. Je to prášková zmes, ktorá sa predáva vo vreckách s hmotnosťou 150 gramov. Odporúča sa jednorazové množstvo premixu uvedené v pokynoch zmiešať s múkou a ráno pridať do krmiva. Králikom sa podáva „Ushastik“ podľa denného kurzu raz denne.

"Bio-iron"

Aké vitamíny sú potrebné pre králiky a aké sú obsiahnuté lieky TOP 6

Červený roztok, ktorý sa predpisuje králikom na prevenciu a liečbu anémie s nedostatkom železa, ako aj pri nedostatku jódu, medi, kobaltu a selénu. Predáva sa v 1 litrových plastových fľašiach.

Klady a zápory
doplňuje nedostatok železa a iných minerálov;
zlepšuje zloženie krvi, aktivuje krvotvorné procesy;
zvyšuje imunitu;
normalizuje metabolizmus;
zlepšuje chuť do jedla;
urýchľuje prírastok na váhe.
je možná individuálna intolerancia;
vyžaduje dávkovanie.

Bio-železo sa pridáva do pitnej vody alebo do chladeného krmiva. Dávkovanie: 1 ml liečiva na 1 kg telesnej hmotnosti (jedenkrát denne). Dopĺňanie je povolené od veku 30 dní. „Bio-železo“ sa podáva každý druhý deň.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica