Ako vyzerá po pôrode krava a ako dlho to trvá, čo ak nezostane

Názory veterinárnych lekárov na to, ako dlho trvá pôrod po krave, sú stále odlišné. Niekto si myslí, že by ste nemali panikáriť, ak placenta neopustila do troch dní, iní odporúčajú čakať deň a konať. Pokiaľ ide o všeobecný názor, odborníci varujú, že placenta by sa mala ponechať 12 hodín po otelení. Ak sa tak nestane, krava potrebuje pomoc, aby sa predišlo vážnym zdravotným následkom alebo dokonca smrti.

Čo spôsobuje oneskorenie

V mnohých literárnych zdrojoch sa uvádza, že k uvoľňovaniu membrán po otelení by malo dôjsť u kravy najneskôr do 12 hodín, zatiaľ čo oneskorenie pri uvoľňovaní placenty o 8 až 9 hodín si vo väčšine prípadov vyžaduje zásah odborníka. U starých kráv, ktoré majú niekoľko teliat naraz, je možné tento čas predĺžiť na 16 hodín.

Dôvody, pre ktoré nedochádza po pôrode, môžu byť tieto:

 • nedostatočný maternicový tonus alebo úplné zastavenie kontrakcií orgánov - vyplýva z nedostatočnej fyzickej aktivity kravy. Ak zviera prejde menej ako 10 kilometrov za deň, svalové tkanivo sa uvoľní, vrátane tkaniva maternice. V dôsledku toho orgán nemôže nezávisle vytlačiť membrány;
 • obezita a metabolické poruchy - sú pozorované v dôsledku nadmerného kŕmenia, prevahy kyslej buničiny, kyslej kukurice, siláže v kravskej strave;
 • nedostatok vitamínov a živín - vápnik, fosfor, selén a vitamín E;
 • zdĺhavá práca - častejšie po pôrode, ak sa narodia dve teľatá alebo jedno, ale príliš veľký plod, najmä ak je nesprávne umiestnený v maternici;
 • príliš častý pôrod, ktorý vedie k nadmernému napínaniu svalov maternicových stien;
 • systémové choroby (brucelóza, vibrácia), ktoré spôsobujú chirurgický zákrok na karunkuloch;
 • infekčné patológie v tkanivách maternice a plodovej vody (chorión), ktoré vedú k fúzii fetálnej časti s materskou časťou placenty.

Na to, aby placenta odišla sama, je dôležitá úplná zrelosť placenty. Pri nedostatku hormónu estrogén, ktorý je zodpovedný za dozrievanie placentárneho tkaniva, vznikajú problémy s oddeľovaním membrán, častejšie u mladých kráv a jalovíc.

po narodení kravy

príznaky a symptómy

Ak sa po narodení nevytvoril samo o sebe v pravý čas, je dôležité zavolať veterinárneho lekára, ktorý vyšetrí a zaznamená alarmujúce príznaky:

 • zviera vyzerá unavene a depresívne, odmieta jedlo a vodu;
 • krava má horúčku;
 • zvieracie škrupiny, oblúky chrbta;
 • existujú pravidelné pokusy podobné nutkaniu na močenie;
 • zásoba kravského mlieka klesá.

Keď sa po pôrode úplne neodídu a veľké časti plodovej membrány zostanú v maternici, po 1-2 dňoch sa začnú rozkladať v dôsledku množenia patogénnych mikroorganizmov vo vnútri orgánu. Krava začína hlienovo-krvavý výtok, niekedy s prímesou hnisu, s ostrým nepríjemným zápachom.

Diagnostické opatrenia

Veterinárny lekár môže podľa charakteristického klinického obrazu diagnostikovať, že po pôrode nemôže dôjsť k samovoľnému narodeniu. Je potrebné prehmatať dutinu maternice a vagínu.

Odborný názor
Zarechny Maxim Valerievich
Agronóm s 12 ročnými skúsenosťami. Náš najlepší odborník na chaty.
Aby sa potvrdilo, že maternica sa nevytvorila z membrán a začal sa zápalový proces, je možné pomocou laboratórnej štúdie krvnej leukocytózy a zvýšením ESR hovoriť o počiatočnej infekcii. Ak je to potrebné, vykoná sa histologické a cytologické vyšetrenie placentárneho tkaniva.

Liečebné metódy

Začatie liečby v skorom poporodnom období, ak sa po narodení samo o sebe neoddelí, zabráni negatívnym následkom na zdravie kravy a rýchlo bude mať pozitívny účinok. Pre zviera je dôležitá kvalitná starostlivosť, kŕmenie a pitie veľkého množstva čistej vody.

Najskôr sa používa konzervatívna terapia zameraná na nezávislé oddelenie zvyškov placenty. Začína sa do 8-16 hodín po otelení. Ak je pôrod ťažký, odporúča sa začať s liečbou okamžite, bez čakania na komplikácie. Ručné čistenie maternice je indikované iba v prípade, že je neúčinná.

po narodení kravy

operácie

Ak po pôrode ešte nedochádza k samovoľnému pôrodu a konzervatívna liečba neprináša pozitívne výsledky, je potrebné manuálne vybrať placentárne tkanivo z maternice. Toto by mal robiť výlučne odborník. Odporúča sa vybrať pôrod po 2 - 3 dňoch od otelenia, pretože predtým bude problematický a zvyšuje sa riziko krvácania po pôrode.

Čistenie by ste nemali zdržiavať dlhšie, pretože rozklad membrán spôsobí všeobecnú intoxikáciu tela zvieraťa.

Ani s vysoko kvalifikovaným veterinárnym lekárom sa mu nepodarí vždy úplne odstrániť zvyšky placenty, a preto sa v budúcnosti musí krava liečiť antibakteriálnymi a protizápalovými liekmi. Po manuálnom vyčistení maternice sa zvieraťu zobrazia antibiotiká podávané vo vnútri orgánu:

 • Penocefur je antibiotikum tretej generácie so širokým spektrom účinku. Vytvára penu, ktorá ničí patogénnu mikroflóru. Má minimálny počet vedľajších účinkov, nemá vplyv na kvalitu a množstvo mlieka;
 • “Carotil” je vnútromaternicové antimikrobiálne činidlo s bakteriostatickými a antioxidačnými vlastnosťami. Látky, ktoré tvoria liečivo, pomáhajú zmierňovať zápaly a urýchľujú hojenie tkanív.

Bezprostredne po operácii je dôležité zabrániť intoxikácii a intravenózne podať 200 ml 40% glukózy a 200 ml 10% roztoku chloridu vápenatého. Aby sa zlepšil výtok lochie, môže sa vykonať rektálna masáž maternice.

liečenie

To nie je vždy možné, čo môže viesť k endometritíde, a to aj so snahou veterinárneho lekára úplne odstrániť pôrod. Ihneď po vyčistení maternice sa musia do dutiny orgánov zaviesť 3 - 4 čapíky s dezinfekčnými vlastnosťami:

 • "Iodopen";
 • "Ginobiotic";
 • "MetroMAX";
 • "Nifumen";
 • Enroflon.

Vnútromaternicové lieky by sa mali podávať injekčne dvakrát denne, kým sa krčka maternice nezatvorí, takže použitie týchto liekov už nie je možné.

po narodení kravy

Ikhglukovit má dobrý antimikrobiálny účinok - podáva sa injekčne, okrem prípravkov vo forme čapíkov a vaginálnych tabliet. Jedna dávka - 40 mililitrov, rozdelená do dvoch injekcií (20 mililitrov na každej strane dna kravského chvosta do paravaginálneho tkaniva a panvovej dutiny). Nástroj sa používa každý druhý deň až do úplného vymiznutia výtoku plodu (v priemere 7-10 dní).

Hormonálne látky

Odporúča sa používať hormonálne lieky pred manuálnym zásahom na očistenie maternice, keď sa po narodení neoddelí samo o sebe v predpísanom čase. Hlavným hormonálnym činiteľom, ktorý pomáha pri vypúšťaní membrán, je „oxytocín“. Pri dávke 50 mililitrov prispieva k kontrakcii svalov maternice ak oddeľovaniu zvyškov placenty s ich následným uvoľňovaním.

Ďalším účinným hormonálnym liekom je Magestrofan. Látka kloprostenol (syntetický analóg prostaglandínu F2a), ktorý obsahuje, prispieva k rýchlej resorpcii corpus luteum vytvoreného počas tehotenstva a k zvýšeniu kontraktilnej aktivity maternice. Dávka pre kravu je 3 až 4 mililitre 6 až 12 hodín po otelení.

Liek „Uterobag“, ktorý sa používa na zlepšenie výtoku placenty, obsahuje hydrochlorid propranololu, ktorý ovplyvňuje endogénny oxytocín. Zvýšenie hladiny hormónov vedie k kontrakciám maternice a vylúčeniu placenty. Na dosiahnutie tohto účinku sa „Uterobag“ vstrekuje do žily trikrát v intervaloch 12 hodín.

Ak sa maternica samočistí od zvyškov placenty, injikujú sa intrauterinne tekuté čapíky "Endometramag Green" v dávke 150 mililitrov. Nástroj účinne potláča vírusovú, hubovú a bakteriálnu flóru, čím bráni ďalšej infekcii maternice a rozvoju zápalového procesu.

antibiotiká

Antibakteriálne lieky sa používajú na odstránenie akútneho zápalového procesu v maternici, ktorý je sprevádzaný zvýšením teploty u zvierat, uvoľnením hlienu plodu s hnisavými škvrnami, ako aj po ručnom vyčistení maternice. Moderné, bezpečné pre výrobky z hovädzieho dobytka:

 • Ceftiomax je širokospektrálny liek zo skupiny cefalosporínov tretej generácie. Účinne pôsobí na najbežnejšie príčiny nekrobakteriózy a spôsobuje vývoj postpartálnej endometritídy. Dávka sa volí na základe telesnej hmotnosti kravy - 1 mililiter na 50 kilogramov hmotnosti. Jedna injekcia sa podáva denne, priebeh liečby je 5 až 7 dní;
 • "Bicilín 3" je antibiotikum zo skupiny polosyntetických penicilínov. Dospelej krave sa podáva injekcia 10 000 IU raz za každé 3 dni počas dvoch týždňov;
 • Ceftimag je liek založený na ceftiofure, cefalosporíne tretej generácie. Ak sa placenta po otelení nevyčistila a vyvinula sa endometritída, látka sa podáva jedenkrát denne po dobu 3 až 5 dní v množstve 1 mililiter na 100 kilogramov hmotnosti.

antibiotiká pre kravu

Nie je potrebné pokúšať sa kravám podávať antibiotikum vo forme tabliet - zviera nebude jesť horkú medicínu, jej stav sa navyše môže zhoršiť vývojom tráviacich porúch a hnačiek.

Ľudové recepty

Na uľahčenie oddelenia po narodení sa používajú aj ľudové metódy, ak majiteľ kravy nemá možnosť zavolať veterinárneho lekára o pomoc:

 • časté dojenie kravy - zvyšuje hladinu oxytocínu, ktorý je zodpovedný za kontraktilitu maternice;
 • kŕmenie zvieraťa sladkým roztokom - 400 gramov cukru zriedeného v litri vody (je potrebné, aby krava vypila najmenej 2 litre tekutiny);
 • zhromažďovanie plodovej vody a jej pitie pre kravu - látky prítomné v zložení tekutiny zvyšujú aktivitu kontrakcií maternice a uľahčujú vypúšťanie placenty.

V ťažkých situáciách, keď je zdravie a život kravy v nebezpečenstve, je lepšie nepoužívať ľudové prostriedky, ale obrátiť sa na skúseného veterinárneho lekára, aby zistil stav núdze.

Možné následky

Pri dlhodobom neodchode placenty sa u kravy môžu v budúcnosti vyvinúť zdravotné problémy - nemožnosť inseminácie, neplodnosť. Ak ignorujete nebezpečné príznaky, u zvieraťa sa vyvinie endometritída - zápal sliznice maternice bakteriálnej etiológie, ktorý môže byť komplikovaný mastitídou. Terapeutické opatrenia, ktoré sa neprijmú do niekoľkých dní, vyvolávajú ďalšiu otravu krvi a môžu viesť k smrti kravy.

Preventívne opatrenia

Aby kravy nemali problémy s vypúšťaním placenty, je dôležité dbať na prevenciu - aby sa predišlo príčinám, ktoré vyvolávajú slabú prácu a oneskorenie membrán. Je potrebné dodržiavať správnu stravu obohatenú o vitamíny a minerály, aby sa zvieratá každý deň pasú a dávajú im možnosť aktívneho pohybu.

Môžete pridať ďalšie dávky vitamínu E injekciou alebo ako súčasť krmiva, ale nie počas obdobia sucha, aby nedošlo k narušeniu placenty a k zníženiu hladiny kyslíka v tele.

Oneskorený alebo neúplný výtok placenty je bežný problém u kráv, ktorý pri absencii včasnej liečby nepriaznivo ovplyvňuje reprodukčnú funkciu. Prevencia porúch práce a kvalitná komplexná terapia pomáhajú predchádzať závažným komplikáciám pre zdravie kráv.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica