Podrobný opis kŕmnych teliat doma od 0 do 6 mesiacov

Kŕmenie umožňuje teľaťu rásť a rozvíjať sa. Na začiatku je jeho jedlo iba mlieko, ale od určitého veku ho začnú kŕmiť jedlom, ktoré jesť dospelé zvieratá. Zvážte vlastnosti kŕmenia teliat do šiestich mesiacov a potom, čo a v akom pomere by im malo byť dodané, aké doplnky vitamínov je možné dodatočne kŕmiť.

Ako kŕmiť teľatá doma

Po šiestich mesiacoch je teľa odobrané z matky, až do tohto veku môže piť iba mlieko. Po šiestich mesiacoch už jeho strava pozostáva z toho, čo jesť dospelé zvieratá. Preto môžete prvý rok života hovädzieho dobytka rozdeliť na pol roka.

Až šesť mesiacov

Čas od 0 do 6 mesiacov v živote hovädzieho dobytka sa nazýva obdobie dojčenia kvôli tomu, že pije hlavne materské mlieko. Prvým jedlom novonarodeného dieťaťa je mledzivo. Je to špeciálna látka, ktorá obsahuje okrem živín aj hormóny a protilátky potrebné na aktiváciu trávenia a imunitu. Mledzivo sa má podávať novorodencom prvé 2 hodiny po narodení. Kŕmenie mledzivom od prvých dní by malo byť 5-6 krát denne. Po 1 - 1,5 týždni mledzivo zmizne a teľa začne piť mlieko. Koľkokrát denne potrebuje teľa piť mlieko, závisí od jeho veku.

Odborný názor
Zarechny Maxim Valerievich
Agronóm s 12 ročnými skúsenosťami. Náš najlepší odborník na letnú chatu.
Od prvých dní po otelení sa teľatám môže podávať voda. Až 2 týždne - varené, potom surové. Pre malé teľatá postačuje 0,5 - 1 litra tekutiny za deň.

Mesačné teľa by malo byť kŕmené varenými zemiakmi, drveným alebo valcovaným zrnom. Musíte kŕmiť 1 kg zmesi na zviera a deň. Pre dvojmesačné teľa je strava doplnená premixmi, ktoré by mali obsahovať vitamíny A, D, E, minerálne prvky, kriedu a soľ, síru. V správnom pomere zložky pomáhajú zvieraťu úplne vstrebávať živiny z potravy, podporovať rast, vývoj a prírastok na hmotnosti.

kŕmne teľatá

Teľatá od 3 do 6 mesiacov potrebujú viac bielkovín. V tomto veku môžu byť kŕmené koreňovými plodinami, kŕmnymi zmesami, drveným zrnom, otrúb, zeleniny, potravinárskych prídavných látok, strukovín. Zelenina a koreňová zelenina sa musia najprv nastrúhať na hrubom strúhadle a potom nakrájať na malé kúsky, aby zvieratá neprehltli veľké kúsky. Frekvencia kŕmenia - každých 8 hodín.

Ak je teľa chované bez kravy, potom od 3 týždňov môže robiť bez mlieka, namiesto toho sa dieťaťu podáva náhrada, vitamíny a premixy. Prenáša sa na jedlo pre dospelých v rovnakom čase ako sacie teľa.Nedávajte malé zvieratá nízkej kvality, plesnivé alebo zmiešané s jedovatými bylinkami senom, chlebom, repou zmiešanou so zemiakmi. Tieto potraviny spôsobujú zažívacie ťažkosti. Schéma kŕmenia krok za krokom je uvedená v tabuľke.

VekProdukty
2 týždne po narodeníMledzivo, mlieko, voda
1 mesiacMlieko, drvené alebo drvené zrno, varená zelenina
2 mesiaceMlieko, obilie, korene, seno, tráva, zelenina, premixy
3-6 mesiacovMlieko, kŕmne zmesi, strukoviny, koreňové plodiny, potravinárske prídavné látky, zelenina, obilie
0-6 mesiacov (chov bez kravy)Mlieko, obilie, tráva, seno, premixy, vitamíny a minerálne doplnky, koreňové plodiny, zelenina

Za 6 mesiacov môže teľa jesť viac ako 200 kg trávy alebo sena (košík), 100 - 120 kg koreňových plodín a rovnaké množstvo koncentrátov.

Vlastnosti stravy po šiestich mesiacoch

Po 6 mesiacoch sa teľa odstaví z mlieka a prenesie sa výlučne do krmiva pre dospelých. Nutričné ​​požiadavky polročného hovädzieho dobytka sa líšia v závislosti od pohlavia: býky rastú rýchlejšie a spotrebúvajú viac energie, čo znamená, že musia dostať viac potravy.

Strava jalovíc by mala zvieratám poskytovať taký objem živín, že do 1,5 roka vážia 360 - 400 kg. Zároveň je dôležité vypočítať ju tak, aby u kráv nedošlo k nedostatku látok, ale aby sa neprekrývali.

Od prebytku tvoria mäsovú konštitúciu, zvieratá rastú tuky, puberta sa objavuje skoro, ale sú možné reprodukčné poruchy.

Na 1 kg priberania na váhe v tomto období potrebuje jalovica až 6 krmív. Jednotky Gobies sú kŕmené viac koncentrátov, menej jalovíc. Hlavným produktom v súčasnosti v strave pre dobytok je tráva alebo seno, ďalšími produktmi sú obilie, kŕmna repa a iné koreňové plodiny, čerstvá zelenina. Po 10 mesiacoch veku sa teľatá môžu kŕmiť slamkou. Môže nahradiť až tretinu sena.

kŕmne teľatá

Rastúce zvieratá majú zvýšenú potrebu vody, môžu piť 3-krát tekutejšie ako dospelí. Frekvencia kŕmenia polročných kráv je najmenej trikrát denne.

Ako si zvyknúť na kŕmne zmesi?

Krmné zmesi pre hovädzí dobytok majú odlišné zloženie a sú určené pre zvieratá rôzneho veku. Starterové zmesi sa môžu kŕmiť až do veku 3 mesiacov. Okrem výživných látok obsahujú receptory probiotiká, ktoré zabraňujú tráviacim poruchám teliat.

Musíte si zvyknúť na kŕmenie postupne, dávajte ho po malých dávkach. Zvieratá zvyčajne majú radi kombinovanú stravu a dobrovoľne ich jedia. Keďže krmivo je suché, teľatá je potrebné zalievať naplno, voda sa musí do nápojov nalievať neustále.

Populárne vitamínové doplnky pre teľatá

Zloženie vitamínových doplnkov vyrábaných pre hovädzí dobytok obsahuje látky potrebné pre rast mladých zvierat. Priemysel vyrába hotové prípravky, ktoré sa môžu kŕmiť teľatami už od útleho veku.

"Trivitamin"

Je to komplex troch esenciálnych vitamínov (A, D3, E) rozpustených v oleji. Dostupné v injekčných ampulkách a v prášku na perorálne podanie.

Trivitamín pre zvieratá

Klady a zápory
zvyšuje rast;
reguluje metabolické procesy;
normalizuje reprodukčnú funkciu;
zvyšuje odolnosť mladých zvierat voči infekciám;
zabraňuje krivici.
neobsahuje všetky vitamíny potrebné pre teľatá;
v prípade predávkovania môže spôsobiť hypervitaminózu;
u niektorých zvierat môže spôsobiť alergiu.

"Trivitamín" sa môže kombinovať s kŕmnymi doplnkovými látkami a liekmi.

"Biovit-80"

Liečivo je hnedý prášok, sušená hmota kultivačnej tekutiny baktérií Streptomyces aureofaciens.

Biovit-80

Klady a zápory
prevencia bakteriálnych chorôb, chorôb gastrointestinálneho traktu a pľúcneho systému;
stimulácia rastu mladých zvierat;
zvýšenie priemerného denného zisku a produktivity.
alergické reakcie;
pri predávkovaní alebo pri dlhodobom podávaní sú možné vedľajšie účinky - hnačka, tympánia, poškodenie pečene, stomatitída, kožné vyrážky.

Liek sa podáva teľatám s krmivom, mliekom, náhradou mlieka, vodou.

"Eleovit"

Liek obsahuje 11 vitamínov, vicasol a aminokyseliny.

Eleovite pre zvieratá

Klady a zápory
používa sa na hypovitaminózu a na prevenciu chorôb, ktoré sa môžu vyvíjať na pozadí;
zvyšuje životaschopnosť mladých zvierat a budúcu plodnosť.
neobsahuje stopové prvky;
Ak vynecháte užívanie drogy, kurz sa musí opakovať od začiatku.

Eleovit je možné kombinovať s doplnkami a liekmi.

"Gavryusha"

Premix, ktorý obsahuje vitamíny a minerály, je určený na pridávanie do krmiva.

Gavryusha pre kravy

Klady a zápory
pomáha lepšie vstrebávať výživné látky z potravín;
zlepšuje trávenie;
zvyšuje prírastok na váhe o 100-200 g;
zvyšuje odolnosť teliat na infekcie;
sa používa na prevenciu dyspepsie a metabolických porúch.
vitamínov obsahuje iba retinol, kalciferol a tokoferol;
nemožno použiť na iné druhy hospodárskych zvierat.

Počas obdobia kŕmenia teliat Gavryusha nie je potrebné používať ďalšie kŕmne doplnkové látky.

"Nucleopeptide"

Liek sa vyrába z extraktu sleziny hovädzieho dobytka, používa sa na zvýšenie prírastku hmotnosti zvierat na výkrm a na zvýšenie odolnosti teliat voči infekciám.

Nukleopeptid pre hovädzí dobytok

Klady a zápory
posilnenie metabolických procesov;
normalizácia hormonálnych hladín;
posilnenie imunity;
použitie pri liečení autoimunitných a chronických patológií, otravy;
zvýšený prírastok na hmotnosti;
zlepšená premena jedla.
vývoj alergií u citlivých jedincov;
exacerbácia latentných chronických chorôb.

Užívanie lieku znižuje čas na výkrm a chov teliat, pomáha šetriť zdroje vynaložené na chov. Ak chcete kŕmiť teľatá od narodenia do veku 1-1,5 rokov, mali by ste si urobiť správnu stravu a teliatka včas preniesť na potravu pre dospelých. Výrobky by mali obsahovať bielkoviny, uhľohydráty, minerály, vitamíny, tuky v takom pomere, aký zvieratá v tomto štádiu života potrebujú.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica