Ako nakŕmiť kravu po otelení doma, pri strave

Každý poľnohospodár sa starostlivo pripravuje na výskyt potomstva u hovädzieho dobytka. Otázka, ako správne krčiť kravu po otelení, ho preto vo väčšej miere znepokojuje. Ak je krava pripravená vopred, správne nakŕmená a poskytuje prísun živín, potom nebudú po pôrode žiadne problémy. Pomáhajú s tým starostlivo navrhnuté doplnkové potraviny, ktoré zohľadňujú odporúčania odborníkov.

Čo môžete dať?

Kvalita výživy po otelení je veľmi dôležitá. Zviera dostáva vitamíny a minerály z rôznych druhov krmív.

Zelené potraviny

Letnú stravu tvorí čerstvá zelená tráva a strukoviny. Obsahujú bielkoviny, aminokyseliny, vitamíny potrebné pre zviera. Zelené jedlo je ľahko stráviteľné jedlo, ktoré má priaznivý vplyv na organizmus.

Hrubé krmivo

Seno a slama sú drsné. Aplikuje sa v zime kvôli nedostatku čerstvej trávy. Hnojivo pripravené od leta nie je nižšie ako zelené. Užitočné látky a vitamíny sú v ňom prítomné v konštantných množstvách.

Šťavnaté krmivo

Sukulentné krmivo pozostáva zo zeleniny, siláže, koreňových plodín. Obsahujú uhľohydráty, ktoré stimulujú chuť k jedlu zvierat. S ich pomocou sa suché zložky ľahšie vstrebávajú a znižuje sa spotreba vody.

koncentráty

Kŕmne zmesi, obilné plodiny, otruby patria do koncentrátov. Pomáhajú bielkovine vstúpiť do tela zvieraťa a sú nenahraditeľným doplnkom hlavného krmiva pre dobytok.

kŕmenie kráv

Ako správne kŕmiť kravu po otelení doma

Doplnkové potraviny by sa mali začať 30 minút po otelení. K tomu je vhodná teplá voda a seno. V skorých dňoch dostáva jalovica lúku seno, pšeničné otruby. Tretí deň sa používa zmes, ktorá obsahuje otruby, ovos a ľanové múčky. Hmotnosť takto pripravenej zmesi je 1,5 kilogramu.

Odborný názor
Zarechny Maxim Valerievich
Agronóm s 12 ročnými skúsenosťami. Náš najlepší odborník na letnú chatu.
Nasledujúce dva dni bude hmotnosť krmiva 2 kilogramy. Po 3 dňoch sa pridá 400 gramov krmiva. Repa, siláž, tekvica sa podávajú veľmi starostlivo.

Predbežné jedlá sa počítajú na základe ich požadovaného výťažku mlieka. Krave sa podáva koncentrovanejšie krmivo. Na získanie ďalšieho 1 litra mlieka potrebujete 0,5 kilogramu kŕmnej jednotky. Napríklad krava dostane 1,5 kilogramu obilia a 5 kusov koreňových plodín. Tým sa zvýši výťažok o 3 až 5 litrov. Predbežné jedlo s obsahom 20% zvyšuje obsah tuku v mlieku o 0,2%.

Kŕmenie kráv počas obdobia mlieka

Po narodení teľa začína dojať mlieko. Je potrebné vykonať komplexné opatrenia na chov, kŕmenie a dojenie hospodárskych zvierat. Množstvo jedla by malo zodpovedať spotrebe energie na výrobu mlieka. Na tento účel sa do krmiva pre zvieratá pridávajú koncentráty.

Škrobové potraviny vo veľkých množstvách vedú k zvýšeniu kyslosti žalúdka. V tomto prostredí už prospešné mikroorganizmy, ktoré spracovávajú vlákno, už túto úlohu nevykonávajú. Maximálny objem koncentrátov na jedno jedlo by nemal prekročiť 4 kilogramy. Ráno je potrebné kravu napojiť. Pred kŕmením dajte čerstvú trávu. Výživa pre výrobu mlieka:

  1. Kŕmna zmes obsahuje častice múky a cukru. Je to potrebné na zníženie poškodenia veľkého množstva koncentrátov pri kŕmení.
  2. Drobní poľnohospodári zásobujú vopred koncentrované krmivo. Ako také sa používajú buničina a otruby.
  3. Bielkoviny sú nevyhnutným doplnkom na zabezpečenie sily a energie kravy. Nedostatok bielkovín znižuje produkciu mlieka a prebytok sa vylučuje močom. Nezvyšuje to produkciu mlieka. Surová bielkovina v celkovom objeme krmiva by nemala prekročiť 16%.

kŕmenie kráv

Na výpočet krmiva sa berie tento ukazovateľ: 1 kŕmna jednotka sa vyžaduje na 100 kg hmotnosti počas obdobia dojenia. S výťažkom 12 litrov mlieka je potrebných 10 kŕmnych jednotiek s 20 litrami - 12 jednotkami. Počet kŕmnych jednotiek je priamo úmerný množstvu vyprodukovaného mlieka.

Čo odborníci pripravujú na kravy

Podľa skúseností chovateľov a farmárov je potrebné meniť stravu každých 14 dní. Aby sa krava nepociťovala nepohodlie, musí byť tento proces postupný. Po otelení potrebuje krava pestrú stravu, takže odborníci pripravujú krmivo vopred. Šťavnaté jedlo musí byť súčasťou stravy.

Skúsení poľnohospodári najskôr dávajú zvieraťu teplú vodu pri izbovej teplote, potom ho kŕmia silážou a koreňovými plodinami. Koncentráty sa zvyčajne podávajú v dennom krmive. Večerné krmivo pozostáva z sena a slamy.

Dvojité kŕmenie a dojenie zníži maximálnu produkciu mlieka, takže by ste sa na to nemali obmedzovať. Ak sa dodržia potrebné normy, množstvo a kvalita mlieka bude oveľa vyššia. Nedostatočné kŕmenie znižuje vstrebávanie živín. Dodatočné náklady práce s tromi jedlami denne a starostlivosť vedú k zvýšeniu kvantitatívnych ukazovateľov mlieka.

Po dosiahnutí maximálnej produktivity sa môže znížiť množstvo mlieka. Najdôležitejšia dôležitosť kŕmenia kravy ustupuje do pozadia. Stačia dve jedlá. Zároveň sa množstvo mlieka zníži o 2%. Strava zostáva rovnaká. Jalovica musí vopred akumulovať energiu a nové sily na ďalšiu reprodukciu teliat.

Vlastnosti kŕmenia v zime

Kvalita a množstvo mlieka, ako aj zdravie hovädzieho dobytka závisia od správneho kŕmenia v zime. Zimné jedlo sa skladá z siláže, sena, koreňových plodín a slamy. Hrubé a suché jedlo nahrádza zelenú trávu. Na každých 100 kg hmotnosti hospodárskych zvierat sa vyžaduje 5 kg suchého krmiva.

Počas tohto obdobia prevláda vyvážená strava bohatá na minerálne a biologicky aktívne látky. Ak je krava kŕmená iba silážou, je potrebné normalizovať množstvo cukru v tele pomocou vhodného krmiva. Repa sa podáva kravám, ktorých výdatnosť mlieka presahuje 10 litrov. Močovina nahrádza nedostatok bielkovín. Bagasa a pivovarské zrná vyvážia zimnú výživu. Pivné zrná sú bezplatné a cenovo dostupné doplnkové potraviny. Nachádza sa vo veľkom počte v pivovaroch. Denná strava hospodárskych zvierat zahŕňa:

  1. Hrubé krmivo - 37 - 39%.
  2. Šťavnaté krmivo - 34-35%.
  3. Koncentrované krmivo - 28%.

kŕmenie kráv

krmivoVýťažok mlieka - 8 litrovVýťažok mlieka - 12 litrovVýťažok mlieka - 16 litrovVýťažok mlieka - 20 litrovSuché kravy
Slama, kg54333-5
Silo, kg101515155-7
Koreňové plodiny, kg51015
Koncentráty, kg11,5
Soľ, g50607410050

Pred kŕmením sa seno a slama jemne nasekajú a nalejú sa do slanej vody. Pomocou vápnika, fosforu a draslíka je krmivo obohatené o vitamíny potrebné pre hospodárske zvieratá. Je zakázané kŕmiť jalovicu mrazeným krmivom, čo pomôže predchádzať výskytu chorôb.

Potenciálne riziká a problémy

Reprodukčný systém jalovice a stav vemena po otelení by mali mať veľký význam.

Odložené oneskorenie

Ak po 6 hodinách od otelenia nedojde po pôrode, musí sa krava ukázať lekárovi. Dôvody oneskorenej placenty:

  1. Tehotná krava dostávala krmivo nízkej kvality.
  2. Živiny vnikli do tela v nedostatočnom množstve.
  3. Tehotné zviera chodilo zriedka. Svaly maternice stratili schopnosť sťahovať sa, čo viedlo k dystrofii.
  4. Rozloženie maternice alebo prítomnosť zápalu.

kŕmenie kráv

Udder problémy

Po narodení sa vemeno jalovice môže zväčšiť. Toto je znak dojčenia. Zastavte dojenie zvieraťa a nechajte teľa priblížiť sa k nemu. Mláďatá pomôžu absorbovať vemeno, opuchy zmiznú. Vemeno sa musí dekantovať do tej miery, aby nezostala ani jedna kvapka. Pokiaľ ide o mastitídu, veterinár vyšetrí kravu a predpíše liečbu. Zvyčajne použite „Bitsillin“. Dojenie hovädzieho dobytka sa počas liečby nekončí. Na vemeno použite Vishnevského masť alebo „Rigefen“.

čiastočná paralýza

Podvýživa, nedostatok vápnika môže vyvolať paréziu. Tento stav poškodzuje centrálny nervový systém a mozog jalovíc. Toto je vírusové ochorenie. Krava má paralýzu končatín, zníženú citlivosť kože. Zviera prestane jesť, pije, takmer nechodí, telesná teplota klesne na minimum. Ak sa jalovica neošetrí, zviera môže uhynúť. Lekár zvyčajne predpisuje chlorid vápenatý v kvapkadle, glukózu pomocou Kalfosetu. Starostlivosť o vaše hospodárske zvieratá vám pomôže vyhnúť sa problémom a mať nového potomka prinesie radosť.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica