Najlepšie krémy na vemeno kráv a pokyny na použitie pri výrobe

Aby kravy dali veľa mlieka, musí sa majiteľ starať o zdravie zvierat. Produktivita stáda dojníc priamo závisí od stavu vemena kráv. Udržiavanie čistoty, denné vyšetrenie, masáž a používanie krému na vemeno kráv sú nevyhnutné na prevenciu infekčných chorôb, mastitídy. Primeraná starostlivosť zvyšuje výnos mlieka.

Aplikácia krémov a mastí na hovädzie vemeno

Aby kravské mlieko zostalo chutné a zdravé, je potrebné starostlivo starať o hospodárske zvieratá, udržiavať zvieratá čisté. Starostlivá starostlivosť o vemeno zvieraťa vám umožní okamžite si všimnúť škrabance a odreniny, ktoré sa krava môže dostať na pastvinu. A tiež na zistenie príznakov závažnejších problémov, ktoré vznikajú pri nesprávnom dojení, nepretržitom používaní dojacieho stroja a negramotnom dojení prvých jalovíc.

Aby sa zabránilo zápalu vemena, urobte pokožku pružnou a elastickou, zbavte ju sucha (čo znamená tendenciu k praskaniu, odieraniu), používajte rôzne krémy a masti, ktoré si môžete kúpiť vo veterinárnej alebo pravidelnej lekárni alebo si ich pripraviť sami.

Všetky masti a krémy na kravské vemeno sú rozdelené na terapeutické a profylaktické. Medzi lieky patria lieky potrebné na ochorenia vemena, infekciu škrabancov, praskliny, detekciu papilomavostí a bradavíc alebo diagnostiku mastitídy. Preventívne - zjemňuje pokožku, obsahuje komplex vitamínov a používa sa pred dojením zdravých zvierat.

Na liečenie chorôb

Na tieto účely sa používajú masti, ktoré obsahujú antibakteriálne, otepľovacie, protizápalové zložky, v závislosti od problému a účelu liečiva. Kravu musí vyšetriť veterinárny lekár pred začatím liečby.

vemeno kravy

Z papilómov a bradavíc

Papilómy a bradavice sú prejavom vírusových ochorení kravy. Vyskytujú sa na vemene a strukoch v prípade:

 • nesprávna starostlivosť a dojenie;
 • znížená imunita u zvierat;
 • ak insemináciu vykonal infikovaný býk;
 • keď teľa kŕmila chorá krava;
 • po uhryznutí hmyzom;
 • v prípade infekcie škrabancov, odier, mechanického poškodenia vemena a strukov;
 • chov hospodárskych zvierat v špinavej vlhkej stodole;
 • tlačenie hospodárskych zvierat.

Vírus sa môže v tele živočícha „dlho trápiť“ a za priaznivých podmienok sa môže prejaviť výskytom výrastkov na jemnom orgáne. Ak sa nelieči, je možné, že sa môže vyskytnúť sekundárna infekcia v prípade náhodného poškodenia formácií počas dojenia, zúženia krvi a lymfatických ciev a zhoršenej laktácie.

Na liečbu novotvarov sa používa salicylová masť.Má keratolytické účinky (schopnosť zjemňovať a odstraňovať stratum corneum) a antimikrobiálne účinky. Oxolinová masť sa tiež používa na ošetrenie vemena a strukov. Liečivo má antivírusový účinok.

Interferónová masť, ktorá sa používa na ošetrenie kože pokrytej papilomavcami a bradavicami, zvyšuje lokálnu imunitu.

S množstvom novotvarov na vemene sa v komplexe používajú salicylové a interferónové masti. Prípravky sa aplikujú na oblasti pokryté bradavicami 4-5 krát denne po dojení. Liečba trvá 1 až 3 týždne. Vo veterinárnych lekárňach si môžete kúpiť Lekoseptal. Masť má komplexný účinok, používa sa na:

 • opuch vemena;
 • mastitídy;
 • mikrotraumy;
 • Uhryznutie hmyzom;
 • bradavice a papilómy;
 • prítomnosť modrín a hematómov.

bolesť vemena

Vytvára ochranný film na pokožke, zmierňuje svrbenie, opuch, zmierňuje bolesť a má antiseptický účinok. Masť sa nanáša na kožu vemena 3-4 krát denne a vtiera sa ľahkými pohybmi. Pri uhryznutí hmyzom alebo pomliaždeninách sa aplikuje bodovo a silne sa nanáša na miesto poranenia.

zápal prsnej žľazy

Ochorenie sa často vyskytuje u kráv po otelení. Vemeno sa stáva zápalom, opuchom, stuhnutosťou a bolesťou. V mlieku sa vyskytujú nečistoty krvi alebo hnisu, výťažok mlieka sa výrazne znižuje. Masť v tomto prípade plní pomocnú funkciu. Hlavnou liečbou sú antibiotiká, ale vonkajšie lieky pomáhajú zmierniť zápal a opuch, teplo a zmierniť bolesť. Používajú gél Traumeel obsahujúci komplex rastlinných prísad, mastiseptský krém, ktorý obsahuje gáfor, čierne topoľové púčiky, metylsalicylát.

Pre starostlivosť po pôrode

Po otelení zostáva vemeno kráv edematózne a môžu sa objaviť praskliny v bradavkách. Na rýchle obnovenie normálneho stavu tela použite veterinárnu masť „Rigofen“, ktorá má decongestantný, protizápalový, analgetický účinok. Liečba trhlín a opuchov sa vykonáva raz denne po dojení.

Odborný názor
Zarechny Maxim Valerievich
Agronóm s 12 ročnými skúsenosťami. Náš najlepší odborník na letnú chatu.
Dôležité: všetky liečivé masti sa aplikujú na vemeno po dojení, aby sa zložky prípravkov nedostali do mlieka. Produkt získaný z liečených zvierat by nemal byť opitý ľuďmi.

„Rigofen“ používajte 1 až 4 dni.

Pre prevenciu

Existujú vemenné krémy, ktoré sa používajú profylakticky. Zmäkčujú pokožku a chránia orgán pred infekciou. V kombinácii s masážou použitie krému zabraňuje mastitíde, zápalu, chráni ruky dojnice. Tieto krémy zahŕňajú:

 • "Burenka";
 • "Lyubava";
 • "Doktor";
 • "Moje slniečko";
 • "Dawn".

Všetky tieto výrobky nemenia chuť mlieka, sú vynikajúce na starostlivosť o ruky a sú cenovo dostupné.

Populárni výrobcovia

V tabuľke sú uvedení najlepší vemenné krémy pre kravy. Výrobky si môžete kúpiť v pravidelnej alebo veterinárnej lekárni.

názovVýrobcazloženieakt
"Burenka"RuskoVazelína, emulgátor, liečivý mastenecChráni pokožku vemena pred poškriabaním, odermi, zjemňuje pokožku.
"Lyubava"LLC „Vaša ekonomika“Výťažok z harmančeka, nechtíka, repy, gaštanu konského. Obsahuje bambucké maslo, sójový olej a palmový olej.Hydratuje, vyživuje pokožku, zabraňuje zápalom, urýchľuje hojenie škrabancov a prasklín.

 

"Doktor"Vyrába sa v BieloruskuSlnečnicový olej, glycerín, parabényZvyšuje elasticitu pokožky, chráni pred prehriatím a podchladením
"Moje slniečko""Farmax"Florisin, výťažok z plantajnov, komplex mastných kyselín Omega 3Zmierňuje svrbenie pred uhryznutím hmyzom, vyživuje, zjemňuje pokožku, chráni pred popraskaním, chladom a slnečným žiarením.
"Dawn""Farmax"Vazelína, kvetín, vitamíny A, E,Spevňuje pokožku vemena, uľahčuje dojenie a vytvára ochranný film na povrchu pokožky.

Krémy sa používajú pred alebo po dojení, sú bezpečné a neovplyvňujú kvalitu mlieka. To uľahčuje dojenie a zvyšuje výťažok produktu.

vemeno kravy

Výroba domácich mastí

Môžete si vyrobiť svoj produkt na starostlivosť o vemene. Pre výživný krém, ktorý budete potrebovať:

 • rastlinný olej (olivový, slnečnicový) - 75 gramov;
 • prírodný včelí vosk - 25 gramov;
 • parafín - 25 gramov.

Olej by mal byť prevarený vo vodnom kúpeli, pridať do neho ostatné komponenty, miešať, až kým sa úplne nerozpustí a vychladnúť.

Terapeutické protizápalové a analgetické činidlo sa pripravuje nasledovne:

 1. Vezmite 100 gramov vazelíny, mierne zahriať.
 2. Pridajte 10 gramov kyseliny salicylovej a kyseliny boritej.
 3. 2 až 5 gramov novokainu.

Všetko dôkladne premiešajte. Starostlivosť o kravské vemeno chráni zviera pred chorobami, zvyšuje produktivitu a uľahčuje dojenie. Použitie krému tiež pomôže udržiavať ruky dojnice dobre udržiavané a jemné.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica