Pravidlá a 3 techniky odberu krvi z hovädzieho dobytka, príprava a možné chyby

Lekárske a preventívne opatrenia, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou veterinárneho dohľadu v živočíšnej výrobe, si vyžadujú osobitnú pozornosť a pravidelnosť. Odoberanie krvi na analýzu z hovädzieho dobytka je dôležitým preventívnym postupom, ktorého technika určuje spoľahlivosť štúdie, bezpečnosť druhých a ďalšiu produktivitu kráv.

Príprava zvierat

Odoberanie krvi kravám sa uskutočňuje na štúdium jeho biochemického zloženia, na vylúčenie infekčných chorôb alebo na potvrdenie údajnej diagnózy. Na testovanie na leukémiu, brucelózu a tuberkulózu sa vyžaduje venózna krv. Ak chcete odobrať materiál z kravy bez toho, aby to poškodilo zdravie zvieraťa, je potrebné na postup riadne pripraviť. Optimálny čas na odber je ráno pred prvým kŕmením. Po jedle sa neodporúča odoberať krv na analýzu do 5 hodín.

Miesto na odber vzoriek je zbavené vlasovej línie av prípade potreby sa dobytok fixuje a potom sa miesto ošetrí antiseptikom. Na dezinfekciu sú vhodné 70% etanolový roztok, 1% alkoholový roztok kyseliny salicylovej, 5% roztok jódového alkoholu.

Techniky, ktoré nevyžadujú nútenú fixáciu polohy tela, sú pre zvieratá ľahšie tolerovateľné. Stres z postupu môže viesť k zníženiu výťažnosti mlieka. Neodporúča sa odoberať krv ženám 3 týždne pred otelením a do 3 týždňov po pôrode.

Odborný názor
Zarechny Maxim Valerievich
Agronóm s 12 ročnými skúsenosťami. Náš najlepší odborník na chaty.
Aby sa predišlo komplikáciám, je potrebné postupovať technikou odberu krvi a zvoliť takú alternatívu, ktorá je pre kravu menej traumatická a bezpečná pre človeka.

Technika odoberania hovädzieho krvi

Odber krvi z kráv sa vykonáva z krčných, chvostových alebo mliečnych žíl. Práca v každej zóne má svoje vlastné charakteristiky z dôvodu odlišného umiestnenia a rýchlosti toku krvi.

Z krčnej žily

V súlade s rozšíreným a dobre zavedeným spôsobom odberu krvi z kráv z krčnej žily sa používa krvilačná ihla a sterilná skúmavka, do ktorej sa zhromažďuje tekutina pozdĺž steny. Plavidlo sa nachádza v dolnej tretine krku zvieraťa. Hlava musí byť pevná, čo sa stáva kravým faktorom.

Technika odoberania krvi z krčnej žily:

 1. Hlava zvieraťa je pevne umiestnená.
 2. Pripravte spodnú tretinu krčnej zóny, odstráňte prebytočné vlasy a dezinfikujte povrch pokožky alkoholovým roztokom.
 3. Uchopte nádobu palcom.
 4. Ihla sa vkladá do žily pod ostrým uhlom k povrchu smerom k hlave.Hĺbka zasunutia je 1 centimeter.
 5. Odoberte krv do skúmavky.

Takto zozbieraný materiál nie je sterilný a tekutina sa môže rozstrekovať.

odber krvi z kravy

Z mliečnej žily

Mliečná žila je umiestnená na oboch stranách brucha kravy, na strane vemena. Je jasne viditeľný u dospelých žien, ale proces zberu je komplikovaný vysokou citlivosťou tejto časti tela a hlbším výskytom žily, ako sa zdá vizuálne.

Krava musí byť bezpečne zaistená a držaná, čo si často vyžaduje viac ako jednu osobu.

Technika odoberania krvi z mliečnej žily:

 1. Zviera je pevné a znehybnené.
 2. Vlasová línia sa odstráni z oblasti priľahlej k žile.
 3. Táto oblasť je ošetrená alkoholovým roztokom.
 4. Cítite žilový tubercle prstami.
 5. Ihla sa vkladá do cievy rovnobežne s povrchom kože.
 6. Zhromažďuje sa biomateriál.

Tento postup je pre kravu nepríjemný a môže viesť k zníženiu výťažnosti mlieka v dôsledku stresu. V moderných podmienkach sa zriedka používa komplexná a traumatická metóda pre zviera.

odber krvi z kravy

Z chvostovej žily

Odoberanie krvi z chvostovej žily je rýchle, nevyžaduje násilnú fixáciu zvieraťa a obvykle sa ľahko toleruje. Moderné techniky sú zamerané na vývoj zariadení na zber materiálu z tejto konkrétnej časti tela kravy.

Pravidlá odberu krvi z chvostovej žily:

 1. Vezmite kravský chvost uprostred dĺžky a zdvihnite ho.
 2. Oblasť stavcov 2-5 a priľahlých oblastí sa dezinfikuje alkoholovým roztokom.
 3. V jednej ruke berú sterilnú ihlu alebo hotový špeciálny systém, pričom druhou drží chvost.
 4. Ihla sa vkladá kolmo do stredu šírky chvosta vo vzdialenosti asi 10 centimetrov od jeho základne. Hĺbka zasunutia je 0,5 - 1 cm.
 5. Zoberte veci.

Tento postup vylučuje kontakt človeka s biologickými tekutinami hospodárskych zvierat, čo sa považuje za jednu z hlavných výhod. Pomalý prietok krvi v cievach spôsobuje ťažkosti pri odbere, ale moderné vákuové systémy tento problém riešia, čo robí postup bezpečným a efektívnym.

Funkcie vákuového odberu krvi

Použitie moderných vákuových systémov na odber krvi umožňuje, aby sa postup hovädzieho dobytka vykonával rýchlo a bezpečne. Metóda vákua funguje dobre na chvostovej žile. Tento proces nepoškodzuje kravu, vylučuje priamy kontakt ľudí a iných zvierat s biomateriálom.

Systém pozostáva z ihly a injekčnej striekačky. Ihla, ktorá má optimálny priemer (obvykle 0,9 milimetra), je vybavená ventilom, ktorý eliminuje únik tekutiny, čo znižuje pravdepodobnosť možných komplikácií. Striekačka, ktorá tiež funguje ako prepravný kontajner, je vyrobená z odolného plastu. V ňom môžete izolovať sérum alebo pridať antikoagulant.

Výhody vákuovej metódy:

 • nie je potrebné zviera opravovať;
 • minimalizácia stresového faktora pre kravu;
 • vylúčenie priameho kontaktu človeka s materiálom;
 • získanie sterilnej vzorky;
 • eliminácia nepredvídaného rizika šírenia infekcie;
 • ľahké použitie bez prenosu vzorky do prepravného kontajnera.

odber krvi z kravy

Označenie vákuových systémov zahŕňa praktické farebné kódovanie, ktoré umožňuje triediť odobraté vzorky.

Možné chyby

Pri vykonávaní štandardnej techniky odberu krvi z krčnej žily existuje vysoká pravdepodobnosť, že materiál dostane osoba a okolité predmety. Ak je zviera nakazené, existuje riziko šírenia infekcie. Otvorená metóda vyžaduje veľa času, vyžaduje prípravu a maximálnu starostlivosť.

Ak dôjde k porušeniu pravidiel asepsie a techniky odberu krvi, získaná vzorka nemusí spĺňať požiadavky, u kravy sa môžu vyskytnúť komplikácie vo forme abscesov, hematómov. Neodporúča sa nútiť odber, aby sa zabránilo čiastočnej hemolýze krviniek.

Nie sú žiadne recenzie, buďte prví
Práve teraz sledovanie


uhorky

paradajky

tekvica