Podstata metódy voľnej kravy, výhody a nevýhody

Spôsob chovu zvierat ovplyvňuje ich produktivitu. Čoraz viac farmárov začalo prevádzať dobytok na voľný spôsob chovu kráv. Vystupoval dobre v západnej Európe a USA. Predtým, ako prejdú k strate obsahu, však dôkladne preštudujú metodiku, určia pozitívne a negatívne aspekty. Farmár by mal najskôr pripraviť miestnosť, v ktorej sa budú zvieratá držať.

Podstata metódy

Voľné držanie hovädzieho dobytka znamená voľný pohyb v okolí stodoly a oblastí na chôdzu. Krava je neustále v pohybe, čo má pozitívny vplyv na jej zdravie. Ak metódu analyzujete z hľadiska výhod, bude to dobré výsledky. Kravy sa budú cítiť bezpečne a aktívna zábava zvýši pohodlie. To bude mať pozitívny vplyv na produkciu mliečnych výrobkov a kvalitu mäsa.

Box má na zviera opačný účinok. Už sa nebude musieť hýbať, pretože podávač je vzdialený 2 metre. Obsah comboboxu sa líši v tom, že miestnosť je ohraničená na časti, ale zároveň sa v miestnosti ušetrí miesto.

Výhody a nevýhody

Voľný chov zvierat je ideálny pre farmy s viac ako 400 stádami. Nie je možné venovať pozornosť každému zvieraťu, preto táto technika umožní zvieraťu cítiť sa čo najpohodlnejšie. Tieto kravy nie sú vhodné a nie sú prispôsobené na to, aby bývali v oddelení od ostatných zvierat.

Klady a zápory
Zvýšenie koeficientu produktivity pracovníkov. Každý pracovník v stodole bude mať 40 zvierat.
Zníženie nákladov na získavanie mlieka. Vybavením dojiarne s jednotkami skupinového dojenia sa dá produktivita dosiahnuť pomocou nákladovo efektívnych a mechanizovaných kľúčových procesov.
Nie je potrebné domáce pasenie. Ak je miestnosť veľká, bude to stačiť na normálny pohyb zvierat. Tým sa znížia náklady na zamestnancov a usporiadanie samostatnej pešej zóny.
Zvýšený príjem krmiva. Z dôvodu zvýšenej aktivity bude krava jesť v priemere 7 až 10%.
Zložitosť výberu kvalifikovaného personálu. Voľný obsah je charakterizovaný mechanizáciou základných procesov. Nie všetci pracovníci sa dokážu vyrovnať s moderným vybavením a počítačovými programami.
Potreba jasnej a včasnej organizácie veterinárnych opatrení.

Keď sú kravy prevedené na túto metódu

Prevod hovädzieho dobytka na sypký obsah sa vykonáva na dosiahnutie týchto úloh:

  • zvýšené pohodlie pre zviera;
  • vytvorenie diéty a vývojového režimu;
  • použitie špeciálnych tabuliek namiesto štandardných kŕmidiel, ktoré urýchlia kŕmenie;
  • rozdelenie kráv do fyziologických skupín, ktoré vám umožnia starať sa o ne a efektívnejšie dodržiavať odporúčania veterinárneho lekára.

Metóda voľného chovu sa odporúča na použitie vo veľkých stádach (nad 400 zvierat). Tým sa vytvoria ideálne podmienky ustajnenia a zníži sa pravdepodobnosť stresových situácií pre zvieratá.

chovanie voľnej kravy

Ako sa orientovať v bezplatnom obsahu

Toto sa odporúča, ak je k dispozícii dostatok krmiva a dobré podstielky. Zvieratá s touto metódou sa pohybujú viac, preto potrebujú výživné krmivo s vysokým obsahom bielkovín a minerálnych solí.

Pred premiestnením krav do nových metód chovu sa vykoná úplná veterinárna kontrola. Vykonáva sa čistenie kopýt, vykonáva sa preventívne vyšetrenie na prítomnosť infekčných chorôb. Je tiež dôležité odstrániť rohy, aby ste predišli možnému zraneniu kráv. Môže sa to uskutočniť chemickými, fyzikálnymi alebo tepelnými metódami.

Voľné ustajnenie je vhodné pre stredne veľké zvieratá. Ak je krava tenká alebo príliš veľká, odporúča sa ponechať ju osobitne v chlade. Takéto osoby nie sú vhodné na bezplatný obsah. K dispozícii sú 2 poddruhy voľného bývania: možnosť s biotopom a na hlbokom vrhu.

Dojenie

Dojenie kráv v samostatnej miestnosti. Je navrhnutý tak, aby kravy vstupovali do oddielu samostatným vchodom bez zmiešania so zvieratami, ktoré poľnohospodári doposiaľ nedojili. Odborníci odporúčajú dojiť stádo nie dlhšie ako 3,5 hodiny. Na udržanie v tomto časovom úseku používajte jednotlivé stroje alebo skupinové stacionárne zariadenia. Všetko záleží na veľkosti miestnosti a počte hláv v stáde.

Je vedecky dokázané, že výťažnosť kravského mlieka priamo závisí od pohodlia zvieraťa. Odporúča sa rozdeliť stádo do niekoľkých skupín, ktoré vstúpia do dojiarne, aby sa neznížila produktivita. Je nemožné presúvať zvieratá medzi skupinami, je potrebné, aby si zvykli na vzájomnú prítomnosť.

Rozdelenie stáda

Odborníci odporúčajú uvoľniť zvieratá, ktoré sú na túto metódu zvyknuté. Preto by ste mali stádo rozdeliť do niekoľkých samostatných skupín. Tým sa optimalizujú výrobné procesy.

chovanie voľnej kravy

Stádo sa delí na tehotné suché kravy, jedinci s vysokou produktivitou, kravy s nízkou produktivitou. Odporúča sa zviazať suché skupiny a skupiny s hlbokým lôžkom, pretože nie sú vhodné na voľné zadržiavanie. Pre ostatné skupiny je usporiadaná samostatná časť s priestorom na kŕmenie a nápojom.

Odborný názor
Zarechny Maxim Valerievich
Agronóm s 12 ročnými skúsenosťami. Náš najlepší odborník na letnú chatu.
Rozdelenie do skupín sa uskutoční na žiadosť poľnohospodára. Musí nezávisle určiť, podľa akých kritérií dôjde k oddeleniu.

Normy oblasti

Pri usporiadaní stánkov sa riadia pravidlom, v ktorom je zvieraťu pridelený optimálny priestor. Za týmto účelom zmerajte kravu, pridajte k dosiahnutému výsledku 15 až 20 cm. S bezplatným obsahom odborníci odporúčajú stanoviť normu plochy na 4 až 5 metrov štvorcových. Ak je krava na svojom mieste, bude potrebovať viac miesta.

kŕmenie

Zvieratá potrebujú zvlášť výživné jedlo. Špecifická dávka sa zostavuje v závislosti od rozdelenia stáda do samostatných skupín.S prihliadnutím na fyziologické vlastnosti hospodárskych zvierat a odporúčania veterinárneho lekára zostaví poľnohospodár optimálne menu, ktoré musí byť vyvážené. Toto umožní zvieraťu prijímať maximum živín a zvýšiť jeho produktivitu.

Na vytvorenie pohodlných podmienok pre hovädzí dobytok sa odporúča zabezpečiť voľný prístup k čistej pitnej vode.

Dojiarne a inseminácie

Aby bolo možné posúdiť produktivitu kráv, vyvinúť účinnú metódu vyradenia a klasifikácie, musí farma vybaviť samostatné zariadenie na insemináciu a produkciu mlieka. V tejto miestnosti strávi každé zviera niekoľko mesiacov.

V mliekarni sú zvieratá zoskupené podľa ich produktivity. Ako ukazuje prax, zvyčajne na to stačí vytvoriť 3-4 skupiny.

Inseminácia sa uskutočňuje umelo aj prirodzene. Druhá možnosť sa používa, ak je veľkosť stáda malá alebo poľnohospodár má špeciálne vyškolený personál na monitorovanie procesu. Najčastejšie sa používa umelá technika, pretože to zaručuje takmer 100% výsledok.

Odstraňovanie hnoja

Čistota je zárukou zdravia zvierat, ktorá je predpokladom pre pohodlie chovu. Stelivo by sa malo čistiť každý deň, aby sa stádo udržiavalo v optimálnych podmienkach. Na optimalizáciu procesu sa odporúča odstrániť hnoj počas kŕmenia zvierat. Na uľahčenie čistenia by vnútorné podlahy mali byť mierne zošikmené. Tým sa výrazne urýchli odstraňovanie hnoja bez toho, aby sa zvieratám spôsobovalo nepohodlie.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica