Prečo teľatá niekedy jedia pôdu a čo majú robiť

Teľatá alebo kravy začnú jesť pôdu alebo piesok aj s voňavým senom a čistou stodolou, nielen vtedy, keď nie je jedlo. Existuje niekoľko dôvodov, ktoré vedú k negatívnym zmenám v tele a zhoršeniu stavu zvieraťa. Keď sa snažíte pochopiť, prečo teľatá niekedy konzumujú pôdu, je lepšie poradiť sa s odborníkom, ale môžete to skúsiť sami.

Prečo a čo robiť, ak kravy jedia pôdu

Keď kravy a teľatá zjedia všetko okolo seba a dokonca aj na zemi, venujú pozornosť strave. Výživa je základom zdravia. Zviera nie je schopné rozprávať o svojom zdravotnom stave, takže ak v tele chýba niečo, siahne po ktoromkoľvek objekte. Súčasne krava chutí, čo dosiahne.


Pôda je zmesou vody a pevných častíc organickej a minerálnej povahy: oxidované železo, vápno (vápnik a horčík), krieda, zvyšky rastlín a oveľa viac. Zviera nenachádza jedlo ani sa nesnaží naplniť žalúdok, začne jesť zem. V dôsledku toho je možné ochorenie alebo porucha tráviaceho systému až do smrti.

Odborný názor
Zarechny Maxim Valerievich
Agronóm s 12 ročnými skúsenosťami. Náš najlepší odborník na chaty.
Existujú aj ďalšie možné príčiny - choroby, ktoré si vyžadujú identifikáciu a liečbu. Bez veterinárneho lekára sa samozrejme nemôžete obísť, ale hlavné príznaky sú dobre známe.

ketóza

Ochorenie, pri ktorom mlieko kravy voní ako acetón, je ketóza: je to zvýšená tvorba kyseliny v mlieku a moči, zmeny orgánov. Kravy s ňou najčastejšie ochorejú pri otelení av prvých mesiacoch laktácie - teľa konzumuje mlieko nízkej kvality, čo spôsobuje zníženie vitality a depresie. Zbavuje sa plachosti, zožiera a krava dodáva menej mlieka a stráca váhu.

prečo teľatá jedia zem

V pokročilých prípadoch je diagnostikovaná toxikóza, častejšie sa stáva nezdravé zväčšenie pečene, slizníc, dýchania a pulzu. Zvieratá si ľahnú kvôli nedostatku sily, zmenám chuti do jedla - často sa vyskytuje konzumácia pôdy.

osteodystrofia

Pri konzumácii krmív, ktoré sú nasýtené niektorými látkami a minerálmi viac ako iné, sa vyvíja osteodystrofia. Dôvodom je zvýšenie príjmu niektorých látok (v seno je veľa vápnika, v koncentrátoch - zvýšený obsah fosforu) a zníženie ďalších (nedostatok vitamínu D, horčíka, železa). To vedie k strate látkovej rovnováhy a iónovej rovnováhy.

Vyskytuje sa prenos látok z orgánov, kde sú rezervy, do nízkej úrovne: reštrukturalizácia orgánov, odbúravanie kostí a svalov, metabolizmus. Kravy strácajú lesk srsti a klesá ich produktivita.Chuť sa mení: začína sa olizovať steny, obyčajné jedlo sa konzumuje zle, korene, dosky a zem sa konzumujú dobrovoľne.

Hypocobaltose

Ak teľa konzumuje pôdu, je pravdepodobné hypocobaltóza - porušenie nedostatku kobaltu. Objavujú sa príznaky anémie, mení sa spôsob vyprázdňovania (zápcha sa strieda s hnačkou), objavuje sa túžba jesť neobvyklé jedlo: kôra stromov, kosti, lízať seba a steny, žuť pôdu.

Ak sa choroba nerozpozná, nerovnováha látok v tele sa zvýši. Štrukturálne a funkčné zmeny sa začnú objavovať vo zrakovom, dýchacom a obehovom systéme.

Hypocuprosis

Dôvodom, prečo krava žerie zem, je tiež pokrytectvo: choroba sa prejavuje nedostatkom medi. Hlavnými príznakmi sú neobvyklý plášť, oneskorenie vývinu, hnačka, nesprávne tvarované kĺby a zvrátenosť jedla. Metabolizmus sa mení natoľko, že zviera má neustále hlady, snaží sa naplniť žalúdok. Ide o lízanie blízkych jedincov, v dôsledku čoho sa v žalúdku vytvárajú gule vlasov.

prečo teľatá jedia zem

Ak s takýmito príznakmi krava zjedla pôdu, je potrebné bezodkladne konať. Neexistujú žiadne ďalšie charakteristické znaky, preto sa pokusy jesť nepovažujú za hlavné kritérium choroby.

Preventívne opatrenia

V dôsledku nerovnováhy látok vstupujúcich do tela teliat je najlepším opatrením kontrola výživy. Podľa štúdií a početných vyšetrení na zvieratách, minerály, kovy a vitamíny potrebné pre rast a vývoj zvierat nestačia, keď jesť niečo ako „Jedli som niečo a je to dobré“. Podmienky zadržania výrazne ovplyvňujú zdravotný stav - stánok sa pravidelne čistí a vetrá.

Od prvých dní života by teľa malo do mlieka pridávať krupicu, ponúkajú šťouchané zemiaky - zloženie je dosť bohaté a zároveň vhodné pre malý organizmus. Po týždni môžete dávať šupky, bobule, mrkvu, strukoviny. Krmivo pre zvieratá by malo obsahovať veľké množstvo vlákniny a bielkovín. Kovy a minerály sa najlepšie získavajú z prírodných potravín.

Všetky potraviny a krmivá by sa mali kontrolovať na čistotu zo zeme. Zvýšené zaťaženie tráviaceho systému je nežiaduce. Môžete pridať nastrúhanú kriedu a kosťovú múčku na seno, jedlú soľ - doplní sa zvyšok solí. Starostlivosť dokončí čistota stánku. Ak sa objavia príznaky choroby, je lepšie čo najskôr kontaktovať svojho veterinárneho lekára. Očkovanie, doplnky vitamínov alebo špeciálne krmivá normalizujú situáciu.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica