Príčiny a príznaky ketózy u kráv, režimy liečby hovädzieho dobytka doma

Ketóza, ktorá môže ovplyvniť kravy, je závažné metabolické ochorenie. Vyvíja sa u suchých kráv kvôli nedostatočnej energetickej rovnováhe tela. Často prebieha skryto a je ťažké ho diagnostikovať. Zvážte príčiny a príznaky ketózy u kráv, formy choroby, ako sa dá určiť a ako sa dá vyliečiť a čo robiť, aby sa zabránilo jej rozvoju u hovädzieho dobytka.

Opis choroby

Táto choroba dostala svoj názov od ketónových tiel. Jedná sa o produkty rozkladu mastných kyselín a jednotlivých aminokyselín. Ak k porušeniu nedochádza, sú v tele dobytka bez problémov oxidované. Keď je však metabolizmus narušený, jeho obsah v tkanivách prudko stúpa a vstupujú do krvného obehu. Tento stav sa nazýva ketonémia. V dôsledku ketonémie sa vyvíja ketonúria a ketonolaktia, to znamená vniknutie ketónových telies do moču a mlieka.

Vysoko produktívni jedinci vo veku 4 až 7 rokov sú chorí v záverečnej fáze tehotenstva a do mesiaca a pol po narodení. Ketóza sa u zvierat vyvíja v zime a na jar, krátko po otelení. V súčasnosti ich telá aktívne spracovávajú tuk. Na spracovanie v pečeni sa vyžaduje glukóza, ale ak v tele nie je dostatok látky, procesy na spracovanie tuku sa narušia a vyvíja sa ketóza.

Odborný názor
Zarechny Maxim Valerievich
Agronóm s 12 ročnými skúsenosťami. Náš najlepší odborník na letnú chatu.
Ketóza je choroba hovädzieho dobytka a iných zvierat, ktorá sa vyznačuje poruchami metabolizmu tukov, uhľohydrátov a bielkovín. Tento stav je sprevádzaný ostrou a stabilnou akumuláciou ketónových telies - produktov spracovania tuku.

Ketóza u kráv vedie k prudkému poklesu produkcie mlieka, zníženiu prospešného používania kráv, úbytku hmotnosti a zhoršenej reprodukcii. U tehotných jedincov sa môžu vyskytnúť potraty, rodia sa mŕtve teľatá, živé sa rodia slabé a choré.

dve kravy

Príčiny ketózy u kráv

Ako stanovilo veterinárne lekárstvo, ketóza nevedie k jednému, ale k viacerým dôvodom súčasne. U dojníc s vysokým výnosom mlieka sa kŕmia krmivami s vysokým obsahom bielkovín a nízkym obsahom uhľohydrátov. Takéto potraviny menia bakteriálne zloženie bachoru, čo vedie k inhibícii degradácie celulózy, ktorá je hlavným zdrojom energie prežúvavcov.

Ketóza vedie tiež k kŕmeniu siláže, kyslej repnej vlákniny, zhnilej koreňovej zeleniny a vysoko tukových koncentrátov. Určitú úlohu pri vývoji ketózy a jej dôsledkoch hrá narušenie endokrinných orgánov, a to nedostatočná tvorba kortikosteroidov, štítnej žľazy a adrenokortikotropných hormónov.Dôvodom môžu byť choroby proventrikuly, pohlavných orgánov. Ketóza tiež prispieva nedostatok pohybu a aktívneho pohybu, keď kravy zostávajú väčšinou v stajňach alebo v uzavretom priestore.

Hlavné príznaky

Choroba sa môže vyvíjať v 3 formách - akútna, subakútna a chronická. Klinické prejavy choroby závisia od úrovne metabolických porúch, objemu ketónových telies koncentrovaných v krvi, od jej alkalickej rezervy a od poklesu hladín glukózy.

Akútna forma

Znaky akútnej ketózy: Poruchy CNS vo forme zvýšenej reakcie na nepriaznivé vonkajšie podnety. Zvieratá sa môžu báť, škrípať zubami, chvejú sa, olízajú si pery a moo. Zaznamenáva sa slinenie. Po fáze vzrušenia nasleduje štádium charakterizované depresiou, apatiou a oslabením reakcie na podnety.

U zvierat je trávenie narušené, chuť na jedlo je zvrátená, odmietajú dobré jedlo. V štádiu acetonémie u kráv je oslabená črevná motilita, znížené vylučovanie. Vydýchnutý vzduch, moč a čerstvo mliečne mlieko vonia ako acetón. Koža chorého jedinca sa stáva menej elastickou, srsť je rozcuchaná, ikterické sliznice, svetlé oblasti kože a spojivky očí. Pečeň je pri pohmate zväčšená a bolestivá.

ketóza u hovädzieho dobytka

Subakútna ketóza

Táto fáza u kráv je sprevádzaná zmenou chuťových preferencií. Namiesto sena môžu mať špinavú podstielku, ktorá obsahuje výkaly a moč. Výťažok mlieka je znížený, tok mlieka sa môže úplne zastaviť. Patologické zmeny sa prejavujú pri orgánovej dystrofii a strate tonusu. Porušenie ovplyvňuje srdce, obličky, pečeň, vaječníky. Sú zväčšené, ochabnuté.

Chronická forma

V chronickej forme majú kravy nízku tučnosť v dôsledku zníženej chuti do jedla a hypotenzie proventrikúl, letargie. Zaznamenáva sa dystrofia pečene, srdca, poruchy reprodukčných orgánov. Krv, moč a mlieko obsahujú veľké množstvo ketónových teliesok, funkcia štítnej žľazy a reprodukčných orgánov je znížená.

Ako je choroba diagnostikovaná

Diagnóza je stanovená laboratórnymi testami. Výskum umožňuje stanoviť patológiu u hovädzieho dobytka skôr, ako sa objavia klinické príznaky.

Na štúdie o ketóze sa odoberajú krv, mlieko a moč. V nich by sa mali nachádzať telá ketónov. Diagnóza klinickej ketózy sa môže stanoviť, keď množstvo kyseliny beta-hydroxybutyrovej v 1 litri krvi je vyššie ako 1,4 mmol. V moči a mlieku bude hladina približne rovnaká. Nové kravy sa testujú 2-3 krát týždenne počas prvých 3 týždňov výroby mlieka.

Toto ochorenie môžete vizuálne určiť tak, že sa pozriete na mlieko, jeho chuťové zmeny, je menej mastné, horké a počas dojenia je menej peny. Zvieratá nejedia dobre, schudnú, sú depresívne alebo naopak vzrušené.

Ako vyliečiť kravu z ketózy

Ochorenie sa lieči liekmi a ľudovými liekmi. Odporúča sa ich aplikovať komplexne, aby sa zvýšil účinok každej metódy. Počas liečebného obdobia musí byť chorý umiestnený v samostatnom boxe a musí mať zabezpečené pohodlné podmienky, aby mohol viac odpočívať. Krmte jedlo s nízkym obsahom bielkovín a vysokým obsahom uhľohydrátov. Nie je možné kŕmiť silážou, kyslým krmivom.

Používanie liekov

Cieľom liečby je obnoviť glukózu a glykogén v tele hovädzieho dobytka, normalizovať kyseliny a zásadité prvky. Zlepšenie funkcií gastrointestinálneho traktu, srdcových funkcií, obnovenie hladiny minerálnych zložiek a vitamínov.

ketóza u hovädzieho dobytka

Existujú rôzne režimy veterinárnej liečby. Napríklad, ketóza sa môže liečiť zavedením novokainu a glukózy, liekov "Glukal", "Cholenol", "Ketazal". Obsah glukózy sa normalizuje injekciou laktátu sodného (5 až 9 dní). Každý deň musíte zadať 400 - 500 g látky. Ďalšia schéma zahŕňa zavedenie inzulínu a glukózy.Na udržanie vnútorných orgánov zavádzajú:

  1. Štítna žľaza - raz subkutánne hormón prednej hypofýzy, intramuskulárne kortizol.
  2. Srdce sú kofeín.
  3. Pečeňová injekcia "Karsulen" (pre kravy, ktoré rodia 3,5 a 7 dní po otelení).

Propylénglykol sa do hovädzieho dobytka pridáva dvakrát denne. Najprv dávajú 230 - 400 g, potom sa dávka zníži. Ošetrenie sa musí vykonať rýchlo, najmä v akútnom štádiu, pretože od toho závisí stupeň zotavenia zvierat a ďalšia produktivita.

Ľudové lieky

Doma môžete znížiť ketózu zavedením repy, repy, mrkvy - koreňovej zeleniny s vysokým obsahom cukru do stravy. Na jedno zviera potrebujete 5-7 kg denne. Kravy sa okrem sladkej zeleniny kŕmia dobrým senom, nasekaným ovosom a jačmeňom. Príliš dobre kŕmený hovädzí dobytok sa redukuje v potrave a podáva sa 1 kg ihiel denne.

Približný liečebný režim pre ketózu u hovädzieho dobytka doma:

  1. Rozpustite 0,4 kg cukru vo vode a vypite kravu. Po uplynutí 1 hodiny podajte injekciu inzulínu.
  2. Dvakrát denne urobte klystýr s roztokom sódy na pečenie, dajte zvieraťu takéto roztoky na pitie.
  3. Ak je priebeh ochorenia závažný, kravine sa injekčne podáva inzulín 2-krát denne.
  4. Denne kŕmia 2 kg melasy na hlavu.

Je však lepšie samoliečiť taký vážny stav, ako ukázať chorému zvieraťu veterinárovi. Iba odborník bude schopný diagnostikovať správne, zvoliť správne ošetrenie.

Dôsledky pre kravy

Pri akútnej ketóze kravy znižujú množstvo krmiva, ktoré konzumujú, a znižuje sa výťažnosť mlieka. Pri chronických ochoreniach - existuje porucha reprodukčného cyklu, znížená reprodukčná schopnosť. Po narodení sa placenta môže oneskoriť, objavia sa ovariálne cysty, skrytý lov, endometritída, cystitída, mastitída. Imunitné funkcie tela sú narušené. To vedie nielen k zhoršeniu zdravia samotného zvieraťa, ale aj k zníženiu úrovne reprodukcie.

U kráv s ketózou sa zvyšuje riziko vytesnenia abomazu, rozvoja tukovej degenerácie pečene, s väčšou pravdepodobnosťou trpia infekčnými chorobami. Tvorba folikulov sa spomaľuje, prejavy lovu sú oneskorené. Po otelení sa maternica zotavuje pomaly, v placente sa vyskytujú oneskorenia a mledzivo je zle produkované. Pôrod môže byť ťažké.

xilizute43

U kráv podľa pohlavia a veku klesá percento oplodnenia, na obnovenie funkcií by sa na ne malo použiť umelé oplodnenie a ošetrenie.

Preventívne opatrenia

Aby ste zabránili rozvoju ketózy, musíte upraviť stravu. Mal by byť kompletný v základných živinách, pestovaných v potrave. Je dôležité ho navrhnúť tak, aby kravy nestratili alebo nepriberali príliš veľa na váhe. Je vhodné pásť kravy na pastvine, nielen chodiť po výbehu. Zvieratá by mali chodiť každý deň, viac sa pohybovať, aby svaly mohli bez prekážok spracovať ketónové telá. Zvieratá musia chodiť každý deň 2 až 3 km.

Je tiež dôležité monitorovať čistotu vody. Kravy by mali piť iba čistú vodu, tak ako sa im páči.

Na čistenie stodoly a vybavenia vytvorte podmienky pre kravy, v ktorých sa budú cítiť pohodlne, vyhnite sa stresu. Tehotné kravy v poslednom štádiu gravidity a pred otelením musia mať dobrú výživu, zvýšiť rýchlosť kŕmenia takmer dvakrát tak, aby zviera dostalo dostatočné množstvo energie. Ak je naopak zviera vykrmované, musíte znížiť stravu o 1/5 časti.

Je dôležité formulovať jedlo takým spôsobom, aby vyhovovalo energetickým potrebám zvieraťa. Je to potrebné, aby sa nahromadený tuk a bielkoviny konzumovali šetrne. Je tiež potrebné vyvážiť stravu z hľadiska minerálnych zložiek, voda by mala byť neutrálna z hľadiska acidobázickej rovnováhy.

Ketóza u hovädzieho dobytka je nebezpečným stavom pre zdravie a výkonnosť zvierat. Nepodceňujte ho.Choroba môže byť diagnostikovaná doma podľa jej charakteristických čŕt. Ak sa choroba prejavuje miernou formou, stav kravy sa dá obnoviť úpravou výživy, ak sa tento stav zanedbáva, lieky pomôžu.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica